Skocz do zawartości
cesio

Rt ax88u podłączenie drukarki

Rekomendowane odpowiedzi

cesio

Mam drukarkę epson l6170 i posiada ona wbudowane wifi i mogę drukować bezprzewodowo. Mam pytanie bo bezprzewodowe drukowanie działa tylko w sieci lokalnej a chciałbym drukować także jak jestem poza swoją siecią i ta opcja w routerze żeby udostępnić drukarkę to właśnie to czy to opcja jest tylko dla drukarek które nie maja wifi i służy w celu udostępniania drukarki po kablu usb w sieci lokalnej ???

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Edytowane przez cesio

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

zacznijmy od jednej podstawowej rzeczy - tytuł tematu - popraw proszę albo temat poleci do kosza. "Rt ax88u" poza nazwą routera (i to pisaną na odwal się) nie mówi za wiele.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Chcesz drukować poprzez wan z tego samego urządzenia czy z różnych? Nie lepiej nic nie zmieniać a spinać się z lanem via vpn?

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Bodzio
20 godzin temu, cesio napisał:

chciałbym drukować także jak jestem poza swoją siecią

Tak jak kolega @house napisal, VPN. Przy okazji bedziesz mial dostep do innych zasobow sieciowych, nie tylko drukarki.

Jesli nie chcesz to skorzystaj z Epson Connect (iPrint, Email Print, Remote Print Driver, Scan-to-Cloud), Apple AirPrint, Google Cloud Print.

20 godzin temu, cesio napisał:

służy w celu udostępniania drukarki po kablu usb w sieci lokalnej ???

Tak.

Edytowane przez Bodzio
  • Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
cesio

Ja chce żeby drukarka była dostępna poza siecią lokalna ????

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Bodzio

W takim razie sprecyzuj prosze dokladnie o co Ci chodzi bo odnosze wrazenie ze nie rozumiem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
cesio

Chce żeby drukarka była dostępna poza siecią lokalna żebym mógł drukować sobie z każdego miejsca na świecie. W sieci lokalnej to bajka chce drukować jak jeden poza domem wysyłam plik i drukuje o chciałem się dowiedzieć czy te funkcje w routerze śluza tylko do podłączenia drukarki do sieci lokalnej czy drukarka będzie widoczna w necie ogólnie o będę mógł drukować poza sieci lokalna

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Bodzio

Jak sobie zrobisz VPN to bedziesz mogl drukowac z dowolnego miejsca na swiecie i jezeli jest to drukarka z wifi lub innym interfejsem sieciowym to nie ma zadnej koniecznosci zeby ja podlaczac kablem USB do routera. Funkcja w routerze o ktorej pisales sluzy do podlaczenia jej do routera i umozliwie jej uzywanie w sieci.

Epson Connect (iPrint, Email Print, Remote Print Driver, Scan-to-Cloud), Apple AirPrint, Google Cloud Print tez Ci da mozliwosc drukowania z dowolnego miejsca na swiecie pod warunkiem ze bedziesz tam mial dostep do internetu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
cesio

A ten vpn jak się robi i czy jest to darmowe.

Bo ocenie mam ddns zrobiony i korzystam z dysku podpiętego do routera
Drukarkę można pod ten ddns podpiąć??

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Bodzio
3 minuty temu, cesio napisał:

A ten vpn jak się robi i czy jest to darmowe.

Sa rozwiazania darmowe jak i komercyjne.

Routery Asus wykorzystuja OpenVPN, ktory jest oprogramowaniem opensource czyli darmowym. Oprogramowanie klienckie tez jest darmowe.

Ponizej masz link jak to skonfigurowac na przykladzie RT-AC68U ale to sie robi praktycznie tak samo na wszystkich Asusach.

Nie posiadasz wymaganych uprawnień, aby wyświetlać zawartość linków.

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
cesio

A ten vpn czym się różni od ddns

No i co daje ten vpn ????

Przez vpn można tez udostępnić dysk podłączony do routera ????

Jak mam ddns już zrobione i zrobie vpn to się nie będzie gryźć ????

I powiedz mi jeszcze do czego służy ipv6 warto to włączyć

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Bodzio
27 minut temu, cesio napisał:

A ten vpn czym się różni od ddns

VPN a DNS to zupelnie roznie uslugi. DNS tworzy baze nazw domenowych i tlumaczy je na jezyk zrozumialy dla urzadzen wchodzacych w sklad sieci. To tak w ogromnym uproszczeniu oczywiscie. Dzieki temu masz adres openitforum.pl zamiast np. 104.28.18.128.

VPN to tunel umozliwiajacy polaczenie do lokalnej sieci przy uzyciu sieci publicznej w taki sposob ze ta siec publiczna jest przezroczysta i dwie sieciu lub siec i klient dzialaja tak jak by byli czescia sieci lokalnej. Nie umiem prosciej.

No i co daje ten vpn ????

A no daje to ze z konca swiata mozesz sie polaczyc do sieci lokalnej i pracowac tak jak bys sie w niej bezposrednio znajdowal.

Oczywiscie cala transmisla jest szyfrowana.

Przez vpn można tez udostępnić dysk podłączony do routera ????

Tak, Oczywiscie ze tak.

Edytowane przez Bodzio
  • Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
cesio

Ale przy tym openvpn od Asusa jeszcze trzeba zainstalować oprogramowanie na kompie tak które się łączy z tym vpn ??? Czyli np jak teraz widzę dysk w sieci lokalnej na kompie mając vpn gdzie indziej rejestruje ten vpn i na innym kompie poza siecią lokalna znowu mogę widzieć ten dysk tak

Dobre ten vpn ale to samo mam przez ddns i tez widzę swój dysk np przez ftp i przez aicloud gdzie kolwiek jestem tylko ze każdy może wywołać adres bo jest publiczny jak go zna

A vpn jest bardziej bezpieczny bo musi mieć mój klucz żeby cokolwiek zobaczyć

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Bodzio
3 minuty temu, cesio napisał:

Ale przy tym openvpn od Asusa jeszcze trzeba zainstalować oprogramowanie na kompie tak które się łączy z tym vpn ???

Tak, musisz miec klienta zainstalowanego na wszystkich urzadzeniach, ktore maja miec dostep do sieci przez VPN

4 minuty temu, cesio napisał:

na innym kompie poza siecią lokalna znowu mogę widzieć ten dysk tak

Dokladnie tak.

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
cesio

Czyli już wiem o co chodzi prostu połączenie internetowe zostaje zaszyfrowane i wtedy dany komp który ma klienta vpn i mój klucz jest jak by był w mojej sieci lokalnej to dobre dla firm instytucji które korzystając z zasobów sieci poza miejscem pracy itp

A jak sobie zrobi ten opnvpn w swojej sieci lokalnej to będzie to jakos szyfrować moje połączenie ze będę bardziej prywatny przeglądając strony www ?????

I jak korzystać z vpn na iPhonie ???

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Bodzio
8 minut temu, cesio napisał:

to dobre dla firm instytucji które korzystając z zasobów sieci poza miejscem pracy itp

Wiele prywatnych osob tez korzysta z VPN. Ja miedzy innymi.

9 minut temu, cesio napisał:

będzie to jakos szyfrować moje połączenie ze będę bardziej prywatny przeglądając strony www ?????

Bedzie szyfrowane na odcinku klient VPN > serwer VPN. VPN jest miedzy innymi do tego celu wykorzystywany zeby zaszyfrowac transmisje gdy korztystamy z publicznych hotspotow, sieci hotelowych, na lotniskach itp.

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
cesio

Ok dzięki za wszytko

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

• Podobna zawartość

openitforum.pl

Forum poświęcone przesyłaniu i przechowywaniu danych w małej sieci. Prezentujemy testy urządzeń oraz pomagamy w ich obsłudze i konfiguracji.

Obserwuj nas:

Powiadomienie o plikach cookie

Używamy plików cookie do celów związanych z reklamami, mediami społecznościowymi i statystykami. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Wszystkie wymagane w tej kwestii informacje zawierają: Polityka prywatności, Regulamin oraz Warunki użytkowania.