Jump to content
Sign in to follow this  
Shark

RT-AC1200G+ problem ze ścianami z betonu

Rate this topic

Recommended Posts

Shark

Witam Wszystkich,

jestem tu zupełnie nowy, zapewne jak wszyscy w tym wątku jestem posiadaczem RT-AC1200G+ 

Mam go już jakiś czas ale nigdy wcześniej nie zagłębiałem się w to jaki jest stan i wydajność mojej sieci domowej. 

internetowy pakiet jaki posiadam to 100/10Mb, testy na szybkości nie dają powtarzalnych wyników mam 65Mb, 75Mb i nawet 93Mb na 5Ghz, podobnie sytuacja wygląda na 2.4Ghz. Wyniki są różne w zależności od strony na której dokonuje testów. 

Mieszkam w bloku z wielkiej płyty, ruter od laptopa mam oddalony w linii prostej jakieś 7m, problemem na pewno są ściany o grubości 17cm wykonane z betonu.

Wersja oprogramowania: 3.0.0.4.382_50624

Ustawienia rutera:

image.thumb.png.f0291583de0d3fbeddde0ce87a32d760.png

image.thumb.png.8be391ae7f5285b6b671c8e252ac35e0.png

Co mnie martwi w działaniu mojej sieci:

1. Siła sygnały 5Ghz - -66dBm, 2.4Ghz - -50dBm (w załączeniu SS z inSSIDer)

Czy to są normalne wartości w takich warunkach ? Mi się wydaje że na odległości 7m mogło by być lepiej z siłą sygnału. 

image.thumb.png.242291722e68e2d6dc487f1b0db77651.png

image.thumb.png.f2788578143602bcc10b6d8d32fcdc0f.png

2. Prędkość testowana na stronach która nie jest w ogóle stabilna i powtarzalna. Co może powodować to, że nie ma tej powtarzalności ? Co można zmienić w ustawieniach by poprawić wydajność ?

3. W menu rutera mamy listę klientów, często zdarza się tak, że TV oraz PS4 PRO mają zaledwie jedną kreskę i wyraźnie działają wolniej niż laptop, telefon itp. pobieranie gier na PS4 trwa wieczność, oglądanie filmów z Netflixa potrafi być przerwane i buforowane w trakcie. Akurat teraz jak robiłem SS TV i PS4 mają po trzy kreski, ale nie jest to standardem. 

Dodam, że obok PS4 stoi jeszcze amplituner i dekoder NC+ oba mają zawsze odpowiednio trzy i cztery kreski. Amplituner jest wyposażony w dwie anteny, ale najbardziej dziwi mnie dekoder który za pewne jest najtańszym urządzeniem nie posiada anteny, a zawsze ma cztery kreski. Jak można poprawić działanie PS4 i TV ? Dziś zakupiłem Netgear EX6120 (802.11a/b/g/n/ac 1200Mb/s LAN) repeater celem poprawy siły sygnału w salonie, jutro mam go odebrać więc sprawdzę czy to poprawi sytuację.

image.thumb.png.d28eeeeb6db429e2bd5b9a84193f09a7.png  image.thumb.png.36dcb92d643276bbcd544bf54bc4235b.png

4. Prędkość jaką pokazuje karta w laptopie Intel(R) Dual Band Wireless-AC 7265

Na 2.4Ghz zazwyczaj jest 300Mb/s ale potrafi pokazać 150Mb/s. Natomiast 5Ghz pokazuje max. 650Mb/s, ale i 390Mb/s

Jak jesteście w stanie pomóc, coś doradzić, co zmienić w ustawieniach to z góry dziękuję za pomoc. Jak mam coś jeszcze wyjaśnić, wkleić jakieś ustawienia itp. to dajcie znać. 

Dodam jeszcze na koniec, że niestety nie jestem biegły w tych tematach, czytałem wątek ale wielu kwestii tu poruszanych po prostu nie rozumiem.

Edited by Shark

house
1 godzinę temu, Shark napisał:

Jak jesteście w stanie pomóc, coś doradzić, co zmienić w ustawieniach to z góry dziękuję za pomoc

ciężki warunki - strasznie dużo sieci w 2,4GHz i jak to zazwyczaj ma miejsce - cisza w 5GHz - na pewno czeka Cię latanie po kanałach w celu znalezienia najbardziej optymalnego...

Tom.O

U mnie przy łączy 250Mbit/s nie uzyskuję po WiFi więcej niż 160Mbit. (komputer jak i iPad osiągają dokładnie taką samą predkość).

Co ciekawe jak sciągam pliki z Synology to mam po WiFi ponad 550Mbit/s.

Łącze na 99% daje pełną prędkość bo jak na Synology włączę ściąganie pliku testowego to leci 245Mbit.

Kanał w 5GHz mam ustawiony 112, CTF włączone, ale mam też kilkanaście reguł przekierowanych portów...

Obciążenie CPU w Asusie skacze do 100% w momencie testu. (po kablu przy sciąganiu na synology 92-100%)

Dane połączenia:

Kanał: 112

Sygnał / szum: -41 dBm / -93 dBm

Szybkość transmisji: 867

Indeks MCS: 9

Edited by Tom.O

Shark
23 godziny temu, house napisał:

ciężki warunki - strasznie dużo sieci w 2,4GHz i jak to zazwyczaj ma miejsce - cisza w 5GHz - na pewno czeka Cię latanie po kanałach w celu znalezienia najbardziej optymalnego...

Z kanałami już się bawiłem i to sporo, problem w tym, że większość sąsiadów ma kanały na AUTO, jak ja zmienię kanał to im się też zmieniają. Ale oczywiście będę próbował nadal i weryfikował efekty. 

house

To jedynym rozwiązaniem jest ten Netgear EX6120 i bridge w 5 GHz.

Shark
20 godzin temu, house napisał:

To jedynym rozwiązaniem jest ten Netgear EX6120 i bridge w 5 GHz.

Właśnie go instaluję, mam pewne problemy ale walczę. Siłą sygnału jest poprawiona na obu zakresach o ok -10dBm

Na 2.4GHz prędkość pobierania znacznie gorsza niż bezpośrednio z rutera. Na 5GHz na tą chwilę w ogóle brak internetu.

Walka trwa, jak to opanuję to dam znać co i jak, dołączę też SS z inSSIDer

Dobra Panowie, drugi dzień testów i oto wyniki:

Gdy dziś używałem tylko RT-AC1200G+ to siła sygnału była odpowiednio, 2.4GHz -50dBm, a na 5GHz od -59dBm do -52dBm co jest dużo lepszym wynikiem niż Wam ostatnio pokazywałem na SS z inSSIDer. Niestety nie wiem czym jest spowodowana ta poprawa.

Gdy do sieci dołączył Netgear EX6120 to siła sygnałów wygląda następująco:

2.4GHz

Sorry, only registered users can download attachments :(

5GHz

1. Tutaj nie zrozumiałe dla mnie zjawisko, dlaczego dołączenie do sieci Netgear EX6120 pogarsza siłę sygnału RT-AC1200G+ ? Czy oba sygnały mogą się wzajemnie zagłuszać ? Odległość między nadajnikami ok 7m w linii prostej.

2. Most między sieciami 5GHz nie ma połączenia z internetem, robiłem konfigurację wiele razy i zawsze ten sam efekt. Już wczoraj był ten sam efekt o czym pisałem na początku tego postu. Jakieś pomysły co może być tego przyczyną ?

3. Na Moście 2.4GHz - 2.4GHz na urządzeniach (Laptop, Smartphone, Table, TV i PS4 PRO) na każdym z nich transfer słabszy niż bezpośrednio z RT-AC1200G+

Dla przykładu: Laptop 58.4Mb/s na moście 25.5Mb/s, Smartphone 92.8Mb/s na moście 64.7Mb/s, TV 67.9Mb/s na moście 60Mb/s

4. Pytanie zagadka, dlaczego smartphone i tablet mają zawsze większe transfery niż laptop ? Czy karta WiFi w laptopie Intel(R) Dual Band Wireless-AC 7265 jest taka słaba ? Mogę ja na coś lepszego wymienić ? Jeśli tak to na co ?

Reasumując Netgear EX6120 to koszt 199PLN, a w sumie to pogorszył siłę sygnału i transfery, jedyne co polepszył to zasięg sieci w salonie. Towar jest objęty 15 dniowym prawem do zwrotu i chyba skorzystam z tej opcji. Chyba, że macie jakieś pomysły jak to wszystko skonfigurować by było znacznie lepiej ?

Edited by Shark

house
W dniu 22.02.2019 o 22:15, Shark napisał:

Chyba, że macie jakieś pomysły jak to wszystko skonfigurować by było znacznie lepiej ?

ten model dysponuje funkcją "Fast-Lane"

Sorry, only registered users can display links :(
 ? 

Shark
W dniu 24.02.2019 o 15:13, house napisał:

ten model dysponuje funkcją "Fast-Lane"

Sorry, only registered users can display links :(
 ? 

Połączyłem się za pomocą funkcji Fast-Lane 2.4GHz na 5GHz, zupełnie nic to nie zmieniło. 

Nadal Netgear EX6120 zagłusza sygnał RT-AC1200G+, teraz tylko 5GHz ponieważ 2.4GHz na Netgear EX6120 jest wyłączone.

Transfer na moście 2.4GHZ -> 5GHz nadal słaby D 54Mb/s na U 19Mb/s

Chyba się poddaję z tematem wzmacniacza sygnału, nie wiem czy ja coś robię źle czy po prostu to nie działa i nie spełnia swojej założonej funkcji.

house

a testując pasmo 2,4 GHz Twoja karta korzysta z 40 MHz szerokości kanału, czy zmieniając to ustawienie na 20MHz coś polepsza/pogorsza się w tej kwestii ? Analogicznie 5 GHz i 80/40/auto ? Jaki to w ogóle adapter ?

Shark
44 minuty temu, house napisał:

a testując pasmo 2,4 GHz Twoja karta korzysta z 40 MHz szerokości kanału, czy zmieniając to ustawienie na 20MHz coś polepsza/pogorsza się w tej kwestii ? Analogicznie 5 GHz i 80/40/auto ? Jaki to w ogóle adapter ?

Masz na myśli test bezpośrednio przez ruter czy wzmacniacz ?

Karta w laptopie: Intel(R) Dual Band Wireless-AC 7265

Ruter: RT-AC1200G+

Wzmacniacz: Netgear EX6120

Nie wiem co miałeś na myśli pytając o adapter ?

house
2 minuty temu, Shark napisał:

Nie wiem co miałeś na myśli pytając o adapter ?

o to

3 minuty temu, Shark napisał:

Karta w laptopie: Intel(R) Dual Band Wireless-AC 7265

3 minuty temu, Shark napisał:

Masz na myśli test bezpośrednio przez ruter czy wzmacniacz ?

bezpośrednio przez router skoro extender nie zdał egzaminu...

Shark

Ok, oto wyniki:

5GHz:

20MHz - 68.8Mb/s - 19Mb/s, druga próba 93.7Mb/s - 19.1Mb/s

40MHz - 70.7Mb/s - 18.7Mb/s, druga próba 94.3Mb/s - 19.2Mb/s

80MHz (moje standardowe ustawienia) - 72Mb/s - 19.2Mb/s, druga próba 93.8Mb/s - 19.3Mb/s, trzecia próba 95.1Mb/s - 19.5Mb/s  

20/40/80MHz - 77.6Mb/s - 18.9Mb/s

2.4GHz:

20MHz - 92.1Mb/s - 19.5Mb/s

40MHz - 81.8Mb/s - 19.8Mb/s

20/40MHz - 90.8Mb/s - 19.3Mb/s

Nie mam pojęcia dlaczego takie różne wyniki na 5GHz, druga i trzecia próba robione po testowaniu 2.4GHz.