Jump to content
Sign in to follow this  
arsal

Rozwianie wątpliwości 3x3:3 lub 4x4:4

Recommended Posts

arsal

Witam

Proszę o pomoc w celu rozwiązania wątpliwości. Przy specyfikacji kart sieciowych często można spotkać zapis typu 3x3:3 lub 4x4:4 i nie do końca jestem pewien interpretacji tego zapisu. Z tego co przeczytałem przy zapisie 3x3:3 oznacza to trzy strumienie odpowiedzialne za nadawanie i trzy strumienie odpowiedzialne za odbieranie. I tu pytanie pierwsze - Czy jest to równoznaczne z liczbą użytych anten?

Drugie pytanie - co oznacza ta liczba po dwukropku? Byłbym bardzo wdzięczny za wytłumaczenie.

house

Pierwsza liczba to liczba anten nadawczych, podczas gdy druga liczba odnosi się do liczby anten odbiorczych - jeżeli AP ma wartość 3x3 oznacza, że posiada 3 anteny nadawcze i 3 anteny odbiorcze. Trzecia liczba na końcu, poprzedzoną dwukropkiem (np. 3×3:3), odnosi się do liczby strumieni - niezależnych bezprzewodowych transmisji danych, które wysyłane są przez anteny na tym samym kanale. Te strumienie są fundamentalne dla technologii anten MIMO (wielu wejść, wielu wyjść), która pobiera wiele kopii tego samego sygnału danych i transmituje je poprzez fizycznie różne ścieżki do zestawiającego sygnał z różnych strumieni odbiornika. AP 3×3:3 jest w stanie transmitować i odbierać 3 równoczesne strumienie informacji w jednym kanale.

• Like it 1
  • Thanks! 2

arsal

Czyli jak jest 3x3 to są trzy anteny, które odpowiedzialne są za nadawanie i odbiór. A czy może być taka sytuacja np. 3x4 że są trzy anteny, które nadają ale cztery, które odbierają? Czy zapis np. 3T3R jest równoznaczny z 3x3? Jak ilość strumieni wpływa na prędkość?

house
4 godziny temu, arsal napisał:

Czyli jak jest 3x3 to są trzy anteny, które odpowiedzialne są za nadawanie i odbiór.

tak

A czy może być taka sytuacja np. 3x4 że są trzy anteny, które nadają ale cztery, które odbierają?

tak, adapter Asus USB-AC68 tak wyposażono.

Czy zapis np. 3T3R jest równoznaczny z 3x3?

tak - 3 transmit 3 receive

• Thanks! 1

arsal

Przyszło mi do głowy jeszcze - czy anteny, które są w kartach obsługują obie częstotliwości 2,4 i 5 GHz czy jest to tak, że osobno? Często można spotkać funkcje kształtowania wiązki czy by ona działała router i karta muszą wspierać ten mechanizm i czy działa on niezależnie od częstotliwości? 

A tak poza tym to wielkie dzięki za pomoc i za rozwiewanie wątpliwości.

house
55 minut temu, arsal napisał:

czy anteny, które są w kartach obsługują obie częstotliwości 2,4 i 5 GHz czy jest to tak, że osobno?

obie jednocześnie

55 minut temu, arsal napisał:

Często można spotkać funkcje kształtowania wiązki czy by ona działała router i karta muszą wspierać ten mechanizm i czy działa on niezależnie od częstotliwości?

tak, router i klient wymieniają informacje o swoich lokalizacjach w celu określenia optymalnej ścieżki sygnału. Określenie wzajemne dystansu i kierunku a potem kierunkowe kierowanie sygnału to właśnie beamformng. Działa w obydwu pasmach.

• Thanks! 1

arsal

Weź mnie popraw jak się mylę - Router wysyła paczkę danych np. do karty 3x3:3, dane te wysyłane są trzema różnymi strumieniami i odbierane przez trzy anteny karty. I tu nie wiem czy te strumienie przypadają na jedną antenę czy na ogół?

house

3 strumienie na ogół anten, 1 per antena.

• Thanks! 1

arsal

No dobra to po co czwarta antena gdy karta jest typu 3x4:3? Takim strumieniem są wysyłane te same dane?

Edited by arsal
poprawka

house

Dane odbierane a nie wysyłane a robi się to tylko po to aby przyspieszyć jedynie kanał odbiorczy - czyli wyprzedzić konkurencję i wykorzystać pełnię możliwości flagowych routerów ;) 50% rozwiązań w laptopach to 1T1R, 30% to 2T2R a reszta to 3T3R. karty 3T4R to ułamek rynku dla świadomych klientów ;) 

• Like it 1

arsal

No tak masz rację. Chodziło mi z punktu widzenia routera. Ale dalej nie wiem czy takim strumieniem są wysyłane te same dane? tak by w przypadku zakłóceń i zniekształceń mieć alternatywę na poprawne ich odebranie. Układ 3x4:3 oprócz Asus USB-AC68 ma również Netgear A7000 (taka ciekawostka).

Edited by arsal

house

Tak, te same dane podzielone na odpowiednią ilość strumieni ;)

• Thanks! 1

arsal

OK to już dużo wątpliwości zostało rozwianych (DZIĘKI) no to idziemy dalej. Czyli w przypadku użycia MU-MIMO będziemy mieli do czynienia z równoległą transmisją różnych danych? Jeden pakiet danych lecz przesłany dwoma odrębnymi kanałami? i oczywiście jak w przypadku beamforming karta i router muszą wspierać te rozwiązanie?

house
10 godzin temu, arsal napisał:

Czyli w przypadku użycia MU-MIMO będziemy mieli do czynienia z równoległą transmisją różnych danych?

nie, w trybie MIMO leci wiele strumieni danych pomiędzy parą urządzeń. MU-MIMO umożliwia wielu urządzeniom jednoczesną transmisję wielu strumieni danych ale wyłącznie w trybie połączenia do klienta (downlink - pobieranie). MU-MIMO od klienta do AP (uplink - wysyłanie) zostanie wprowadzone dopiero w standardzie 802.11ax. W całej transmisji nie wymieniasz różnych danych, zyskując jedynie przepustowość połączenia. W skrócie - dla każdego klienta generowany jest osobny sygnał.

10 godzin temu, arsal napisał:

i oczywiście jak w przypadku beamforming karta i router muszą wspierać te rozwiązanie?

MU-MIMO wykorzystuje mechanizm formowania wiązki i tak jak w nim zarówno klient jak i AP muszą wspierać MU-MIMO.

• Like it 2

arsal

To mamy taki scenariusz router i 3 kompy wyposażone w zwykłe karty Wifi (bez bajerów) router najpierw wyśle porcje danych do komp1, później do komp2 i na końcu do komp3 a gdy będzie włączone i wspierane mu-mimo równocześnie do trzech komputerów. Router powiedzmy jest 4x4:4 czyli np. do komp1 idzie jeden strumień, do komp2 drugi strumień a do komp3 dwa pozostałe. Dobrze kombinuje?

house

bardzo dobrze :) o ile komp3 jest minimum 2x2:2 

• Thanks! 1

arsal

Ok a co w sytuacji gdy mamy środowisko mieszane np. router 4x4:4 i dwie karty 2x2:2 z tym że jedna mu-mimo a druga nie. Transmisja będzie realizowana po kolei czy równolegle? I z innej beczki karty sieciowe bardziej preferują download czy upload? Czy może to zależne jest od modelu karty bądź routera. Mam teraz ASUS RT-AC58U i z posiadanymi kartami ( USB-AC68, DWA-182 oraz T2UH) większe transfery mam w kierunku routera.

house
Godzinę temu, arsal napisał:

Ok a co w sytuacji gdy mamy środowisko mieszane np. router 4x4:4 i dwie karty 2x2:2 z tym że jedna mu-mimo a druga nie. Transmisja będzie realizowana po kolei czy równolegle?

MU-MIMO sprawdza się najlepiej przy konfiguracji min 2 klientów obsługujących MU-MIMO. W tej sytuacji jeden dostanie 2 strumienie z priorytetem a drugi stanie "w kolejce" z 2 strumieniami na odpowiedź routera. Komunikacja z nim nie będzie prowadzona jednocześnie. Szczerze - nie wiem czy nawet zauważysz różnicę. Myślę, że dopiero przy większej liczbie klientów można byłoby zauważyć zysk tego rozwiązania.

I z innej beczki karty sieciowe bardziej preferują download czy upload?

bez znaczenia - przynajmniej w teorii. Transmisja odbywa się w obie strony.

Czy może to zależne jest od modelu karty bądź routera. Mam teraz ASUS RT-AC58U i z posiadanymi kartami ( USB-AC68, DWA-182 oraz T2UH) większe transfery mam w kierunku routera.

Czasami tak, szczególnie widać to w kartach Intela, które w przeciwieństwie do rozwiązań Broadcom mają odrobinę niższe wyniki w uplink. Intel ac9260 2x2:2 z vht160 wysyła mi z tym samym routerem 50 MB/s a Broadcom 3x3:3 vht80 aż 75 MB/s. Rzadko zdarzało mi się, że upload był większy niż download. Zazwyczaj oznaczało to, że albo wybrałem zły kanał i jego szerokość dopasowując się do okolicznych sieci albo router coś nie domagał. Ostatnio miałem taką sytuację z Linksysem WRT32X.

arsal

Lepiej opcję szerokości kanału zostawić na auto czy na sztywno ustawić np na 80?

Edited by arsal

house

ja ustawiam na sztywno 80MHz, ale tylko dlatego, że nie mam innych klientów na 5 GHz. Cały syf jak tablety, telefony itp latają u mnie na 2,4 GHz.

arsal

zrobiłem małego testa dla karty USB-AC68:

1 - szerokość kanału ustalona na auto, 5GHz, kanał 44 w iperfie dla wysyłanie mam 304 Mb/s a odbieranie 201 Mb/s 1 GB duży plik zostaje wysłany w 14s a odbieranie trwa 43s

2 - szerokość kanału sztywno na 80, 5Ghz, kanał 44 w iperfie wysyłanie mam 309 Mb/s a odbieranie 209 Mb/s 1 GB duży plik zostaje wysłany w 14s odbieranie trwa 44s

3 - zmieniłem kanał na 104 i w obu przypadkach odbieranie trwa około 30s dłużej

W przypadku T2UH jest około 6-7 sekund z korzyścią dla wysyłania a dla DWA-182 różnica z korzyścią dla wysyłania wynosi 16-20 sekund

Kanały dobrałem tak aby nie kolidowało to z innymi sieciami.

I tak zastanawiam się czy to normalne?

house

pokaż jakiś wykres z inssider'a co tam Ci lata w eterze i jak ustawiłeś radio w routerze.

arsal

ok wyślę jutro bo dziś już nie dam rady (w pracy jestem) ale z tego co kojarzę z 5GHz oprócz mojej sieci korzysta jeszcze jedna bądź dwie. Poszerzanie kanału np. 40MHz odbywa się w ten sposób, że po 20MHz na plus i minus? Czy może być tak, że np. tylko 40 MHz w górę? Chodzi mi o to czy dobrym pomysłem jest przydzielanie kanałów granicznych np. 36? Znasz może jakąś dobrą książkę, która traktuje o problematyce sieci WiFi? Chętnie bym sobie taką pozycję zakupił.

house
12 minut temu, arsal napisał:

Znasz może jakąś dobrą książkę, która traktuje o problematyce sieci WiFi? Chętnie bym sobie taką pozycję zakupił.

po podstawowych pozycjach z oferty Helion zacząłbym od 

You do not have the required permissions to view the link content.

19 minut temu, arsal napisał:

Poszerzanie kanału np. 40MHz odbywa się w ten sposób, że po 20MHz na plus i minus? Czy może być tak, że np. tylko 40 MHz w górę?

zobacz :

best-5ghz-channel-bands-diagram.jpg

arsal

Hej

A więc obiecane zrzuty. Moja sieć to Temp5

5ghz.thumb.png.86baec1fa2406813931f860b345b7298.png

5ghz_1.png

5ghz_2.png

Edited by arsal

house

@arsal w sumie nie widać tutaj nic nadzwyczajnego :) 

arsal

no właśnie nie widać!!! taki urok sprzętu.:14_relaxed: Stąd właśnie moje wcześniejsze pytanie o tą różnicę. Pobawię się jeszcze ustawieniami - może to coś da.

• Like it 1

arsal

Zrobiłem testy z ciekawości na innym routerze (Compal od UPC) i tendencja jest zachowana. Wyniki różnią się uzyskaną prędkością połączenia ale jeśli karta lepiej sobie radziła z pobieraniem niż z wysyłaniem to nadal tak jest - wymiana routera nie zmieniła tego.

Czy wszystkie karty AC są w stanie obsłużyć rozszerzony kanał 80 MHz?

house
11 godzin temu, arsal napisał:

Czy wszystkie karty AC są w stanie obsłużyć rozszerzony kanał 80 MHz?

tak, w założeniu karty IEEE 802.11ac obsługują opcjonalnie 160 MHz oraz obowiązkowo 80 MHz szerokości kanału.

arsal

A jeszcze mam takie pytanko techniczne. Czy spotkałeś się z sytuacją w której karta sieciowa nie widzi sieci 5GHz której kanał został ustawiony w górnych częstotliwościach. Mam teraz kartę Edimax EW-7822UTC i jak sieć pracuje na kanale 44 wszystko jest ok lecz gdy przestawię na 104 sieć jest niewidoczna.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Similar Content

• neon
      By neon
      Dziś dodałem do Ac2600ac Mesha i ustawiłem wszystko na auto. niestety często Mesh informuje o: "Synology mesh niestabilne połączenie z punktami wifi." Co można zmienić w ustawieniach, żeby poprawić na lepsze połączenie z punktami wifi? Próbowałem co nieco zmieniać, ale jest tak samo. Może macie jakieś sprawdzone ustawienia ? 

Pozdrawiam

• house
      By house
      Asus przedstawił jakiś czas temu adapter USB przeznaczony dla systemów biurkowych zapewniający szybkie połączenia bezprzewodowe i oferujący wydajność zbliżoną do Gigabitowych kart sieciowych. Dotychczas zapewnienie szybkiego i wydajnego połączenia sieciowego dla komputera stacjonarnego wymagało użycia wyłącznie przewodu sieciowego. Wybór dostępnych adapterów sieciowych na rynku jest dość mały, więc kolejny szybki produkt na rynku to bardzo ciekawa opcja. Tym bardziej, że dostępne akcesoria nie dedykują go jedynie dla stacjonarnych stacji roboczych.  ASUS USB-AC68 to dwupasmowy adapter USB Wi-Fi, który natychmiast aktualizuje komputer stacjonarny lub laptop do nowego standardu 802.11ac Wi-Fi o szybkości do 1300 Mb/s (5 GHz) i 600 Mb/s (2.4 GHz). Antena MIMO 3 x 4 z funkcją kształtowania wiązki ASUS AiRadar optymalizuje odbiór sygnału Wi-Fi, a 3-pozycyjne anteny z uchwytem ułatwiają uzyskanie najlepszej wydajności, stosownie do wykorzystania komputera, laptopa lub urządzenia przenośnego. Zastosowanie interfejsu USB 3.0 eliminuje potencjalne wąskie gardło sieci Wi-Fi i zapewnia najlepszą możliwą wydajność.

Wygląd

Asus USB-AC68 dostarczany jest w stosunkowo niewielkim kartonie. Wewnątrz pudełka znajduje się kabel przedłużający z podstawką w standardzie USB 3.0, skrócona instrukcja obsługi, karta gwarancyjna i CD ze sterownikami. Wyglądem USB-AC68 dostaje od tego, co dotychczas prezentowały sobą wcześniejsze modele tego producenta. Oczywiście nadal całość wykonana jest z błyszczącego, fortepianowego plastiku, jednak nowe elementy jak zdobienie anten w czerwonym kolorze i "wzorki" na obudowie adaptera to nowość. Całość nawiązuje wprost stylistyką do serii urządzeń sygnowanych przez Asusa logiem Republic Of Gamers a przeznaczonej dla graczy. Agresywna stylistyka i Asus ROG prawdopodobnie ma sugerować ponadprzeciętną wydajność. Otwierając pudełko miałem wrażenie, że gdzieś te wszystkie wzorki i "kolorki" już widziałem - i miałem rację - w extenderze RP-AC68U i routerze RT-AC88U  :

Dokładnie taka sama stylistyka, z tym, że w adapterze w wersji "zegarmistrzowskiej"  Jakość wykonania samego adaptera stoi na wysokim poziomie. Po kilku dniach użytkowania nie zauważyłem aby rozkładane anteny pracowały gorzej, zawiasy nie wyrabiały się od ciągłego ich otwierania i zamykania. W podstawce z kablem zadbano o specjalną gumowaną powierzchnię uniemożliwiającą przesuwanie się adaptera po płaskim biurku czy obudowie komputera. Sam kabel podstawki nie należał do jakoś specjalnie zginających się. Urządzenie wyposażono w sumie w cztery anteny - dwie wewnętrzne i 2 zewnętrzne. Zewnętrzne anteny można rozłożyć w 2 pozycjach. Pierwsza to oczywiście zamknięta , druga pod kątem 90 stopni i trzecia pod kątem 180 w stosunku do samego adaptera. Adapter posiada również diodę informacyjną LED zmieniającą kolor na niebieski w przypadku nawiązania połączenia z AP, migając powoli w momencie jego utraty. Urządzenie jako takie jest dość małe - wymiary obudowy (115 x 30 x 17.5 mm) przy wadze 44 gramów powodują, że przypomina trochę przerośnięty napęd pendrive. Więcej zdjęć znajdziecie w naszej galerii :
      Specyfikacja
      Układ radiowy Realtek RTL8814AU Standard sieci IEEE 802.11a/b/g/n/ac Obsługiwane pasma 2,4 Ghz do 600 Mbps, 5GHz do 1300 Mbps Zabezpieczenia 128-bit WPA2-PSK, WPA-PSK Wymiary 115 x 30 x 17.5 mm (szer. x gł. x wys.) Waga 44 g Więcej informacji znajdziecie w specyfikacji producenta : ASUS
      Funkcje
      Przyspiesz Wi-Fi w swoim komputerze nawet o 300% ASUS USB-AC68 zapewnia komputerowi przyspieszenie sieci bezprzewodowej nawet do 33% w paśmie 2,4 GH oraz aż o 300% w paśmie 5 GHz (w porównaniu z routerem 802.11n 3T3R). W połączeniu z prędkością transferu danych do 1900 Mb/s, Twój komputer stacjonarny lub laptop łatwo poradzi sobie z zadaniami wymagającymi dużej przepustowości.

Uaktualnij Wi-Fi w swoim komputerze – od razu! ASUS USB-AC68 zapewnia Twojemu laptopowi lub komputerowi stacjonarnemu wybitny zasięg, dzięki dwóm mocnym 3-pozycyjnym antenom zewnętrznym MIMO 3 x 4 z funkcją kształtowania wiązki ASUS AiRadar. Ciesz się pełną przepustowością Wi-Fi w całym domu, bez konieczności stosowania nieestetycznych konfiguracji.

Cała naprzód dzięki USB 3.0! Interfejs USB 3.0 umożliwia USB-AC68 parowanie z notebookami i komputerami stacjonarnymi o wydajności nawet 10 X szybszej niż USB 2.0. To zapewnia USB-AC68 więcej niż wystarczającą przepustowość do pełnych prędkości standardu Wi-Fi 802.11ac – możesz w pełni wykorzystać najnowszy standard Wi-Fi.

Łatwy do ustawienia dla najlepszego odbioru. Router USB-AC68 posiada uchwyt do komputera, dzięki czemu łatwo umieścić go w najlepszej lokalizacji dla dobrego odbioru w kłopotliwych obszarach Wi-Fi.

Testy
      Testy przeprowadziłem za pomocą routera ASUS RT-AC88U z firmware Asuswrt-merlin 380.63_2 i adaptera USB-AC68 ze sterownikiem w wersji 2.1.2.9. Router został ustawiony w centralnym miejscu mojego domu, na wysokości ok 2 metrów. Transmisja bezprzewodowa nawiązywana była z 2 lokalizacji - pierwszej oddalonej o 6 metrów z jedną ścianą jako przeszkodą po drodze, oraz drugiej - z 10 metrów z dwiema ścianami. 

Klientem był laptop XNOTE P150SM. Każdy pomiar przeprowadziłem trzykrotnie a prezentowany wynik jest najczęściej uzyskanym podczas tej procedury. Test polegał na przekopiowaniu przykładowego pliku  z serwera Synology DS415+ (DSM 6.1 beta) oraz ponownym wgraniu go do lokalizacji źródłowej. 
      Parametry połączenia :
      Pasmo 2,4 GHz odległość 6 metrów : bin/iperf.exe -c 192.168.1.10 -P 1 -i 1 -p 5001 -f m -t 10 ------------------------------------------------------------ Client connecting to 192.168.1.10, TCP port 5001 TCP window size: 0.06 MByte (default) ------------------------------------------------------------ [276] local 192.168.1.3 port 50088 connected with 192.168.1.10 port 5001 [ ID] Interval Transfer Bandwidth [276] 0.0- 1.0 sec 20.0 MBytes 168 Mbits/sec [276] 1.0- 2.0 sec 20.2 MBytes 169 Mbits/sec [276] 2.0- 3.0 sec 20.3 MBytes 170 Mbits/sec [276] 3.0- 4.0 sec 20.3 MBytes 170 Mbits/sec [276] 4.0- 5.0 sec 19.9 MBytes 167 Mbits/sec [276] 5.0- 6.0 sec 19.7 MBytes 165 Mbits/sec [276] 6.0- 7.0 sec 20.2 MBytes 169 Mbits/sec [276] 7.0- 8.0 sec 20.0 MBytes 168 Mbits/sec [276] 8.0- 9.0 sec 19.3 MBytes 162 Mbits/sec [276] 9.0-10.0 sec 20.4 MBytes 171 Mbits/sec [276] 0.0-10.0 sec 200 MBytes 168 Mbits/sec Done.
      Pasmo 2,4 GHz odległość 10 metrów : bin/iperf.exe -c 192.168.1.10 -P 1 -i 1 -p 5001 -f m -t 10 ------------------------------------------------------------ Client connecting to 192.168.1.10, TCP port 5001 TCP window size: 0.06 MByte (default) ------------------------------------------------------------ [276] local 192.168.1.3 port 50762 connected with 192.168.1.10 port 5001 [ ID] Interval Transfer Bandwidth [276] 0.0- 1.0 sec 15.4 MBytes 129 Mbits/sec [276] 1.0- 2.0 sec 16.4 MBytes 138 Mbits/sec [276] 2.0- 3.0 sec 16.9 MBytes 142 Mbits/sec [276] 3.0- 4.0 sec 17.2 MBytes 144 Mbits/sec [276] 4.0- 5.0 sec 17.8 MBytes 149 Mbits/sec [276] 5.0- 6.0 sec 15.5 MBytes 130 Mbits/sec [276] 6.0- 7.0 sec 17.2 MBytes 144 Mbits/sec [276] 7.0- 8.0 sec 17.5 MBytes 147 Mbits/sec [276] 8.0- 9.0 sec 15.5 MBytes 130 Mbits/sec [276] 9.0-10.0 sec 16.6 MBytes 140 Mbits/sec [276] 0.0-10.0 sec 166 MBytes 139 Mbits/sec Done.
      Pasmo 5 GHz odległość 6 metrów : bin/iperf.exe -c 192.168.1.10 -P 1 -i 1 -p 5001 -f m -t 10 ------------------------------------------------------------ Client connecting to 192.168.1.10, TCP port 5001 TCP window size: 0.06 MByte (default) ------------------------------------------------------------ [276] local 192.168.1.3 port 58398 connected with 192.168.1.10 port 5001 [ ID] Interval Transfer Bandwidth [276] 0.0- 1.0 sec 41.9 MBytes 352 Mbits/sec [276] 1.0- 2.0 sec 55.0 MBytes 461 Mbits/sec [276] 2.0- 3.0 sec 57.2 MBytes 480 Mbits/sec [276] 3.0- 4.0 sec 61.7 MBytes 518 Mbits/sec [276] 4.0- 5.0 sec 72.7 MBytes 610 Mbits/sec [276] 5.0- 6.0 sec 73.3 MBytes 615 Mbits/sec [276] 6.0- 7.0 sec 75.1 MBytes 630 Mbits/sec [276] 7.0- 8.0 sec 73.5 MBytes 617 Mbits/sec [276] 8.0- 9.0 sec 74.9 MBytes 628 Mbits/sec [276] 9.0-10.0 sec 73.3 MBytes 615 Mbits/sec [276] 0.0-10.0 sec 659 MBytes 552 Mbits/sec Done.
      Pasmo 5 GHz odległość 10 metrów : bin/iperf.exe -c 192.168.1.10 -P 1 -i 1 -p 5001 -f m -t 10 ------------------------------------------------------------ Client connecting to 192.168.1.10, TCP port 5001 TCP window size: 0.06 MByte (default) ------------------------------------------------------------ [276] local 192.168.1.3 port 49837 connected with 192.168.1.10 port 5001 [ ID] Interval Transfer Bandwidth [276] 0.0- 1.0 sec 35.6 MBytes 299 Mbits/sec [276] 1.0- 2.0 sec 36.4 MBytes 305 Mbits/sec [276] 2.0- 3.0 sec 39.7 MBytes 333 Mbits/sec [276] 3.0- 4.0 sec 41.2 MBytes 345 Mbits/sec [276] 4.0- 5.0 sec 39.7 MBytes 333 Mbits/sec [276] 5.0- 6.0 sec 40.1 MBytes 336 Mbits/sec [276] 6.0- 7.0 sec 39.9 MBytes 335 Mbits/sec [276] 7.0- 8.0 sec 41.1 MBytes 345 Mbits/sec [276] 8.0- 9.0 sec 40.9 MBytes 343 Mbits/sec [276] 9.0-10.0 sec 40.8 MBytes 342 Mbits/sec [276] 0.0-10.0 sec 395 MBytes 332 Mbits/sec Done.
      Wydajność WiFi w paśmie 2,4 GHz :
      Pobieranie pliku (SMB) w paśmie 2,4 GHz (odległość 6m / 10m) :
      Wysyłanie pliku (SMB) w paśmie 2,4 GHz (odległość 6m / 10m) :
      Wydajność WiFi w paśmie 5 GHz :
      Pobieranie pliku (SMB) w paśmie 5GHz (odległość 6m / 10m) :
      Wysyłanie pliku (SMB) w paśmie 5GHz (odległość 6m / 10m) :
      Podsumowanie
      ASUS USB-AC68 wykorzystuje nowoczesny układ radiowy Realtek RTL8814AU który zapewnia jedne z najszybszych połączeń sieciowych, które można napotkać w adapterach USB Wi-Fi. Posiada wsparcie dla wszystkich nowoczesnych standardów sieciowych, w tym dla 802.11ac. Posiada trzy nadajniki i cztery odbiorniki (3x4 MU-MIMO) wsparte technologią ASUS AiRadar i obsługą kształtowania wiązki (beamforming). Maksymalna teoretyczna przepustowość wynosi 1900 Mbps: do 1300 Mbps w paśmie 5 GHz i do 600 Mbps dla pasma 2,4 GHz. Oczywiście to wszystko marketing. Powyższe testy pokazują, że zarówno w kwestii zasięgu jak i wydajności w kopiowaniu plików USB-AC68 to produkt bardzo szybki i udany. Szkoda, że routery AC1900 są już na rynku kilka lat a ASUS dopiero teraz udostępnia tak wydajny adapter potrafiący w pełni wykorzystać ich potencjał. Pod koniec 2016 roku oczekiwałbym raczej rozwiązania klasy AC3100, lub co najmniej AC2600. Zaciekawiony rozkładanymi antenami sprawdziłem jak wygląda różnica w zasięgu odbieranego sygnału sieci bezprzewodowej. Na poniższych screenach zaznaczyłem na wykresach moment całkowitego złożenia anten w adapterze, mierząc sygnał w odległości 6 (przez 1 ścianę) i 10 metrów (2 ściany jako przeszkody) od routera : 

Na krótkim dystansie karta nie zauważyła tego faktu  a na dystansie 10 metrów różnica w sygnale dochodziła do maksymalnie 2-3 dBi, prezentując nadal bardzo dobry poziom. Konkurentem dla Asus USB-AC68 jest adapter D-Link DWA-192, co ciekawe oparty o ten sam układ radiowy Realtek. W porównaniu do adaptera Asusa "Gwiazda Śmierci"  D-Linka wypada nieco gorzej. Zarówno w kwestii zasięgu jak i wydajności kopiowania plików. Asus stworzył adapter USB mogący śmiało nawiązać wyrównaną walkę z innym własnym produktem - kartą PCI-E Asus PCE-AC68 . Dużą zaletą USB-AC68 jest bezproblemowa i szybka instalacja, praktycznie brak jakiejkolwiek konfiguracji (instalacja sterownika i adapter działa), brak specjalnych aplikacji do nawiązywania połączeń bezprzewodowych i wysoka wydajność. Asus USB-AC68 możecie znaleźć w sklepach internetowych w cenie ok 280 PLN. 

Za udostępnienie sprzętu do testów dziękuję:

Zobacz cały artykuł

openitforum.pl

Forum poświęcone przesyłaniu i przechowywaniu danych w małej sieci.
Prezentujemy testy urządzeń oraz pomagamy w ich obsłudze i konfiguracji.
  • Create New...

Important Information

We use cookies for purposes related to advertising, social media and statistics. By continuing to browse this site, you agree to our use of cookies. All information required in this matter includes: Privacy Policy, Guidelines and Terms of Use.