Skocz do zawartości
zejnowski

Pierwsze spotkanie z NAS konfiguracja hdd + ssd- beginners manual

Oceń temat:

Rekomendowane odpowiedzi

zejnowski

Witam serdecznie.

Jako, że to mój pierwszy NAS (ds918+) to mam na wstępie kilka pytań o pierwsze instalacje i konfiguracje. Być może uda się stworzyć coś dla potomnych 😉

1. Instalacja DSM, zakładam jest zainstalowany w pamięci podręcznej, nie wymiennej. Pytanie czy są jakieś konfiguracje lepsze/szybsze/stabilniejsze z tym związane? Np zainstalować na SSD? Czy lepiej ssd traktować tylko jako pamięć podręczną?

2. SSD m.2 mvme tylko odczyt czy zapis + odczt? Jakiś może RAID, jeżeli tak to jaki? W czym przejawia się różnica? Wady, zalety?

3. Manual (skromny! tylko 20 str z tego większość to regulamin 😉)mówi jak zainstalować DSM. Czy aby wykorzystać możliwość m.2 mvme nalezy procedurę przejść jakoś inaczej?

Na razie tyle. Chciałbym się przygotować po prostu wcześniej do instalacji.

Edytowane przez zejnowski

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
39 minut temu, zejnowski napisał:

Pytanie czy są jakieś konfiguracje lepsze/szybsze/stabilniejsze z tym związane?

nie ma

39 minut temu, zejnowski napisał:

Np zainstalować na SSD? Czy lepiej ssd traktować tylko jako pamięć podręczną?

obecnie nie ma przeciwwskazań aby zainstalować DSM a SSD. Nie ma problemu aby użyć cache SSD NVME dla SATA SSD. Trochę to sztuka dla sztuki bo i tak SSD jest bardzo szybkie więc moim zdaniem ma to sens jedynie dla wolumenu opartego na zwykłych dyskach talerzowych. 

42 minuty temu, zejnowski napisał:

SSD m.2 mvme tylko odczyt czy zapis + odczt?

jak sobie życzysz... to od Ciebie zależy jakie operacje mają zostać oparte o cache (i tym samym realizowane sprawniej).

43 minuty temu, zejnowski napisał:

Jakiś może RAID, jeżeli tak to jaki? W czym przejawia się różnica? Wady, zalety?

poczytaj : 

Nie posiadasz wymaganych uprawnień, aby wyświetlać zawartość linków.

43 minuty temu, zejnowski napisał:

Czy aby wykorzystać możliwość m.2 mvme nalezy procedurę przejść jakoś inaczej?

nie. konfiguruje się to dopiero po instalacji i utworzeniu pierwszego wolumenu na dane.

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
zejnowski
11 minut temu, house napisał:

obecnie nie ma przeciwwskazań aby zainstalować DSM a SSD. Nie ma problemu aby użyć cache SSD NVME dla SATA SSD. Trochę to sztuka dla sztuki bo i tak SSD jest bardzo szybkie więc moim zdaniem ma to sens jedynie dla wolumenu opartego na zwykłych dyskach talerzowych. 

To podczas instalacji DSM pyta się gdzie się ma zainstalować? Czy gdzieś domyślnie się instaluje? Czy może to po prostu proces konfiguracji? Z tego co czytałem to on się i tak ściąga z sieci, pytanie: gdzie się ściąga?

16 minut temu, house napisał:

jak sobie życzysz... to od Ciebie zależy jakie operacje mają zostać oparte o cache (i tym samym realizowane sprawniej).

Jeszcze nie wiem jak sobie życzę. Ma być maks szybko. Podczas normalnego domowego użytkowania warto również zapis brać pod uwagę? Trochę jednak nie rozumiem informacji ze strony synology.

20 minut temu, house napisał:

Jakiś może RAID, jeżeli tak to jaki? W czym przejawia się różnica? Wady, zalety?

Chodziło mi o RAID dla SSD, ale strona mi nadal nic nie podpowiedziała w tym temacie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Pierwsze podstawowe pytanie - masz już serwer na biurku przed sobą ? Rozumiem chęć zapoznania się z pewnymi aspektami instalacji, jednak uruchamiając DS i pukając Asystentem do serwera zobaczysz bardzo przejrzystego wizarda, który wyjaśni co z czym się ustawia :) 

22 minuty temu, zejnowski napisał:

Jeszcze nie wiem jak sobie życzę. Ma być maks szybko.

czyli odczyt, w domowym zaciszu nikt nie zgrywa kilkanaście terabajtów danych dziennie przez dłuższy okres czasu ;) Dane w cache markowane są jako ciepłe (często używane) i zimne (rzadko używane i zazwyczaj po jakimś czasie usuwane z cache) - w domu zazwyczaj korzysta się ze zgromadzonych już zasobów wolumenu więc warto przeznaczyć większą przestrzeń cache na odczyt. 

25 minut temu, zejnowski napisał:

Chodziło mi o RAID dla SSD, ale strona mi nadal nic nie podpowiedziała w tym temacie.

Jeśli nie wiesz jaki wybrać - wybierz SHR : 

.

Dedykowanego RAID F1 dla nośników SSD DS918+ nie wspiera. 

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
zejnowski
5 godzin temu, house napisał:

Pierwsze podstawowe pytanie - masz już serwer na biurku przed sobą ? Rozumiem chęć zapoznania się z pewnymi aspektami instalacji, jednak uruchamiając DS i pukając Asystentem do serwera zobaczysz bardzo przejrzystego wizarda, który wyjaśni co z czym się ustawia :) 

Mam, ale do tematu siadam wieczorem. Teraz staram się przygotować aby nie podchodzić do sprawy przez tydzień z przerwami na pisanie postów. 😉

Dodam.... w takim razie i ssd i hdd będzie w SHR

Dzięki. Póki co czytam dalej.

Ok i mam pierwszy problem z włączeniem cache na SSD.

Lecę wg pomocy i w:

Cytat

Zarządzanie przechowywaniem > Pamięć podręczna SSD. Kliknij przycisk Utwórz

Nie mogę nic zrobić bo:

Cytat

przed utworzeniem pamięci podręcznej SSD utwórz wolumeny lub LUN

Idąc do Wolumeny i chcąc je utworzyć mogę wybrać tylko dyski HDD

W zakładce HDD/SDD dyski ssd widnieją jako niezainicjowane... jak je zainicjować? Help nie pomaga.

EDIT. Dobra nie ma tematu. :D poradziłem sobie.

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
zejnowski

Ok. Zaczyna to banglać... 😉

problem mam jednak z transmission... otóż nie widzę/nie jest wyświetlany link do GUI. Niby nadałem uprawnienia i nic... jakieś rozwiązanie?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

wejdź przeglądarką na IP NAS'a na porcie 9091

.na.s:9091

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
zejnowski

Ok.

W jaki sposób wg Ciebie najbezpieczniej mieć dostęp z sieci do NASa? Najprostszy dostęp do zdjęć i innych plików dla mojej wspaniałej małżonki, dla androida i laptopa?

Mam zmienny ip z organe światłowód (router od nich).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

najbezpieczniej przez vpn (

),

a najprościej przez quickconnect (

). 

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
zejnowski

Jak ja lubię rozmawiać z fachowcami. 😉 Sam staram się być perfekcyjny tym czym się zajmuje. Super. Dzięki.

• Yay! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
zejnowski

Na TV używając media servera nie widzę plików video... szukałem rozwiązań i nic. Jakieś pomysły?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

prawdopodobnie nie dodałeś folderu w usłudze indeksowania i nie wskazałeś rodzaju zawartości :

2018-10-31_220241.thumb.png.a304748492558039461fb066e8811d23.png

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
zejnowski

Pojawił mi się nowy problem do rozwiązania w jakiś łatwy sposób.

Chciałbym pracować na kilku komputerach z jednym plikiem dostępnym w NAS. Generalnie do tych plików będę miał dostęp tylko ja, ale jako, że pracuje raz na komputerze w domu, raz na laptopie a raz na telefonie to stąd problem. Jak najłatwiej zsynchronizować prace na tych plikach tak aby były aktualne, czego użyć, prawie jak w korpo, ale bez jakiś zaawansowanych ustawień etc. Pliki typu excel, bazy danych, pliki tekstowe i inne proste podobne.

Z góry dziękuję za podpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

zainteresuj się : 

• Yay! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
zejnowski

Super. O to chodziło, ale napotkałem problem...

Jak połączyć możliwości jakie dają foldery współdzielone z folderem drive, który służy za "centrum" wymiany danych? Np folder współdzielony photo jest widoczny dla photostation, ale już jakbym chciał aby był on w folderze drive/.../.../.../zdjęcia to już nie koniecznie mi wychodzi, tzn. nie widzę w tej chwili takiej możliwości.

Reasumując chodzi o do aby katalogi w Drive były jednocześnie katalogami widocznymi w sieci domowej, wg potrzeb. Czegoś chyba nie rozumiem...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

włącz folder współdzielony jako folder zespołu w konsoli administracyjnej Drive

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
zejnowski

Czy stawianie www na NAS może być niebezpieczne? Podobno jest podatny na ataki etc.? Jak się ew mocno zabezpieczyć przed tym? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

wszystko zależy od tego jak przygotujesz stronę i co tam chcesz publikować. zazwyczaj wystarczy dbać o aktualizację oprogramowania, zabezpieczyć panel administracyjny ograniczając dostęp do niego tylko dla wskazanych adresów i nie pozwalać na nieautoryzowany zapis plików.

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
zejnowski

Strony ala wizytówki na prostym html5, bez formularzy etc. 

Musze zatem więcej poczytać gdzie to ustawić co napisałeś. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

dla prostych wizytówek na statycznych stronach nic takiego nie musisz ustawiać

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
zejnowski

Dzięki poraz kolejny.

Teraz pytanie o https... mimo włączenia i korzystania z portu 5001 to i quickconnect i jak się łączę lokalnie z sieci to wyskakuje powiadomienie, że strona jest i tak niebezpieczna i oczywiście nie działa https (skreślone). Czemu? Jak naprawić?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

dlatego, że certyfikat jest typu "self-signed" czyli wygenerowany lokalnie, bez autoryzacji przez publicznie zaufany urząd certyfikacji. Najlepiej jest to zrobić tak :

• wyłączyć zupełnie quickconnect,
  • ustawić ddns od synology,
  • wygenerować certyfikat Let's Encrypt dla uprzednio ustawionej domeny ddns i jednocześnie ustawić go jako domyślny w DSM,
  • łączyć się się do DSM via https jedynie za pomocą wskazanego hosta ddns.

Możesz spróbować wygenerować ssl dla hosta quickconnect, nie wiem czy to zadziała (nie używam tej funkcji) - jeśli tak to pomijasz jedynie ddns od synology. Pamiętaj aby zmienić domyślny port https (tcp/5001) w DSM na jakiś inny, zupełnie losowy a łatwy do zapamiętania, jeśli łączysz się z zewnątrz. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
zejnowski

Eh. No i standardowo zamknięty port 80 w Funbox w celu weryfikacji Let's Encrypt... no nic, muszę w domu załatwić sprawę.

Czy procedura z ddns wygląda podobnie w przypadku posiadania stałego zew ip? Czy wtedy certyfikat certyfikatem ale wystarczy użyć swojego ip/domeny po prostu, czyli pomijamy wszystko z ddns...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
3 minuty temu, zejnowski napisał:

Czy procedura z ddns wygląda podobnie w przypadku posiadania stałego zew ip?

tak, DSM korzysta z adresu publicznego bramki, nie ma znaczenia czy jest stały czy dynamiczny, aktualizacja IP i hearbeat będzie działać z domyślnie ustawionym adresem.

5 minut temu, zejnowski napisał:

Czy wtedy certyfikat certyfikatem ale wystarczy użyć swojego ip/domeny po prostu, czyli pomijamy wszystko z ddns..

jedynie domeny, certyfikat DV wymaga użycia nazwy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
zejnowski
3 minuty temu, house napisał:

tak, DSM korzysta z adresu publicznego bramki, nie ma znaczenia czy jest stały czy dynamiczny, aktualizacja IP i hearbeat będzie działać z domyślnie ustawionym adresem.

Tzn. mimo posiadania swojego ip i domeny jakiejś tam i tak ruch będzie przechodził przez domena.pl -> domena.synology.me? Troszkę bez sensu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Nie wspomniałeś, że posiadasz swoją domenę :) Wtedy nie ma potrzeby korzystania z ddns.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
zejnowski

Ok. Czyli jednak dobrze zrozumiałem bo już przez chwile myślałem, że coś ze mną nie tak.

• Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
zejnowski

Znalazłem wadę wyłączenia QC. Nie działa aplikacja Drive. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Skorzystaj z tego : 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
zejnowski
W dniu 3.12.2018 o 09:11, house napisał:
  • wyłączyć zupełnie quickconnect,
  • ustawić ddns od synology,
  • wygenerować certyfikat Let's Encrypt dla uprzednio ustawionej domeny ddns i jednocześnie ustawić go jako domyślny w DSM,
  • łączyć się się do DSM via https jedynie za pomocą wskazanego hosta ddns.

Zrobiłem i podczas próby łączenia z zew wyskakuje komunikat: 400 bad request...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi