Skocz do zawartości
Grzegorz Ł.

ASUS RT-AC58U vs RT-AC1300G Plus

Oceń temat:

Rekomendowane odpowiedzi

Grzegorz Ł.

Witam użytkowników,

potrzebny nowy ruter pokroju RT-AC1200G+, którego kupiłem jakiś czas temu teściom i zdążyłem się troszkę z nim zapoznać. Tym razem kupuję dla siebie i chciałbym mieć możliwość podłączenia dysku, przeszukałem już troszkę oferty i zainteresowały mnie dwie opcje:

1.ASUS RT-AC58U (RT-AC1300) - ten jest dostępny w wielu sklepach

2.RT-AC1300G Plus - ten dostępny jest chyba tylko w dwóch

Rutery są bardzo podobne i nie wiem, który jest nowszy, lepszy i który będzie miał dłuższe wsparcie? Dlaczego RT-AC1300G Plus jest praktycznie niedostępny i brak jakichkolwiek informacji w sieci o tym sprzęcie?

Pomóżcie coś doradzić, ewentualnie zaproponujcie coś na podobnym poziomie z możliwością podpięcia dysku do kwoty 450zł max.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
Godzinę temu, Grzegorz Ł. napisał:

Rutery są bardzo podobne i nie wiem, który jest nowszy, lepszy i który będzie miał dłuższe wsparcie?

sprzętowo to są te same routery, nowszy jest RT-AC1300GP stąd zapewne jego znikoma dostępność. Model RT-AC1300UHP posiada 256MB RAM. Dłuższe wsparcie zapewne otrzymają oba, skoro zmieniono jedynie nazewnictwo dopasowując je do linii produktowej pozostałych modeli.

Godzinę temu, Grzegorz Ł. napisał:

Pomóżcie coś doradzić, ewentualnie zaproponujcie coś na podobnym poziomie z możliwością podpięcia dysku do kwoty 450zł max.

w tej cenie możesz kupić używany RT-AC68U lub Netgear R7000 - o wiele bardziej wydajne modele, z lepszym CPU, większą ilością pamięci RAM i szybszym USB. Tylko zazwyczaj brak gwarancji producenta.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Grzegorz Ł.

czyli lepiej brać RT-AC130GP tym bardziej, że jest za 359 zł. Co do RT-AC68U i Netgear R700 muszę poczytać i się zastanowić.

Dzięki za odpowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
18 minut temu, Grzegorz Ł. napisał:

czyli lepiej brać RT-AC130GP tym bardziej, że jest za 359 zł

na allegro w tej samej cenie znalazłem ac58u. poza tym to ten sam router, prawdopodobnie FW będzie różniło się jedynie nazwą modelu a funkcje postaną te same.

18 minut temu, Grzegorz Ł. napisał:

Co do RT-AC68U i Netgear R700 muszę poczytać i się zastanowić.

jedynym minusem jest zazwyczaj brak gwarancji. Tylko nad tym warto podebatować, reszta specyfikacji lata świetlne przed ac58u/1300gp

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Grzegorz Ł.
9 minut temu, house napisał:

na allegro w tej samej cenie znalazłem ac58u. poza tym to ten sam router, prawdopodobnie FW będzie różniło się jedynie nazwą modelu a funkcje postaną te same.

jedynym minusem jest zazwyczaj brak gwarancji. Tylko nad tym warto podebatować, reszta specyfikacji lata świetlne za ac58u/1300gp 

RT-AC68U chyba lata świetlne przed ac58u/1300gp ?

Piszesz jeszcze o modelu

54 minuty temu, house napisał:

Model RT-AC1300UHP posiada 256MB RAM

czy masz na myśli , że to to samo co RT-AC1300GP? już wiem, różnica tylko w pamięci ram.

Edytowane przez Grzegorz Ł.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
6 minut temu, Grzegorz Ł. napisał:

RT-AC68U chyba lata świetlne przed ac58u/1300gp ?

:) 👍

7 minut temu, Grzegorz Ł. napisał:

czy masz na myśli , że to to samo co RT-AC1300GP?

tak, RT-AC1300HP/RT-AC1300UHP to to samo tylko 2x więcej pamięci RAM (256MB)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Grzegorz Ł.

Jeszcze wyczaiłem jeden model RT-AC66U cenowo coś pomiędzy RT-AC1300GP a RT-AC68U i chyba parametrami będzie zbliżony Do 68U? Czy to jest dokładnie to samo co ac68u tylko prędkości inne?

Edytowane przez Grzegorz Ł.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Najstarszy model ze wszystkich tutaj wspomnianych, który lata świetności ma dawno za sobą. Wydajnościowo poniżej ac58u i nie jest nawet blisko ac68. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Grzegorz Ł.

aha czyli AC66U odpada, ruter kupię raczej jako nowy ze sklepu, ważne też są zabezpieczenia i łatwość konfiguracji, pomału skłaniam się ku AC68U, żeby mieć spokój na kolejne kilka lat. Znalazłem jeszcze Synology Router RT1900ac w podobnej cenie co AC68U tylko nie wiem czy jest wart uwagi. Moje główne wymagania to: łatwość konfiguracji, łatwość obsługi podłączonego dysku i tworzenia kopi zapasowych, dobry zasięg w mieszkaniu o powierzchni 66m2, przedzielone stropem betonowym na dwa piętra po 33m2 (6x5m) , ruter umieszczony na dolnym poziomie w centralnym punkcie pomieszczenia.

Zastanawiam się, który sprawdzi się bardziej?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
1 minutę temu, Grzegorz Ł. napisał:

Znalazłem jeszcze Synology Router RT1900ac w podobnej cenie co AC68U tylko nie wiem czy jest wart uwagi

zdecydowanie nie warto interesować się tym modelem...

2 minuty temu, Grzegorz Ł. napisał:

dobry zasięg w mieszkaniu o powierzchni 66m2, przedzielone stropem betonowym na dwa piętra

liczysz, że osiągniesz dobry zasięg przez betonowy, zbrojony strop ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Grzegorz Ł.
4 minuty temu, house napisał:

zdecydowanie nie warto interesować się tym modelem...

liczysz, że osiągniesz dobry zasięg przez betonowy, zbrojony strop ?

w 5GHz raczej nie ale 2.4GHz powinno dać radę, mój zepsuty TL-WR1043ND dawał radę i zasięg był wystarczający.

Ok to chyba zostaje RT-AC68U, w sumie to nawet nie zastanawiałem się nad Netgear R7000 ale chyba AC68U będzie bardziej intuicyjny i wszechstronny.

Teraz tylko muszę zdecydować czy inwestuję w RT-AC1300GP czy RT-AC68U trudny wybór ze względu na cenę.

Dzięki wielkie za pomoc, pozdrawiam i miłego wieczorku życzę .

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
11 minut temu, Grzegorz Ł. napisał:

nawet nie zastanawiałem się nad Netgear R7000

R7000 ma nieznacznie lepszy zasięg od Asusa ;) 

11 minut temu, Grzegorz Ł. napisał:

AC68U będzie bardziej intuicyjny i wszechstronny

to prawda, porównując samo OFW - Asuswrt jest zdecydowanie bardziej funkcjonalne i wygodniejsze. Netgear Genie to tak jakby namiastka FW w porównaniu do Asuswrt.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Grzegorz Ł.

Ok, dzięki zostaje ASUS, tylko jeszcze nie wiem który z tych dwóch.

• Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Jedi

Zarówno na R7000 jak i AC68U jest dostępne ASUSWRT, więc kwestie programowe powiedzmy że można pominąć.

Jak wspomniał House Netgear ma nieco lepszy zasięg.

AC1300GP wypada najsłabiej pod względem sprzętowym i programowym na tle pozostałych.

Pozostaje więc kwestia ceny i ewentualnej gwarancji.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
2 godziny temu, Jedi napisał:

Zarówno na R7000 jak i AC68U jest dostępne ASUSWRT, więc kwestie programowe powiedzmy że można pominąć.

powiedzmy, że Xwrt-Vortex to ciekawostka a nie pełnoprawny FW, który bezpiecznie możesz wgrywać we wszystkie strony - zwłaszcza na R7000. Asusa nie da się uceglić, Netgear natomiast bardzo łatwo a procedura ożywienia go jest nieco bardziej problematyczna.  Na obu modelach działa również tomato. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Grzegorz Ł.

jestem już zdecydowany na sprzęt Asusa i raczej na AC68U, opcjonalne oprogramowanie raczej odpada, tylko zakup poczeka do marca i do tego czasu będę jechać na hotspocie z tabletu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi