Skocz do zawartości
Wedonzo74

Karta Wi-Fi dla laptopa MSI GS63VR 7RG Stealth Pro

Rekomendowane odpowiedzi

Wedonzo74

Dzień dobry,

Chciałbym doradzić się w sprawie karty Wi-Fi dla mojego nowego laptopa "MSI GS63VR 7RG Stealth Pro".

Oryginalnie jest tu zamontowana karta sieciowa Killer Ethernet E2500 + karta Wi-Fi Killer Wireless-AC 1535.

Widziałem w Internecie opinie o tej karcie Wi-Fi Killer 1535, że potrafi w dowolnych momentach tracić połączenie z routerem oraz powodować niebieskie ekrany śmierci. Podobno odinstalowanie ich fabrycznego programu "Killer Networking Manager" rozwiązuje problem, ale tylko na Windowsie, bo na Linuksie nie da się tego naprawić.

Ludzie dość tłumnie wymieniają tę kartę w różnych laptopach (m.in. MSI i Dellach), na kartę Intel 8265. Doszedłem więc do wniosku, że ten Killer to musi być jakieś badziewie, i prędzej czy później na pewno i mnie spotkałyby poważne problemy z Wi-Fi (mimo, że będę używał Windowsa) :)

- Czy rzeczywiście powinienem wymienić kartę Wi-Fi Killer na inną?

- Czy jeśli wstawię zamiast niej kartę Intela, to czy trzeba wymieniać również kartę sieciową Killer Ethernet (czy nie "pogryzie się" z kartą Wi-Fi innego producenta)?

- Jeśli muszę wstawić inną kartę Wi-Fi, to rozumiem, że wybór karty to w praktyce będzie najlepszego modelu spośród kart Intela? A może istnieją jeszcze jakieś inne karty warte uwagi?

Spośród kart Wi-Fi Intela wyróżniają się 4 modele, więc podejrzewam, że najlepsza dla mojego laptopa będzie któraś z nich. Jestem jednak zbyt zielony w tym temacie, aby samodzielnie dokonać wyboru.

Te karty to:

1) Intel Dual Band Wireless-AC 8265 - widziałem, że wiele osób wymienia na nią swoje Killery - ale to już stara karta, bo Q1'16;

2) Intel Wireless-AC 9260 - nowość, Q4'17. Nie wiem co oznacza w praktyce, że posiada pasma "2.4Ghz, 5Ghz (160Mhz)", czyli to 160 Mhz w nawiasie;

3) Intel Wireless-AC 9560 - nowość, Q4'17. Tak samo jak wyżej, posiada 160 Mhz w nawiasie;

4) Intel Tri-Band Wireless-AC 18265 - w miarę nowość, Q1'17. Nie wiem co oznacza "802.11ac/d", i tutaj różni się też model płyty głównej od powyższych 3 kart, bo jest "M.2 3030".

Tutaj porównanie pierwszych 3 w tabeli: https://ark.intel.com/pl/compare/94150,99445,99446

A tutaj specyfikacja czwartej karty: https://ark.intel.com/pl/products/95080/Intel-Tri-Band-Wireless-AC-18265

Najważniejsze w tabeli wydają się dane: "Model płyty głównej", "Wymiary obudowy", "Typ interfejsu systemu".

- Czy byłby ktoś tak uprzejmy doradzić mi, która karta jest najlepsza (da mi najlepsze efekty teraz i największy potencjał na przyszłość), i jednocześnie pasująca do mojego laptopa?

Z góry wielkie dzięki!

Łączę pozdrowienia.

Edytowane przez Wedonzo74

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
2 godziny temu, Wedonzo74 napisał:

Ludzie dość tłumnie wymieniają tę kartę w różnych laptopach (m.in. MSI i Dellach), na kartę Intel 8265. Doszedłem więc do wniosku, że ten Killer to musi być jakieś badziewie, i prędzej czy później na pewno i mnie spotkałyby poważne problemy z Wi-Fi (mimo, że będę używał Windowsa) :)

@Wedonzo74 trochę zamiana siekierki na kijka przez stryjka, przynajmniej w kwestii wydajności ;) Killer 1535 nie jest aż taką złą kartą jak ją "malują" w sieci, miałem ten model przez kilka miesięcy i nie narzekałem na jakąś wyjątkową awaryjność czy problemy. Była nawet szybka i używałem ją z Windows 10.

- Czy rzeczywiście powinienem wymienić kartę Wi-Fi Killer na inną?

lepszym rozwiązaniem byłoby wyrobienie sobie własnego zdania - podziałaj na niej jakiś czas i zobacz jak będzie się u Ciebie sprawowała.

- Czy jeśli wstawię zamiast niej kartę Intela, to czy trzeba wymieniać również kartę sieciową Killer Ethernet (czy nie "pogryzie się" z kartą Wi-Fi innego producenta)?

nie, nie będzie z tym problemu. Instalujesz sterownik od innej karty i działa.

- Jeśli muszę wstawić inną kartę Wi-Fi, to rozumiem, że wybór karty to w praktyce będzie najlepszego modelu spośród kart Intela? A może istnieją jeszcze jakieś inne karty warte uwagi?

w sumie możesz kupić każdą, która pracuje na interfejsie NGFF (M.2) i posiada złącza antenowe MHF4. Wymieniłem swojego Killera 1535 na Dell DW1830, ale wiązało się to z dołożeniem 3 anteny do laptopa (mam w swoim laptopie 4 anteny - 2 WIFI i 2 do modemu LTE - podpiąłem jako 3 antenę jedną z tych do modemu). Całkiem niezły sprzęt, ale wymaga dopieszczenia w kwestii wyboru odpowiedniej wersji sterowników.

Spośród kart Wi-Fi Intela wyróżniają się 4 modele, więc podejrzewam, że najlepsza dla mojego laptopa będzie któraś z nich. Jestem jednak zbyt zielony w tym temacie, aby samodzielnie dokonać wyboru.

Wireless-AC 18265 nie będzie pasowała, Wireless-AC 8265 jest starszym modelem którego zakup jest nieopłacalny od momentu kiedy na rynku pojawił się Wireless-AC 9260 (nowszy bluetooth, obsługa VHT160). Najlepszym wyborem będzie Wireless-AC 9260. 9560 używa interfejsu CNVio a 9260 PCIe - ten model na pewno będzie pasował do wspomnianego laptopa.

która karta jest najlepsza (da mi najlepsze efekty teraz i największy potencjał na przyszłość), i jednocześnie pasująca do mojego laptopa

Największy potencjał da Ci obecnie... Killer 1535, a przynajmniej taki sam jak Intel 9260 ;) Intel byłby najrozsądniejszym rozwiązaniem jeśli posiadasz router obsługujący VHT160 - czyli 160 MHz szerokości kanału WiFi w paśmie 5 GHz - dzięki temu możesz na rozwiązaniu 2x2:2 MU-MIMO osiągnąć wydajność do tej pory zarezerwowaną dla kart 3x3:3 MIMO (jak np DELL DW1830). Przy dołożeniu 3 anteny możesz rozważyć zakup wspomnianego wcześniej DELL'a lub poszukać karty Killer 1550, która jest niczym innym jak Intelem 9260 z dodatkowym oprogramowaniem "gamingowym" od Rivet Networks.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Wedonzo74

Dziękuję za tak szczegółową odpowiedź.

Opiszę krótko moją konkretną sytuację:

- Laptop jest jeszcze nieużywany. Chcę wymienić obydwa dyski + pamięć RAM, i być może właśnie kartę Wi-Fi. Następnie chcę sprzedać podzespoły wyjęte z laptopa jako względnie "nowe".

- Nie jestem w stanie samodzielnie dokonać wymiany podzespołów, a do zaufanego serwisu laptopów będę miał kawałek drogi.

- W związku z powyższymi czynnikami nie będę w stanie przetestować jak zachowuje się w moim laptopie karta Wi-Fi Killer 1535 (podzespoły musiałbym sprzedać potem jako "używane"). Nie mam też swobody pod względem dowolności momentu ewentualnej wymiany karty Wi-Fi na inną (jeśli wymieniać, to chciałbym to zrobić przy jednej wizycie w serwisie, razem z wymianą dysków i RAM-u).

Może spytam jeszcze tak:

1. Chcę mieć najlepszą istniejącą na ten moment (i niezawodną!) kartę Wi-Fi, która pasuje do mojego laptopa. Tak samo będę postępował z wymianą routera czy też montażem dodatkowych anten (w razie potrzeby).

2. Koszt zakupu karty Wi-Fi nie gra roli (nawet jeśli może być tylko odrobinę lepsza lub bardziej niezawodna - to jestem zdecydowany ją zakupić).

3. Nawet potencjalne ryzyko mniejszej stabilności połączenia Wi-Fi jest dla mnie niedopuszczalne.

- Czy w takiej sytuacji powinienem wymienić kartę Killer 1535 i która karta jest obecnie numerem jeden na rynku?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
3 godziny temu, Wedonzo74 napisał:

- Czy w takiej sytuacji powinienem wymienić kartę Killer 1535 i która karta jest obecnie numerem jeden na rynku?

myślę, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi, która karta jest numerem jeden na rynku. Różne modele będą inaczej działały z 1 routerem tak jak 1 karta będzie inaczej działać z różnymi routerami. Czy powinieneś ją wymienić ? Jeżeli zależy Ci na jak największej wydajności transferów w LAN - tak. Jeżeli zadowolisz się 2/3 wydajności najszybszego rozwiązania - nie :) Zobacz jak działał Killer 1535 w moim Clevo :

a potem DELL DW1830 w tym samym laptopie :

Nieznaczna różnica w paśmie 2,4 GHz i dość pokaźna w 5 GHz. Ale tak jak pisałem wcześniej - musiałbyś dołożyć w laptopie 3 antenę albo sprawdzić czy takowej już nie posiadasz. Przy zostawieniu 2 anten warto pójść w Intela 9260, ale tylko w przypadku jeśli wymienisz router na model obsługujący VHT160 - wtedy uzyskasz podobną wydajność w paśmie 5 GHz, ale pasmo 2,4 GHz będzie działać podobnie do Killera 1535.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Wedonzo74

Zamówiłem kartę Intel 9260 - tak dla świętego spokoju teraz i na wieki :)

Takie 2 pytanka:

1)
Ta karta jest dostępna w dwóch wariantach. Wariant pierwszy (ten zamówiłem) różni się od drugiego tym, że posiada 2 dodatkowe funkcjonalności:

- Intel® vPro™ Technology - Supports Intel’s hardware-based security and management features built into Intel® Core™ vPro™ processors and chipsets that enables IT to manage PCs virtually anywhere, anytime while reducing deployment costs, improving security and ROI;
- Wirelessly Project to the Big Screen - Watch your 2-in-1 or laptop content instantly without wires on the big HD screen with stunning image clarity and sound using Wi-Fi Miracast*. Stream movies, videos, games, photos, connect with friends, and more—experience it all, bigger and better than ever before.

O ile vPro nie potrzebuję, bo mój procesor nie obsługuje tej technologii, tak skusiłem się na to "Wirelessly Project to the Big Screen" :) Nie wiem czy jakoś to wykorzystam, ale uznałem, że lepiej mieć niż nie mieć.
Oczekuję już na wysyłkę, ale w razie czego jest jeszcze możliwość edycji zamówienia.

No i wreszcie moje pytanie: czy ta karta WiFi jest kompatybilna z moim procesorem i7-7700HQ (skoro on nie obsługuje vPro, a ona tak)?

2)

Jeśli nie mam jeszcze routera obsługującego VHT160, to czy na na razie używając tej karty będę mógł korzystać wyłącznie z pasma 2,4 GHz, czy również ze zwykłego 5 GHz?

Dziękuję bardzo i pozdrawiam!

• Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
8 godzin temu, Wedonzo74 napisał:

Jeśli nie mam jeszcze routera obsługującego VHT160, to czy na na razie używając tej karty będę mógł korzystać wyłącznie z pasma 2,4 GHz, czy również ze zwykłego 5 GHz?

Nie jednocześnie ;) ale tak - zarówno z 2,4 GHz jak i 5 GHz.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi