Jump to content
MondryTv

Asus DSL AC68u jak duży dysk można podpiąć do usb (dysk Seagate Backup Plus 6 TB)

Rate this topic

Recommended Posts

MondryTv

Podpiąłem pod USB dysk 6TB Seagate Backup Plus do routera Asus DSL AC68u, wszystko (AiCloud, FTP, Samby, mapowanie dysku w Windzie, DLNA na TV i inne gady, sorki nie znam się) działało do czasu kiedy nie użyłem opcji sprawdzenia dysku

i wyskoczyły błędy na dysku. No to oczywiście format dysku (przez router) i dysk się wykrzaczył. Cały dzień grzebania ponowny format (NTFS, GPT) podpinam i znowu błędy. Odszukałem tablicę kompatybilnych

dysków z routerem i wychodzi, że obsługuje dyski do 4TB, (przy czym jest dopisek "read only" lub "write only" tzn że samego NTFS nie obsługuje czy co?). Obecnie robię test partycji dysku programem zewnętrznym po podpięciu do lapka, który już 

leci parę godzin. Zanim znowu coś spier... mam pytania:

1. Czy podzielić dysk na mniejsze partycje ?

2. Czy wyświetlane przez router błędy dysku mogą wynikać z braku obsługi, czy faktycznie mam uwalony dysk?

Pozdrawiam serdecznie, jeżeli coś przedstawiam niefachowo to sorki.

Artur

obslugiwane dyski2.jpg

obslugiwane dyski.jpg

house
38 minut temu, MondryTv napisał:

2. Czy wyświetlane przez router błędy dysku mogą wynikać z braku obsługi, czy faktycznie mam uwalony dysk?

i  jedno i drugie, ale stawiałbym na pierwszą możliwość. Podepnij go pod windows'a i z command line strzel mu chkdsk Litera dysku: /F i zobacz czy występują jakieś błędy. Bardziej prawdopodobne jest, że problem leży po stronie NTFS i tak dużej partycji.

przy czym jest dopisek "read only" lub "write only" tzn że samego NTFS nie obsługuje czy co?

obsługuje, ale właśnie do konkretnego rozmiaru partycji. dopisek read/write only dotyczy maksymalnego rozmiaru jednego pliku. Realizowane jest to programowo za pomocą odpowiedniego modułu. Jeśli planujesz zostawić ten dysk w routerze, lepiej użyj systemu plików EXT4. 

1. Czy podzielić dysk na mniejsze partycje ?

tak, ustaw jedną, mniejszą partycję NTFS i powrzucaj kilka GB danych. Nie rób sprawdzania dysku w routerze bo czasem rzeczywiście może znaleźć w nim błędy, niekoniecznie rzeczywiste. Zawsze sprawdzaj ntfs w windows. Jeżeli znalazłby błędy w EXT4 to faktycznie można myśleć o nowym dysku. 

muzykcb

Zastanów się nad aktualizacją oprogramowania w routerze. 

• Like it 1

house
2 godziny temu, muzykcb napisał:

Zastanów się nad aktualizacją oprogramowania w routerze. 

faktycznie, od tego powinniśmy rozpocząć dyskusję

You do not have the required permissions to view the link content.

MondryTv

Dzięki wszystkim za pomoc. Sprawdziłem chkdsk nie ma błędów. Podzieliłem na  dwie  partycje < 4TB. Zaktualizowałem soft. Sprawdzanie dysku przez router znowu wywala błędy, ale przestałem się przejmować. Generalnie wszystko hula . Leci piwo ;)

• Like it 1

house
Temat został zamknięty jako rozwiązany.

W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości proszę użyć funkcji "Zgłoś odpowiedź". 

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Similar Content

• Crocodil
      By Crocodil
      Witam

Trafiłem na to forum, ponieważ jest najlepszym źródłem informacji o wifi w polskim Internecie  

Mieszkam w bloku i obecnie użytkuję modem/router dostarczony przez dostawcę Internetu: Technicolor CGA 2121. W salonie wifi działa bardzo dobrze, ale niestety w sypialni, 2 grube ściany dalej, jest kiepsko, a w przypadku sieci 5GHz już fatalnie. Niestety nie mogę przeciągnąć kabla, bo mieszkanie jest wynajmowane...

Czy w cenie ok. 400-500zł jestem w stanie kupić router który poprawi zasięg, najlepiej zachowując przy tym dobre prędkości?

Próbowałem już TP-Link C2300 ale niestety zasięg okazał się słabszy niż na tym Technicolorze 😮 Po poszukiwaniach wydaje mi się że najciekawsze mogą być modele:
      D-Link DIR-882 Edimax RG21S Xiaomi R3P Pro  
      Wygląda na to że wszystkie są technicznie do siebie bardzo podobne (procesor MT7621 i układy MT7615N), różni je ilość pamięci RAM i flash oraz oczywiście wbudowane oprogramowanie. 

Będę wdzięczne za każdą wskazówkę  W grę wchodzi także jakiś używany model...

EDIT: Bardziej z "ciekawostek" - trafiłem na model Phicomm K3, niestety nie dostępny w Polsce. Ma dobrą cenę i bardzo fajne "bebechy" na oparte na Broadcomie ale niestety sporo osób narzeka na zasięg...
    • milanoa
      By milanoa
      Mam mały problem, mianowicie chodzi o samoczynne wyłączenie się dysku w czasie pracy, dotyczy modelu 4 TB.
      W większości przypadków w czasie uruchamiania ds918+ gdy jest na czuwaniu, czyli ma za klikniętą opcję Wake On Lan, czasami zdarza się, że uruchomi się dobrze za pierwszym razem.
      Jest takie specyficzne pyknięcie dysku, zaraz po włączeniu, następnie uruchamia się drugi raz i system startuje już normalnie,  
      Ostatnio to już w czasie pracy dostaje jakiegoś takiego małego zajoba i się wyłącza powodując restart całego systemu.
      Patrzyłem w ustawieniach ale nic niepokojącego system nie pokazuje, jak myślicie co to może być?. 
    • michalbak
      By michalbak
      Cześć, czy ma ktoś pomysł jak za pomocą routera RT-AC68U zrobić kopię zapasową podłączonego do routera dysku USB do chmury Google Drive?
      W konfiguracji AiCloud 2.0 - AiCloud Sync - widzę tylko Dropbox... Ale może można jakoś ręcznie dodać dysk google?

openitforum.pl

Forum poświęcone przesyłaniu i przechowywaniu danych w małej sieci. Prezentujemy testy urządzeń oraz pomagamy w ich obsłudze i konfiguracji.

Obserwuj nas:

• Create New...

Important Information

We use cookies for purposes related to advertising, social media and statistics. By continuing to browse this site, you agree to our use of cookies. All information required in this matter includes: Privacy Policy, Guidelines and Terms of Use.