Jump to content
Sign in to follow this  
Prospero

Wymiana karty w DELL Inspirion

Recommended Posts

Prospero

Czy ktoś się orientuje czy istnieje jakaś karta 1300 :) M.2 NGFF ale nie tak szeroka jak DW1830. Pytam ponieważ u mnie złącze jest mocno zabudowane i takowa karta się u mnie nie zmieści no chyba, że użyję... młotka :) W moim Inspirionie strasznie mnie dobija link 1x1 433Mb :(

6996589254.png

Wprawdzie na sam transfer jak na 1x1 nie mogę narzekać ale szkoda mi drugiej połowy łącza :(

house

@Prospero 3x3:3 MIMO ciężko będzie coś znaleźć. Szybciej 2x2:2 MU-MIMO (killer lub intel).

Prospero

Tego się właśnie obawiam. Chińscy przyjaciele mają 11 kart na Broadcomie w NGFF ale tylko ta jedna jest 3x3. Niestety przecinaka w zestawie brak :) 

A co byś polecił z 2x2? Zależało by mi aby chociaż zbliżyć się do realnej prędkości 600Mb po radiu.

house

To zależy jaki router posiadasz. Jeżeli Wave2 WiFi obsługujący 160MHz szerokości kanału w 5 GHz to Intel AC9260, jeżeli nie to Killer WirelessAC 1535. Intela 8260/65 nie polecam.

Prospero

Mam tylko RT-AC5300 wprawdzie z jakimś starym softem ale zaraz może zapodam coś świeższego :) Zaraz wyniucham co z czym... pytanie czy zadziała z moim Dellem?

house

Zadziała, Dell nie ma blokady kart w biosie. Router masz niekulawy :) więc spokojnie możesz "szarpnąć się" na Intel'a 9260 lub Killer 1535. Obie karty będą działały z RT-AC5300 podobnie, mniej więcej tak :

Co byś nie wybrał będzie dobrze :) Intel ma trochę lepsze i mnie kapryśne sterowniki, zwłaszcza w kwestii zestawianego linku.

Prospero

Chyba jednak kulawy bo nie obsługuje raczej 80+80 czy też 160MHz szerokości kanału (3.0.0.4.380_3341) :( Tego Intela nigdzie dostępnego nie widzę.

Edited by Prospero

house

Twój router nie, ale karta tak. Poza tym będzie działała tak jak każda inna z 80 MHz. Dostaniesz ją na aliexpress.

Prospero

Znalazłem... 60 zeta. Nie ma jakiegoś fajnego softu na tego Asusa? :) Co warto teraz wgrać?

house

Asuswrt Merlin : 

You do not have the required permissions to view the link content.

Prospero

Mogę to tak od tak zapodać czy będą potrzebne jakieś kombinacje alpejskie?

house

Zresetuj do ustawień fabrycznych po aktualizacji przez webgui i ustaw wszystko od nowa.

Prospero

:) To dopiero jak Baba pójdzie spać... bo będzie gęganie :P Póki co działa normalnie. 

:P Nie widzę wodotrysków ala'160MHz :D

W sumie nie potrzebuję 160MHz teraz ale chętnie zbliżę się do wyników ST jakie osiągam na telefonie...

pobrane.jpgpobrane (1).jpg

Prospero

Na lapie na ostatnim Merlinie osiągi sieci spadły o ~60Mb/s :( kicha... na początek zamówię tego Killera bo prawie na miejscu i tanio a w między czasie poczekam na tego Intela i zobaczymy, który lepiej podpasuje pod mojego Dell'a.

house

Może to kwestia ustawień ? Jak skonfigurowałeś pasmo 5 GHz ? Używasz SmartConnect ?

Prospero

Właśnie nie wiem, nie pamiętam teraz czy i co się zmieniło. SC nie używam. W każdym razie mam teraz niższe osiągi niezależnie od softu.

A może Killer Wireless-AC 1550? W sumie to podobna do ...Intela jest.

Killer® Wireless-AC 1550 Wireless Network Adapter (9260NGW)
Killer® Wireless-AC 1550i Wireless Network Adapter (9560NGW)
Killer® Wireless-AC 1550s Wireless Network Adapter (9560D2W)

Prospero

Dziś dotarł do mnie Killer 1535 i... 

7002519252.png

... jestem zawiedziony.

house

pokaż screen jak ustawiłeś radio 5 GHz

W dniu 25.01.2018 o 17:37, Prospero napisał:

A może Killer Wireless-AC 1550? W sumie to podobna do ...Intela jest.

Cytat

Bardzo lubiana karta sieci bezprzewodowej doczekała się nowego wydania i na dodatek będzie produkowana oraz sprzedawana przez firmę Intel.

myślisz, że to nie będzie to samo ? ;) Nie ma znaczenie którą weźmiesz :

You do not have the required permissions to view the link content.

Prospero

Myślę, że to właśnie będzie to praktycznie to samo co Intel skoro i tak robić to ma ... Intel.

Co do ustawień to właśnie kombinuję ale cudów nie widzę.

w1.JPGw2.JPG

house

Wireless mode - auto

kanały - jedno radio ustaw na 44 a drugie na 100 i sprawdź oba czy różnią się wydajnością

Multi-user MIMO - wyłącz

Prospero

Na 36 kanale mam szum... jedna stacja ale zaraz przetestuję. 

7002694442.png

Bryndza... sprawdziłem na CIFS z dekodera podłączonego kablem Gb i to samo. Zastosuje jeszcze leczenie kanałowe.

I jeszcze .... 2.4 GHz

7002739185.png

ponad 10 innych sieci w tle.

• I jeszcze .... 2.4 GHz

7002739185.png

ponad 10 innych sieci w tle.

168328519

To max co udało się uzyskać ale nie jest to powtarzalny wynik niestety. 

Ściągając pliki z Upload.to udało się uzyskać średnią na poziomie 53MB/s

Kilka sesji równoczesnych niby fajnie ale bardzo niestabilnie.

BTW. U mnie za główny router robi Mikrotik. Asus jest ustawiony w trybie ... AP

MT-upload.JPG

Kilka sesji równoczesnych niby fajnie ale bardzo niestabilnie.

BTW. U mnie za główny router robi Mikrotik. Asus jest ustawiony w trybie ... AP.  W każdym razie sama średnia i tak nie przekracza... 400Mb zwykle i mniej.

Ma kto jakiś pomysł jak można to to jeszcze poprawić ew. jak wykorzystać w pełni radiowy potencjał RT AC5300?

house

Co to za Mikrotik ?

Prospero
W dniu 26.01.2018 o 20:37, house napisał:

Co to za Mikrotik ?

HeX 750G r3, mam też 1100AHx2 ale ten tu mi spokojnie wszystko ogarnia szczególnie VPN z EoIP.

BTW, przechwaliłem. Po radiu znowu max 300Mb lub mniej.

7003128087.png

Po kablu śmiga... po radiu nie. Jak nie urok to sraczka. Karta nie ten teges czy radio w Asusie?

168356086

Sterowniki z 26...

Sterowniki Killera z 26 stycznia znacząco poprawiły to i owo. Może nadal nie ma rewelacji bo czasem pływa ten transfer ale ogólnie średnia jest na poziomie 630Mb/s a to już w 75-80% mnie zadowala. Maksymalny uzyskany transfer w paśmie 5GHz na niskim lekko zaszumionym eterze oscylował w granicach 720Mb! Odległość od routera 5m, innych przeszkód brak (tylko syf w eterze bo to bloki).

AC_LAN.JPG

house

@Prospero sprawdź nowy FW :

Prospero

Rzucił mi się ten soft wczoraj, właśnie zapodałem. Wcześniej testostałem ostatnią betę od Czarodzieja. Ten oficjalny "wstaje" bardzo długo po restarcie 4-5 min. Raz miałem problem z logowaniem do GUI.

Po wstępnych testach kolejnego firmware stwierdzam, że ani Killer ani RT AC5300 nie są wartę nawet 1/10 ceny jaką trzeba za to zapłacić. Transfery jak bym nie kombinował są... słabe i mało stabilne. 

BTW. Znowu nie mogę się zalogować do routera przez WebGui mimo, że wszystko inne niby działa. :) Musiałem mu restart z ... palca zapodać. Co ciekawe urządzenie z 1024/QAM nawet potrafią w miarę fajnie chodzi, inne już nie.

Po wstępnych testach kolejnego firmware stwierdzam, że ani Killer ani RT AC5300 nie są wartę nawet 1/10 ceny jaką trzeba za to zapłacić. Transfery jak bym nie kombinował są... słabe i mało stabilne.  

EDIT:

Znowu mnie wywaliło z GUI :) IP i takie tam bez zmian :)

AC5300.JPG

Myślę, że to byłoby na tyle odnośnie tego router i czas się z nim pożegnać. Od godz. 22 do teraz (2:30) musiałem go z palca 7 razy pacnąć na tym najnowszym sofcie. 

No dobra! Skoro nie ten ASUS to co?

Edited by Prospero

house

@Prospero dlaczego tak drastyczne kroki ? :) 

13 godzin temu, Prospero napisał:

No dobra! Skoro nie ten ASUS to co?

to zależy czego potrzebujesz :) 

Prospero

Generalnie to chciałbym możliwe jak się da zbliżyć do zamknięcia portu Gb. Gdyby wyniki tego ASUSa były powtarzalne to może... w każdym razie im wyżej powyżej 700Mb tym lepiej. S8+ ma dużo lepsze osiągi ale też ma 1024/QAM więc jest mu łatwiej. Potrzebuję wydajności WiFi, reszta to dodatki.

house

to może lepszym rozwiązaniem zamiast zmiany routera będzie inwestycja w porządny adapter usb ? 

Prospero

Tego bym chciał uniknąć. Średnio wygodnie raczej z czymś takim pracować no chyba, że komp przykuty do ... blatu. Nawet nie wiem co jest warte uwagi?

house

Np D-Link DWA-192, Asus USB-AC68, TP-Link Archer T9UH, Edimax EW-7833UAC