Skocz do zawartości
lycone

Drugi Asus RT-AC86U do AiMesh czy Ubiquiti?

Rekomendowane odpowiedzi

lycone

Przeprowadziłem się do nowego domu. Kupiłem Asusa RT-AC86U, który stoi w garażu (gniazdo z internetu tam jest niestety). Zasięg na dole w salonie (garaż za ścianą) jest w porządku, ale na piętrze prawie nie ma Wi-Fi. Router ma problem, żeby przebić się przez strop. Myślałem, aby dokupić drugiego Asusa i podłączyć go do skrętki na piętrze, aby działał w AiMesh. Ewentualnie zamiast niego kupić 2x Ubiquiti i wyłączyć wifi w tym Asusie i postawić 1 szt Ubiquiti w salonie na dole i 1 szt na piętrze. To drugie rozwiązanie jest droższe i moje pytanie brzmi czy uzyskam jakąś przewagę między 2x Asus? 

Mam w domu około 8 urządzeń podłączonych kablem i 25 - 30 urządzeń na WiFi. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

jakie Ubiquiti masz na myśli ? Jest kilka modeli różniących się ceną, parametrami i zasięgiem... 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
lycone

Ten: UAP-AC-LR lub ten UAP-AC-PRO-E. W pierwszym przypadku kupując dwie sztuki Ubi cena podobna do tego ASUSa.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

UAP-AC-LR to świetny sprzęt. Tak jak w przypadku AiMesh'a otrzymasz 2 AP na jednym SSID z roamingiem pomiędzy punktami sieci, ale o zdecydowanie większym zasięgu. Atutem Ubiquiti jest to, że możesz zasilać je poprzez PoE

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
lycone

Sam nie wiem co wybrać teraz :/ Boję się trochę o konfigurację tych Ubiquiti. Dołożenie drugiego ASUSa do AiMesh to będzie 2 minuty roboty. Z Ubi może być różnie. Z drugiej strony podobno Ubi jest przeznaczone na dużą liczbę urządzeń. W tej chwili mam ich około 30, a pewnie dojdzie z 10 sztuk. Samych żarówek z WiFi mam w domu 20, do tego kilka czujników na Zigbee itd. Na początku całość była dosyć niestabilna, ale pozmieniałem kilka opcji w routerze i jest sporo lepiej. Brakuję mi trochę zasięgu w pokojach u góry i stąd pomysł na drugi router jako AP.

Podsumowując brać 2x Ubiquiti UAP-AC-LR czy 1x ASUS RT-AC86U?

Za ASUSem przemawia łatwiejsza konfiguracja, teoretycznie lepsza wydajność (1350 vs 2900 Mb/s), 3 lata gwarancji (Ubi tylko 2 lata), switch na 4 porty (tam gdzie będzie stał AP, nie muszę już kupować osobnego Switcha mając ASUSa).

Za Ubiquiti przemawia teoretycznie większa stabilność przy kilkudziesięciu urządzeniach (do podziału na 2 AP).

Ewentualnie 3 opcja czyli oszczędzić 300 zł i brac RT-AC68U i też ustawić go w AiMesh?

Edytowane przez lycone

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
26 minut temu, lycone napisał:

Boję się trochę o konfigurację tych Ubiquiti. Dołożenie drugiego ASUSa do AiMesh to będzie 2 minuty roboty. Z Ubi może być różnie.

Jest bardzo prosto, Instalujesz kontroler (aplikację) w systemie i ustawiasz. Wszystko jest w PL, jasne i klarowne. Nie ma z tym żadnego problemu.

28 minut temu, lycone napisał:

Podsumowując brać 2x Ubiquiti UAP-AC-LR czy 1x ASUS RT-AC86U?

zdecydowanie 2x LR Ubiquiti.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
lycone

Ok dziękuję. Dopłata do wersji Pro ma jakiś sens czy w moim przypadku jest kompletnie nieuzasadniona?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Jeżeli masz karty sieciowe, które są w stanie wykorzystać 3x3 MIMO to tak, dla samych urządzeń IoT niekoniecznie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
lycone
W dniu 16.10.2018 o 13:26, house napisał:

Jest bardzo prosto, Instalujesz kontroler (aplikację) w systemie i ustawiasz. Wszystko jest w PL, jasne i klarowne. Nie ma z tym żadnego problemu.

zdecydowanie 2x LR Ubiquiti.

Kupiłem 2x Ubiquiti UAP AC LR. Niestety nie mogę ustawić polskiego języka w kontrolerze. Jest to w ogóle możliwe? Radzę sobie z angielskim, ale mimo wszystko wołałbym PL

Druga sprawa to nie wiem czy nie wprowadziłem siebie i Ciebie w błąd. Do tej pory sprawa wyglądała tak, że Asus nadawał Wifi na dole. Kupiłem 2x Ubi i podłączyłem kablem LAN jedną sztukę u góry i ustawiłem jako AP. Nazwę SSID i hasło dałem taką samą jak w ASUS. Urządzenia łączyły się z ASUSem i Ubi. Potem włączyłem drugą sztukę na dole, też po kablu LAN. Wyłączyłem radio w ASUS i teraz Ubi Góra i Ubi Dół zajmuje się rozprowadzaniem WiFi po domu. Myślałem, że to jest ten Mesh, a okazuję się, że Mesh (bezprzewodowe połączenie między dwoma Ubi) mi nie potrzebny, a chodziło o zwykły roaming pomiędzy dwoma AP. Czy w takim przypadku jest sens trzymać na dole drugie Ubi czy wystarczy ASUS na dole i Ubi u góry? Czy zyskam coś zostawiając sieć tak jak teraz czyli 2x Ubi a w ASUSie wyłączone WiFi?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Pagnite

Roaming jest rozwiązywany po stronie klienta(telefonu itd), czasem gdy różne AP są z innych firm to nie przechodzi to tak gładko, a czasem przechodzi. Zobacz u siebie, i jeżeli nie będzie problemu to raczej nie ma sensu mieć 2 AP. Zresztą możesz włączyć WiFi, zachować AP i będziesz miał ruch rozłożony aż na 3 urządzenia, zawsze to lepiej

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
14 godzin temu, lycone napisał:

Czy w takim przypadku jest sens trzymać na dole drugie Ubi czy wystarczy ASUS na dole i Ubi u góry? Czy zyskam coś zostawiając sieć tak jak teraz czyli 2x Ubi a w ASUSie wyłączone WiFi?

zyskasz jedną podstawową zaletę - roaming realizowany przez AP a nie przez klienta. Nie pamiętam, ale albo w Pro albo LR jest opcja Fast Roaming lub Zero Handoff, która powoduje, że "client x roams from AP1 to AP2". Automatycznie i praktycznie niezauważalnie. Nie tracisz czasu na zerwane połączenie, wyszukanie ponownie sieci, autoryzację i podłączenie a tak byłoby jeśli zostawisz Asusa + AP. Kolejny zyskiem z UAP-AC-LR będzie sprawniejszy kanał odbiorczy klient - AP.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
lycone
W dniu 19.10.2018 o 23:14, house napisał:

zyskasz jedną podstawową zaletę - roaming realizowany przez AP a nie przez klienta. Nie pamiętam, ale albo w Pro albo LR jest opcja Fast Roaming lub Zero Handoff, która powoduje, że "client x roams from AP1 to AP2". Automatycznie i praktycznie niezauważalnie. Nie tracisz czasu na zerwane połączenie, wyszukanie ponownie sieci, autoryzację i podłączenie a tak byłoby jeśli zostawisz Asusa + AP. Kolejny zyskiem z UAP-AC-LR będzie sprawniejszy kanał odbiorczy klient - AP.

Niestety nie mam tej opcji u siebie. Testowałem różne ustawienia w weekend i zostawiam 2x Ubi, ponieważ Asus miał jakieś problemy z dużą liczbą urządzeń po WiFi. Teraz jest ok, a w planach mam dodać jeszcze z kilka "Smart Home" rzeczy :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
5 minut temu, lycone napisał:

Niestety nie mam tej opcji u siebie.

w ustawieniach zaawansowanych sieci WiFi - tam gdzie ustawiasz zabezpieczenia i ssid :

2018-10-21_102759.thumb.png.307afcc7edcd3505fcf8009077c5efef.png

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
lycone

Dziękuję. Szukałem w opcjach urządzenia, a nie tych ogólnych. Włączyłem tę opcję. Chociaż jest przy niej napisane "Beta" i informacja, że niektóre urządzenia mogą mieć problemy. Będę testował :)

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi