Skocz do zawartości
PeterMac

QNAP - Częste samoistne wybudzanie dysków

Oceń temat:

Rekomendowane odpowiedzi

PeterMac

Mam pytanie czym spowodowane moze być częste samoistne wybudzanie sie Qnapa i co z tym związane rozkręcanie talerzy dysku.

O tyle dziwna sytuacja ze zadne urządzenia nie próbują sie z nim laczyc, sam z siebie od czasu do czasu sie wybudza.

Czy to normalny objaw ? czy jednak nalezaloby sie temu blizej przyjrzec, przesledzic moze logi ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
11 godzin temu, PeterMac napisał:

Czy to normalny objaw ?

nie normalny, o ile nie masz klientów w sieci którzy mogą wykonywać zapytania do serwera lub sparowaną aplikację w telefonie to warto byłoby poszukać. 

11 godzin temu, PeterMac napisał:

przesledzic moze logi

i jednocześnie sprawdzić czy nie wykonuje się w tle health check dysków, antywirus itp.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
PeterMac

Klientow w sieci nie mam, aplikacje w fonie pozamykane, dla pewnosci pousuwalem w nich dodany serwer, Antivirus wylaczony.

A czy to health check dysków to idzie wylaczyć gdzieś ? bo tego nie sprawdzalem.

Wczoraj wieczorem dysk mial 12 cykli rozkręcania talerzy parametr Start/Stop Count, a dziś teraz wchodzę jest juz 17 cykli, czyli dokladnie 4 razy sie uruchomil w ciagu 12-14h, tragedi moze nie ma, ale z jakiej racji ma sie wybudzać, szkoda dysku.

Takie info niby znalazlem 

Nie posiadasz wymaganych uprawnień, aby wyświetlać zawartość linków.

Edytowane przez PeterMac

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
15 godzin temu, PeterMac napisał:

Takie info niby znalazlem 

które nie wyjaśnia niestety nic, poza tym co wiemy :) przejrzyj zadania w harmonogramie w takim razie

15 godzin temu, PeterMac napisał:

A czy to health check dysków to idzie wylaczyć gdzieś ? bo tego nie sprawdzalem.

2018-06-11_065758.thumb.png.bead527597654367d1618bddadfffcac.png

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
PeterMac

Przejrzalem te ustawienia i u mnie opcja Harmonogramu czyszczenia dla RAID byla nie aktywne, bo zapewne dlatego ze nie mam na RAID tylko obecnie na razie 1HDD, wylaczylem dodatkowo tą opcję ponizej odzyskiwania dla SSD.

Napisalem do Grzegorza Bielawskiego to on polecil aby utworzyć wniosek na HelpDesk i ze zdalnie mogą mi sprawdzić co go wybudza, spróbuje moze i tak, zobaczymy co znadją.

Edytowane przez PeterMac

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
4 godziny temu, PeterMac napisał:

wniosek na HelpDesk i ze zdalnie mogą mi sprawdzić co go wybudza, spróbuje moze i tak, zobaczymy co znadją.

faktycznie mogą, daj znać co znajdą.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
PeterMac

Kazali uruchomić narzędzie Diagnostyczne Diagnostic Tool i odpalić test HDD Analyzer - HDD Standby. Tylko dziwna sprawa bo jak to ma wykryć jakies wybudzanie jak kazali być zalgowanym na serwerze a w takim wypadku dysk sie nigdy nie uśpi co juz mi sie wydaje dziwne, no albo sie nie znam, w sumie oni są inżynierami od tego :)

Dodatkowo jak jestem zalogowany to dysk bedzie sobie cały czas cos tam rzezbil w systemie i bedą wpisy typu WRITE block... czy READ z procesów systemowych w tym teście.

Podeslalem im log z testu choć nie całego bo on trwa tam godzinami ma 100 jakby etapów, zapytalem czy mam zrobić ten test do samego końca czyli 100/100 który potrwa na pewno kilkanscie godzin to nie odpisali nic, tylko kazali podeslac log jak napisalem ze widze cały czas wpisy typu WRITE.

Po analizie nic nie znalezli, tylko zapytali mnie czy mam moze czasami podłączone urządzenie jakies Bluetooth do serwera :)

Zrobiłem teraz po swojemu, ustawiłem usypianie dysku na 5minut, włączyłem Diagnostic Tool i test HDD StandBy, wylogowałem się i widze ze juz dysk sie uśpił, teraz zaczekam jak sie obudzi sam i HDD StandBy test powinien coś zanotować co go wybudziło mam nadzieje.

Odspiali mi jeszcze tak - 

Cytat

Są pewne operacje systemowe i dopuszcza się wznowienia pracy dysków.

Czyli moze tak jest jednak wlasciwie hmm bo niby QNAP tak pisze na stronie

Nie posiadasz wymaganych uprawnień, aby wyświetlać zawartość linków.

EDIT:

No i sie sam wybudził znowu, sprawdziłem wpisy przez HDD Analazyer 

Tu nastąpiło wybudzenie

============= 6/100 test, Mon Jun 11 15:49:34 SST 2018 ===============

bo wczesniejszy wpis jest z godziny 15:10.

blk_tmp

EDIT2:

Mysle ze najlepszym rozwiązaniem sprawdzenia które urzadzenie go wybudza jest metoda elminacji, odciałem dostep do sieci wszystkim posiadanym urzadzeniom i bede badał :) po kolei.

Dla pewnosci powylaczalem nawet takie uslugi w serwerze jak CloudLink czy DDNS.

Edytowane przez PeterMac

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi