Skocz do zawartości
glorifyday

Przesiadka z Synology na Qnap - czy to moze bolec?

Oceń temat:

Rekomendowane odpowiedzi

glorifyday

Po raz kolejny robi mi sie ciasno na moim DS-713+ i choc generalnie jestem z niego na maksa zadowolony, trzeba by sie zastanowic, co dalej z tym fantem.

Z perspektywy czasu pluje sobie w brode, ze nie kupilem czterodyskowca, teoretycznie moglbym teraz dokupic rozszerzenie, ale rozwazam tez inne opcje.

Plus jest taki, ze NASy troche poszly do przodu i teraz juz bardziej ekonomiczne modele zapewniaja predkosci wyzsze nawet niz moj DS-713+.

Minus z kolei - ze przyzwyczailem sie do Synology, ale Synology sie dosc wysoko ceni i nie wiem, czy nie wartoby czegos w zyciu zmienic ;-).

Zrobilem sobie na morelach wyszukiwanie po czterodyskowcach i w sumie dobrze wyglada cenowo i specyfikacyjnie ten Qnap TS-431P:

https://www.morele.net/serwer-plikow-qnap-ts-431p-975708/

Dodaj odpowiedź w tym temacie, aby wyświetlić ukryty link.

Qnap twierdzi, ze nawet przy szyfrowanym woluminie zapewnia 190 MB/s, co byloby nawet postepem w stosunku do DS-713+. Podoba mi sie tez jeden wielki wiatrak, zamiast dwoch mniejszych, jak w czterodyskowcach Synology.

No ale mam swoje przyzwyczajenia. Glownie Photo Station. Czy przesiadka na Qnap moze mnie bolec?

Co to w ogole za firma jest? Synology to AFAIK Tajwan. A Qnap?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
2 godziny temu, glorifyday napisał:

Zrobilem sobie na morelach wyszukiwanie po czterodyskowcach i w sumie dobrze wyglada cenowo i specyfikacyjnie ten Qnap TS-431P:

CPU taki sobie jak dla nas, nie jest źle ale szału nie robi. Zapis/odczyt dość dobry więc pozostaje kwestia ceny i dodatków. W tym segmencie cenowym konkurencją są biedniejsze sprzętowo DS416j/418j, do tego nieco droższe. 

No ale mam swoje przyzwyczajenia. Glownie Photo Station. Czy przesiadka na Qnap moze mnie bolec?

niekoniecznie, mniej więcej wszystkie funkcje i zasada działania jest analogiczna jak w DSM. Odnajdziesz się bez problemu. looknij na online demo QTS : 

Co to w ogole za firma jest? Synology to AFAIK Tajwan. A Qnap?

Tak samo Tajwan ;) Zdrowa i pożądana konkurencja Synology :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Idanit

QNAP ma nowy model TS-431P2, 2 stówki droższy za to zdecydowanie mocniejszy (dodatkowo możliwość rozbudowy pamięci!).  Niestety to nadal architektura ARM. Ja sugerowałbym jeszcze rozejrzeć się za Asustorem, będzie najtańszy  z całej trójki, sprzętowo bardzo zbliżony, natomiast pod względem oprogramowania w niczym nie ustępuje QNAP-owi, a w niektórych aspektach nawet go przewyższa. Za oprogramowanie w Asustorze odpowiadają byli pracownicy QNAP-a wiec wizualnie i jakościowo są bardzo zbliżone, jednak to w Asustorze zdecydowanie szybciej się rozwija.

Edytowane przez Idanit
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
37 minut temu, Idanit napisał:

Za oprogramowanie w Asustorze odpowiadają byli pracownicy QNAP-a wiec wizualnie i jakościowo są bardzo zbliżone, jednak to w Asustorze zdecydowanie szybciej się rozwija

Nie wiem czego, ale czegoś mi tu brakuje ;) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
glorifyday
1 hour ago, house said:

biedniejsze sprzętowo DS416j/418j, do tego nieco droższe.

No i ten duzy wiatrak w Qnapie kontra 2 x 80 mm w Synology. Nie znalazlem informacji o deklarowanej glosnosci pracy Qnapa, ale cudow chyba nie ma. A dla mnie to jeden z podstawowych parametrow NASa.

Totez czasem mysle, czy jednak nie zostawic tego Synology, a jako drugi dokupic takie pasywnie chlodzone cus:

https://www.morele.net/serwer-plikow-western-digital-my-cloud-ex2-ultra-12tb-wdbvbz0120jch-eesn-903663/

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Taki WD to ani NAS ani dysk zewnętrzny. Jak uważasz, ja bym się w to nie pakował. Możesz co prawda zamontować udziały z niego bezpośrednio w DSM, ale wydajność będzie taka sobie. przy takiej cenie wziąłbym DS916+ z 2GB ram, który pod względem głośności chłodzenia jest idealny.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
glorifyday

Ale tu tez dwa wiatraki. Na oko to bedzie 2x glosniejsze niz moj 713+, ktory ma identyczny wiatrak.

Ten WD to tak na pol gwizdka rozwazam.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Idanit
11 minut temu, house napisał:

Taki WD to ani NAS ani dysk zewnętrzny. Jak uważasz, ja bym się w to nie pakował. Możesz co prawda zamontować udziały z niego bezpośrednio w DSM, ale wydajność będzie taka sobie.

100% racji

12 minut temu, house napisał:

przy takiej cenie wziąłbym DS916+ z 2GB ram

My Cloud ma wbudowane dyski (12TB) a Synek to pusta obudowa ;-)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Będzie cichsze, miałem DS713+, mam DS916+ :

2017-10-19_160515.thumb.png.f9c3e2d85ceb5b449cecc42c7502c1d7.png

2 minuty temu, Idanit napisał:

My Cloud ma wbudowane dyski (12TB) a Synek to pusta obudowa ;-)

i tak wolałbym jednak wysupłać kasę osobno na dyski, ile TB by nie miał ;) Ale to ja, nie zawsze kieruję się zdrowym rozsądkiem czy opłacalnością :) Obok takiego sprzętu przechodzę obojętnie :) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
glorifyday

W praktyce 6TB, ale to w dyskach roznica. Pusty kosztuje 6 stow ;-).

Ten "12TB" jest praktycznie w cenie dwoch dyskow WD Red 6TB, wiec cenowo dosc atrakcyjny.

Plusem byloby, ze moglby stac gdzie indziej i robic inne rzeczy. Minusow jest pare, z tych niewspomnianych tutaj - ze to znow zamknieta opcja, bez mozliwosci rozbudowy.

Edytowane przez glorifyday

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

To może ożeń DS713+ z DX213 ? zawsze to miejsce na 2 dyski więcej (i niestety osobny wolumen).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Idanit
1 minutę temu, house napisał:

i tak wolałbym jednak wysupłać kasę osobno na dyski, ile TB by nie miał ;) 

Jasna sprawa, dlatego dobrze kombinuje aby pozbyć się starego i wymienić go na nowego. Kupowanie tego WD też uważam za ślepą uliczkę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
glorifyday
1 minute ago, house said:

To może ożeń DS713+ z DX213 ?

Byl to jeden z pomyslow, ale wyglada, ze to juz nie jest w sprzedazy.

Nie dalo sie w takiej sytuacji zrobic jednego woluminu?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
glorifyday

DS916+ jeszcze jest na rynku, ale w tej chwili nowy model to DS918+. Tanszy.

Tylko wychodzi, ze glosniejszy? Czy zle patrze?

Qnapowe demo jakies niedorobione, chcialem sprawdzic jak dziala photo station, ale nie bardzo to idzie. Nie zacheca jakos.

Edytowane przez glorifyday

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

@glorifyday tak, w trybie chłodzenia jest nieznacznie głośniejszy. Nie jest to aż tak znacząca różnica, ale mając styczność z z obydwoma modelami można ją wychwycić. 

W Qnap nie tylko demo jest niedorobione ;) Photo Station w Synology jednak jest wygodniejsze i szybsze (poniekąd poprzez korzyści płynące z php7). Transkodowanie materiałów video w photo station działa rewelacyjnie (a w DS918+ wręcz świetnie).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
glorifyday

Poniewaz jest konkurs, to sprobuje szczescia, a koniec koncow pewnie i tak bedzie Synology ;-).

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi