Jump to content
Sign in to follow this  
dafie

Router 2/5Ghz do mieszkania

Recommended Posts

dafie

Obecnie posiadam TP-LINK TL-WR841N PL i jest bardzo słabo. W umowie 50Mb/s, a po wifi z 1 metra leci 1-10Mb/s. Często zrywa połączenie, albo mam bardzo wysoki ping. Dopiero połączenie po kablu daje pełną prędkość. W dodatku posiadam drugi komputer ok. 7 metrów dalej, a po drodze sa 3 ściany. Z tego co kojarzę, to 2 lata temu z tym samym routerem było o wiele lepiej. Po jakimś czasie internet zaczął nawalać.

Warto też wspomnieć, że w komputerze odległym o 1 metr od routera mam kartę sieciową TP-LINK TL-WN722N, natomiast w komputerze za 3 ścianami jest TP-LINK TL-WN881ND.

Wyczytałem w internecie, że warto zmienić kanał routera. Sprawdziłem wszyskie. W najlepszym miałem 43Mb/s. Niestety po kilkudziesięciu minutach sytuacja wróciła stanu początkowego. Mieszkam w kamienicy, gdzie jest sporo routerów i pewnie są jakieś zakłócenia. Czy router 5Ghz pomoże? Czy zasięg doleci do tego drugiego komputera?

Jaki router musiałbym kupić dla moich potrzeb? To są raptem 2 komputery + 4 telefony. Dobre opinie widziałem o ASUS RT-AC58U, ale czy musze aż tyle wydawać? Jest coś tańszego, co się w moim przypadku sprawdzi?

Edited by dafie

house
21 minut temu, dafie napisał:

Jest coś tańszego, co się w moim przypadku sprawdzi?

TP-Link Archer C1200/C6

dafie
43 minuty temu, house napisał:

TP-Link Archer C1200/C6

A co zyskam dopłacając do jakiegoś droższego modelu, choćby wspomniany ASUS RT-AC58U? Lubię mieć realny pogląd na zyski w odniesieniu do poniesionych kosztów. 

house

CPU 1 core 900MHz vs CPU 4core 770MHz oraz 128 vs 256 MB RAM. Taka jest dokładna różnica pomiędzy nimi w kwestii sprzętowej. Kolejna to funkcje FW. Za dużo aby wyróżnić najważniejsze, powiem jedynie tyle, że asuswrt jest o wiele bogatsze w możliwości. 

dafie

Ale dla laika to są nic nie znaczące cyferki. Na to co ma wpłynąć? Na maksymalną ilość równoczesnych połączeń do routera? Na mniejsze zrywanie się połączenia? Na możliwość osiągnięcia większych prędkości? Na możliwość osiągnięcia dalszego zasięgu? Nadal nie wiem na ile rentowna będzie dopłata do lepszego routera.

Analogicznie ktoś mógłby spytać który z tych zasilaczy jest najlepszy:

• Corsair VS450    ~180zł
  • Seasonic FOCUS Plus Gold 550    ~359 zł
  • Seasonic PRIME Ultra Platinum 550    ~500zł

Odpowiedź brzmi: to zależy:
- Jeśli ktoś posiada budżetowy komputer to zdecydowanie najtańsza opcja.
- Jeśli ktoś posiada komputer średniej półki z wysokonapięciowymi podzespołami, których TDP > 300W to najprawdopodobniej zdecyduje się na środkową opcję. Dostajemy wtedy 10 lat gwarancji, sprawność 80+ Gold, pełną modularność, japońskie kondensatory elektrolityczne, super regulację napięć i bardzo dobry tryb półpasywny. Zasilacz z górnej półki, kóry posłuży na lata. Jest cichy i wydajny. W tej cenie nie znajdziemy nic lepszego. Kupno słabszego zasilacza do wymagających podzespołów może skończyć się wadliwym działaniem całej jednostki, bo zasilacz nie będzie potrafił dostarczyć odpowiedniej mocy. Zakup takiego zasilacza jest wtedy obowiązkowy.

Pytanie, kiedy warto kupić ostatnią opcję? Okazuje się, że zyskujemy nieco lepszą sprawność, co przełoży się pewnie na kilka złot w ciągu roku. Czy jednak warto? No nie sądzę. Zysk do poniesionych kosztów jest bardzo mały, powiedziałbym, że pomijalny w granicy błędu. Kupno tego zasilacza się po prostu nie opłaca.

Gdyby ktoś laikowi powiedział, że kupując trzecią opcję zyskuje lepszą sprawność, to nadal nic by mu to nie mówiło. Gdyby powiedział, że lepsza sprawność przełoży się na złotówkę w ciągu roku, to już bardziej.

Edited by dafie

house
5 godzin temu, dafie napisał:

Ale dla laika to są nic nie znaczące cyferki

w takim razie, jako laik, na początek powinieneś bardziej zgłębić temat. Poradniki na popularnych portalach, często dość ogólnikowe, dadzą jako taki pogląd na co zwracać uwagę przy zakupie tego typu sprzętu. Nie oczekuj, że odpowiadając na jasno zadane pytanie 

20 godzin temu, dafie napisał:

A co zyskam dopłacając do jakiegoś droższego modelu

opiszę ci całą historię "co by było gdyby". Wyjaśniłem różnice sprzętowe i wskazałem, że asus dysponuje znacząco większą ilością funkcji oprogramowania. Tutaj wielkiej filozofii nie ma - im szybszy CPU tym sprawniej realizuje zadania jakie stawia się tego typu urządzeniom - analogicznie jak w komputerach stacjonarnych czy laptopach - im lepszy procesor i im więcej pamięci RAM - sprawniej działa OS i zainstalowane w nim aplikacje. Router to nic innego jak zintegrowane urządzenie przeznaczone do określonych zadań - współdzielenia pojedynczego dostępu do sieci zewnętrznej za pomocą wbudowanych interfejsów sieciowych. Im więcej wydasz PLN na tego typu rozwiązanie, nie oszukujmy się - tym lepszy rezultat osiągniesz. Pytasz czy 

21 godzin temu, dafie napisał:

czy musze aż tyle wydawać?

więc zaproponowałem - bez zbędnego rozpisywania się - konkretny model innego producenta. Zapytałeś o różnice - również je wskazałem. Nie poradzę Ci "czy musisz aż tyle wydawać", zwłaszcza jeśli poruszamy się w segmencie urządzeń tanich, nie oczekuj za takie pieniądze nie wiadomo jakiego zasięgu WiFi, zwłaszcza 

że w komputerze odległym o 1 metr od routera mam kartę sieciową TP-LINK TL-WN722N

w komputerze za 3 ścianami jest TP-LINK TL-WN881ND

Karta za 41 PLN + kolejna za 59 PLN z routerem za 62 PLN nie jest wykładnikiem dla innego zakupu tylko dlatego, że

2 lata temu z tym samym routerem było o wiele lepiej

Może się okazać, że nawet jeśli kupisz RT-AC58U, czy wspomnianego Archera od TP-Link, to karty WiFi N150 i N300 będą działać bardzo podobnie. Po pierwsze ze względu na obsługę jedynie pasma 2,4 GHz a po drugie, że to "tylko" WiFi-N (o obsłudze 40 MHz szerokości kanału w tym paśmie czy ilości okolicznych sieci nawet nie wspominam). Zakup byłby sensowniejszy jeśli zamiast skupiać się na tym jakie benefity przyniesie Ci różnica w cenie, zaplanowałbyś w kosztach oprócz zmiany routera również zmianę "klientów" na pasmo 5 GHz (nawet nie teraz, ale kiedyś w przyszłości). 

5 godzin temu, dafie napisał:

Analogicznie ktoś mógłby spytać który z tych zasilaczy jest najlepszy:

no tutaj takiej "analogicznej" odpowiedzi na taki temat by nie uzyskał :) Trochę poświęciłeś czasu na "wskazanie" mi tej analogii, ale szybciej i łatwiej byłoby gdybyś zadawał precyzyjniej pytania. Od razu odpowiedziałbym Ci, że Asus RT-AC58 to dobry sprzęt, podlinkowałbym Ci moją recenzję, tutaj :

poczytałbyś komentarze użytkowników pod recenzją, a TP-Linka zostawiłbym dla rozwiązań budżetowych, w których świadomy klient zna ułomności "taniego" produktu i z zadowoleniem je pomija :). Odpisałem Ci cały ten swój "elaborat" tylko dlatego, że "klepnąłeś" nieco więcej niż 2 proste zdania i szanuję to, że "chciało Ci się" pisać analogię o zasilaczu :) 

• Like it 2
  • Wow 1

dafie

Mój poprzedni temat został zamknięty, więc dodaję nowy, jako iż zrodziły się kolejne problemy.

Kupując router nie znałem dokładnie budowy mieszkania (bo to nie dla mnie). Teraz widzę, że sytuacja nie wygląda tak kolorowo, jeśli miałby to działać na 5 Ghz. Schemat mieszkania wygląda tak (metraż to 60m2):>

Sorry, only registered users can display images :(

Czerwony router to: TP-Link Archer C1200/C6

Komputery z kartą 5Ghz będą wyposażone w D-Link DWA-582 (PCIe).

Obecnie jeszcze komponenty sieciowe nie są jeszcze kupione. Czy takie rozwiązanie ma sens dla tego mieszkania? Teraz po 2.4Ghz w większości przypadków prędkości to 1-10 MB/s (po kablu jest 50Mb/s, czyli tyle ile w umowie). W pokoju najbardziej oddalonym od routera często telefon w ogóle nie widzi wifi (obecnie router to TP-LINK TL-WR841N PL), z tym że 2 lata temu działał o wiele lepiej. Myślałem, że to uszkodzenie routera, ale wystarczyło zmienić kanał, by prędkość skoczyła do 43Mb/s. Niestety spadła po jakimś czasie do normalnych wartości. Zdaje się, że prędkości są obniżone przez duże nagromadzenie routerów nadających po 2.4Ghz.

Zadowalające dla mnie byłoby uzyskanie stabilnego 40Mb/s w komputerze blisko routera i 30Mb/s w pokoju najbardziej oddalonym od routera przy częstotliwości 5GHz. Jest to realne w tym przypadku?

house
44 minuty temu, dafie napisał:

Mój poprzedni temat został zamknięty, więc dodaję nowy, jako iż zrodziły się kolejne problemy.

ze względu na tę wypowiedź

W dniu 6.01.2019 o 22:27, dafie napisał:

Szukam karty sieciowej do komputera. Router to TP-Link Archer C1200/C6

Poprzedni temat został otwarty i połączony z nowym.

46 minut temu, dafie napisał:

Czerwony router to: TP-Link Archer C1200/C6

nie masz możliwości przeniesienia routera w inne miejsce, gdzieś na środek mieszkania ?

dafie
W dniu 8.01.2019 o 19:51, house napisał:

nie masz możliwości przeniesienia routera w inne miejsce, gdzieś na środek mieszkania ?

Niestety nie ma takiej możliwości. Te złącze od którego idzie kabel jest właśnie w tamtym pokoju.

Edited by dafie

house

najbardziej optymalnym rozwiązaniem byłoby przeniesienie go w miejsce laptopa z kartą 2,4 GHz. Może lepszym rozwiązaniem byłyby adaptery powerline ? 50Mbits są w stanie przesłać...

Jedi

W kwesti zasięgu i mocy nadawania Asus RT-AC58 wypada słabo przy TP-Link Archer C1200.

Zamiast routera zainwestował bym w powerline z AP i postawił w wyznaczonym miejscu.

Będzie on wtedy obsługiwał urządzenia najdalej oddalone, a tymi najbliżej zajmie się router.

Jaka szybkośc połączenia i transfery osiąga aktualnie komputer najbliżej routera?

dafie
W dniu 10.01.2019 o 07:15, house napisał:

najbardziej optymalnym rozwiązaniem byłoby przeniesienie go w miejsce laptopa z kartą 2,4 GHz. Może lepszym rozwiązaniem byłyby adaptery powerline ? 50Mbits są w stanie przesłać...

Budownictwo jest stare, więc raczej wolałbym nie stosować takich rozwiązań. Poza tym, chcę uniknąć rozwiązań, gdzie do komputera wchodzi kabel. To dlatego, że czasem piorun w coś walnie, i o statnio padł router + karta sieciowa komputera. Poza tym, chcę kupić taki router, by na wszystkich urządzeniach działało to dobrze, wraz z telefonami.

W dniu 10.01.2019 o 23:07, Jedi napisał:

Jaka szybkośc połączenia i transfery osiąga aktualnie komputer najbliżej routera?

Prędkość jest bardzo różna. Bywa nawet 0.1 Mb/s, a bywa i 45 Mb/s. W sumie, to często nie prędkość jest problemem, a ping. Najgorzej jest zazwczaj wieczorem. Często ping skacze do 100-500. Wydaje mi się, że tu może być problem z ISP, a niekoniecznie routera. 

Obecnie sytuacja jest taka, że nadal stoję nad wyborem routera. Zamierzam kupić:

TP-Link Archer C1200/C6

TP-Link Archer T6E

D-Link DWA-582

Zamierzam kupić 2 karty, by sprawdzić, która z nich lepiej sobie poradzi w komputerze najdalej położonym od routera:

Sorry, only registered users can display images :(

Jakby miało się okazać, że jednak tyle ścian skutecznie blokuje sygnał 5GHz, to kupię

2x TP-Link TL-ANT2409CL 9dBi

i dokręcę do routera jak i karty sieciowej. 

Czy coś z mojego rozwiązania byście zmienili?

Dodam jeszcze tylko, że sytuacja jest bardzo słaba od kilku miesięcy. W pokoju położonym najbardziej od routera (gdzie jest karta  TP-LINK TL-WN881ND) często internetu nie ma w ogóle - wygnał 0 kresek. Natomiast po godzinie 20 często internet działa bardzo słabo wszędzie (po kablu jest pełna prędkość, ale ping jest i tak wysoki). Dopóki nie będę pewny, że to nie jest wina moja, to spróbuję z nowym sprzętem. Gdy okaże się, że to wina internetodawcy, to pewnie się go zmieni.

Edited by dafie

dafie

Aktalizuję wątek, gdyż zakupiłem router TP-Link Archer C1200/C6

Okazuje się, że na tym routerze nie występuje zjawisko rozłączania internetu, które trzeba było naprawić restartem routera. Niestety w paśmie 2.4 Ghz niewiele się poprawiło. Nadal w godzinach szczytu prędkość potrafi spaść do żenującego 1 Mb/s. 

Zaskoczyło mnie natomiast pasmo 5Ghz. W każdej lokalizacji (nawet tej za 3 ścianami) jest cały czas 47-50 Mb/s (a na umowie jest 50). W najdalszej lokalizacji na telefonie Samsung p20 lite mam 2 kreski w sieci 5ghz, jednak nie przeszkadza to w osiąganiu pełnej prędkości. 

Czekają mnie więc wymiany kart sieciowych w 2 komputerach i laptopie. 

W ciągu 2 dni 2 razy miałem sytuacje, że sprawdzając prędkość internetu po kablu, to zamiast mieć pełne 50 miałem np. 15 i 100 pinga. Internet nie jest światłowodowy, jednak jest to jakiś rodzaj stacjonarnego internetu osiedlowego. Czy taka sytuacja może być spowodowana routerem, czy to "coś u nich"?

• Like it 1

house
Godzinę temu, dafie napisał:

W ciągu 2 dni 2 razy miałem sytuacje, że sprawdzając prędkość internetu po kablu, to zamiast mieć pełne 50 miałem np. 15 i 100 pinga. Internet nie jest światłowodowy, jednak jest to jakiś rodzaj stacjonarnego internetu osiedlowego. Czy taka sytuacja może być spowodowana routerem, czy to "coś u nich"?

trudno powiedzieć, może być problem zarówno po stronie IPS jak i z samym routerem. 

dafie

Aktualizuję wątek:

Router TP-Link Archer C1200/C6 działa znakomicie. Po kablu jak i wifi 5ghz jest praktycznie cały czas pełna prędkość, nic nie zrywa nawet w pokoju oddalonym o 4 ściany. Przy czestotliwości 2.4Ghz czasem jest dobrze, a czasem tragicznie, dlatego planuję w najbliższym czasie wyposażyć resztę podzespołów w karty obsługujące częstotliwość 5ghz.

• Like it 1