Skocz do zawartości
madhunt3r

Router ac, który ogarnie światłowód po wifi 600/50

Rekomendowane odpowiedzi

madhunt3r

Witam,

Szukam routera, który po wifi mi da pełną prędkość łącza które obecnie posiadam, czyli 600 Mb/s. Obecnie mam Asus RT-AC68U jest świetny, ale zarówno na Merlinie jak i standardowym sofcie wyciaga mi max ok 450-500 Mb/s. Czy mam jakiś wadliwy model, czy po prostu nie wyciąga po wifi tyle. Może są jakieś lepsze propozycje? 

Z chęcią bym zostawił tego asusa, gdyby wyciągał pełną prędkość po wifi, teraz mam 600, później może być jeszcze szybciej, a będę z nim stał w miejscu. W wielu recenzjach mówią, że to bardzo szybki router, ale po wifi nie udało mi się na nim osiągnąc 600 Mb/s, Po kablu bez problemu śmiga. W eterze czysto na 5Ghz, tylko jedna sieć, ale na innym kanale. Wszystkiego próbowałem, zmieniałem opcje, ale nic nie pomaga.

Edytowane przez madhunt3r

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

RT-AC68U to router 3x3: MIMO, aby osiągnąć taką przepustowość WiFi musiałbyś się przesiąść na urządzenie pracujące w trybie 4x4:4 MU-MIMO (np RT-AC5300, GT-AC5300) lub obsługujące vht160 (np Netgear R7800 lub Synology RT2600ac). Tych ostatnich nie ma za dużo, a te pierwsze są dość drogie. Kolejna sprawą jest to że tryb 4x4:4 MU-MIMO musi obsługiwać zarówno router jak i karta sieciowa (nie ważne czy USB czy PCI-E). 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
madhunt3r

Bez przesady. Zwykły ruter Arris TG 2492 z sieci kablowej Toya, który oni dodają, jak reklamują na stronie internetowej "Dodatkowo w opcji WiFi Plus obsługiwana jest technologia MIMO w wersji 2x2, która we współpracy z wspierającym je urządzeniem pozwoli na jeszcze szybsze korzystanie z Internetu w sposób bezprzewodowy." Akurat ten arris wg specyfikacji ma 3x3 więc tak samo jak mój Asus. sprawdzałem u kogoś innego, który też ma ten sam internet 600/50 i u niego wyciągam na tym samym sprzęcie powtarzalne 600/50. Więc przyczyna musi być w czymś innym. W czym już naprawdę nie wiem, nie mam pomysłów.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

sprawdzałeś tą samą kartą sieciową ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
madhunt3r

Tak, akurat tam sprawdzałem na telefonie i było zawsze 600/50.  U mnie w domu wyciągam 470 max. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
madhunt3r

Wymieniłbym tego Asusa  RT-AC68U na jakiś inny ruter, który by wyciagał max po wifi. Co polecacie tego netgeara R7800 czy Synology RT2600ac? czy moze jeszcze jakies inne propozycje. Malo się na tym znam, od zawsze uzywalem rutery tylko Asusa. A chciałbym mieć wydajną sieć wifi w domu.  Z zasięgu na tym asusie jestem zadowolony, więc nie chciałbym gorszego.

A może Asus RT-AC87U? Ale chyba wydajniejszy jest RT-AC86U?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
5 godzin temu, madhunt3r napisał:

Co polecacie tego netgeara R7800 czy Synology RT2600ac?

sprzętowo obydwa są identyczne, Synology ma zdecydowanie lepszy FW - SRM.

czy moze jeszcze jakies inne propozycje

Asus RT-AC86U

A może Asus RT-AC87U? Ale chyba wydajniejszy jest RT-AC86U?

dokładnie tak, rt-ac86u jest szybszy i nowszy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
madhunt3r

Dziękuje to już ostatecznie ten Asus czy Netgear, Synology? :)

Czyli rozumiem, ze na tym moim Asusie ac68u nie osiągnę więcej niż 600Mb/s po wifi? Bo wg specyfikacji ma podane dużo większe prędkości, wiec nie wiem w czym tkwi problem, abym wiedział na przyszłość przy zakupie. Wiem ze to tylko teoria ale jak wypada on w praktyce. Bo nie znalazłem testów ile max wyciąga po wifi realnie przy speedtescie na wyższych prędkościach światłowodu powyżej 500Mb/s+

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
13 minut temu, madhunt3r napisał:

Dziękuje to już ostatecznie ten Asus czy Netgear, Synology? :)

na pewno nie Netgear a pozostałe według upodobań ;) 

14 minut temu, madhunt3r napisał:

Bo wg specyfikacji ma podane dużo większe prędkości,

zestawionego linku a nie prędkości połączenia, to zupełnie 2 różne rzeczy...

14 minut temu, madhunt3r napisał:

Bo nie znalazłem testów ile max wyciąga po wifi. 

w moich recenzjach są testy przede wszystkim via WiFi

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
madhunt3r

Ok znalazłem Twoją recenzję super :) zapoznam się z nią.

Już ostatnie dwa pytania i Ci nie truje :D jak podłącze kabel bezpośrednio do modemu który dostałem od dostawcy jest to Huawei jakiś, to mam po kablu max 600/50, ale jak podłącze pod router, tu akurat nie ma znaczenia jaki, czy ten RT-AC68U czy jeszcze mam starszy RT-N56U to prędkość jest mniejsza ok 550/50. Skąd ta różnica może wynikać? Co najlepsze przez ostatnie dni tak mam, ostatnio jak sprawdzałem to na ruterach wyciągał max 600 :D a ustawień nie zmieniałem standardowe są.

Drugie pytanie dotyczy ustawień wifi, a dokładnie opcji "Optymalizuj agregację ramek AMPDU". Standardowo ona jest wyłączona, bez niej wyciągam do 500 Mb/s, zaś jak włączę tą opcję, to prędkość po wifi wzrasta do ok 550 Mb/s. Czy mogę tą opcję zostawić skoro podwyższa transfer u mnie, czy może mieć to negatywny wpływ na sieć?

Dziękuję, byłeś bardzo pomocny.

Pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
34 minuty temu, madhunt3r napisał:

Czy mogę tą opcję zostawić skoro podwyższa transfer u mnie, czy może mieć to negatywny wpływ na sieć?

nie będzie miało to negatywnego wpływu, cyt :

Cytat

Agregacja ramek to metoda łączenia wielu ramek w jedną, co pozwala zredukować liczbę ramek z potwierdzeniami i liczbę luk między ramkami. Efektem jest odczuwalny wzrost przepustowości. Zagregowane ramki AMPDU (Aggregate MAC Protocol Data Units) mogą osiągać wielkość 64 KB i składają się z wielu tradycyjnych ramek, których wielkość może wahać się od 52 do 2304 bajtów.

jest to nic innego jak optymalizacja w warstwie fizycznej połączenia.

37 minut temu, madhunt3r napisał:

Skąd ta różnica może wynikać?

nie masz tam podwójnego NAT'owania ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
madhunt3r
Cytat

jest to nic innego jak optymalizacja w warstwie fizycznej połączenia.

Czytałem, że nie polecają aby to włączać, bo może mieć to negatywny wpływ na Voip i na latency w grach.  Ale u mnie wzrasta prędkość więc włącze to. Są jeszcze jakieś ciekawe opcje, które mogą jeszcze wpłynąc w tym asusie na wydajność wifi? Np to było wyłączone, a różnica w prędkości jest.

Cytat

nie masz tam podwójnego NAT'owania ?

Jak to sprawdzić mogę?

dzwoniłem do Toya i prosiłem o publiczne IP i nadali mi na ruter publiczne IP, bo np w xboxie status nat był ograniczony co może utrudniać gry online, teraz jest otwarty. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
6 minut temu, madhunt3r napisał:

Czytałem, że nie polecają aby to włączać, bo może mieć to negatywny wpływ na Voip i na latency w grach. 

a jak jest u Ciebie ? grasz online via WiFi ? zauważyłeś różnicę ?

6 minut temu, madhunt3r napisał:

Jak to sprawdzić mogę?

jakiej klasy adres dostaje router na porcie WAN ? publiczny czy prywatny ? Skoro prywatny to jest podwójny NAT stąd różnica w wydajności łącza, jeśli publiczny to urządzenie ISP powinno pracować jako bridge i różnicy nie powinno być.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
madhunt3r
Cytat

a jak jest u Ciebie ? grasz online via WiFi ? zauważyłeś różnicę ?

Póki co testuje i nie zauważyłem.

Cytat

jakiej klasy adres dostaje router na porcie WAN ? publiczny czy prywatny ? Skoro prywatny to jest podwójny NAT stąd różnica w wydajności łączą, jeśli publiczny to urządzenie ISP powinno pracować jako bridge i różnicy nie powinno być.

W polu WAN IP na ruterze mam IP publiczne te które nadali mi po podaniu adresu mac rutera zaczynające sie od 77. Zaś jak podłączę bezpośrednio pod modem od nich, to jest ip prywatne zaczynające się od 33.

Kazali mi podać mac rutera który mam to podałem asusa. A nie powinienem podać mac ich modemu, zebym mial od razu publiczne? Bo teraz idzie z prywatnego na publiczny na ruterze

Dzwoniłem do nich i na nich urządzenie światłowodowe nie można ustalić publicznego IP. Ustaliłem na mac adres rutera Asusa. Czyli w czyn tkwi problem ze przez ruter mam 550 a na ich urządzeniu bezpośrednio 600. I jak to naprawić najlepiej krok po kroku będę wdzięczny :)

Przeklikałem wszystkie opcje, zresetowałem do fabrycznych ruter i nadal przez ruter mniejsza prędkość po kablu 550. Przez modem ISP 600 max. 

Ok. Pobawiłem się ustawieniami. Gdy jestem na standardowym trybie działania rutera czyli tryb rutera bezprzewodowego domyślna, to predkosc spada do 550. Zaś jak ustawiłem tryb punktu dostępowego AP to śmiga przez Asusa na maxa. Od czego to zależy, czy może tak to zostać i czy coś tracę przez to?

Ale za to widzę, że znów jakbym nie miał ip publicznego, bo nat zamknięty na Xboxie. Czyli to chyba jest emulacja modemu który mam od Toya, a na nim nie ma publicznego, tylko na ruterze przypisany po mac :(

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi