Skocz do zawartości
Idanit

Wymiana dysku TS 251

Oceń temat:

Rekomendowane odpowiedzi

Idanit

Padł mi jeden z dwóch zamontowanych dysków. Obydwa WD Red 3TB. Na szczęście obydwa jeszcze na gwarancji, na nieszczęście to już druga wymiana gwarancyjna (pierwsza po miesiącu pracy) ale OK zdarza się. Wymontowałem dysk z NAS-a zapakowałem i wysłałem do serwisu. Przesyłka najpierw zdaje się do Bydgoszczy a od nich chyba na Węgry,  oczywiście diagnoza plus droga powrotna w sumie ponad trzy tygodnie. Niby nie dużo drugi dysk przecież działa nie ma problemu. A no niestety na dwa dni przed powrotem dysku, padł drugi!!! Nie całkiem jak ten poprzedni ale sypnął błędami... niby Nas się uruchamia, wszystkie programy niby też startują tylko danych na dysku nie widać. Test szybki dysk przechodzi ale pełnego  już nie. OK, myślę sobie, wróci dysk z serwisu, wsadzę, RAID się odbuduje, wyślę kolejny. Oczywiście marzenia ściętej głowy, po zamontowaniu drugiego dysku nic się nie dzieje. Niby dysk widać, ale RAID się nie odbudowuje, żonglerka restarty nic nie dają. Znaczy po którymś razie dysk się pojawił bez błędu, pliki też się odnalazły, tylko nadal brak odbudowy. Najgorsze, że po nocy znów ten sam błąd i brak plików. Czy jest jakaś ręczna możliwość odbudowy, lub choć skopiowania danych z jednego na drugi? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
56 minut temu, Idanit napisał:

lub choć skopiowania danych z jednego na drugi? 

Ale pech... Pakuj dysk do komputera z linuxem i zgrywaj dane na bok.

56 minut temu, Idanit napisał:

Czy jest jakaś ręczna możliwość odbudowy

nie, wolumenem zarządza QTS. Można pokusić się o ręczne dłubanie w mdadm ale to droga przez mękę dla niezaznajomionego z tym usera. Klepanie ctrl+c/ctrl+v z komend podanych w manulach może pomóc ale może równie dobrze wszystko zaorać.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Idanit
2 godziny temu, house napisał:

Ale pech... Pakuj dysk do komputera z linuxem i zgrywaj dane na bok.

Mam tylko dwa tak duże dyski (ten uszkodzony i po wymianie serwisowej), jeśli przekopiuje wszystko na ten sprawny to co dalej?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Dalej klops - pozostaje kwestia konfiguracji QTS na nowym dysku. Jeżeli będzie zawierał dane - zostaną one usunięte. Musisz mieć jeszcze jeden dysk, zgrać dane na niego, na nowym dysku postawić system, przywrócić na niego dane, wysłać stary uszkodzony na gwarancję i po niej za pomocą Flexible Volume Management rozszerzyć wolumen na wymieniony dysk. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Idanit

A jakbym wsadził nowy dysk w pierwszą zatokę,  uruchomił na nowo system,  wczytał starą konfigurację i w drugą zatokę wsadził ten uszkodzony dysk. Coś tym osiągnę? Da się z niego przekopiować dane czy nie będzie widoczny dla systemu?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

powinien być widoczny jako osobny wolumen i pozwoli przenieść dane pomiędzy dostępnymi wolumenami. Nie wiem do końca jak to zadziała w QTS, ale w DSM tak jest.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi