Skocz do zawartości
Johny

Wybor routera bez wifi

Rekomendowane odpowiedzi

Johny

Cześć wszystkim. Do wczoraj korzystałem tylko jednego komputera stacjonarnego, który jest podłączony za pomocą kabla do modemu Cisco. Modem ma tylko jedno wyjście na kabel. Internet jest z UPC i jego prędkość to 250mb/s. W przyszłości chcę przejść na 500 mb/S. Komputer służy do grania w gry online i to on jest królem sprzętów w domu  
Wczoraj doszedł drugi komputer, który będzie służył jako komp do programów typu torrent czy przeglądanie neta. 
Dlatego szukam jakiegoś sposobu, aby podłączyć drugiego kompa do internetu. Nie jestem ostatnio na bieżąco jeśli chodzi o sprzęty sieciowe. Kiedyś miałem router d-linka i jedyne co na chwilę obecną przychodzi do głowy to kupno nowego routera (tamten padł po 7 latach pracy).
Proszę Was o doradzenie, który router wziąć w cenie do 300-400zł? Jeśli trzeba więcej wydać to też rozwiążę taka opcję, ale wolałbym jak najmniej wydać. Zależy mi na bezawaryjnosci w sensie, żeby nie rozlaczal i miał jak najniższe opóźnienia na lini modem - router - komp.
Na wifi mi nie zależy i tak ufam jedynie kablom, a do niego chcę podłączyć tylko dwa kompy. Dochodzi do tego kwestia przesyłania plików między tymi komputerami. Czy spokojnie wystarczy mały pendrive do małych plików w routerze, a do większych przesyłanie przez kable? Czy muszę kupować jakieś dodatkowe rzeczy? 

Przepraszam za tak może banalne pytania, ale sprzęt sieciowy jest dla mnie czarną magią. Czytałem sporo, ale im więcej czytam tym glupszy się czuję :(

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gatki

Mam ASUS RT-AC 1200G+ i chwałę na łączu 1Gb/s. Brak zwiech i jakis problemów. Zresztą --->

Edytowane przez Gatki
  • Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
gabrychu

Ja polecę ASUS RT-AC58U, mały ale wariat :)

Wfi zawsze można wyłączyć a może z czasem Ci się przyda. Tutaj więcej info na jego temat.

Ewentualnie Ubiquiti EdgeRouter Lite lub jakiś Mikrotik.

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Johny

Dziękuję Wam bardzo za odpowiedzi.

Cytat

Ewentualnie Ubiquiti EdgeRouter Lite lub jakiś Mikrotik.

Oj, czytałem sporo o tych sprzętach, ale wymagają dość sporej wiedzy przy konfiguracji. Nie wiem czy podołałbym temu.... ;)

Poczytałem o Waszych routerach i faktycznie z tego co czytałem to sprzętowo ASUS RT-AC58U lepiej wypada z tych dwóch, jednak przegrywa z modelem AC 1200G+ w kwestii częstotliwości update'ów oprogramowania.
Jednak zdecyduję się na tego pierwszego, chociaż zastanawiam się czy 1200G+ wystarczy w zupełności do moich potrzeb.

Jeszcze kwestia kabla, czy ten będzie dobry?

Nie posiadasz wymaganych uprawnień, aby wyświetlać zawartość linków.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
3 godziny temu, Johny napisał:

czytałem sporo o tych sprzętach, ale wymagają dość sporej wiedzy przy konfiguracji. Nie wiem czy podołałbym temu.... ;)

Bez problemu, wszystko jest łatwe i intuicyjne. 

3 godziny temu, Johny napisał:

Jeszcze kwestia kabla, czy ten będzie dobry?

Każdy jeden kategorii 6. Tutaj nie ma wielkiej filozofii :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
mickarp

a wracając do routera lub switcha zarządzalnego co polecacie coś co ma wan i lan ale bez wifi? (nie routerboard)

Edytowane przez mickarp

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
Godzinę temu, mickarp napisał:

a wracając do routera lub switcha zarządzalnego

to routera czy switcha ? :) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
mickarp

Routera (Opti Gpon -->Coś co dostanie adres IP bez wifi --> moje routery w bridge z wyłączonym dhcp)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
gabrychu

Ubiquiti EdgeRouter Lite lub inny model, zależnie od wymagań? 🙂

Edytowane przez gabrychu
edycja
  • Dzięki! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
mickarp

dzięki, zapomniałem właśnie o ubiquiti ale poszukam coś z 5 lan

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Johny
20 godzin temu, house napisał:

Bez problemu, wszystko jest łatwe i intuicyjne. 

A jaka ma przewagę ubiquiti w stosunku do takiego asusa? Bo mam wrażenie, że ten sprzęt głównie jest polecany że względu na większą ilość opcji konfiguracyjnych dla profesjonalistów :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

@Johny z punktu widzenia zwykłego "Kowalskiego" żadnej przewagi nie ma, ba - nawet czasem może wydawać się lekko ograniczony (np konfiguracja Unifi poprzez kontroler), ale summa summarum budując "system" kilku urządzeń (router +ap lub dodatkowo osobny switch) wychodzi zdecydowanie lepiej niż 1 urządzenie asus.

Ubiquiti UniFi to łatwy system dla zwykłego usera, oferując jednocześnie profesjonalistom konsolę pod spodem. Asus to "all-in-one" dla wszystkich. 

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
gabrychu

Mało jest ruterów "all-in-one" bez wifi. Większość jednak ma wbudowane wifi, dlatego poleciłem coś z rodziny Ubiquiti :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
22 godziny temu, gabrychu napisał:

Mało jest ruterów "all-in-one" bez wifi.

trochę ich jest, co prawda ten segment zdominowany jest przez MikroTik'a i Ubiquiti ale są też takie :

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
gabrychu

Fakt, jest kilka ruterów, ale nie w cenie 300-400 zł :D

W pracy mamy tp-linka TL-ER6020 V1, ostatnia wersja oprogramowania jest z 2015 roku 🙄

Mamy też Mikrotika, o ile konfiguracja nie jest najłatwiejsza to można liczyć na aktualizację oprogramowania.

Wsparcie producenta jest dla mnie bardzo ważne, dlatego poleciłem Ubiquiti.

Konfiguracja nie jest przesadnie trudna, i można liczyć na aktualizację oprogramowania przez producenta. Na wydajność raczej też nie można narzekać, jak i na cenę :D

edit: Ze względu na wsparcie wybrałem do domu RT2600ac, ze względu na wydajność też (znudziło mi się kombinowanie, zmiany oprogramowania - za stary się robię ;) ) 😀

Edytowane przez gabrychu
edycja
  • Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
Godzinę temu, gabrychu napisał:

edit: Ze względu na wsparcie wybrałem do domu RT2600ac, ze względu na wydajność też (znudziło mi się kombinowanie, zmiany oprogramowania - za stary się robię ;) ) 😀

ja zrobiłem dokładnie tak samo i z tego samego powodu ;) szkoda, że Synology skasowało projekt gateway'a. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
gabrychu
Godzinę temu, house napisał:

ja zrobiłem dokładnie tak samo i z tego samego powodu ;) szkoda, że Synology skasowało projekt gateway'a. 

Wielka szkoda, byłby fajnym sprzętem do pracy :)

Kto wie, może z czasem jeszcze zmienią swoje "zdanie".

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
mickarp

ja się chyba jednak zdecyduję ma jakiego hexa z mikrotikiem, chociaż jakoś nie przepadam za nimi- głównie chodzi o cenę. Ubiquiti- troche drogie, TP-Link-nie lubię, mikrotiki- nudne, ale niech będzie ;)

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
gabrychu
11 godzin temu, mickarp napisał:

ja się chyba jednak zdecyduję ma jakiego hexa z mikrotikiem, chociaż jakoś nie przepadam za nimi- głównie chodzi o cenę.

Ale, że za drogo czy za tanio? :D

Taki RB750Gr3, z którego sam korzystam kosztuje około 220 zł.

Taki hAP ac² - RBD52G-5HacD2HnD-TC (procesor ten sam co w Asus RT-AC58U) kosztuje około 240 zł.

• Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
mickarp

za drogo 😜 na piwko nie starczy... mam możliwość kupić RB'ka bardzo tanio

• Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Johny

Jednak zdecyduję się na Asusa AC68U. Mam takie pytanie, czy te routery mają funkcję zapisywania ustawień do pliku? Czy po każdym restarcie, wyłączeniu i włączeniu oraz wgraniu każdego update oprogramowania, można wgrać wcześniejsze ustawienia czy trzeba za każdym razem wszystko ustawiać na nowo? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

@Johny zapisują ustawienia do pliku, Nie trzeba niczego ustawiać od nowa po restarcie czy aktualizacji.

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Johny

Przepraszam, że znowu mące Wam w głowie :) jednak dowiedziałem się, że UPC planuje wprowadzić internet 1gb/s i zastanawiam się czy Asus AC68U faktycznie poradzi sobie z takim łączem po kablu. Czy jest ryzyko, że ten router w przyszłości poradzi sobie z takimi laczami? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
Teraz, Johny napisał:

dowiedziałem się, że UPC planuje wprowadzić internet 1gb/s

Już wprowadziło, ograniczone obszarem ale jednak :)

1 minutę temu, Johny napisał:

zastanawiam się czy Asus AC68U faktycznie poradzi sobie z takim łączem po kablu. Czy jest ryzyko, że ten router w przyszłości poradzi sobie z takimi laczami? 

Poradzi sobie, ok 940 Mbits pociągnie ale prawie zawsze trudno będzie osiągnąć pełną wydajność łącza. Zwłaszcza w UPC. 

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Johny

House, przepraszam Cię najmocniej. Jednak trochę teraz pokrecilo mi się. Piszesz, że wyciągnie 940 Mbits, a Twojej recenzji napisałeś: 

[156] local 192.168.1.129 port 51164 connected with 192.168.2.2 port 5001 [ ID] Interval Transfer Bandwidth [156] 0.0- 1.0 sec 39.1 MBytes 328 Mbits/sec [156] 1.0- 2.0 sec 38.9 MBytes 326 Mbits/sec [156] 2.0- 3.0 sec 38.7 MBytes 325 Mbits/sec [156] 3.0- 4.0 sec 38.6 MBytes 324 Mbits/sec [156] 4.0- 5.0 sec 38.6 MBytes 324 Mbits/sec [156] 5.0- 6.0 sec 36.6 MBytes 307 Mbits/sec [156] 6.0- 7.0 sec 38.2 MBytes 321 Mbits/sec [156] 7.0- 8.0 sec 38.6 MBytes 324 Mbits/sec [156] 8.0- 9.0 sec 38.6 MBytes 324 Mbits/sec [156] 9.0-10.0 sec 36.8 MBytes 309 Mbits/sec [156] 0.0-10.0 sec 383 MBytes 321 Mbits/sec Done.

To ten router wyciąga tyle co w tym teście czy faktycznie te 940 megabitow czy te 321? 

Sorrki, ale naprawdę mam już metlik w głowie :) 

• Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

@Johny to było prawie 5 lat temu, na rewizji sprzętowej A1. Od tego czasu minęło mnóstwo aktualizacji FW i kolejne rewizje sprzętowe. Obecnie RT-AC68U z tamtego okresu i teraźniejsze rewizje C1, E1, E2 to zupełnie inny sprzęt - przede wszystkim w kwestii CPU i wydajności właśnie. Dodatkowo ważne info - na najnowsze wersje RT-AC68U nie wgrasz alternatywnego firmware tomato - jedynie OFW lub Merlin

• Dzięki! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Johny

Dziękuję Ci dobry człowieku! Jeszcze tylko ostatnie pytanie, a w między czasie zamawiam AC68U :)

Czy soft Merlina poprawia wydajność "kabla"? Wszędzie i tutaj na forum wyczytałem, że na wifi czuć różnicę. Tak się zastanawiam czy jeśli nie, to czy jest sens żeby taki amator jak ja ma potrzebę wgrywania innego softu niż Asusa? 

• Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
33 minuty temu, Johny napisał:

Czy soft Merlina poprawia wydajność "kabla"?

żaden FW nie poprawia wydajności po kablu, magia dzieję się właśnie bezprzewodowo ;) 

34 minuty temu, Johny napisał:

Tak się zastanawiam czy jeśli nie, to czy jest sens żeby taki amator jak ja ma potrzebę wgrywania innego softu niż Asusa?

ten FW to tak naprawdę FW Asusa (nawet wygląda tak samo), nieznacznie zmodyfikowane - zaktualizowane pakiety, uproszczenie pewnych rzeczy, poprawka "fabryki" itp. Na prawdę warto wgrać ten FW - zwłaszcza, że nie tracisz gwarancji i nie masz możliwości uszkodzenia routera poprzez aktualizację. 

• Lubię to 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
mickarp

Doprecyzować: po WiFi nie pociągnie 940Mbit to są prędkości LAN WAN :)

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
20 minut temu, mickarp napisał:

Doprecyzować: po WiFi nie pociągnie 940Mbit to są prędkości LAN WAN :)

dokładnie tak, tylko po kablu 👍 i w drugą stronę WAN -> LAN

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi