Jump to content
Sign in to follow this  
primo102

ASUS RT-AC68U czy RT-AC58U ?

Rate this topic

Recommended Posts

primo102

Witam

Już miałem zakupić Asus RT-AC68U jednak "sprzedawca" pokazał mi model RT-AC58U. W sumie procek quad-core A7 i tylko "troche" mniej ram-u no i dwie stówki taniej -router jest mi potrzebny tylko do sciągania dużych plików z ftp (z mojej firmy) , mam już dość kabli w mieszkaniu.

Jak myślicie opłaca się "dopłacić" za RT-AC68U?

house

@primo102 jak najbardziej - atuty ac68u to lepszy zasięg, wydajność usb i pomimo "jedynie" dwurdzeniowego CPU lepsze osiągi.

46 minut temu, primo102 napisał:

W sumie procek quad-core A7

tak, quad-core 717 MHz vs dual-core 1GHz w RT-AC68U

47 minut temu, primo102 napisał:

i tylko "troche" mniej ram-u

nie tylko trochę tylko o połowę mniej :) 128 MB vs 256 MB

Ziomek999

Witam, jestem nowy na tym forum. Odkopię trochę temat

Podłącze się do tematu bo ominął mnie prezent gwiazdkowy i mimo wszystko chciałbym sobie coś sprawić nowego lub poprostu innego. Mam obecnie ac51u, do tego podpięty dysk twardy a całość robi za NAS głównie z serwerem multimediów(filmy na TV) i udostęlepnianiu plików w sieci lokalnej. Problem leży w wolnych tranferach USB na tym routerze. Przy zapisie to jest max 5MB, w większości jednak koło ok 4. Chciałbym wymienić router na coś co da lepsze osiągi mim te 15MB/s przy zapisie. Wybór padł na nowy ac58u albo używany ac68u który będzie troszkę tańszy niż nowy ac58u. Zależy mi też na energooszczędności i nie chciałbym żeby była duża różnica w poborze prądu między obecnym routerem bo jednak pewnie arm będzie pod tym względem mniej prądożerny. Czy poradzicie mi w wyborze bo nowszy kusi bardziej?

moorgan

bierz sprawdzony ac68u

• Like it 1

house
52 minuty temu, Ziomek999 napisał:

Czy poradzicie mi w wyborze bo nowszy kusi bardziej?

zgadzam się z @moorgan

18 minut temu, moorgan napisał:

bierz sprawdzony ac68u

Ziomek999

OK, dziękuje za porady, Będę się za takim rozglądał. Choć jak ktoś ma jeszcze jakieś doświadczenia z obydwoma urządzeniami to chętnie wysłucham.

house
10 minut temu, Ziomek999 napisał:

Choć jak ktoś ma jeszcze jakieś doświadczenia z obydwoma urządzeniami to chętnie wysłucham.

moja opinia zdecydowanie oparta jest o doświadczenia. RT-AC68U posiadałem rok czasu prywatnie, RT-AC58U miałem do dyspozycji na 2-3 tygodnie do napisania recenzji. Nie zastanawiałbym się dalej, nawet jeśli RT-AC58U byłby w lepszej cenie. RT-AC68U to przede wszystkim mocniejszy CPU, a używany egzemplarz może być w rewizji wspierającej alternatywne FW - tomato.

Ziomek999

@house, nie chciałem Cię urazić, może źle sie wyraziłem, nie chciałem napisać że nie masz doświadczenia. Czytałem Twoją recenzję ac58u i po niej doszedłem do wniosku że on by mi wystarczył ale że w cenie jego nowego można dostać ac68u to zapytałem na forum.

house
3 minuty temu, Ziomek999 napisał:

@house, nie chciałem Cię urazić, może źle sie wyraziłem, nie chciałem napisać że nie masz doświadczenia

luzik :) nie odebrałem tego w ten sposób ;) 

3 minuty temu, Ziomek999 napisał:

ale że w cenie jego nowego można dostać ac68u to zapytałem na forum.

i prawidłowo zrobiłeś :) mogłem od razu napisać argument o CPU i alternatywnym FW ;) 

muzykcb

Jak dobrze pamiętam RT-AC68U to procek dual-core 800MHz chyba że mówimy o nowszej wersji wtedy 1GHz

house

@muzykcb dokładnie tak, co jednak nie skraca dystansu pomiędzy tymi CPU. Nie bez znaczenia jest również różnica w rozmiarze pamięci RAM.

Axelsys

Mam z procesorem ARMv7 rev 0 (v7l) 800 MHz (Cores: 2) i chodzi jak burza.

WiFi ponad 230 Mbps przy łączu 250 Mbps.

Prędkość przesyłu na dysk USB 3.0 to zazwyczaj ponad 15MB/s

Kiedyś używałem Tomato, ale przeszedłem na Merlin.

• Like it 3

Ziomek999

Za poradą postów na forum kupiłem w styczniu rt-ac68u-używkę. Jednak po ostatnich aktualizacjach coś mi się popsuło i zasięg leży na poziomie mojego starego ac51u.. Trafiła mi się ostatnio sztuka ac58u i powiem szczerze że jest lepiej niż na 68'ce a i transfery na USB porównywalne. Nie wspomnę że wyższy model grzeje się bardziej i jest w zakupie droższy.  Jak dla mnie nie widzę sensu zakupu wyższego modelu. A jeśli chodzi stricte o sam zasięg to mam w szafie router który ma średnio 10dB więcej niż 68ka.. i to jest totolink..

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

• Similar Content

• gutek
      By gutek
      Witam.
      Czas na modernizację IT. Obecnie mam raspberry PI 3 z dyskiem 2TB na USB jako domowy serwer robiący za storage, server ftp, klient torrent i do tego jeszcze zainstalowane pi-hole. Działało to wszystko zadziwiająco dobrze, dopóki nie zmieniłem pakietu u ISP z 100mb na 300mb. Teraz jak się torrent rozhula to SMB zaczyna mulić, kodi laguje, vnc do raspberry zresztą też - wszystko przez archaiczne usb2 w RP3. Jak robić to robić porządnie, więc może na początek to czego potrzebuję:
      1. NAS jako domowy magazyn danych czyli backupy z laptopów + repozytorium pod kodi + klient torrent działający 24/7
      2. DVR pod monitoring 4-5 kamer 4k zapisujący na 2 dużych dyskach

I teraz pytanie - mając budżet na same urządzenia ok 2.5k czy kupić domowego NASa za 1500, a DVR za 1000, niech każde urządzenie robi to do czego zostało stworzone, czy wydać 2500 na kombajn pokroju DS918+ / TS-453B* i zrobić w nich RAID5? Co byście radzili?
      DVR za tysiaka pewnie będzie bardziej dziurawy niż NASy od WD i nigdy nie dostanie żadnej aktualizacji, ale nie będzie obciążał NASa. Wtedy zostaje mi NAS za 1500 z którego też będę pewnie średnio zadowolony bo jako pracownik i pasjonat IT strasznie lubię dłubać w takich rzeczach.

* wiem, że QNAP ma 4 licencje na kamery, a Synology 2, tutaj jeszcze muszę się pobawić ich systemami i zadecydować w co pójdę, przedmiotem tej dyskusji jest rozterka pomiędzy NASem za 2,5 a DVR za 1k + NAS za 1.5k
    • Mar0051988
      By Mar0051988
      Witam. Chodzi mi o to, że mam Internet od INEA światłowód 1Gbps/1Gbps, modemo-router od nich w trybie bridge oraz dodatkowo zakupiłem publiczne ip ponieważ gram on-line na ps4, oraz dokupiłem swój router ASUS Rt ac88u typowo pod konsole. Zauważyłem, że podczas rozgrywki on-line w Pro Evolution Soccer 2020 mam minimalny lag, który utrudnia rozgrywkę(za późno podanie od swojego zawodnika lub w bezsensowny kierunek, brak możliwości odbioru piłki itp.) Jednak jak zresetuje router Asus do ustawień fabrycznych bądź zrobię restart i ustawie wszystko identyczne to gra się bez żadnych opóźnień nawet minimalnych po prostu rewelka. Problem w tym, że musiałbym to robić praktycznie codziennie bo na drugi dzień jak gram jest katastrofa, znowu problemy z odbiorem piłki itp. Wcześniej robiłem: stałe ip konsoli w ps4 i router asus, dmz, upnp, przekierowanie portów, wył.zapory firewall i zawsze tak samo jeden dzień ok a na drugi katastrofa, także te zmiany mają wpływ tylko po restarcie lub resecie routera. Obecnie robię tylko restart zostawiam na unpn i statyczny adres ip konsoli ustawiam i jeden dzień można grać, tylko troszkę to irytujące, takie codzienne restarty.
      Dodam jeszcze kilka screenów z mojej konfiguracji:
      1. Modem operatora w trybie bridge, publiczne ip- połączony z moim routerem ASUS po WAN-ie-do routera ASUS po kablu LAN podłączona konsola PS4( w routerze przydzielony statyczny adres ps4/w ps4 ręcznie ustawiony adres ip)- zdjęcia nr 1,2,3 mój router ASUS i ustawienia WAN, zdjęcia 4,5 jak zachowuje się konsola podłączona do ASUSa.
      2. Modem operatora tryb bridge, publiczne ip podłączony bezpośrednio z moją konsola ps4 bez udziału routera ASUS. Zdjęcia 6,7 pokazują jak zachowuje się konsola ps4.
      Moje spostrzeżenia jak wyżej pisałem przy podłączeniu konsoli ps4 po routerze ASUS jeden dzionek wyśmienicie po wcześniejszym resecie na drugi dzień kaszana.
      Po podłączeniu konsoli tylko pod modem ISP granie online bez lagów tak jak na ASUSIE po resecie.
      Doczytałem się również, że routery ASUSA czasami mają jakąś fabryczną wadę i przy łączu internetowym , gdzie ip jest przez DHCP to one jakoś głupieją i są problemy. IP statycznego od ISP nie otrzymam bo to oferta tylko dla firm. Gdyby ktoś to jeszcze potwierdził to wyślę tego ASUSA na gwarancję i niech wymieniają na nowy. Druga alternatywa to nie czekać tylko kupić inny np. Netgear Nighthawk xr500 pro gaming, bo czytałem, że one niby nie mają takich problemów ale i tu prosiłbym o pomoc. Na tą chwilę wgrałem tylko te 3 zdjęcia przedstawiające konfigurację routera, jak ktoś będzie chciał rozwiązać problem dodam zdjęcia z konsoli ps4.  Z góry dzięki za pomoc. Pozdrawiam

• abramq
      By abramq
      Mam DS116, w Monitorze zasobów widzę, że ciągle jest zapis, kilka MB/s, cała dobę - czy można gdzieś namierzyć co to za pliki są zapisywane i przez co?
      W Resource Managerze pokazane są tylko ogólnie MB/s, bez podziału na to który proces ile zapisuje (załączam zrzut ekranu). Moje dalsze dochodzenie pokazało (a właściwie należałoby napisać - nie pokazało 😞😞
      - proces zapisu jest stały, kilka MB/s non stop
      - na sieci nic się nie dzieje, więc te masowe zapisy nie są generowane z zewnątrz
      - w raporcie użycia dysku „Ostatnio zmodyfikowane pliki” są z 3 (trzech) dni temu, generalnie ostatnie tygodnie, to parę plików nowych na dzień, nieduże fotki
      - liczba plików i miejsca na dysku, sprawdzana godzina po godzinie jest wciąż taka sama pomimo trwającego nieustannie procesu zapisu - więc zapisy muszą dotyczyć jakichś systemowych rzeczy
      - na liście procesów widzę tylko użycie procesora/pamięci, bez pokazania jak dany proces intensywnie zapisuje na dysk, w każdym razie pokazuje to, że tylko kilka procesów jest aktywnych, zużywając mniej niż 1% każdy (syno-cloud-clientd i syno.finder.fil są najbardziej aktywne w tym zestawie - czy coś to coś podpowiada?)
      - wstrzymałem indeksowanie w moim Synology (czy istnieje sposób, aby całkowicie je wyłączyć? - ostro zajmuje system i to bezustannie, nawet jak nic się nie dzieje z NAS-em, do tego baza danych zindeksowanych zasobów rośnie strasznie). Odptaszkowałem też foldery podlegające indeksowaniu (są to w moim przypadku wyłącznie foldery z Drive - Synology sam je dodaje do indeksowania, nie da się ich stamtąd usunąć, można tylko wyłączyć ptaszki)
      Nawiasem mówiąc - zacząłem moje dochodzenie, widząc, że mój NAS nigdy nie zasypia, choć ustawiłem usypianie dysku, aby oszczędzać energię. Pomóżcie mi więc ocalić planetę, nie marnując energii 😉
      P.S.
      Nie mam kamer ani jakichkolwiek innych dodatków, jeden dysk 1 TB, zapełniony mniej niż w połowie, minimalny zestaw aplikacji, Moments i Drive.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

openitforum.pl

Forum poświęcone przesyłaniu i przechowywaniu danych w małej sieci. Prezentujemy testy urządzeń oraz pomagamy w ich obsłudze i konfiguracji.
  • Create New...

Important Information

We use cookies for purposes related to advertising, social media and statistics. By continuing to browse this site, you agree to our use of cookies. All information required in this matter includes: Privacy Policy, Guidelines and Terms of Use.