Skocz do zawartości
dafie

Router 2/5Ghz do mieszkania

Rekomendowane odpowiedzi

dafie

Obecnie posiadam TP-LINK TL-WR841N PL i jest bardzo słabo. W umowie 50Mb/s, a po wifi z 1 metra leci 1-10Mb/s. Często zrywa połączenie, albo mam bardzo wysoki ping. Dopiero połączenie po kablu daje pełną prędkość. W dodatku posiadam drugi komputer ok. 7 metrów dalej, a po drodze sa 3 ściany. Z tego co kojarzę, to 2 lata temu z tym samym routerem było o wiele lepiej. Po jakimś czasie internet zaczął nawalać.

 

Warto też wspomnieć, że w komputerze odległym o 1 metr od routera mam kartę sieciową TP-LINK TL-WN722N, natomiast w komputerze za 3 ścianami jest TP-LINK TL-WN881ND.

 

Wyczytałem w internecie, że warto zmienić kanał routera. Sprawdziłem wszyskie. W najlepszym miałem 43Mb/s. Niestety po kilkudziesięciu minutach sytuacja wróciła stanu początkowego. Mieszkam w kamienicy, gdzie jest sporo routerów i pewnie są jakieś zakłócenia. Czy router 5Ghz pomoże? Czy zasięg doleci do tego drugiego komputera?

 

Jaki router musiałbym kupić dla moich potrzeb? To są raptem 2 komputery + 4 telefony. Dobre opinie widziałem o ASUS RT-AC58U, ale czy musze aż tyle wydawać? Jest coś tańszego, co się w moim przypadku sprawdzi?

Edytowane przez dafie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
house
21 minut temu, dafie napisał:

Jest coś tańszego, co się w moim przypadku sprawdzi?

TP-Link Archer C1200/C6

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
dafie
43 minuty temu, house napisał:

TP-Link Archer C1200/C6

A co zyskam dopłacając do jakiegoś droższego modelu, choćby wspomniany ASUS RT-AC58U? Lubię mieć realny pogląd na zyski w odniesieniu do poniesionych kosztów. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
house

CPU 1 core 900MHz vs CPU 4core 770MHz oraz 128 vs 256 MB RAM. Taka jest dokładna różnica pomiędzy nimi w kwestii sprzętowej. Kolejna to funkcje FW. Za dużo aby wyróżnić najważniejsze, powiem jedynie tyle, że asuswrt jest o wiele bogatsze w możliwości. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
dafie

Ale dla laika to są nic nie znaczące cyferki. Na to co ma wpłynąć? Na maksymalną ilość równoczesnych połączeń do routera? Na mniejsze zrywanie się połączenia? Na możliwość osiągnięcia większych prędkości? Na możliwość osiągnięcia dalszego zasięgu? Nadal nie wiem na ile rentowna będzie dopłata do lepszego routera.

 

Analogicznie ktoś mógłby spytać który z tych zasilaczy jest najlepszy:

 • Corsair VS450    ~180zł
 • Seasonic FOCUS Plus Gold 550    ~359 zł
 • Seasonic PRIME Ultra Platinum 550    ~500zł

Odpowiedź brzmi: to zależy:
- Jeśli ktoś posiada budżetowy komputer to zdecydowanie najtańsza opcja.
- Jeśli ktoś posiada komputer średniej półki z wysokonapięciowymi podzespołami, których TDP > 300W to najprawdopodobniej zdecyduje się na środkową opcję. Dostajemy wtedy 10 lat gwarancji, sprawność 80+ Gold, pełną modularność, japońskie kondensatory elektrolityczne, super regulację napięć i bardzo dobry tryb półpasywny. Zasilacz z górnej półki, kóry posłuży na lata. Jest cichy i wydajny. W tej cenie nie znajdziemy nic lepszego. Kupno słabszego zasilacza do wymagających podzespołów może skończyć się wadliwym działaniem całej jednostki, bo zasilacz nie będzie potrafił dostarczyć odpowiedniej mocy. Zakup takiego zasilacza jest wtedy obowiązkowy.

 

Pytanie, kiedy warto kupić ostatnią opcję? Okazuje się, że zyskujemy nieco lepszą sprawność, co przełoży się pewnie na kilka złot w ciągu roku. Czy jednak warto? No nie sądzę. Zysk do poniesionych kosztów jest bardzo mały, powiedziałbym, że pomijalny w granicy błędu. Kupno tego zasilacza się po prostu nie opłaca.

 

Gdyby ktoś laikowi powiedział, że kupując trzecią opcję zyskuje lepszą sprawność, to nadal nic by mu to nie mówiło. Gdyby powiedział, że lepsza sprawność przełoży się na złotówkę w ciągu roku, to już bardziej.

Edytowane przez dafie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
house
5 godzin temu, dafie napisał:

Ale dla laika to są nic nie znaczące cyferki

w takim razie, jako laik, na początek powinieneś bardziej zgłębić temat. Poradniki na popularnych portalach, często dość ogólnikowe, dadzą jako taki pogląd na co zwracać uwagę przy zakupie tego typu sprzętu. Nie oczekuj, że odpowiadając na jasno zadane pytanie 

20 godzin temu, dafie napisał:

A co zyskam dopłacając do jakiegoś droższego modelu

opiszę ci całą historię "co by było gdyby". Wyjaśniłem różnice sprzętowe i wskazałem, że asus dysponuje znacząco większą ilością funkcji oprogramowania. Tutaj wielkiej filozofii nie ma - im szybszy CPU tym sprawniej realizuje zadania jakie stawia się tego typu urządzeniom - analogicznie jak w komputerach stacjonarnych czy laptopach - im lepszy procesor i im więcej pamięci RAM - sprawniej działa OS i zainstalowane w nim aplikacje. Router to nic innego jak zintegrowane urządzenie przeznaczone do określonych zadań - współdzielenia pojedynczego dostępu do sieci zewnętrznej za pomocą wbudowanych interfejsów sieciowych. Im więcej wydasz PLN na tego typu rozwiązanie, nie oszukujmy się - tym lepszy rezultat osiągniesz. Pytasz czy 

21 godzin temu, dafie napisał:

czy musze aż tyle wydawać?

więc zaproponowałem - bez zbędnego rozpisywania się - konkretny model innego producenta. Zapytałeś o różnice - również je wskazałem. Nie poradzę Ci "czy musisz aż tyle wydawać", zwłaszcza jeśli poruszamy się w segmencie urządzeń tanich, nie oczekuj za takie pieniądze nie wiadomo jakiego zasięgu WiFi, zwłaszcza 

21 godzin temu, dafie napisał:

że w komputerze odległym o 1 metr od routera mam kartę sieciową TP-LINK TL-WN722N

21 godzin temu, dafie napisał:

w komputerze za 3 ścianami jest TP-LINK TL-WN881ND

Karta za 41 PLN + kolejna za 59 PLN z routerem za 62 PLN nie jest wykładnikiem dla innego zakupu tylko dlatego, że

21 godzin temu, dafie napisał:

2 lata temu z tym samym routerem było o wiele lepiej

Może się okazać, że nawet jeśli kupisz RT-AC58U, czy wspomnianego Archera od TP-Link, to karty WiFi N150 i N300 będą działać bardzo podobnie. Po pierwsze ze względu na obsługę jedynie pasma 2,4 GHz a po drugie, że to "tylko" WiFi-N (o obsłudze 40 MHz szerokości kanału w tym paśmie czy ilości okolicznych sieci nawet nie wspominam). Zakup byłby sensowniejszy jeśli zamiast skupiać się na tym jakie benefity przyniesie Ci różnica w cenie, zaplanowałbyś w kosztach oprócz zmiany routera również zmianę "klientów" na pasmo 5 GHz (nawet nie teraz, ale kiedyś w przyszłości). 

5 godzin temu, dafie napisał:

Analogicznie ktoś mógłby spytać który z tych zasilaczy jest najlepszy:

no tutaj takiej "analogicznej" odpowiedzi na taki temat by nie uzyskał :) Trochę poświęciłeś czasu na "wskazanie" mi tej analogii, ale szybciej i łatwiej byłoby gdybyś zadawał precyzyjniej pytania. Od razu odpowiedziałbym Ci, że Asus RT-AC58 to dobry sprzęt, podlinkowałbym Ci moją recenzję, tutaj :

poczytałbyś komentarze użytkowników pod recenzją, a TP-Linka zostawiłbym dla rozwiązań budżetowych, w których świadomy klient zna ułomności "taniego" produktu i z zadowoleniem je pomija :). Odpisałem Ci cały ten swój "elaborat" tylko dlatego, że "klepnąłeś" nieco więcej niż 2 proste zdania i szanuję to, że "chciało Ci się" pisać analogię o zasilaczu :) 

 • Lubię to 2
 • Wow 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
dafie

Mój poprzedni temat został zamknięty, więc dodaję nowy, jako iż zrodziły się kolejne problemy.

 

Kupując router nie znałem dokładnie budowy mieszkania (bo to nie dla mnie). Teraz widzę, że sytuacja nie wygląda tak kolorowo, jeśli miałby to działać na 5 Ghz. Schemat mieszkania wygląda tak (metraż to 60m2):>

YCXPMp4.png

 

Czerwony router to: TP-Link Archer C1200/C6

Komputery z kartą 5Ghz będą wyposażone w D-Link DWA-582 (PCIe).

 

Obecnie jeszcze komponenty sieciowe nie są jeszcze kupione. Czy takie rozwiązanie ma sens dla tego mieszkania? Teraz po 2.4Ghz w większości przypadków prędkości to 1-10 MB/s (po kablu jest 50Mb/s, czyli tyle ile w umowie). W pokoju najbardziej oddalonym od routera często telefon w ogóle nie widzi wifi (obecnie router to TP-LINK TL-WR841N PL), z tym że 2 lata temu działał o wiele lepiej. Myślałem, że to uszkodzenie routera, ale wystarczyło zmienić kanał, by prędkość skoczyła do 43Mb/s. Niestety spadła po jakimś czasie do normalnych wartości. Zdaje się, że prędkości są obniżone przez duże nagromadzenie routerów nadających po 2.4Ghz.

 

Zadowalające dla mnie byłoby uzyskanie stabilnego 40Mb/s w komputerze blisko routera i 30Mb/s w pokoju najbardziej oddalonym od routera przy częstotliwości 5GHz. Jest to realne w tym przypadku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
house
44 minuty temu, dafie napisał:

Mój poprzedni temat został zamknięty, więc dodaję nowy, jako iż zrodziły się kolejne problemy.

ze względu na tę wypowiedź

W dniu 6.01.2019 o 22:27, dafie napisał:

Szukam karty sieciowej do komputera. Router to TP-Link Archer C1200/C6

Poprzedni temat został otwarty i połączony z nowym.

46 minut temu, dafie napisał:

Czerwony router to: TP-Link Archer C1200/C6

nie masz możliwości przeniesienia routera w inne miejsce, gdzieś na środek mieszkania ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
dafie
W dniu 8.01.2019 o 19:51, house napisał:

nie masz możliwości przeniesienia routera w inne miejsce, gdzieś na środek mieszkania ?

Niestety nie ma takiej możliwości. Te złącze od którego idzie kabel jest właśnie w tamtym pokoju.

Edytowane przez dafie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
house

najbardziej optymalnym rozwiązaniem byłoby przeniesienie go w miejsce laptopa z kartą 2,4 GHz. Może lepszym rozwiązaniem byłyby adaptery powerline ? 50Mbits są w stanie przesłać...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Jedi

W kwesti zasięgu i mocy nadawania Asus RT-AC58 wypada słabo przy TP-Link Archer C1200.

Zamiast routera zainwestował bym w powerline z AP i postawił w wyznaczonym miejscu.

Będzie on wtedy obsługiwał urządzenia najdalej oddalone, a tymi najbliżej zajmie się router.

 

Jaka szybkośc połączenia i transfery osiąga aktualnie komputer najbliżej routera?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 • Podobna zawartość

  • kadaffi
   Przez kadaffi
   Witam
   Właśnie padł mój netgear r7800( i dobrze:)) Szukam następcy. Wstępnie zastanawiam się nad Asusem ac88u, Asusem ac86u bądź Synology 2600ac. Faworytem jest póki co ac88u ze względu na agregację portów ponieważ posiadam nas Qnap ts251+ ze wspomnianą agregacją, liczba portów też na duży plus. Zdaję sobie sprawę że przy obecnym użyciu nie odczuję tej agregacji ale szukam sprzętu przyszłościowo. Jedyną rzeczą dla której biorę pod uwagę pozostałe routery jest procesor, mają wyższe taktowania tylko nie wiem czy w moim przypadku będzie miało to jakiś wpływ ponieważ wszystkie dane będą płynąć z nasa. Router nie zobaczy raczej żadnego dysku USB. Co proponujecie do kwoty 1200 zł? Łączę które posiadam to xdsl 400/400.
    
   Pozdrawiam
    
  • dafie
   Przez dafie
   Mój poprzedni temat został zamknięty, więc dodaję nowy, jako iż zrodziły się kolejne problemy.
    
   Kupując router nie znałem dokładnie budowy mieszkania (bo to nie dla mnie). Teraz widzę, że sytuacja nie wygląda tak kolorowo, jeśli miałby to działać na 5 Ghz. Schemat mieszkania wygląda tak (metraż to 60m2):>

    
   Czerwony router to: TP-Link Archer C1200/C6
   Komputery z kartą 5Ghz będą wyposażone w D-Link DWA-582 (PCIe).
    
   Obecnie jeszcze komponenty sieciowe nie są jeszcze kupione. Czy takie rozwiązanie ma sens dla tego mieszkania? Teraz po 2.4Ghz w większości przypadków prędkości to 1-10 MB/s (po kablu jest 50Mb/s, czyli tyle ile w umowie). W pokoju najbardziej oddalonym od routera często telefon w ogóle nie widzi wifi (obecnie router to TP-LINK TL-WR841N PL), z tym że 2 lata temu działał o wiele lepiej. Myślałem, że to uszkodzenie routera, ale wystarczyło zmienić kanał, by prędkość skoczyła do 43Mb/s. Niestety spadła po jakimś czasie do normalnych wartości. Zdaje się, że prędkości są obniżone przez duże nagromadzenie routerów nadających po 2.4Ghz.
    
   Zadowalające dla mnie byłoby uzyskanie stabilnego 40Mb/s w komputerze blisko routera i 30Mb/s w pokoju najbardziej oddalonym od routera przy częstotliwości 5GHz. Jest to realne w tym przypadku?
  • nowy57
   Przez nowy57
   witam 
   posiadam router/load balancer Tp-link 5120ER
   gdy zestawie na nim połączenie pppoe wyciagam maksymalnie 200Mb download a obciazenie procesora = 100% 
   ale co moge powiedziec to że strony znacznie szybciej sie wczytują bez żadnej zwłoki niz na zestawionym połączeniu pppoe na Archer C7 gdzie osiągam 600Mb download ale efekt jest taki ze po wcisnieciu enter mam 1-2s zwloki zanim strona www zacznie sie wczytywac 
   stad moje pytanie o wydajny przewodowy router WAN 1Gb/LAN 1Gb 
    
   100% zuzycia procesora

openitforum.pl

Forum poświęcone przesyłaniu i przechowywaniu danych w małej sieci. Prezentujemy testy urządzeń oraz pomagamy w ich obsłudze i konfiguracji.

Obserwuj nas:

×

Powiadomienie o plikach cookie

Używamy plików cookie do celów związanych z reklamami, mediami społecznościowymi i statystykami. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Wszystkie wymagane w tej kwestii informacje zawierają: Polityka prywatności, Regulamin oraz Warunki użytkowania.