Skocz do zawartości
Coreus

Internet dual LTE - od czego zacząć przy wyborze anten?

Rekomendowane odpowiedzi

Coreus

Skupię się teraz nad przypadkiem, który mnie interesuje - i tutaj będzie kilka pytań do Was :)

Aktualnie mam konfigurację sprzętową: Router: ASUS RT-AC68U, Modem: Huawei E3272s-153, Antena: Paraboliczna DUAL LTE-HSPA 24 HV (2 x 10m kabel o stracie 0.5dBi/m)

4. Wybór sprzętu:

- wariant 2: Jak wybrać lepszą antenę?

Trochę już interesowałem się w tym temacie - oto moje wnioski:

- wybieramy antenę pod konkretne pasmo - najlepiej panelową\kierunkową. Ja zrobiłem ten błąd, że wybrałem antenę wielozakresową, przez co wzmocnienie nie jest tak efektywne.

- wybieramy antenę ze wsparciem dual LTE MIMO

- kupując przewody do anteny - wybieramy jak najkrótsze!

- unikamy anten YAGI, Signaflex, czy z allegro - często spotkałem się z opiniami, iż te anteny to są po prostu produkty sprowadzane z Chin pod innym znakiem towarowym, często z przekłamanymi parametrami typu wzmocnienie, aby przyciągnąć niezorientowanych potencjalnych kupców

- z reguły na różnych forach i w Internecie polecane są antenty:

BestPartner

http://www.bestpartner.pl/katalog/39/21518/Antena+LTE+PANEL+MAX+2+x+15+dBi+1710+-+1880+MHz

http://www.bestpartner.pl/katalog/39/21519/Antena+PANEL+XP+2+x+18+dBi+1710+-+1880+MHz+LTE

Cybertech

http://www.cybertech.com.pl/p115,antena-dualna-lte-4g-15dbi-mimo.html

Sorensen

http://sorensen.com.pl/sr-17p-1800--nowo------.html

Moje pytania:

1. Którą antenę polecacie pod dual LTE z MIMO?

2. Czy ktoś, coś wie odnośnie tej firmy i tej anteny?

https://all-ant.pl/pl/p/Antena-LTE-H4G%2C-2x15dBi-MIMO-konfigurator/187  (Anteny All-Ant maja polaryzację kołową a polscy operatorzy używają skośnej i taki wynalazek się nie nadaje)

3. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie anteny - jaki rodzaj, jaka marka itp.?

4. Co w przypadku, gdy miejsce instalacji jest w niecce (w dołku) i na przeszkodzie jest las - ale odległość do masztu jest poniżej 5km? Jaki rodzaj anteny wtedy?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
ligeza
1 godzinę temu, Coreus napisał:

1. Którą antenę polecacie pod dual LTE z MIMO?

Testowałem już kilka anten u siebie, teren w kierunku nadajnika z którego korzystam nie jest zbyt sprzyjający.  Odległość 8km w linii prostej i zasłonięty górą. Dlatego też antenę mam ustawioną w kierunku innej góry i odbieram sygnał odbity. Pierwszą antenę miałem cybertecha 2100MHz, jeszcze wtedy LTE na tym nadajniku nie nadawało, więc korzystałem z 3G na 2100MHz. Gdy pojawiło się LTE 1800 antena ta spisywała się całkiem nieźle, dlatego też zamówiłem drugą taką samą i ustawiłem ją w innej polaryzacji. Antenę sorensen 1800 z literką "P" niby dla graczy (po przeczytaniu różnych opinii i myśląc że będzie sprawowało się przyzwoicie) używałem kilka dni i jedyne co mogę powiedzieć była to totalna porażka. Szybko wróciła do sprzedającego. Natrafiła się później okazja i używaną na allegro zakupiłem bez tej literki P i ona już działała w miarę przyzwoicie. Mimo wszystko dwie anateny cybertech 2100 Mhz poziom sygnału miały podobny do sorensena, ale sprawiały że internet zdecydowanie działał na nich szybciej niż na sorensenie (upload nieraz dwukrotnie wyższy od sorensena). Niedawno kupowałem znajomemu antenę telkob atk-502, taki według różnych opinii typowy chińczyk, więc mając ją u siebie nie mogłem się powstrzymać aby jej nie przetestować. Po krótkich testach bez zastanawiania się zakupiłem podobny zestaw dla siebie tylko wersję atk-504. Według mojej opinii i w tym terenie w którym korzystam z internetu ta antena zdecydowanie najlepiej się sprawuje a w dodatku jest wielozakresowa. Wszystkie testy były robione na huawei b315 i łączyłem się do tego samego nadajnika. Tam gdzie tamte anteny wyciągały upload do 0,5 mbit/s, telkob atk-504 zazwyczaj nie spada poniżej 1mbit/s.

PS. Mam do sprzedania dwie anteny cybertech 2100MHz 5m kable i ewentualnie sorensena 17dbi 4m kabla.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Coreus

Dzięki za odpowiedź @ligeza. Przynajmniej cenna opinia dotycząca anten Sorensen oraz potwierdzenie opinii o Cybertech.

Z uwagi na to, że anteny wielozakresowe - w  większości przypadków będą gorzej wypadać parametrowo od dedykowanych pod konkretne pasmo - wciąż myślę, że mniej ryzykowny jest zakup pod konkretne pasmo (może zmienię zdanię przy odrobinie solidnych argumentów).  

Tak na marginesie zastanawia mnie - i tu pozwolę sobie rzucić pewną teorię: jeśli prędkość łącza zależy od odległości, mocy i jakości sygnału, obciążenia nadajnika (masztu) oraz od częstotliwości pasma i wielkości przydzielonego widma (im wyższe tym większa przepustowość) - to, czy nie warto kupować antenę pod inne pasmo niż większość użytkowników wybiera - tj. 1800MHz? Np. pod 2600MHz albo 800MHz? (

Dodaj odpowiedź w tym temacie, aby wyświetlić ukryty link.
).

Ciekawy wpis: 

Edytowane przez Coreus

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
ligeza
1 godzinę temu, Coreus napisał:

Tak na marginesie zastanawia mnie - i tu pozwolę sobie rzucić pewną teorię: jeśli prędkość łącza zależy od odległości, mocy i jakości sygnału, obciążenia nadajnika (masztu) oraz od częstotliwości pasma i wielkości przydzielonego widma (im wyższe tym większa przepustowość) - to, czy nie warto kupować antenę pod inne pasmo niż większość użytkowników wybiera - tj. 1800MHz?

Najpierw należało by sprawdzić jakie częstotliwości są włączone na konkretnych nadajnikach. U w mnie w okolicy orange ma zazwyczaj tylko LTE 800 mimo że zezwolenia ma na wszystkie pasma.  LTE 800 z Plusa to totalne nieporozumienie.  Nie wiem dokładnie jak to jest z mocą nadajników, gdyż z tego samego masztu odbieram Plus i Orange. W plusie średnie RSRP to około 122dBm natomiast w Orange wynosi ono 112 dBm dla tej samej częstotliwości. Więc albo Plus nadaje słabszy sygnał albo ma w innym kierunku skierowane anteny. Najprościej wziąć kilka kart z różnych sieci, podjechać pod nadajnik z telefonem i przetestować po kolei wszystkie pasma pod kątem obciążenia.  Na pierwszy ogień wziął bym kartę t-mobile bo mają ciekawą ofertę LTE  bez limitu.  Sam przy drugim LTE korzystam właśnie z LTE 800MHz(Orange). Nadajnik mam widoczny w odległości 4km i trochę zalesienia i na antenach Antenach ATK10 ma bardzo dobry zasięg(prędkości dochodzą do 58mbit/s). Warto również pomyśleć o agregacji (i tu anteny wielozakresowe są niezastąpione)

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Coreus

Istotny niuans właśnie wyczytany:

Anteny All-Ant maja polaryzację kołową a polscy operatorzy używają skośnej i taki wynalazek się nie nadaje.  [

]

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Coreus

Trochę poczytałem, przemyślałem. Dzięki @ligeza za zwrócenie na agregację uwagi.

(...)agregacja jest dla zwiększenia uploadu lub uploadu i downloadu. W specyfikacji lte advanced określono, że maksymalnie na pięciu częstotliwościach może się odbywać agregacja. W praktyce w Polsce jest to możliwe maksymalnie na 3 pasmach, choć Play prowadzi testy z lte 2100.

Zerknąłem na listę dostępnych operatorów sieci LTE wraz z częstotliwościami i muszę, biorąc pod uwagę mój przypadek (Play LTE 1800 MHz, 2100 MHz, 2600 MHz, Orange 1800 MHz, TMobile 1800MHz oraz odległości pomiędzy 3.2-4.7km), stwierdzić, że wybór anteny wielozakresowej 1800MHz-2600MHz jest bardzo kuszące z racji wspomnianej agregacji. Zwłaszcza zależy mi na paśmie 2600MHZ z Play. Maksymalna odległość, aby korzystać z LTE 2600MHz - do 1km (wg źródła - Wikipedia)

Edytowane przez Coreus

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
oldboy

Tu masz test różnych anten: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?t=50316

Na chłopski rozum - jeśli odbierzesz dwie częstotliwości, np. 800 i 1800 z tej samej stacji bazowej to masz agregację - ten modem tego nie wspiera.

Asus i E3272 to zapewne soft nie HiLink. Trudno Ci będzie ustalić powyższe.

A jeszcze gorzej przyjdzie zmierzyć co dana antena potrafi.

Na modowanym sofcie HiLink wybierzesz każdą częstotliwość, wyliczysz eNB, poznasz RSRP, RSRQ i SINR.

Edytowane przez oldboy

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Coreus

Hej @oldboy

Antenę zamówiłem takową: Cybertech - Antena Dualna LTE-A/4G 17dBi MIMO 1800-2600MHz

Samą procedurę testową chcę przeprowadzić (jak już w innym poście wspomniałem) przy pomocy aplikacji  Network Cell Info - zgodnie z

.

Co do samego modemu - to się zastanawiam, czy nie kupić innego - choć obecny Huawei E3272 - radził sobie i pamiętam, że przekraczał 20Mbit/s - co wskazuje, że radzi sobie z trybem NDIS i LTE.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
oldboy

Nie wiem jaki masz telefon, ale jest duże prawdopodobieństwo, że nie wymusisz na nim tylko LTE, a następnie 800, 1800, 2100 i 2600 MHz.

Podaj symbol i sieć w czym to ma działać.

Nawet jeśli sprawdzisz sieć to jak ustalisz ile masz zysku z anteny i straty na przewodzie i wtykach?

Będziesz chyba pierwszy który ją ma. Zamówiłeś z gniazdami antenowymi na plecach czy z dolutowanym przewodem?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Coreus

Telefon LG V10.

Sieć: Play\Orange\TMobile (na chwilę obecną te na podstawie listy nadajników oraz ofert operatorów).

Zysk i straty - poprawcie mnie jeśli się mylę, ale będę w stanie podejrzeć w routerze.

Przewody wydają się być dolutowane (niestety), ale nie brałem długich kabli.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
oldboy

W telefonie na 99% wymusisz daną częstotliwość.

Obejrzyj film 

i zamiast 901 podstawiaj numery stąd: 

Nigdy nie pracowałem na sofcie Asusa, Merlinie czy Tomato. Tam te parametry widać przy sofcie w modemie nie HiLink?

To źle zrobiłeś, bo przewód no name H155 nadaje się do wieszania bielizny, a nie do częstotliwości 2,6 GHz.

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Coreus

Przewód wziąłem krótki 2m. Antenę kupuję w pierwszej kolejności komuś w rodzinie, kto ma dramatyczny internet teraz i raczej uderzam w LTE1800MHz. Słuszna jednak uwaga, by kupować antenę z możliwością odkręcenia i wymiany przewodów.

Na pierwsze pytanie odpowiem, jak tylko będę walczyć u siebie. Choć obstawiam, że owe parametry zdobęde.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Coreus

Hej,

Po pewnych obserwacjach zauważyłem, że wcale nie jest łatwo wybrać dobrą antenę wraz z solidnymi kablami. Albo antena ma wlutowane kable (niestety 1 takową antenę zakupiłem), albo przewody dołączone są kiespkiej jakości.  Dlatego też poświęciłem trochę czasu na przegląd kabli koncentrycznych 50 Ohm do anteny dual LTE oraz potrzebnych wtyków - sam zdecyduję się na przygotowanie gotowego przewodu.

Może komuś się przyda:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Wlodek_242

Hejka,

@house przerzucam, delikatnie zmodyfikowany, post z innego tematu, żeby tam nie zaśmiecać. Nie ukrywam, że przydałaby mi się pomoc kogoś z bardziej fachową wiedzą. @oldboy czytałeś już to i może jakoś wspomożesz :)? Mogę pojeździć pod BTSy i posprawdzać. Nie wiem czy moim telefonem da radę Lenovo P2, ewentualnie mogę wziąć modem Netgear LB2120- tyle, że na nim chyba też nie wymuszę. Chyba, że jakiś program diagnostyczny na lapka i wtedy. Nie wiem jak to działa więc proszę podpowiedź.

Obecnie mam modem Netgear LB2120 LTE 4 generacji  czyli bez agregacji pasm, połączony z Asus RT-AC68u. Przydałaby mi się pomoc w wyborze operatora i anteny zewnętrznej.

1) Poniżej moja przybliżona lokalizacja względem BTSów - na końcu linii lecącej od jednego BTSa.

5a13450a49c2a_Honeyview_Screenshot(13).thumb.png.7295303af16bf8274d9c04e719e953a3.png

Testowałem sobie 4 najpopularniejszych operatorów. Robiłem pomiary w różnych porach. Orange (pomimo chyba najlepszych wyników upload i download) razem z T-Mobile dość często przełączają się na 3G. W sumie współdzielą BTSy więc to chyba nic dziwnego.    Właściwie to T-Mobile nawet ostatnio częściej w tym 3G. Plus miał zdecydowanie średnio najmniejsze rezultaty.  Play ma komplet częstotliwości LTE na każdym z tych dwóch najbliższych masztów. T-Mobile i Orange 800 i 1800. Ten maszt, od którego leci linia zasłania mi jedynie jeden rząd brzóz (nie ma liści więc go widzę  ) Jeden Orange/T-Mobile na południe  ode mnie podobnie. Dwa pozostałe jeszcze nie wiem bo muszę wejść na dach. Z Playem jedna dziwna rzecz,  raz download 30/60Mb i upload 0,1 Mb, innym razem download 1 Mb a upload już normalny 4/5 Mb.  Czasem zrównoważone kilkanaście na kilka Mb. Generalnie wszyscy  mają RSRP wahające się -106 do -113, z czego Play bliżej tego 106, RSRQ Play w okolicy -8, pozostali -12 i gorzej

Na Netgearze można sprawdzić  parametry jak poniżej. Podaję dla wszystkich 4 sieci to może się wypowiecie jaką byście wzięli sieć i co z tymi antenami. Przy tym modemie agregacji nie ma ale może jakaś antena wielozakresowa skierowana na nadajnik Playa. Co prawda bez agregacji ale może by sobie przełączał. A może jeszcze jakiś inny modem jednak :) Mam parę dni, żeby odesłać jak coś.  Może @oldboyprzekonasz jakimiś argumentami @neon i  @house .  A może wcale nie trzeba się tak spinać na tę agregację. W sumie wczoraj odpaliłem wieczorem CSa i grałem online bez problemów. Wszelkie filmy jakie próbuję odpalić z YT chodzą jak narazie bez problemu. Pomimo braku anten zewnętrznych. @housenapisał, że antena zewnętrzna w moim przypadku obowiązkowa a co Wy sądzicie? Wyniki generalnie skaczą dla wszystkich sieci.

Orange:

5a1344fc258e1_Honeyview_Screenshot(4).thumb.png.b1f11cb5da7e9ad76bc1941747366bc1.png5a1344ff3edcc_Honeyview_Screenshot(5).thumb.png.a897a3df818abff11c84c36be03b964c.png

T-Mobile

5a1345000e270_Honeyview_Screenshot(6).thumb.png.c9f7c09551a2c703a37d9f38de8ff76d.png5a13450238a4a_Honeyview_Screenshot(7).thumb.png.ce9d2dbd77b2a17d2f68127908f44448.png

Play

5a134502f19db_Honeyview_Screenshot(8).thumb.png.71917e907b1c7e75741634d519ff2283.png5a134504f249f_Honeyview_Screenshot(9).thumb.png.5340874e8d8ce43a6451c67fe627864a.png

Plus

5a134505b6f73_Honeyview_Screenshot(10).thumb.png.e9611759f1dc00446bbaa906f6c7918c.png5a134507c08e3_Honeyview_Screenshot(11).thumb.png.f9a331cb23c12eae88aaf7edc7ff55c3.png

Temat dla mnie wydaje się dość skomplikowany. A to na jakie częstotliwości, czy kierunkowa, czy aby nie za słaba, czy nie za mocna, jaki kabel i czy nie za długi, wielozakresowa, kierunowa czy nie... i tak dalej  I jeszcze sam montaż mnie zastanawia - w sumie mógłbym ją na kominie zamontować ale jakoś nie przewidziałem przejścia na kable; mam dachówkę ceramiczną więc może mógłbym wymieć jedną dachówkę (jakoś) na taką na przewody, a może po prostu da się podłożyć taki kabel pod dachówkę, albo coś jeszcze mądrego podpowiecie. A może taka na antena na elewacji, czy po prostu na parapecie No generalnie rzucam temat, żeby się ktoś zorientowany wypowiedział. Będzie to pomocne dla tak nie zorientowanych jak ja.

Edytowane przez Wlodek_242
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
neon

Jak grałeś w CS online to nieźle nawet i to bez kabli. 

Co do kabli to nawet  kawałek wystawiony na zewnątrz na pewno da lepszy sygnał, ale co do szczegółów to musi wypowiedzieć się osoba doświadczona w tej materii. Pytanie moje czy Netgear do tego modelu nie ma jakiś anten już dedykowanych ?

Zamierzam te rozwiązanie wcielić w życie u mego znajomego, dlatego wszelkie dodatkowe opinie bardzo miele widziane. :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Wlodek_242
W dniu 21.11.2017 o 14:41, neon napisał:

Pytanie moje czy Netgear do tego modelu nie ma jakiś anten już dedykowanych ?

W artykule 

podają na końcu namiar na taką antenę:

NETGEAR 6000450 MIMO 2 TS-9 Antenna for Aircard Mobile Hotspots and USB Modems

https://www.amazon.co.uk/dp/B00DN3J03O/ref=as_at?slotNum=3&keywords=Netgear+6000450&ie=UTF8&qid=1490477195&sr=8-1&linkCode=g12&linkId=0b0e2a92a8a0b8bd53609bda0c2f48d9&imprToken=V0t7iRFUzh-FTQ3X5UgyBQ&creativeASIN=B00DN3J03O&tag=healprodrevuk-21

W polskich sklepach ma podane, że jest dla zakresu 2500-2700 ale tutaj:

już podają znacznie szerszy zakres częstotliwości.

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
neon
W dniu 21.11.2017 o 14:53, Wlodek_242 napisał:
W artykule 
 podają na końcu namiar na taką antenę:
NETGEAR 6000450 MIMO 2 TS-9 Antenna for Aircard Mobile Hotspots and USB Modems
https://www.amazon.co.uk/dp/B00DN3J03O/ref=as_at?slotNum=3&keywords=Netgear+6000450&ie=UTF8&qid=1490477195&sr=8-1&linkCode=g12&linkId=0b0e2a92a8a0b8bd53609bda0c2f48d9&imprToken=V0t7iRFUzh-FTQ3X5UgyBQ&creativeASIN=B00DN3J03O&tag=healprodrevuk-21
W polskich sklepach ma podane, że jest dla zakresu 2500-2700 ale tutaj:

już podają znacznie szerszy zakres częstotliwości.

Podjąłeś już decyzję jaka antenę bierzesz ?

Wysłane z mojego Nexus 5X przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Wlodek_242

Nie. Przedzieranie się przez temat trochę mi chyba zajmie. Szczerze mówiąc to liczę trochę, że pozostali coś doradzą i odpowiedzą na mojego posta ?

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Coreus

Hej.

Czytałem wiele stron na temat polecanej anteny. Szczerze - ciężko o miarodajną opinię. Cóż zdania są podzielone. Jedni chwalą Sorensena, a są też tacy co ich anten nie polecają. Nie wiem, czy to zagraniczny producent, a do strony (poza niskiej jakości polską) nie trafiłem. Cybertech równie polecany, w przypadku anten pod agregację, też niestety nie powala wyborem. Sam kupiłem jedną dla zakresu pasm od 1800MHz-2600MHz. Ale uwaga - ma wlutowane przewody (skórcę i przerobię). BestPartner też się przewija na internecie. Na Elektroda.pl czytałem kilka wartościowych wpisów o tej antenie (Telekob. Wielozakresowa z gniazdami) - http://telkob.pl/inkontrahent.php?t=2150&g=331&q=&r=0&rg=0&sg=

Kupiłem, ale nie miałem okazji jeszcze przetestować. Przynajmniej parametry nie są wyssane z palca, jak w przypadku wielu produktów (zwlaszcza na allegro).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
neon

https://www.morele.net/antena-netgear-aircard-3g-4g-6000450-720394/

może ta dedykowana wystarczy i tyle :) chyba na morele jest błąd bo w opisie jest antena wewnętrzna, a w Netgear opis, że zewnętrzna również. " Covers a wide band spectrum (700 MHz to 2600 MHz) " 

pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Coreus

Jaki jest sens zakończyć przewody tej anteny (niby zewnetrznej) zlaczami TS9 (dedykowane pod modemy)?

Obstawiam, że opis jest właściwy.

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Wlodek_242
W dniu 21.11.2017 o 17:29, Coreus napisał:

Kupiłem, ale nie miałem okazji jeszcze przetestować. Przynajmniej parametry nie są wyssane z palca, jak w przypadku wielu produktów (zwlaszcza na allegro).

A może jednak przetestujesz :)?

W dniu 21.11.2017 o 17:29, Coreus napisał:

http://telkob.pl/inkontrahent.php?t=2150&g=331&q=&r=0&rg=0&sg=

A przykładowo takę antenę MIMO podłącza się  do tego modemu bez problemu? Gdzieś widziałem opis, że ten jeden port main jest dla 4G a drugli dla 3G.

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Wlodek_242

@oldboy czy Ty się na nas obraziłeś ? Podziel się swoimi opiniami w postach, proszę :)

Postanowiłem jednak trochę zgłębić temat tych anten i czytam i czytam i jakby nic się nie rozjaśnia. Jedyne co mogę wywnioskować po przeczytaniu kilku wątków to to rzecz ludzie chwalą sobie Dipol w porównaniu innych sprzedawców jako podających w miarę realne parametry. Co do samych anten to mam mętlik.

A przy okazji pojawiło się w mojej głowie takie pytanie może głupie ale jednak je zadam, Czy jak już podłączy się antenę zewnętrzną to już nie mają znaczenia anteny w modemie. Zmierzam do tego, że miejsce gdzie w razie czego mógłbym najłatwiej poprowadzić kable najkrótszą drogą jest w miejscu, gdzie na pewno teraz modemu bym nie ustawił :/

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Wlodek_242
3 minuty temu, Coreus napisał:

http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=50316&start=75 - tutaj duzo ludzi chwali te anteny Telekob.

Całość przed chwilą przeczytałem i również sporo osób pisze, że podkręcają wyniki na papierze :)

Szczerze mówiąc to jestem trochę podłamany wyborem tych anten. 

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Coreus

Powiedzialbym, ze trudno o miarodajny test. Coz antene trzeba dokladnie ustawic, odczekac itp itd. Po drugie - czesto porownywane sa zupelnie rozne anteny - wielozakresowa z dedykowana pod konkretne pasmo. Obraz zaczernia jeszcze indywidualne usytuowanie, gdzie montowana jest antena. Stad zapewne rozrzut w zdaniach.  Na chwile obecna nie znalazlem solidnej anteny wielozakresowej (do ktorej bylbym w 100% przekonany) pod LTE-A (z agregacja). Tego Telekoba sprawdze za jakis czas i dam znac.

Edytowane przez Coreus

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Wlodek_242

@Coreus no to może inaczej. Może tak mi pomożesz. Skoro i tak nie mam agregacji to może powinienem się nastawić na któreś konkretne pasmo. Przy mojej odległości od nadajników 3,8/5 km chyba mogę brać pod uwagę 800 i 1800. Czy pod konkretne pasmo masz jakiś faworytów?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Coreus

Hmm - odpowiem tymi linkami:

(szczegolnie polecam - dobrze wytlumaczone zagadnienia predkosci LTE w zaleznosci czestotliwosci i szerokosci kanalu)

Po pierwsze celem LTE800MHz jest dotrzec do bardziej oddalonych lokalizacji z internetem. Jednak przepustowosc tego pasma jest mniejsza niz 1800MHz. 

Po drugie w gre wchodzi agregacja.

Jesli jestes pewny, ze nie masz w okolicy masztow z innymi czestotliwosciami, to bierz antene dedykowana pod konkretne pasmo. Im wyzsze tym lepsze. LTE 1800MHz spokojnie z tej odleglosci powinienes zlapac.

Moze ktos dotarl do rzetelnej informacji, co do maksymalnych odleglosci do nadajnika dla poszczegolnych pasm? Sam gdzies wyczytalem, ze LTE2600MHz to maks 1-2km.

Edytowane przez Coreus

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Wlodek_242

Potrafisz zorganizować człowiekowi czas :) Nie powiem.

W każdym razie bardzo ciekawa lektura. 

Z tymi nadajnikami to jest tak, że są:

- Play w wymienionymi  wszystkimi częstotliwościami , Networks  z 1800 - 4,4km ode mnie ale dobrze widoczny; za tym masztem w bliskiej  odległości jeszcze kilka BTSów Play i powinny się łapać  w szerokość wiązki

-  Networks LTE 1800 3,5km ode mnie; też nieźle widoczny (maszt własny TMobile)

- Orange/ TMobile oba LTE 800 też jakieś 3,5km

-Play znów ze wszystkimi częstotliwościami  3,8km ode mnie 

Dwa ostatnie jeszcze nie ustaliłem czy widoczne ode mnie.

Po przeczytaniu lektury od Ciebie jakby najbardziej mnie korci opcja PLAY + jakaś antena wielozakresowa. Na moją logikę powinno to być najlepsze rozwiązanie.  Tylko skoro zyski najlepsze na tych na konkretne pasmo... Chaos chaos i czerń przed oczyma 

Przydałaby mi się chyba taka pomoc jak @housepolecił z doborem modemu i routera. Na gotowo. Tyle, że to wygórowane oczekiwania :(

-

• Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Coreus

Hehe :)

Rozumiem Twoja irytacje. Sam tez sie przedzieram przez temat i nie jest lekko.

Swoja droga nie ma tez pewnosci, ze co widzimy na portalach typu BTSSearch, odzwierciedla rzeczywistosc. Jeszcze inny aspekt - poprawcie mnie jesli sie myle - nie ma na rynku polskim modemu z obsluga agregacji! Sa jedynie routery mobilne przekraczajace 300Mbps.

Edytowane przez Coreus

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi