Jump to content
zejnowski

Zestaw dla wymagającego amatora

Rate this topic

Recommended Posts

zejnowski

Witam.

Zmęczony ciągłą zabawą w hosting, chmury etc a dodatkowo potrzeba scentralizowania wszystkich swoich danych i nie tylko przyszedł czas na zakup pierwszego nas.

Po krótkim przeglądzie potrzeb i portfela, znalazłem 4k pln. 

Wybór wstępnie padł na ds918+ (lepiej mi pasuje DSM), ale zastanawiam się czy warto od razu dołożyć do niego 8 gb ram i ssd i na nim postawić DSM etc.

Planuje niedługo wykorzystać go jako centrum danych dla automatyki mojego domu, monitoring a dodatkowo wykorzystać go od razu do hostingu swoich serwisów, poczty etc. No i oczywiście multimedia jak 4k, zdjęcia głównie RAW no i sporo muzyki bezstratnej.

Zastanawiam się czy nie przesadzam i nie wystarczyło by coś słabszego/tańszego? Na sklepie synology ds918+ 8 gb, dwa ssd m2 250 GB WD Blue i 3TB IronWolf wyszło 4530 zł.

Czy ktoś podpowiedziałby mi czy mając na uwadze jakiś ograniczeń w miarę użytkowania domowego+ nie wydaje za dużo? Szkoda by było aby sprzęt stał i się marnował.

Z góry dzięki.

PS. Może ma ktoś tańszy ew sklep albo zniżkę w sklepie synology? :D

house
Godzinę temu, zejnowski napisał:

Planuje niedługo wykorzystać go jako centrum danych dla automatyki mojego domu, monitoring a dodatkowo wykorzystać go od razu do hostingu swoich serwisów, poczty etc. No i oczywiście multimedia jak 4k, zdjęcia głównie RAW no i sporo muzyki bezstratnej.

przy takim zapotrzebowaniu celowałbym raczej właśnie w DS918+. 8GB RAM niekoniecznie od razu na start, chyba że bawisz się w maszyny wirtualne, bądź planujesz użyć kilkanaście aplikacji jednocześnie. 

dwa ssd m2 250 GB WD Blue

nie użyjesz ich jako wolumen na dane - DS918+ używa nośników NVME jedynie dla cache. 

Czy ktoś podpowiedziałby mi czy mając na uwadze jakiś ograniczeń w miarę użytkowania domowego+ nie wydaje za dużo?

To już kwestia finansów i zapotrzebowania na funkcje. Warto obejrzeć jeszcze DS418play. Odrobinę wolniejszy CPU, brak dedykowanych gniazd na nośniki SSD i sprzętowe dekodowanie 4K. Zawsze to kilka stówek w kieszeni. 

zejnowski

Jako cache i tak chyba będzie przyspieszenie duże? Pytanie czy trzeba ich dwa czy jeden wystarczy? 

house

Będzie zauważalne. Wystarczy jeden - zasada jest prosta :

• 1 nośnik - cache dla odczytu
  • 2 nośniki - cache dla odczytu i zapisu 

PS. Może ma ktoś tańszy ew sklep albo zniżkę w sklepie synology? :D

zejnowski

Promo dobra ale jak się doliczy 4 GB ramu dodatkowo to mi wychodzi to samo a biorę jednak nie z mm czyli sklepu od wszystkiego tylko z branży. 

• Like it 1

house

@zejnowski nie ma znaczenia gdzie kupisz i w jakiej branży działa sklep, wystarczy, że jest oficjalnym partnerem Synology : 

You do not have the required permissions to view the link content.

• Like it 1

zejnowski

Kupione ze zniżkami na firmę w sklepie synology.

ds918+ 8 gb

wb black nvme ssd m.2 2 szt.

ironwolf 3 tb 2 szt.

Dzięki za podpowiedzi.

Idę czytać instrukcję 😉

W innym temacie na pewno coś zapytam. Może uda się stworzyć taki begginers manual 😉

Edited by zejnowski
  • Yay! 1

house
Temat został zamknięty jako rozwiązany.

W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości proszę użyć funkcji "Zgłoś odpowiedź". 

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Similar Content

• waldi1888
      By waldi1888
      Mam skonfigurowany FTP i  chciałbym udostępniać pliki na zewnątrz ale wyskakuje komunikat "Ten adres zawiera numer portu sieciowego, który zazwyczaj nie jest wykorzystywany do przeglądania stron WWW. Firefox anulował żądanie dla bezpieczeństwa użytkownika".
      Mam ustawiony port 21 na routerze i podany na synology w usługach plików -> FTP. 
      Gdzie leży problem, że nie mogę otwierać stron z zewnętrznym IP i portem 21?
      Wewnątrz sieci działa. Kiedy najeżdżam na folder i wybieram udostępnione łącze, kopiuję adres i wklejam w przeglądarkę to się otwiera.
      Ale gdy wybieram na tym folderze "Utwórz żądanie pliku" i kopiuje łącze i wklejam w przeglądarkę to wyskakuje komunikat jak wyżej "Ten adres zawiera numer portu sieciowego, który zazwyczaj nie jest wykorzystywany do przeglądania stron WWW. Firefox anulował żądanie dla bezpieczeństwa użytkownik".
    • Łukasz Socha
      By Łukasz Socha
      A może dyski?

do 453be chce wpakować dysk ssd i postawić na nim system dla lepszej jego responsywnosci. Czy jeden dysk wystarczy, a może koniecznie trzeba macierz r1? 
      Jaki dysk polecacie do takiego smzastosowania?

pozdrawiam
    • OpenITbot
      By  OpenITbot
      TP-Link Deco M4, podobnie jak poprzednie modele z rodziny Deco, pozwala na zbudowanie wydajnej sieci WiFi w mieszkaniu, czy jednorodzinnym domu. Dzięki połączeniu kilku współpracujących ze urządzeń sobą Deco M4 można stworzyć wydajny system WiFi nawet w wielopiętrowym domu. Routery Deco współpracują ze sobą, aby tworzyć jednolitą sieć Wi-Fi. Podczas przemieszczania się po domu twój telefon lub tablet zawsze połączy się z routerem Deco, który oferuje mu najlepsze połączenie, bez przerywania transferu, buforowania czy spadków prędkości. Wystarczą zaledwie dwa urządzenia Deco M4 by zapewnić płynną transmisję danych na powierzchni ponad 200 m2. W razie potrzeby system można rozbudowywać o kolejne urządzenia.

System Deco M4 pracuje w standardzie 802.11ac, oferując przepustowość do 867 Mb/s w paśmie 5GHz oraz do 300 Mb/s w 2.4GHz. Każda jednostka Deco M4 wyposażona jest również w 2 gigabitowe porty Ethernet, które pozwalają w pełni wykorzystać możliwości urządzeń przewodowych. 
      Deco M4 to nie tylko WiFi o dużym zasięgu, to również niezawodna kontrola rodzicielska, dbająca o bezpieczeństwo dziecka w sieci. Dzięki tej zaawansowanej funkcji można stworzyć osobne profile dla każdego z domowników i ustawić na nich limity czasowe. Dodatkowo można ustawić także filtry, które 
      w zależności od wieku będą blokowały dostęp do danych treści. Ponadto rodzice mogą również sprawdzić odwiedzane przez swoje pociechy strony internetowe. Wszystkie te funkcje dostępne są z poziomu aplikacji.
      Dwupaki TP-Link Deco M4 są już dostępne w sprzedaży w cenie około 579 PLN. Produkt objęty jest 36-miesięczną gwarancją.

openitforum.pl

Forum poświęcone przesyłaniu i przechowywaniu danych w małej sieci. Prezentujemy testy urządzeń oraz pomagamy w ich obsłudze i konfiguracji.

Obserwuj nas:

• Create New...

Important Information

We use cookies for purposes related to advertising, social media and statistics. By continuing to browse this site, you agree to our use of cookies. All information required in this matter includes: Privacy Policy, Guidelines and Terms of Use.