Skocz do zawartości
nowy57

NAS do zastosowania domowego 1GB RAM vs +4GB , dual core vs quad core ?

Oceń temat:

Rekomendowane odpowiedzi

nowy57

witam 

NAS ma słuzyc tylko i wyłacznie do magazynowania filmow i ich udostepnianie dla odtwarzacza multimedialnego nvidia shield poprzez SMB oraz magazynowania zdjęc w sieci po sieci LAN 1Gb

nie bede uzywał wirtualizacji

nie bede uzywal programow typu torrent czy jDownloader do sciagania plikow

myślę o 2 zatokach a na początek nawet 1HDD bede uzywal 

nasuwa mi sie pytanie:

czy zauwazę roznicę w downloadzie/uploadzie miedzy wydajniejszymi NASami a tymi budzetowymi ? np. QNAP TS-253B vs QNAP TS-228A ?

interesuje mnie down/up do NAS okolice +90MB/s 

czy powinienem na cos zwrocic jeszcze uwagę ?

aaa no i jaki HDD polecacie cichy, tani i bezawaryjny 

dziekuje za pomoc w wyborze 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Łukasz Socha

Niechaj mnie poprawią, ale w kwestii transferów w sieci łan to oba powinny wyciągać maksa z łącza 1Gb, na pewno maksa wyciąga 253b, bo takiego mam i polecam. Jako magazyn filmów,zdjęć sprawdza się świetnie. Do takich celów i tańszy powinien się spisać bez zarzutu.

Natomiast kupowanie do nada dysku pod tytułem tani i dobry to generalnie błąd. Do nasa szukaj we red lub seagate ironwolf. Jako ciekawostkę podam, ze mam dwa 4 GB redy od około 5-6 lat o działają to dzisiaj. Większość swego życia 24h. Na dobę w domowym serwerze.

• Lubię to 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
W dniu 2.01.2019 o 20:48, Łukasz Socha napisał:

Niechaj mnie poprawią, ale w kwestii transferów w sieci łan to oba powinny wyciągać maksa z łącza 1Gb, na pewno maksa wyciąga 253b, bo takiego mam i polecam. Jako magazyn filmów,zdjęć sprawdza się świetnie. Do takich celów i tańszy powinien się spisać bez zarzutu.

👍

Do nasa szukaj we red lub seagate ironwolf

👍 z tym, że nie ma różnicy który - wybierz najtańszy w danym rozmiarze z tej serii i taki, który ma najdłuższą gwarancję. Osobiście preferuję IronWolf'y ze względu na to, że odrobinę szybciej się kręcą od WD RED. Wersje PRO są głośniejsze i trzeba pogodzić się z większym szumem serwera.

Jako ciekawostkę podam, ze mam dwa 4 GB redy od około 5-6 lat o działają to dzisiaj. Większość swego życia 24h. Na dobę w domowym serwerze.

U mnie to samo, najpierw RED'y, teraz IronWolf'y. Dodatkowo mam jeszcze kilkanaście sztuk WD GOLD i wszystko kręci się non stop i działa ok. WD Green'y w NAS'ach padają za to jak muchy - przetestowane ;) 

W dniu 2.01.2019 o 18:04, nowy57 napisał:

nie bede uzywał wirtualizacji

nie bede uzywal programow typu torrent czy jDownloader do sciagania plikow

wybierz najtańszy, ale markowy sprzęt. Omijaj składaki, HP micro serwery i inne wynalazki typu xpenology czy omv na nie wiadomo jakim m-itx.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
dimson
wybierz najtańszy, ale markowy sprzęt. Omijaj składaki, HP micro serwery i inne wynalazki typu xpenology czy omv na nie wiadomo jakim m-itx.
house, możesz rozwinąć dlaczego np.. hp micro server z xpenology nie jest wart uwagi ? spotkałem się z dość pozytywnymi opiniami na temat takiej alternatywy.. tym bardziej że sprzętowo taki hp wypada dużo lepiej niż jakikolwiek dedykowany markowy NAS jeżeli przyjmiemy np budżet 1K.

Wysłane z mojego SM-N960F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

@dimson ze względu na trzy rzeczy :

• model licencjonowania :
Cytat

I am not a legal expert so take this all with a grain of salt. It’s probably illegal to some extent but if you’re just using for personal use as I was, there shouldn’t be any issues

• rozwiązanie typu "do-it-yourself". Wszystko musisz dobrać sam, tak aby spełniało warunki kompatybilności (ram, dyski, karta lan w przypadku szukania konkretnej płyty, wadliwość bootmanagera na pendrive - część odpada przy hp micro server, ale jednak na tego typu sprzęcie wolałbym freebsd lub linuxa jak storage server).
  • plan wydawniczy - nadeszły czasy, kiedy żaden sprzęt podłączony online nie może czuć się bezpiecznie w 100% więc warto być "up-to-date" z aktualizacjami łatającymi potencjalne zagrożenia.  Xpenology łapie pod tym względem pewne opóźnienia. 

Oczywiście oceniam to jako użytkownik Synology używający xpenology w VMWare ESXi. Nie odważyłbym się pozostawić swoich prywatnych danych na takim "struganym" rozwiązaniu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

• Przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

• Podobna zawartość

• pociej
      Przez pociej
      Hej

Szukam switcha gigabitowego, 8-16 portów (gdyby była to 16 portowa wersja to preferowane węższe pudło niż do szafy rack), zarządzalnego przynajmniej w podstawowym zakresie (QoS, LACP, ograniczanie przepustowości w Kbps) oraz zależy mi na możliwości nazywania portów w panelu konfiguracyjnym switcha.

Obecnie posiadam TL-SG108E i szukam czegoś podobnego, ale właśnie zależałoby mi na nazywaniu portów jeśli jest to możliwe.
    • zejnowski
      Przez zejnowski
      Witam serdecznie.

Jako, że to mój pierwszy NAS (ds918+) to mam na wstępie kilka pytań o pierwsze instalacje i konfiguracje. Być może uda się stworzyć coś dla potomnych 😉

1. Instalacja DSM, zakładam jest zainstalowany w pamięci podręcznej, nie wymiennej. Pytanie czy są jakieś konfiguracje lepsze/szybsze/stabilniejsze z tym związane? Np zainstalować na SSD? Czy lepiej ssd traktować tylko jako pamięć podręczną?
      2. SSD m.2 mvme tylko odczyt czy zapis + odczt? Jakiś może RAID, jeżeli tak to jaki? W czym przejawia się różnica? Wady, zalety?
      3. Manual (skromny! tylko 20 str z tego większość to regulamin 😉)mówi jak zainstalować DSM. Czy aby wykorzystać możliwość m.2 mvme nalezy procedurę przejść jakoś inaczej?

Na razie tyle. Chciałbym się przygotować po prostu wcześniej do instalacji.
    • glorifyday
      Przez glorifyday
      Cześć, jeśli można, szybkie pytanie...

Czy parametr CL ma znaczenie dla wyboru zamiennika pamieci?

Padla mi kosc DDR3-1600 CL9 SDRAM Kingstona (jedna z dwoch KHX16C9K2/16X).
      https://www.kingston.com/datasheets/KHX16C9K2_16X.pdf
      Probuje skorzystac z wieczystej gwarancji, ale dostalem informacje, ze kosci nie sa juz produkowane i nie ma bezposrednich zamiennikow.

Wydaje mi sie, ze jako zamiennik moze byc dowolna pamiec SDRAM typu DDR3-1600, rowniez CL10 albo CL11?

Na jakie parametry nalezy zwrocic uwage? Pewnie na woltaz (1.5V). Ale czy na cos jeszcze?

Pracownica Kingstona chciala dobrac pamiec pod model plyty glownej (Asus P7P55D), ale okazalo sie, ze Kingston nie ma tej plyty w bazie kompatybilnosci i nie wie, co dobrac.

Na oko wychodzi mi, ze odpowiednikiem bedzie HX316C10FK2/16
      https://www.kingston.com/dataSheets/HX316C10FK2_16.pdf
      Nada sie?

Ewentualnie jeszcze ValueRAM KVR16N11K2/16 https://www.kingston.com/dataSheets/KVR16N11K2_16.pdf

W robocie uzywam komputera Lenovo ThinkCentre M83, ktory tez ma pamieci DDR3 1600MHz, 1.5V.
      Dla niego Memory Finder znalazl moduly pojedyncze (w sensie nie sprzedawane w parach a pojedynczo, czyli nie sa to tzw.kity x2) :
      8GB Module - DDR3 1600MHz
      Part Number: KCP316ND8/8
      Specs: DDR3 , 1600MHz , Non-ECC , CL11 , X8 , 1.5V , Unbuffered , DIMM , 240-pin
      https://www.kingston.com/en/memory/search?DeviceType=2&Mfr=LEN&Line=ThinkCentre&Model=85660&Capacity=8

Mysle, ze te tez sie nadadza, ale dziwne, ze dla M83 Kingston nie proponuje w ogole ani HyperX ani kitów x2, a tylko pojedyncze kosci (ztcw. to nie ma znaczenia dla pracy Dual Channel, to znaczy nie musze miec kitu x2).

Czy HyperX sa "lepciejsze" od tych zwyklych "zielonych" kosci?
      W dodatku sa HyperX w roznych kolorach. Jakie to ma znaczenie?

Podejrzewam, ze skoro pamiec, ktora padla to byl HyperX Genesis "niebieski", to jako zamiennik powinienem znow dostac HyperX "niebieski"?

Teraz z kolei probowalem na stronie Kingstona wyszukac po plycie glownej i dla linii P7 Asusa rzeczywiscie nie mozna wyszukac, za to mozna dla P6 - P6X58-E PRO.
      Tu przy ograniczeniu na 8GB/modul i predkosc 1600MHz pokazuje calkiem sporo
      - dwa ValueRAMy: KVR16N11/8, KVR16N11H/8
      - HyperX FURY: Blue HX316C10F/8, Black HX316C10FB/8, Red HX316C10FR/8 i White HX316C10FW/8
      I ani jednego kitu x2.

Od czego to zalezy? Mozna sie w tym pogubic...
      https://www.kingston.com/en/memory/search?DeviceType=7&Mfr=ASU&Line=P6 Motherboard&Model=76487&Capacity=8&Speed=1600MHz

---

Jeszcze jeden trop: Kingston jednak wyszukuje zamiennik po numerze pierwotnej czesci:
      KHX16C9K2/16X Replaced by HX316C9SRK2/16
      https://www.kingston.com/pl/memory/search/discontinuedpartnumbers?partId=KHX16C9K2%2F16X

Podejrzewam, ze generalnie kazda z wyzej wymienionych opcji będzie dobra, ale chcialem sie upewnic.

openitforum.pl

Forum poświęcone przesyłaniu i przechowywaniu danych w małej sieci. Prezentujemy testy urządzeń oraz pomagamy w ich obsłudze i konfiguracji.

Obserwuj nas:

Powiadomienie o plikach cookie

Używamy plików cookie do celów związanych z reklamami, mediami społecznościowymi i statystykami. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Wszystkie wymagane w tej kwestii informacje zawierają: Polityka prywatności, Regulamin oraz Warunki użytkowania.