Skocz do zawartości
glorifyday

RAM - co to jest wartosc CL (CL9, CL10, CL11 itp.) ?

Rekomendowane odpowiedzi

glorifyday

Cześć, jeśli można, szybkie pytanie...

Czy parametr CL ma znaczenie dla wyboru zamiennika pamieci?

Padla mi kosc DDR3-1600 CL9 SDRAM Kingstona (jedna z dwoch KHX16C9K2/16X).

https://www.kingston.com/datasheets/KHX16C9K2_16X.pdf

Probuje skorzystac z wieczystej gwarancji, ale dostalem informacje, ze kosci nie sa juz produkowane i nie ma bezposrednich zamiennikow.

Wydaje mi sie, ze jako zamiennik moze byc dowolna pamiec SDRAM typu DDR3-1600, rowniez CL10 albo CL11?

Na jakie parametry nalezy zwrocic uwage? Pewnie na woltaz (1.5V). Ale czy na cos jeszcze?

Pracownica Kingstona chciala dobrac pamiec pod model plyty glownej (Asus P7P55D), ale okazalo sie, ze Kingston nie ma tej plyty w bazie kompatybilnosci i nie wie, co dobrac.

Na oko wychodzi mi, ze odpowiednikiem bedzie HX316C10FK2/16

https://www.kingston.com/dataSheets/HX316C10FK2_16.pdf

Nada sie?

Ewentualnie jeszcze ValueRAM KVR16N11K2/16 https://www.kingston.com/dataSheets/KVR16N11K2_16.pdf

W robocie uzywam komputera Lenovo ThinkCentre M83, ktory tez ma pamieci DDR3 1600MHz, 1.5V.

Dla niego Memory Finder znalazl moduly pojedyncze (w sensie nie sprzedawane w parach a pojedynczo, czyli nie sa to tzw.kity x2) :

8GB Module - DDR3 1600MHz

Part Number: KCP316ND8/8

Specs: DDR3 , 1600MHz , Non-ECC , CL11 , X8 , 1.5V , Unbuffered , DIMM , 240-pin

https://www.kingston.com/en/memory/search?DeviceType=2&Mfr=LEN&Line=ThinkCentre&Model=85660&Capacity=8

Mysle, ze te tez sie nadadza, ale dziwne, ze dla M83 Kingston nie proponuje w ogole ani HyperX ani kitów x2, a tylko pojedyncze kosci (ztcw. to nie ma znaczenia dla pracy Dual Channel, to znaczy nie musze miec kitu x2).

Czy HyperX sa "lepciejsze" od tych zwyklych "zielonych" kosci?

W dodatku sa HyperX w roznych kolorach. Jakie to ma znaczenie?

Podejrzewam, ze skoro pamiec, ktora padla to byl HyperX Genesis "niebieski", to jako zamiennik powinienem znow dostac HyperX "niebieski"?

Teraz z kolei probowalem na stronie Kingstona wyszukac po plycie glownej i dla linii P7 Asusa rzeczywiscie nie mozna wyszukac, za to mozna dla P6 - P6X58-E PRO.

Tu przy ograniczeniu na 8GB/modul i predkosc 1600MHz pokazuje calkiem sporo

- dwa ValueRAMy: KVR16N11/8, KVR16N11H/8

- HyperX FURY: Blue HX316C10F/8, Black HX316C10FB/8, Red HX316C10FR/8 i White HX316C10FW/8

I ani jednego kitu x2.

Od czego to zalezy? Mozna sie w tym pogubic...

https://www.kingston.com/en/memory/search?DeviceType=7&Mfr=ASU&Line=P6 Motherboard&Model=76487&Capacity=8&Speed=1600MHz

---

Jeszcze jeden trop: Kingston jednak wyszukuje zamiennik po numerze pierwotnej czesci:

KHX16C9K2/16X Replaced by HX316C9SRK2/16

https://www.kingston.com/pl/memory/search/discontinuedpartnumbers?partId=KHX16C9K2%2F16X

Podejrzewam, ze generalnie kazda z wyzej wymienionych opcji będzie dobra, ale chcialem sie upewnic.

Edytowane przez glorifyday

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
2 godziny temu, glorifyday napisał:

Jeszcze jeden trop: Kingston jednak wyszukuje zamiennik po numerze pierwotnej czesci: KHX16C9K2/16X Replaced by HX316C9SRK2/16

to jest najlepsze rozwiązanie. Jasno oznaczona informacja od producenta co czym zostało zastąpione aby zachować zgodność. Dodatkowym atutem jest dostępność - widzę dostępne całe "wiadro" w morelach.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gatki

Ważne aby mniej więcej parametry się zgadzały. Co do zielonych one nie maja radiatora, a te kolorowe maja.

Edytowane przez Gatki

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
glorifyday
Cytat

KHX16C9K2/16X Replaced by HX316C9SRK2/16

Pani z Kingstona napisala mi, ze poniewaz w bazie kompatybilnosci nie maja mojej plyty (Asus P7P55D), to jesli przysla mi HX316C9SRK2/16 i ta nie zadziala, wowczas traci ona gwarancje.

Wprawdzie nie widze powodu, zeby nie zadzialala, ale to faktycznie tak wyglada, ze jak nie maja jakiegos polaczenia w bazie kompatybilnosci, to moga anulowac gwarancje? Dziwne to troche.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Niestety nie pomogę w tym temacie, nigdy nie reklamowałem produktu EOL. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
glorifyday

W zasadzie skrot z ostatniego maila od pani z Kingstona sprowadza sie do tego, ze moze mi zaoferowac albo kit:

1. HyperX Savage 2x8GB 1600MHz DDR3 CL9 (HX316C9SRK2/16)

Nie posiadasz wymaganych uprawnień, aby wyświetlać zawartość linków.

Z zastrzezeniem (cytuję): Jezeli satysfakcjonuje Pana ten produkt (HX316C9SRK2/16)  to jak najbardziej mozemy go wziasc pod uwage. prosze jednak pamietac, ze jest to Panski wybor i cala odpowiedzialnosc spada na strone zglaszajacego. Jezeli pamiec nie zadziala traci ona automatycznie swoja gwarancje.

albo dwie kosci:

2. Kingston DDR3 8GB, 1600MHz, CL11 (KCP316ND8/8)

I tu chyba bez zastrzezen, czyli bede na nie mial gwarancje.

Przy czym troche nie rozumiem (i jeszcze poprosze pania z Kingstona o doszczegolowienie) opcji nr 1. To znaczy, czy jak nie zadziala - w co szczerze watpie - to nie bede miec gwarancji, czy tez nie dadza mi na tego Savage gwarancji w ogole?

Krotkie podsumowanie plusow i minusow (nie uwzgledniam tu wagi, oczywiscie jest ona rozna):

- kwestia gwarancji: 1 < 2

- wartosc rynkowa: 1 > 2

- CL9 vs CL11: 1 > 2 (*)

- radiator: 1 > 2 (*)

- mozliwosc "rozparowania", np. niezaleznej wymiany jednej kosci w przypadku jej uszkodzenia: 1 < 2

- dual channel: ? (tu pytanie do Was... to jest chyba bez zwiazku i w obydwu przypadkach pamieci powinny w dual channel pracowac, rowniez w przypadku 2, gdzie nie ma "kitu" tylko dwie "samodzielne" kosci? pytam, bo nie jestem pewien)

- wieczysta gwarancja: ? (nie wiem, czy ValueRAM maja gwarancje wieczysta? HyperX maja)

-----

(*) - pytanie, na ile to odczuje w praktyce; dodam tu, ze nie gram, nie stosuje overclocking, nie mam tez obudowy z szybką, przez którą widać komponenty ;-))

Co byscie wybrali na moim miejscu?

Edytowane przez glorifyday

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gatki

Wieczysta GW przestaje chyba obowiązywać w czasie gdy RAM przestaje być produkowany. Bierz savage za wiecej sprzedaż. :D
Co do rozparowania bez roznicy czy kupujesz kit czy 2 kości osobno :D

Edytowane przez Gatki

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
glorifyday

Dual channel tez chyba nieistotne czy kit, czy "samodzielne" kosci?

Jesli chodzi o "rozparowanie": powiedzmy, ze nie mam gwarancji i pada mi kosc pamieci. Jesli jest to kosc z pary, ciezko jest taką dokupic. Niemozliwe chyba na rynku pierwotnym, trudne i na wtornym, najczesciej takie kosci sa sprzedawane parami. W tym sensie wole kosci "samodzielne", o ile nie wiaze sie to z utrata jakiejs wlasciwosci, np. wspolpracy w dual channel. Ale chyba sie nie wiaze? Dlatego pytam.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gatki

Nie wiąże byle miały tyle samo MHz i timingi.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
glorifyday

Taki tekst...

Cytat

Wspomniany przez Pana produkt HX316C9SRK2/16 nie będzie działać w powyższym systemie ze względu na rodzaj komponentów (gęstość kości pamięci - nie są obsługiwane przez chipset Intel P55).

To jest prawda, czy jakas sciema? 😉

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

to akurat jest prawda

- pamięci jednostronne o wysokiej gęstości kości lub dwustronne o niskiej.

Cytat

the Savage series is made with High Density memory ICs, where the P55 will work with low density ICs

alternatywą o niskiej gęstości kości podobno są G.Skill Ripjaws lub Vengeance (CMZ8GX3M2X2133C9R).

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
glorifyday

No popatrz, czlowiek uczy sie cale zycie, a i tak glupi umiera ;-).

Myslalem, ze to jakas marketingowa sciema, a tu taki zaskok.

Chyba zatem skonczy sie na dwoch kosciach KCP316ND8/8. Chyba z dual channel problemow byc nie powinno, sprawdzalem tez opinie o tym CL11 (wobec oryginalnego CL9). Niby gorzej, ale na forach twierdza, ze w praktyce niezauwazalne...

• Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
glorifyday

Ostatecznie doszukali sie na magazynie identycznych kosci jak te walnięte, wiec calosc rozwazan psu byla na bude ;-).

Mam wyslac moj zestaw do Kingstona w UK. Porady co do przesylki mile widziane. Nie mam pudeleczek na kosci DDR3. Jak najlepiej je usztywnic i zaizolowac, zeby byly bezpieczne?

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Wpakuj każdą kość osobno w torebkę antystatyczną (taką po HDD) i do małej koperty bąbelkowej A5. Całość do większej A4 bądź małego kartonika. 

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
glorifyday

Sukces ;-). Odeslali mi identyczne kosci (ale nie te same, co mozna sprawdzic po numerach seryjnych).

Dopytalem na wszelki wypadek - mam na nie gwarancje.

Ino tylko mam zgryz w zwiazku z tym, co mi pisala pierwsza z kobitek z Kingstona (bo w trakcie obslugi zgloszenia byly dwie). Otoz, ze jesli ktorejstam z pamieci (ostatecznie otrzymalem inną) uzyje w jednym z komputerow, to jak nie zadziala, to mi anuluja gwarancje. Przeslanki do tego znikly, bo w koncu dostalem inna pamiec (a tamta rozwazana rzeczywiscie mogla nie zadzialac, chodzilo o te wysoka gestosc).

Kosci są już wycofane, wiec na stronie Kingstona juz kompatybilnosci dla nich sprawdzic nie mozna.

Ale z drugiej strony, poczytalem sobie warunki wieczystej gwarancji na stronie Kingstona i nie ma tam mowy o tym, ze moga anulowac gwarancje jesli pamiec byla uzywana z plyta, ktora nie byla na liscie kompatybilnosci na stronie Kingstona. Bo tez rozumiem, ze jest to lista zalecen, a nie kompatybilnosci w sensie scislym.

Generalnie moge je zamontowac albo do starego skladaka z plyta Asus P7P55D, albo do nowszego Lenovo M83. Stare kosci pasowaly do obu i w obu pracowaly. Jedna z nich padla podczas pracy w M83, ale przypuszczam, ze to przypadek i zapewne padlaby i w plycie Asusa.

Chyba sie niepotrzebnie przejmuje i moge tych kosci uzywac w dowolnym z tych dwoch kompow, prawda? 😉

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
1 godzinę temu, glorifyday napisał:

Chyba sie niepotrzebnie przejmuje i moge tych kosci uzywac w dowolnym z tych dwoch kompow, prawda? 😉

:) 👍

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi