Jump to content
Skynet

Wpływ SSD cache na Virtualization/Container Station

Rate this topic

Recommended Posts

Skynet

Planuję zakupić QNAP'a i rozważam zainstalowanie w nim jednego dysku SSD w funkcji SSD cache. Jestem głównie ciekaw jakie przełożenie może mieć taki cache na maszyny wirtualne i kontenery. Jest sens wkładać pieniądze w SSD? Pomoże to coś przy wyżej wspomnianym użyciu?

house

Trudno powiedzieć czy pliki maszyn wirtualnych załapią się jako hot-data i zostaną obsłużone przez ssd cache. Kolejne pytanie czy rozmiar ssd cache powinien być w rozmiarze umożliwiającym "załadowanie" plików VM do cache.

Strona Qnap nic o tym nie wspomina : 

You do not have the required permissions to view the link content.

Kolejna sprawa, że musisz zainwestować w pamięć RAM - zarówno dla VM jak i dla ssd cache.

Skynet

Co do ramu to planowałem rozszerzyć maszynę do 16GB. Czy w zestawieniu z 500GB SSD będzie to dobra wielkość?

A co do samego SSD, to może w takim razie lepiej dwa dyski SSD w RAID wpiąć, odpuścić sobie SSD cache i bezpośrednio na nich trzymać maszyny wirtualne i kontenery? Co o tym sądzicie?

house

Pojemność 512GB pamięci podręcznej wymaga minimum 1GB RAM więc będzie ok. Przy 16 GB nie stanowi to problemu. 

2 godziny temu, Skynet napisał:

A co do samego SSD, to może w takim razie lepiej dwa dyski SSD w RAID wpiąć, odpuścić sobie SSD cache i bezpośrednio na nich trzymać maszyny wirtualne i kontenery? Co o tym sądzicie?

trochę duże nakłady finansowe jak na vhosty ale jedynym ograniczeniem pozostanie w tej sytuacji połączenie sieciowe. O ile dobierzesz naprawdę mocnego QNAP'a w kwestii CPU.

Skynet

To do czego się przymierzam to TS-453B z 4-rdzeniowym Intel Celeron J3455 (1,5-2,3 GHz). Da radę taki procek, czy to wciąż za mało mocy?

Generalnie chciałbym mieć maszynkę nie tylko do storage'a ale również żeby pobawić się trochę developmentem i do tego poptrzebne będa mi wirtualki oraz kontenery.

house

Mam Celerona J3455 w DS918+ i właśnie testowałem Virtual Machine Manager. Ten CPU w miarę nadaje się do wirtualizacji o ile nie korzystasz z graficznego gui w VM. Windows 10 na nim działa w miarę ok, ale nie jest to jakieś wyjątkowo szybkie środowisko. Na serwer linuxowy bez shella tak, na linuxa za bazą danych również ale do ambitniejszych projektów gdzie potrzebna jest duża moc obliczeniowa ten CPU raczej się nie nadaje. Dużym plusem jest wygoda i łatwość obsługi rozwiązań wirtualizacji w DSM (oparto go o QEMU a Synology dorobiło dobry interfejs). Ciekawostka - Virtual Machine Manager nie był w stanie rozpędzić CPU do 2,3 GHz w trybie Turbo w DS918+ - 2 wirtualne maszyny (windows + linux) uruchomione jednocześnie a Celeron zafiksował się na 1,5 GHz ;).

Plusem tego CPU jest to, że w teście szyfrowania openssl uzyskuje lepsze wyniki niż CPU w DS916+ (Pentium N3710) i DS1517+ (Atom C2538) : 

Skynet

@house - dzięki za wyczerpujące informacje. Niestety trochę potwierdzają się moje obawy. Jednakże, te maszyny wirtualne i kontenery to dodatek. Chcę się tym trochę pobawić, żeby wybadać swoje potrzeby. Dobrego NAS'a i tak potrzebuję tak więc porobię sobie dodatkowo kilka eksperymentów, a jeżeli się okaże, że wiem dokładnie czego potrzebuję, to wystaram się o druga maszynę dedykowaną pod te zastosowania.

• Like it 1