Jump to content
mollu

Xiaomi Mi R3P + Intel Wireless-AC 9260

Recommended Posts

mollu

Witam, od kilku dni jestem szczęśliwym posiadaczem karty 9260 oraz rutera Xiaomi R3P.

Wg specyfikacji ruter wspiera AC2600 ale w sofcie nie można ustawić szerokości kanału 80+80 ani 160.

Łącze się na max 866 i transfer z komputerem stacjonarnym mam max 27mbit ;-( co jest i tak lepszym wynikiem niż na karcie 8260 ...

Co jest nie tak? Dodam że w komputerze jest karta intela i jest to 1gbit (też taki link) ...

Help! nawet nie zbliżam się do 60mbit ;-(

Rozpocząłem też dyskusje na forum Cezarego:

http://eko.one.pl/forum/viewtopic.php?id=16715

http://eko.one.pl/forum/viewtopic.php?id=16850

house

@mollu radio Mediateka w tym modelu powinno obsługiwać 160 MHz szerokości kanału w 5 GHz, o ile jest to MT7615(E/N) : 

You do not have the required permissions to view the link content.

Dlaczego tego nie robi i funkcji nie ma w FW to pytanie raczej do chińskich "przyjaciół" z Xiaomi ;).

Widzę na tym forum Twoją wypowiedź z rozwiązaniem problemu : http://eko.one.pl/forum/viewtopic.php?pid=200238#p200238:) 

Cytat

ponoć nie jest dodana do rutera obsługa VHT160 .... super BRAWO! Pozostaje czekać na alternatywny soft z obsługą VHT160

czasem lepiej zrobić "doktorat" ze sprzętu przed zakupem, a nie po :)

mollu

To właśnie mój post ;-) pozostaje czekać aż Xiaomi wypuści soft poprawiony.

A jak jest widoczna konfiguracja 80+80?

house
Teraz, mollu napisał:

A jak jest widoczna konfiguracja 80+80?

co masz na myśli ?

mollu

W ruterze mam 20, 40 i 80 

czy powinienem mieć 80+80 i/lub 160?

Tak mam:

image.thumb.png.c120a5412d1236b7d68847672468c962.png

Zrobiłem test.

Laptop wpięty po kablu - transfer SSD - SSD ~106mbit

TP-Link C5 LEDE siec 5g WPA2 - transfer SSD - SSD ~19mbit

TP-Link C5 LEDE siec 2,4g WPA2 - transfer SSD - SSD ~5mbit

Xiaomi R3P soft najnowszy siec 5g - transfer SSD - SSD ~27mbit

Jak Wam się udaje uzyskać dużo większe transfery?

house
6 minut temu, mollu napisał:

czy powinienem mieć 80+80 i/lub 160? Tak mam:

ja w Synology mam tak :

2018-02-14_171715.png.6d3d18551e2bf82c27f6fbe448f4643f.png

6 minut temu, mollu napisał:

Jak Wam się udaje uzyskać dużo większe transfery?

nie wiem, zapalam transfer i leci ile fabryka dała :) 

mollu

Jak napisałem Chinczyk ma dobry "marketing" - procesor MT7621N/A obsługuje tylko AC1200 

Pięknie ;-(

house

jak widać skuteczny skoro go kupiłeś ;)

mollu

Niestety bardzo ;-( widzę że ten sprzęt będzie wspierać 80+80:

Może ktoś ma?

house

D-Link DIR-882 to ta sama konstrukcja co Edimax RG21S:

Kwestia który producent częściej aktualizuje FW

mollu

Jak uzyskujecie takie prędkości pow 50mb przy połączeniu na 866mbit?

Ja przy karcie 9260 i ruterze Xiaomi R3P (ac2600) uzyskuje max 27mb  ?

Po kablu mam 106mb ...

house

Tutaj nie ma wielkiej filozofii, aktualne FW i sterownik karty, wydajne źródło i cel transferu pliku i jedyne co może sprawiać problemy to router. Może ten Twój Xiaomi to nie do końca takie "PRO" ;) 

house

Kup w takim razie tańszy. Nie ocenię D-Linka, gdyż nie miałem sposobności nim się pobawić, ale platformę znam i nie jest wcale najgorzej. Producent jedynie nieciekawy, D-Linki zawsze kupowało się dla alternatywnego FW ;)

mollu

Edimax kosztuje tyle samo a nie ma portów USB - D-Link je ma i to 1x 3.0 i 1x 2.0

Jeśli miałeś doczynienia z Edimax to czy miła możliwość wyboru 80+80 i 160?

Czym się różnią te dwa tryby 80+80 i 160 ?

mollu

Ale na TP-Link C5 mam przy połączeniu 5g na 866mbit max 19-20mb - laptop stoi kilkadziesiąt cm od rutera ...

Po kablu mam 106mb

house

@mollu jak mierzysz ten transfer ? kopiujesz pliki z czego i na co ? jeden duży plik czy folder z większą ilością plików ?

house
9 godzin temu, mollu napisał:

Jeśli miałeś doczynienia z Edimax to czy miła możliwość wyboru 80+80 i 160?

edimax odpada - okazuje się, że nie :/ 

2017-05-09_160603.thumb.png.4226ff2981e9a00bcb7d7c0b07bc1d48.png

9 godzin temu, mollu napisał:

Czym się różnią te dwa tryby 80+80 i 160 ?

W trybie 80+80 MHz kanał 160 MHz tworzony jest przez łączenie transmisji na dwóch różnych kanałach 80 MHz. Oba kanały muszą być używane jednocześnie i w tym samym celu. Urządzenie może nadawać na obu kanałach lub odbierać je na obu, ale tryb 80+80 nie pozwala na użycie jednego kanału do odbierania i jednego do nadawania. Dwa kanały w trybie 80+80 nie sąsiadują ze sobą i mogą być zlokalizowane w całym paśmie. W trybie 160 MHz kanał radiowy składa się z pojedynczego kanału 160 MHz i jest identyczny z każdym innym kanałem Wi-Fi, jest po prostu szerszy.

mollu

to jednak trzeba doktorat zrobić ...

Widzę że producenci skrzętnie ukrywają informację jak "działa" ich tryb AC2600. 

Z tego co widzę to nie ma innych kart (do laptopów) które obsługiwały by tryb 4x4 (czyli jak rozumiem 4x40hz)

Czy chip MT7615 który jest w DIR-882 obsługuje tylko 80+80 czy też 160?

I przy okazji jaka jest różnica między kartami Intel 9260 a 9560?

mollu

Ok, metodologia moich pomiarów i konfiguracja:

Komputer stacjonarny Windows 10 64bit, płyta z chipem Z87, karta sieciowa Intel I217-V, dysk SSD Plextor Px-128M5S

Wpięty do TP-Link C5 z LEDE LuCy (by Cezary)

Laptop Clevo P670RS-G i7-6820HK GTX1070 32RAM 512SSD+2TB+1TB 7200rpm z kartą Intel 9260

Wpięty do Xiaomi R3P ori soft

Kopiowałem plik mkv o wielkości ok 4gb

Po kablu (czy wpięty go TP-Link czy też do Xiaomi) prędkość ok 106mb (TC lub Eksplorer Windows)

Połączenie po 5g 866mbit - TP-Link ok 19-20mb, Xiaomi 26-27mb

Próbowałem też na Dell E5450 i wyniki zbliżone (dysk SSD, karta Intel 8260)

Konfiguracja kart domyślna, jak sprawdzałem w necie prawidłowa ;-) Szerokość kanału 80.

house
33 minuty temu, mollu napisał:

I przy okazji jaka jest różnica między kartami Intel 9260 a 9560?

33 minuty temu, mollu napisał:

Czy chip MT7615 który jest w DIR-882 obsługuje tylko 80+80 czy też 160?

DIR-882 obsługuje 5 GHz do 1,733 Mb/s ale ciężko się doszukać tej opcji : 

Prospero

Te kilkadziesiąt cm od routera to nie jest dobry pomysł. Sygnał można przesterować co znacznie ubije jakość połączenia wbrew pozorom. Co do kart i routerów to sam żąglując kartami w laptopie i przy okazji podpinając je do 3 różnych routerów sam się dziwiłem jak różne wyniki potrafią osiągnąć. Różnica nawet przy takim Intelu 3165NGW wynosiła 120-150Mb a to tylko karta 1x1 433Mb. Inna przy 866Mb zawsze miała w okolicach 600Mb nigdy mniej a Killer 1535 niezależnie od routera zawsze ma jak chce.... do 160Mb do 620Mb i bądź tu mądrym? Karta uwalona? Jeden tor radiowy? TX czy RX? Może oba? Na palcach jednej ręki mogę policzyć testy gdzie wycisnąłem więcej niż 500Mb. W codziennym użytkowaniu lepiej chodzi ten stary prosty Intel zwłaszcza z tym lepszym routerm np. RTAC5300 czy RT2600ac. Mój Netis zawsze miał te 150Mb mniej. Inaczej... nigdy nie przekroczył niezależnie od karty prędkości 230-250Mb niezależnie od karty czy warunków.

U Ciebie stawiam na... durnego TP-Linka?

Edited by Prospero
  • Like it 1

mollu

Co do TP-Link to zapewne tak ale dla czego Xiaomi tylko 27mb? 

Co kupić by prędkość była zbliżona do kabla? /Ok będę zadowolony jak to będzie ok 70-80mb.

Na oku mam DIR-882 - ale nie mogę doczytać czy wpiera tylko 80+80 czy też 160 ....

Może polecicie coś w podobnych pieniądzach? DIR-882 kosztuje ok 460 zł.

mollu

Xiaomi R3P też obsługuje 5ghz do 1733 tylko jak zawsze diabeł tkwi w szczegółach .... sic!

teoretycznie Xiaomi R3P powinien obsługiwać 80+80 i 160 !!!

Czy Chińskie łapki oparły go na jakimś klonie openwrt (wskazuje na to ścieżka w adresie z lucy) ale z uwagi na brak sterownika nie został zaimplementowany ten tryb 80+80 i 160?

Prospero

Czort wie co on tam ma ale pamiętaj, że tryb ten jest zależy też głównie od ustawionego regionu. 

mollu

W Xiaomi nie ma opcji zmiany regionu wszystko jest po Chińsku. Jak wgrywałem soft przeznaczony dla Tajwanu to zmiana regionu nie powodowała zmiany ustawień (tylko kanały)

A i tak nie działało mi wifi 5g.

Może jestem głupi ale czy w takim razie implementacja 80+80 i 160 jest uzależniona od softu?
Wg specyfikacji hardware jest identyczny:

vs:

Zapewne sprzęt powędruje na półkę do czasu pojawienia się alternatywnego softu ... i jak uzbieram na dir-882

mollu

EDIT: właśnie się dokopałem:

Cytat

I was excited to see that the DIR-882 had 160MHz channel support, but couldn't find mention of it in the settings. You can only set the channel width to auto 20/40/80MHz or auto 20/40MHz. The retail box has a footnote that says, "160MHz support may require a further firmware update." According to D-Link, it's still working on offering channel bonding with 80MHz+80MHz channels to reach 3.5Gbps speeds. It should be available in early in 2018.

• Like it 1

house

czyli update FW i będzie ok. "early in 2018" - podoba mi się taka precyzja :D 

mollu

Witam, mam problem z wydajnością po wifi. Mam 2 urządzenia Xiaomi R3P (ac2600) i 3G (ac 1300) oraz w laptopach karty intel 9260.

Wpinając się w urządzenia po kablu uzyskuje max 106mb - "normalne". Łącząc się po wifi na 5g 866 ac uzyskuje max 26-27mb.

W waszych testach uzyskujecie minimum 2x lepsze wyniki na urządzeniach AC1300/AC2600 wykorzystując szerokość kanału 80mhz.

Wyniki uzyskuje identyczne na 2 laptopach DELL E5450 i Clevo P670RS-G

Co może być nie tak? Czy jest to wina urządzeń (xiaomi) czy konfiguracji laptopów?

house
43 minuty temu, mollu napisał:

Co może być nie tak? Czy jest to wina urządzeń (xiaomi) czy konfiguracji laptopów?

trudno powiedzieć, ale wcześniej pisałem Ci, że :

W dniu 18.02.2018 o 11:08, house napisał:

Może się okazać, że wydasz kasę na sprzęt a laptopy czy NASy pomiędzy którymi testujesz kopiowanie są przeszkodą w osiągnięciu docelowego poziomu transferu https://openitforum.pl/uploads/emoticons/12_slight_smile.png

Używam 2x Intel - 9260 w Clevo P650RP6-G i 8260 w Dell E5570 i nie mam z nimi problemów. Skupiłbym się na Twoim miejscu na tym jak mierzysz ten transfer (np użyj iperf, nie używaj total commander itp).

44 minuty temu, mollu napisał:

Witam, mam problem z wydajnością po wifi.

wydzieliłem twoją odpowiedź do Twojego tematu - nie ma sensu pisać o tym samym w 2 różnych miejscach.