Jump to content
Sign in to follow this  
mihaszek

RT-AC86U w sieci 5ghz nie moge ustawic na stale kanalu

Rate this topic

Recommended Posts

mihaszek

Prosze o pomoc, kupilem ac86u - mam juz trzeci(wymienialem)... W zadnym przy odsobnych sieciach w sieci 5ghz nie moge ustawic na stale kanalu. Np. Ustawiam 112 i nastepnego dnia jest juz na 48. Dzwonilem do asusa nie umieli mi pomoc. Dodam ze jak jest na tym 48 kanale to w asuswrt/merlin(tez testowalem) pokazuje dalej ze jest kanal 112... - sprawdzane w wifi analizer. Chcialbym zostac przy tym routerze bo mysle o drugiej sztuce i aimash, ale koncza mi sie pomysly co z tym zrobic. Mysle coraz bardziej o r7800... Pozdrawiam

Wysłane z mojego LG-H870DS przy użyciu Tapatalka

ligeza

Posiadam ten router i używam go w połączeniu z ac68u (AiMash). Może masz włączone Smart Connect. Ja używam najnowsze firmware od producenta bo na Merlinie nie działa AiMesh. Kanał trzyma mi cały czas ten sam. Ostatni restart routera był 40 dni temu przy aktualizacji. Poniżej moje ustawienia.

Bez tytułu.png

Ewentualnie można spróbować wyczyścić nvram i od nowa skonfigurować.

Edited by ligeza
  • Like it 1

mihaszek

Dziekuje za odpowiedz, nie mam jeszcze drugiego rutera do aimash. U mnie w okolicy 36 i 48 zajety. Pozatym czytalem ze na wyzszych kanalach w ac86u jest lepszy transfer- u mnie sie potwierdza. Probowalem juz kilka kombinacji wgrywania fw / factory reset. Niestety bez skutecznie. Ciekawe ze u mnie router sie nie resetuje przy przejsciu z 112 ma 48... a jak sam zmieniam to sieci sie resetuja... Nie wiem jak to rozwiazac

Lutek

Kanał 112 to kanał z zakresu DFS. To kanały używane przez urządzenia radarowe. Routery sa tak konstruowane, ze jak wykryją działające urządzenie tego typu w okolicy to automatycznie zmienia zakres. Tak jest w automatycznym wyborze kanału ale być może router analizuje także wykorzystanie pasma DFS przy ręcznym wyborze kanału i jak coś znajdzie to prewencyjnie zmienia na inny z zakresu, który nie powoduje kolizji. 

1 godzinę temu, mihaszek napisał:

Dziekuje za odpowiedz, nie mam jeszcze drugiego rutera do aimash. U mnie w okolicy 36 i 48 zajety. 

Tym, ze te kanały są zajęte to się nie przejmuj. Gdyby to było 10-20 czy 30 innych routerów na tym kanale to tak ale jak widzisz jeden czy dwa inne to nie ma powodu do zmartwienia.

• Like it 2

mihaszek

Twierdzisz ze na tym kanale nie mozna ustawic na stale? Ustawiajac 112 i 80hz realnie jest na 106. Co do 36 i 48 itp w stosunku do 112 jest realnie 100mbit spadku na download. Wczesniejszy routery jakie mialem nie mialy z tym problemu. Dzisiaj testowalem kanal 56 i znowu mam inny tym razem 36. Wyglada to jak by sie nie dalo wtlaczyc auto w pozyci kanal. Czy ma ktor mozliwosc przetestowania 112/108/56 przez 24h?

Co myslicie o ea9500 v2 moge go miec za 999pln? Warto w stosunku do ac86u? Czy moze r7800? Nie ogarne chyba tego problemu w ac86u...

Lutek
4 godziny temu, mihaszek napisał:

Twierdzisz ze na tym kanale nie mozna ustawic na stale? Ustawiajac 112 i 80hz realnie jest na 106. Co do 36 i 48 itp w stosunku do 112 jest realnie 100mbit spadku na download. Wczesniejszy routery jakie mialem nie mialy z tym problemu. Dzisiaj testowalem kanal 56 i znowu mam inny tym razem 36. Wyglada to jak by sie nie dalo wtlaczyc auto w pozyci kanal. Czy ma ktor mozliwosc przetestowania 112/108/56 przez 24h?

Co myslicie o ea9500 v2 moge go miec za 999pln? Warto w stosunku do ac86u? Czy moze r7800? Nie ogarne chyba tego problemu w ac86u...

Myślę, ze w Twojej lokalizacji może być jakis konflikt w eterze. Z tego co wiem to takie zabezpieczenia w routerach są wymogiem.
Co do szybkości to ja nie zauważam różnicy w szybkości pomiędzy 36, 48 a 112 i na obu mam download 223-240Mb.s  Różnice widzę pomiędzy 2,4 a 5GHz bo tu w moim bloku jest w paśmie 2.4 chyba ze 30 nadajników/punktów WiFi i tu jest problem z szybkością bo takie są interferencje. Ale w 5Ghz mimo że na kanale 36-48 mam kilku słyszanych sąsiadów to te 2-4 nadajniki nie stanowią problemu z zakłóceniami. Osobiście wyłączyłem w aplikacji mobilnej  kanały DFS i używam tylko tego dolnego zestawu kanałów na 5GHz bo na tych wyższych router po starcie dłużej startuje bo najpierw nasłuchuje czy coś tam nie chodzi. W rezultacie używając Smart Connect urządzenia łączyły mi się najpierw z 2,4 (bo startuje od razu), a dopiero później przełączały mi sie na 5GHz. Z tego powodu wyłączyłem wyższe kanały w paśmie 5Ghz i używam tylko tych dolnych.

4 godziny temu, mihaszek napisał:

Czy ma ktor mozliwosc przetestowania 112/108/56 przez 24h?

Ja teraz nie używam tych kanałów z w/w powodów ale jak używałem to cały czas siedział albo na 100, albo na 108 albo na 52 (czasami) a był w trybie automatycznego wyboru kanału lub auto+ Smart Connect.

• Like it 2

mihaszek

Dzieki za pomoc, pocztalem o kanalach dfs i chyba wiem jak to rozwiazac... pozdrawiam

mihaszek
Dzieki za pomoc, pocztalem o kanalach dfs i chyba wiem jak to rozwiazac... pozdrawiam

Myslalem ze speawe rozwiazalem zmiana regionu na usa, ale niestety znowy mnie przepielo na 42 kanal... Czy jest jakis sposob ustawienia na stale tego 112? Co z mojego otoczenia moze powodowac takie problemy? Na analizerze widze kilka sieci w okolicy dzialajacych na tych kanalach - ich nie przepina.. czy to moze byc kwestia sprzetu?

mihaszek

House, Lutek... czy sprzet ma znaczenie w sprawie tych kanalow dfs czy to kwestia mojego "stodowiska" wifi? Inne routery beda mialy taki sam problem? Wydalem prawie 1tys za router, a transfery jak na tplinku za 400pln.. Nie wim czy wymieniac na cos innego i probowac czy nic z tym nie zrobie

house

@mihaszek pokaż jakiś wykres z inssider'a. 

Lutek
1 minutę temu, mihaszek napisał:

House, Lutek... czy sprzet ma znaczenie w sprawie tych kanalow dfs czy to kwestia mojego "stodowiska" wifi? Inne routery beda mialy taki sam problem? Wydalem prawie 1tys za router, a transfery jak na tplinku za 400pln.. Nie wim czy wymieniac na cos innego i probowac czy nic z tym nie zrobie

A jak zajęte masz te dolne (nie DFS) kanały, ilu użytkowników ?

1 minutę temu, house napisał:

Przynajmniej screen z Wifi Analyzer w telefonie.

house
11 minut temu, mihaszek napisał:

Inne routery beda mialy taki sam problem?

w niektórych nie będziesz miał wyboru kanałów innych niż 36, 40, 44, 48 ręcznie a kanały dfs będą dostępne w trybie auto o ile sygnał nie będzie nakładał się na danym kanale z innym z okolicy - wtedy router przeskoczy na inny, bardziej optymalny.

Nie wim czy wymieniac na cos innego

wszyscy producenci stosują się do regulacji prawnych FCC i ich europejskiego odpowiednika (przynajmniej w obligatoryjnej mocy sygnału i wyboru odpowiednich kanałów) więc może zdarzyć się tak, że np w Linksys będzie jeszcze gorzej a np Synology nieco lepiej. Zmiana regionu WiFi za wiele nie pomoże w sprzęcie na rynek EU, gdyż steruje tym sterownik wifi a nie FW.

mihaszek
11 minut temu, house napisał:

You do not have the required permissions to view the link content.

Cos takiego w różnych miejscach w mieszkaniu...

11 minut temu, house napisał:

w niektórych nie będziesz miał wyboru kanałów innych niż 36, 40, 44, 48 ręcznie a kanały dfs będą dostępne w trybie auto o ile sygnał nie będzie nakładał się na danym kanale z innym z okolicy - wtedy router przeskoczy na inny, bardziej optymalny.

wszyscy producenci stosują się do regulacji prawnych FCC i ich europejskiego odpowiednika (przynajmniej w obligatoryjnej mocy sygnału i wyboru odpowiednich kanałów) więc może zdarzyć się tak, że np w Linksys będzie jeszcze gorzej a np Synology nieco lepiej. Zmiana regionu WiFi za wiele nie pomoże w sprzęcie na rynek EU, gdyż steruje tym sterownik wifi a nie FW.

Synology mam zamówione w x... i czeka tylko w przyszłości ( mam nadzieje nie dalekiej ) zamierzałem skorzystać z aimash... Jak z tym synology sofy/firmware już ok... czytałem o rożnych problemach i notorycznym rozłączaniu wlan>?

Miałem przez 2 miesiące tplink c3150 - i było ok, ale liczyłem na większe transfery i poszedł w świat - teraz trochę żałuje... z dfs czy to 56 czy 106 kanał spadał na 36 raz na dzien czasem kilka razy... nie wiem co ma na to wpływ - mieszkam pod korytarzem lotniczym, może to to? Ale obserwuje inne sieci i one się jakoś utrzymują... możne ubiquiti?

house
12 godzin temu, mihaszek napisał:

Cos takiego w różnych miejscach w mieszkaniu...

gęsto w obu pasmach ale 5 GHz w dwóch miejscach dość tłoczno, ciężkie warunki :/

Jak z tym synology sofy/firmware już ok... czytałem o rożnych problemach i notorycznym rozłączaniu wlan>?

Rozłączanie WAN czasem występuje, ale dotyczy tylko określonych ISP i ich urządzeń dostępowych - faktycznie jednak warto na to zwrócić uwagę w czasie 14 dniowej opcji zwrotu routera. SRM jako taki - stabilnie bez większych problemów.  

mieszkam pod korytarzem lotniczym, może to to?

nie sądzę, radary nadają na określonej częstotliwości fal a ich nie wysokości :) 

możne ubiquiti?

nie, ubiquiti nie pozwoli Ci tak "out-of-box" użyć kanałów dfs (trzeba wyklikać 2-3 opcje np w unifi), a z doświadczenia wiem, że UAP-nanoHD nie chciał mi działać na kanale 48 (właśnie ze względu na zakłócenia) a w tym samym miejscu Synology działa ok.

• Like it 1

mihaszek

@house czyli stnology moge sprobowac, ale raczej nie mam co sie spodziewac jakiejs wielkiej roznicy? Mysle jeszcze o czyms tanszym kwestia tylko wydajnosci bo moze kupic ac68u? Lub 2x ac67u mash pack? Moze zmiana miejsca ac87u - moge go przesunac w glab mieszkania o jakis 1m... - kupa roboty, ale moze bedzie w stanie utrzymac ten 112 kanal..

house
Godzinę temu, mihaszek napisał:

czyli stnology moge sprobowac, ale raczej nie mam co sie spodziewac jakiejs wielkiej roznicy?

tak myślę

Moze zmiana miejsca ac87u - moge go przesunac w glab mieszkania o jakis 1m... - kupa roboty, ale moze bedzie w stanie utrzymac ten 112 kanal..

tego nie wiem. Musisz sprawdzić. Szansa jest wnioskując po screenach - masz przynajmniej 2 miejsca z mniejszą ilością sieci w eterze.

Lutek

Patrząc na wykresy zajętości kanałów nie jest tak źle, zwłaszcza, ze na niższych kanałach poziomy sąsiadów są na poziomie -80dbm .  Więc coś jest na tych kanałach ale to technologia cyfrowa a nie CB-Radio :) 
Zastanawia mnie dlaczego w takiej sytuacji masz tak niskie transfery na dolnych kanałach? A właściwie jakie masz speedtest po kablu i na dolnych kanałach i górnych? Pytam bo nie kojarzę czy pisałeś o tym...
Z praktycznego punktu widzenia router powinien być w środku mieszkania (możliwie daleko od mieszkań sąsiadów).

Edited by Lutek
  • Like it 1

mihaszek
Patrząc na wykresy zajętości kanałów nie jest tak źle, zwłaszcza, ze na niższych kanałach poziomy sąsiadów są na poziomie -80dbm .  Więc coś jest na tych kanałach ale to technologia cyfrowa a nie CB-Radio  

Zastanawia mnie dlaczego w takiej sytuacji masz tak niskie transfery na dolnych kanałach? A właściwie jakie masz speedtest po kablu i na dolnych kanałach i górnych? Pytam bo nie kojarzę czy pisałeś o tym...

Z praktycznego punktu widzenia router powinien być w środku mieszkania (możliwie daleko od mieszkań sąsiadów).

Przestawilem router w innym miejscu i testuje dalej... Co do speed testow przed zmiana miejsca przy roterze 500/60 na kanale 112, w pokoju obok - glownie uzytkuje kompa do 300/60. Na kanalch do 48( nie dfs) przy routerze do 470/60 i w pokoju obok do 220/60 czesto okolice 100/50. Roznica spora w moim odczuciu. Na kablu 560/70. Zobaczymy jak bedzie w tym miejscu, centralny punkt mieszkania. Juz widze ze bedzie duzo lepij wstepnie 112 550/60 i 330/60, 48 nie sparawdzalem czekam az przelaczy...

mihaszek

Dzisiaj juz na kanale 48, wstepnie 470/60 i w pokoju obok 280/60... nowe miejsce jest na pewno lepsze narazie zostawiem jestem ciekawy czy sam sie przelaczy na 112 po jakims czasie. Pozdrawiam

• Like it 1

Lutek
5 godzin temu, mihaszek napisał:

Dzisiaj juz na kanale 48, wstepnie 470/60 i w pokoju obok 280/60... nowe miejsce jest na pewno lepsze narazie zostawiem jestem ciekawy czy sam sie przelaczy na 112 po jakims czasie. Pozdrawiam //openitforum.pl/applications/core/interface/js/spacer.png

1. Jak bardzo spada poziom sygnału w drugim pokoju?
2. Czy po ustawieniu kanału na sztywno ciskasz przycisk "Zastosuj" ?
3. Zrób eksperyment: ustaw na ten 112, zastosuj, wyloguj się, wylącz router (przyciskiem z tyłu), ponownie wlącz i sprawdź kanał.
4. A co z innymi kanałami z puli 100 i wyżej?

Edited by Lutek

mihaszek

Spada okolo 5dBm w stosunku do kanalu 112, ale po zmianie miejsca jestem calkiem zadowolony z transferow

Lutek

Mi chodziło o to ile spada sygnał tam za ścianą w stosunku to innego miejsca...albo inaczej.. jakiego rzędu jest tam poziom sygnału?

mihaszek
Mi chodziło o to ile spada sygnał tam za ścianą w stosunku to innego miejsca...albo inaczej.. jakiego rzędu jest tam poziom sygnału?

W pokoju za sciana mialem tak:

Poprzednie miejsce routera -59-62 dBm na 48 kanale i ok -52 do -58 dBm na kanale 112

Po zmianie miejsca routera

Na 48 kanale -54 do -59

Na 112 -48 do -55

Ale jak juz pisalem po zmianie miejsca jest akceptowalnie

Obawiam sie tyle czy sprzet jest ok, ja sie przeprowadze czy bede kiedys w ogole mogl wlaczyc 112...

Lutek

Generalnie to są bardzo dobre poziomy i czy 52 czy 68 nie powinno to powodować różnicy.
Ok, a co z tym zmienianiem kanalu?

Edited by Lutek

mihaszek
Generalnie to są bardzo dobre poziomy i czy 52 czy 68 nie powinno to powodować różnicy.

Ok, a co z tym zmienianiem kanalu?

Kanal ustawiony w routerze na 112 wczoraj wieczorem. Dzisiaj od rana jest na 48 - w fw routera caly czas widnieje 112... Tak jak pisalem wczesniej zostawiam tak w celu sprawdzenia czy sie sam nie przelaczy na 112

Nie wiem czy takie roznice nie powinny miec znaczenia, ale u mnie maja na transfer...

Lutek
21 minut temu, mihaszek napisał:

Kanal ustawiony w routerze na 112 wczoraj wieczorem. Dzisiaj od rana jest na 48 - w fw routera caly czas widnieje 112... Tak jak pisalem wczesniej zostawiam tak w celu sprawdzenia czy sie sam nie przelaczy na 112

Nie wiem czy takie roznice nie powinny miec znaczenia, ale u mnie maja na transfer...

Zaraz, zaraz... jest ustawione 112 a nadaje na 48?
A na jaki się ustawia jak ustawisz kanal na auto?

Edited by Lutek

mihaszek

Na 48 czasem na 36...

Lutek

Na 48 czasem na 36...

Sprawdź w aplikacji mobilnej Asus Router czy w zakladce wiecej/sieci bezprzewodowe, sieć bezprzewodowa nie masz wyłączone Control Channel?

mihaszek

Nie mam...78afe8dee2a638c2631fedadd06eec70.jpg

Lutek
3 minuty temu, mihaszek napisał:

Nie mam...

Nie masz tej opcji. Sprawdź tak, ze włącz Smart Connect i zobacz czy jest to?

Nie mam...

Ale prosiłem byś włączył smart connect na chwile a widzę, ze masz ustawiony na Disable...i sprawdzil czy z włączonym Smart Connect jest ta opcja ?