Skocz do zawartości
MondryTv

Asus DSL AC68u jak duży dysk można podpiąć do usb (dysk Seagate Backup Plus 6 TB)

Oceń temat:

Rekomendowane odpowiedzi

MondryTv

Podpiąłem pod USB dysk 6TB Seagate Backup Plus do routera Asus DSL AC68u, wszystko (AiCloud, FTP, Samby, mapowanie dysku w Windzie, DLNA na TV i inne gady, sorki nie znam się) działało do czasu kiedy nie użyłem opcji sprawdzenia dysku

i wyskoczyły błędy na dysku. No to oczywiście format dysku (przez router) i dysk się wykrzaczył. Cały dzień grzebania ponowny format (NTFS, GPT) podpinam i znowu błędy. Odszukałem tablicę kompatybilnych

dysków z routerem i wychodzi, że obsługuje dyski do 4TB, (przy czym jest dopisek "read only" lub "write only" tzn że samego NTFS nie obsługuje czy co?). Obecnie robię test partycji dysku programem zewnętrznym po podpięciu do lapka, który już 

leci parę godzin. Zanim znowu coś spier... mam pytania:

1. Czy podzielić dysk na mniejsze partycje ?

2. Czy wyświetlane przez router błędy dysku mogą wynikać z braku obsługi, czy faktycznie mam uwalony dysk?

Pozdrawiam serdecznie, jeżeli coś przedstawiam niefachowo to sorki.

Artur

obslugiwane dyski2.jpg

obslugiwane dyski.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
38 minut temu, MondryTv napisał:

2. Czy wyświetlane przez router błędy dysku mogą wynikać z braku obsługi, czy faktycznie mam uwalony dysk?

i  jedno i drugie, ale stawiałbym na pierwszą możliwość. Podepnij go pod windows'a i z command line strzel mu chkdsk Litera dysku: /F i zobacz czy występują jakieś błędy. Bardziej prawdopodobne jest, że problem leży po stronie NTFS i tak dużej partycji.

przy czym jest dopisek "read only" lub "write only" tzn że samego NTFS nie obsługuje czy co?

obsługuje, ale właśnie do konkretnego rozmiaru partycji. dopisek read/write only dotyczy maksymalnego rozmiaru jednego pliku. Realizowane jest to programowo za pomocą odpowiedniego modułu. Jeśli planujesz zostawić ten dysk w routerze, lepiej użyj systemu plików EXT4. 

1. Czy podzielić dysk na mniejsze partycje ?

tak, ustaw jedną, mniejszą partycję NTFS i powrzucaj kilka GB danych. Nie rób sprawdzania dysku w routerze bo czasem rzeczywiście może znaleźć w nim błędy, niekoniecznie rzeczywiste. Zawsze sprawdzaj ntfs w windows. Jeżeli znalazłby błędy w EXT4 to faktycznie można myśleć o nowym dysku. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
muzykcb

Zastanów się nad aktualizacją oprogramowania w routerze. 

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
2 godziny temu, muzykcb napisał:

Zastanów się nad aktualizacją oprogramowania w routerze. 

faktycznie, od tego powinniśmy rozpocząć dyskusję

Nie posiadasz wymaganych uprawnień, aby wyświetlać zawartość linków.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
MondryTv

Dzięki wszystkim za pomoc. Sprawdziłem chkdsk nie ma błędów. Podzieliłem na  dwie  partycje < 4TB. Zaktualizowałem soft. Sprawdzanie dysku przez router znowu wywala błędy, ale przestałem się przejmować. Generalnie wszystko hula . Leci piwo ;)

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
Temat został zamknięty jako rozwiązany.

W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości proszę użyć funkcji "Zgłoś odpowiedź". 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

• Przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

• Podobna zawartość

• nowy57
      Przez nowy57
      witam 
      posiadam router/load balancer Tp-link 5120ER
      gdy zestawie na nim połączenie pppoe wyciagam maksymalnie 200Mb download a obciazenie procesora = 100% 
      ale co moge powiedziec to że strony znacznie szybciej sie wczytują bez żadnej zwłoki niz na zestawionym połączeniu pppoe na Archer C7 gdzie osiągam 600Mb download ale efekt jest taki ze po wcisnieciu enter mam 1-2s zwloki zanim strona www zacznie sie wczytywac 
      stad moje pytanie o wydajny przewodowy router WAN 1Gb/LAN 1Gb 

100% zuzycia procesora

• grzegorz
      Przez grzegorz
      Zainstalowałem dwa pakiety : Active Backup for Business i Active Backup for G Suite każdy w innym folderze współdzielonym.
      I widzę, że w sumie mogłyby być w tym samym folderze na NAS, bo każdy ma jeszcze swój podfolder.
      Nie znalazłem opcji jak przenieść te dane w inne miejsce, albo jak zmienić miejsce przechowywania.

Ktos wie? 

openitforum.pl

Forum poświęcone przesyłaniu i przechowywaniu danych w małej sieci. Prezentujemy testy urządzeń oraz pomagamy w ich obsłudze i konfiguracji.

Obserwuj nas:

Powiadomienie o plikach cookie

Używamy plików cookie do celów związanych z reklamami, mediami społecznościowymi i statystykami. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Wszystkie wymagane w tej kwestii informacje zawierają: Polityka prywatności, Regulamin oraz Warunki użytkowania.