Skocz do zawartości
Wlodek_242

Jaki modem i router z obsługą LTE

Rekomendowane odpowiedzi

Wlodek_242

Hejka, Świetnie, że tu trafiłem bo chociaż już wiem czemu nigdzie nie mogę znaleźć AC55U. Mam takie pytanie dotyczącego tego nowego modelu. Czy istnieje możliwość podłączenia do niego anteny zewnętrznej, gdyby się okazało że te standardowe nie wystarczyły? Skoro w końcu wyszło, że są odkręcane to domniemywam, że tak. Nie wiem jednak jak takie anteny się podłącza stąd moje pytanie. Mieszkam na peryferiach i martwię się jak to będzie z zasięgiem LTE wewnątrz domu.

(edit) Właśnie na jednej stronie dojrzałem cenę 1600 złotych ? .Jeśli to się potwierdzi to będzie to poza moim budżetem, który wynosi do 800/ max 900 złotych. Możesz podpowiedzieć jakiś inny dobry router LTE z USB do sieci domowej?

Edytowane przez Wlodek_242

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
mudd

Regarding the 4g antennas they are detachable:

l2movX4fvFKPkREy_setting_000_1_90_end_50

It's the left one and the right one. 

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Wlodek_242

Yeap and what about external antennas? If the LTE signal in my house is to law can I use one of them? 

Generally I try to find some good 4g router with USB and it is not so easy for me ? Any ideas ??

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
10 godzin temu, Wlodek_242 napisał:

Możesz podpowiedzieć jakiś inny dobry router LTE z USB do sieci domowej?

poczytaj to forum https://openitforum.pl/forums/forum/13-technologie-mobilne/, może coś Cię zainteresuje. Posiadasz już jakiś router ? Opcje są 2 - albo nowy sprzęt + modem usb, albo osobna bramka LTE + dowolny router.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Wlodek_242
29 minut temu, house napisał:

poczytaj to forum https://openitforum.pl/forums/forum/13-technologie-mobilne/, może coś Cię zainteresuje. Posiadasz już jakiś router ? Opcje są 2 - albo nowy sprzęt + modem usb, albo osobna bramka LTE + dowolny router.

A nie może być po prostu router z wbudowanym modemem? Taki właśnie jak AC68U. USB potrzebuję nie do modemu a do podłączenia dysku zewnętrznego i zrobienia ogólnie dostępnego dysku w sieci.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

@Wlodek_242 w takim przypadku nie masz zbyt dużego wyboru - asus 4G-ac68u, Netgear R7100LG, Huawei B315s lub E5186s-22bk. Wszystkie mają wbudowany modem LTE i port USB.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Wlodek_242

House. Wielki dzięki za podanie konkretnych modeli. A żeby nawiązać do tematu i nie bić pijany tylko dla mnie ? Mógłbyś zrobić jakieś małe porównanie tych modeli, które byłoby użyteczne dla wszystkich zainteresowanych, którzy tu trafią? Lub może w skrócie byś je uporządkował od najlepszego. 

Ja tak sobie wymyśliłem ten router z LTE przede wszystkim, żeby ułatwić sobie życie. Włożyć kartę SIM i już. Trochę u mnie krucho z czasem na dumanie jaki router i czy aby będzie kompatybilny z modemem. Poza tym mam wrażenie, że taki gotowy router LTE będzie chodził sprawniej niż kombinacja dwóch urządzeń. To jednak tylko przeczucie bo jestem laikiem ? 

Czy dobrze kombinuję, że jak router ma dodatkowe dokręcane anteny od modemu to będzie lepiej zbierał sygnał niż taki z wbudowanymi?

Jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
6 minut temu, Wlodek_242 napisał:

i nie bić pijany tylko dla mnie

to ładne ! :) ale chwytam co co chodzi ;) 

7 minut temu, Wlodek_242 napisał:

Lub może w skrócie byś je uporządkował od najlepszego.

dokładnie w takiej kolejności jak napisałem, z czego 2 pierwsze to zbyt duże pieniądze aby w ogóle nad nimi myśleć ;) Huawei B315s wydaje się być najlepszym wyborem, ale nie do końca wiem jak wygląda udostępnianie plików z dysku usb. Najlepiej robi to Asus, Netgear słabiej ale jako tako daje radę. Przy takich pieniądzach wolałbym kupić osobno bramkę LTE z RJ45 i osobno router, który nie dość, że będzie oferował lepsze WiFi to i udostępnianie dysku będzie sprawniejsze. 2 osobne urządzenia, jednak wygoda i uniwersalność takiego rozwiązania jest znacznie lepsza. 

13 minut temu, Wlodek_242 napisał:

Ja tak sobie wymyśliłem ten router z LTE przede wszystkim, żeby ułatwić sobie życie. Włożyć kartę SIM i już

przy powyższym rozwiązaniu jest dokładnie tak samo, bramka jest przezroczysta dla routera - wkładasz kartę SIM i już :) Odpada też problem kompatybilności - każdy router z WAN RJ45 pasuje i działa bezproblemowo. Spinasz i zapominasz. 

15 minut temu, Wlodek_242 napisał:

Poza tym mam wrażenie, że taki gotowy router LTE będzie chodził sprawniej niż kombinacja dwóch urządzeń.

i tak i nie, jeśli porównujesz to z routerem i modemem usb - na pewno będzie sprawniej ale jednocześnie drożej. Router + modem usb to ekonomicznie uzasadnione rozwiązanie, router w wbudowanym modemem - drogie i funkcjonalne, bramka LTE + osobny router - średnio opłacalne finansowo ale najbardziej sprawne i wygodne. Router możesz sobie wybrać dowolny, nawet taki za 300zł - dodając bramkę za ok 500zł masz koszt prawie połowy zintegrowanego rozwiązania jakim jest np 4g-ac68u ;) Huawei podałem bo spełniały założenia, ale z zasady jest to sprzęt dla zielonych klientów telecom'ow :) 

20 minut temu, Wlodek_242 napisał:

Czy dobrze kombinuję, że jak router ma dodatkowe dokręcane anteny od modemu to będzie lepiej zbierał sygnał niż taki z wbudowanymi?

niekoniecznie, wszystko zależy od jakości i konstrukcji anten, ale odkręcane anteny pozwalają na łatwą wymianę i zastosowanie mocniejszych modeli lub po prostu na relokację anten w inne miejsce niż sam router. Przy zastosowaniu bramki LTE masz możliwość podpięcia anteny w gniazda SMA, wybór anten d LTE na alledrogo jest bardzo szeroki i zawsze uda się zbudować szybkie i sprawne połączenie. Sam używam anteny za 40PLN z modemem Huawei w jednej lokalizacji i nie narzekam na jakoś i wydajność. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Wlodek_242
57 minut temu, house napisał:

i nie bić pijany tylko dla mnie

tak to jest pisać ze smartfona. Smart korektor zawsze coś poprawi :)... dobrze, że nie wyszło być pijany tylko dla mnie :)

No to tu widzę muszę się znów dokształcić co to jest bramka LTE.  Szukam ale nie mogę znaleźć jakiegoś tematu. Jest tu coś na forum? Wujka gooogle już męczę ale może coś ciekawego podeślesz :) Finanse to nie jest dla mnie największy ogranicznik. Zdecydowanie wolę mieć sprawnie i wygodnie :) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

bramka to router, który można przestawić w tryb bridge i pozostanie przezroczysty dla domowego routera, np

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Wlodek_242

@house a mógłbyś uzasadnić w czym tkwi wyższość takiego rozwiązania nad routerem z wbudowanym modemem LTE?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Zazwyczaj jeśli coś jest do wszystkiego to jest do niczego ;)  Ogarnięcie kilku zagadnień na raz na pewno wydarzyło się kosztem ujęcia czegoś w pozostałych, pomniejszych kwestiach. Router z modemem będzie miał albo wolniejsze usb (tak jest w Netgear), albo słabszy zasięg WiFi (tak jest w Asus) a w przypadku Asusa na pewno problemy z dualwan w Asuswrt (jeżeli LTE to jedyny WAN to problem znika). Najważniejszym minusem będzie jednak zasięg WiFi  na dwóch nieodkręcanych antenach. Kolejny argument to cena. To co Ci zaproponowałem nie dość, że będzie tańsze, sprawniejsze (zasięg) to i dodatkowo wydajniejsze (usb). Kolejna sprawa, że zmieniając w przyszłości WAN masz wolność wyboru w sposobie podłączenia routera. Rezygnujesz z jednego elementu układanki, nie wymieniając całego urządzenia na nowe. Minus to oczywiście 2 osobne urządzenia i ewentualnie koszty dodatkowej anteny dla LTE.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Wlodek_242

@house brzmi logicznie. Rodzi to tylko dla mnie przerażający problem doboru routera do tej bramki Netgear. Tego jest tyle, że chyba oszaleję. Ten Zyxel nie ma USB ? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Zyxel nie musi mieć USB, Netgear również go nie posiada (najlepsze rezultaty osiągniesz na USB w routerze za bramką LTE).  Zyxel dodatkowo posiada odkręcane, zewnętrzne anteny (ale brak LTE B20).  W kwestii routera - nadal najlepszym rozwiązaniem będzie AC1900 - ASUS RT-AC68U lub NETGEAR R7000 (20PLN różnicy w cenie). 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Wlodek_242

Dostałem odpowiedź z jednego sklepu, że ASUS 4G-AC68U teoretycznie powinien pojawić się w dystrybucji pod koniec miesiąca.

@houseNie załapałem na początku, że ten Zyxel też podałeś jako bramkę :) Dość mocno rozważam Twoją propozycję ale są dwa problemy. Neatgeara nie mogę nigdzie znaleźć a Zyxel przez ten brak B20 też odpada raczej. Może jeszcze jakaś ciekawa propozycja? ? Co prawda w zestawie z ASUS RT-AC68U robi się jakieś 1300 złotych ale może przełknę. Byłoby fajnie gdybym nie musiał kombinować z anteną zewnętrzną ale to wyjdzie już na żywo ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
32 minuty temu, Wlodek_242 napisał:

Neatgeara nie mogę nigdzie znaleźć

pozmieniało się trochę, LB1110 zniknął ze sklepów - zastąpiono go droższym modelem LB2120 (w cenie 670 PLN) :/

32 minuty temu, Wlodek_242 napisał:

Może jeszcze jakaś ciekawa propozycja?

nie za bardzo. albo to co zaproponowałem, albo 4g-ac68u albo router +  modem usb. Osobiście skłaniałbym się ku rozwiązaniu bramka + słabszy router, który zawsze można potem bezproblemowo wymienić, np rt-ac58u.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
PACO

Pozdrawiam serdecznie. LB 2120 mozesz kupic za zl 611 w sklepach Sferis.pl i Net-s. pl plus oczywiscie koszty wysylki. Sam jestem zainteresowany tym modemem. Przy okazji mam pytanie, czy Huawei 5885 jest podobny do Netgara LB 2120. Czy mozna tez go podpiac do jakiegokolwiek routera ? Wspomniany Huawei ma tez RJ45 i w dodatku agregacje. Dziekuje z gory za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
24 minuty temu, PACO napisał:

Pozdrawiam serdecznie. LB 2120 mozesz kupic za zl 611 w sklepach Sferis.pl i Net-s. pl plus oczywiscie koszty wysylki.

thx za info, bazowałem na ofercie z morele

29 minut temu, PACO napisał:

Przy okazji mam pytanie, czy Huawei 5885 jest podobny do Netgara LB 2120. Czy mozna tez go podpiac do jakiegokolwiek routera ?

Możesz go podpiąć do dowolnego routera,  pytanie tylko czy posiada tryb bridge, aby uniknąć podwójnego NAT'owania.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
oldboy

Której kategorii modem ma ten Asus?

Czy da się na nim wybrać wyłącznie 800, 1800, 2600 MHz?

Jak wygląda podgląd parametrów połączenia, tj. RSRP, RSRQ, SINR, eNBI, Bandwith, itp.

Jeśli ktoś chce kupić router to niech popatrzy na:

Huawei E5186

Huawei B525

Huawei B618

Huawei B715

A nie jakiś Zyxel.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
28 minut temu, oldboy napisał:

Której kategorii modem ma ten Asus?

trudno powiedzieć, dowiemy się po premierze sklepowej

28 minut temu, oldboy napisał:

Czy da się na nim wybrać wyłącznie 800, 1800, 2600 MHz?

tylko tak :

2017-09-19_084542.thumb.png.68c9e8d1b7bfc3b8f7587eb022f31047.png

29 minut temu, oldboy napisał:

Jak wygląda podgląd parametrów połączenia, tj. RSRP, RSRQ, SINR, eNBI, Bandwith, itp.

kompletny brak info w webgui

29 minut temu, oldboy napisał:

A nie jakiś Zyxel.

a co jest z nim nie tak ? ;) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
oldboy

1400 za takiego golasa?

Netgear AC810S jest jeszcze 3CA, więc do 600 Mb.

Zyxel? A co to za firma krzak?

Jak ktoś chce po taniości z modemem kategorii 4 to tylko Huawei B315.

Można wgrać zmodyfikowany soft i WebUI, działa LTEWatch, anteny zewnętrzne pod SMA ustawia się na podstawie jakości sygnału.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
8 godzin temu, oldboy napisał:

Zyxel? A co to za firma krzak?

Nie taki krzak wbrew pozorom : 

Dodaj odpowiedź w tym temacie, aby wyświetlić ukryty link.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
PACO

Oldboy wybacz bez urazy, ale troche zboczyles z watku i przeprowadziles reklame routerow Huawei i skrytykowales totalnie Zyxela, ktory ma jedna istotna zalete tak jak Netgear LB 2120 tj. bramka LTE z funkcja bridge. Oczywiscie kazdy ma swoje preferencje. Jesli ktos potrzebuje routera wylacznie do odbioru internetu wybierze Huawei, ktory z tego co wiem nie posiada funkcji bridge. Chyba ze po wgraniu jakiegos softu. Nie wiem napewno. Wyjatkiem moze byc tutaj Huawei b529 G, ktory ponoc ma funkcje bridge. Routery Zyxel i Netgar nadaja sie natomiast do rozbudowy zlozonej sieci i zastepuja lacze dsl jako modem bridge lte. Mozesz je polaczyc z profesjonalnymi routerami z wieloma funkcjami, ktorych routery Huawei nie posiadaja. 

Jesli chodzi o Asus 4G ac68u jest to Cat6 o podwojnej agregacji. Ma on wiec nowsza technologie, jesli chodzi o internet. W tym kombajnie o ile dobrze zrozumialem House sa tez i wady przedewszystkim slabsze wifi i usb. Mam ciekawa propozycje na przyszlosc, aby przeprowadzic test porownawczy dwoch zestawow.

1. Router Asus 4G-ac68u.

2. Wspomniane wyzej bramki LTE bridge Zyxel lub Netgear + Asus Rt-ac68u.

• Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Wlodek_242

U mnie dziś na wieczór pewnie już będzie chodził zestaw Netgear LB2120 + Asus rt-ac68u. ? Za namową @house więc jakby co będzie na niego ?

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

@PACO  organizuję 4G-ac68u i Netgear LB2120 do testów. Nie będę ich porównywał względem siebie jeden do jednego, jednak dzięki identycznej lokalizacji testy będą dawały możliwość jakiegoś zestawienia. I tak te dwa modele przeznaczone są dla różnych grup klientów i do różnych zastosowań, więc porównywanie ich bezpośrednio względem siebie nie będzie tak do końca uzasadnione. W kwestii Huawei nie wypowiadam się, mam awersję do zintegrowanych rozwiązań tego producenta (pomijam w niej czopki usb) ;)  

3 minuty temu, Wlodek_242 napisał:

U mnie dziś na wieczór pewnie już będzie chodził zestaw Netgear LB2120 + Asus rt-ac68u. ? Za namową @house więc jakby co będzie na niego ?

niech będzie :) przyjmę ewentualną dezaprobatę dla zaproponowanego rozwiązania i przeproszę :) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Wlodek_242
15 godzin temu, house napisał:

niech będzie :) przyjmę ewentualną dezaprobatę dla zaproponowanego rozwiązania i przeproszę :)

@house   Przeprosiny przyjęte ale Ty mi lepiej powiedz jak to zrobić, żeby to działało. Może nie tu, żeby nie spamować. Generalnie jak podpinam modem prosto do laptopa to internet działa, ale jak do routera to nie ma netu. 

Edit: Cofam włożyłem kartę innego operatora i śmiga ?

Edytowane przez Wlodek_242

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

:1335_ok_hand_tone1:podziałaj kilka dni i napisz jakiś kawałek konstruktywnej krytyki takiego rozwiązania :) 

7 godzin temu, Wlodek_242 napisał:

Może nie tu, żeby nie spamować

wydzieliłem naszą dyskusję do osobnego tematu ;) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Wlodek_242

Nie wiem gdzie to wydzieliłeś bo tu mnie link przenosi więc piszę tutaj. Mam narazie takie spostrzeżenie testując różnych operatorów, że kiedy wkładam kartę T-Mobile do Neatgeara to nie ma internetu przez Wi-Fi. Po podłączeniu modemu kablem bezpośrednio do laptopa połączenie jest i śmiga. To jakiś problem z kartą bo z Play, Plus, Orange nie mam takiego problemu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Wlodek_242

@house trochę się pogubiłem. Czy w Netgaerze mam w ustawieniach zaawansowanych wybrać mostek czy zasilacz?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

wybierz tryb bridge - czyli mostek w ich nazewnictwie :) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi