Jump to content
house

Asus 4G-AC68U AC1900 modem i router LTE Wi-Fi

Recommended Posts

otzi

Router pokazuje nazwę, adres IP oraz adres MAC urządzenia podpiętego zarówno po kablu jak i po WIFI.

Ja mam pytanie odnośnie szybkości połączenia LTE. Test łącza pokazuje np. 65Mbps, w tym samym czasie telefon położony w tym samym miejscu co router pokazuje 100Mbps. Innym razem np. router pokazuje 100Mbps, a telefon 160Mbps. Za każdym razem kiedy zrobię test łącza, szybkość jest mniejsza na routerze niż na telefonie. Konfiguracja routera jest właściwie domyślna. Ktoś wie z czego może wynikać różnica szybkości łącza router vs telefon? Dałoby się coś poprawić aby szybkość przez router była zbliżona do tej z telefonu?

• Like it 1

otzi

Telefon to LG V30.

Jeszcze zadam takie pytanie. Czy ktoś korzystał z serwera VPN na tym routerze? Jeśli tak, to jak wygląda kwestia szybkości i stabilności?

Edited by otzi
  • Like it 1

Wąski
Godzinę temu, otzi napisał:

Telefon to LG V30.

Jeszcze zadam takie pytanie. Czy ktoś korzystał z serwera VPN na tym routerze? Jeśli tak, to jak wygląda kwestia szybkości i stabilności?

@ podpinam się pod pytanko.

Pytanie jeszcze bo miałem problem z konfiguracją VPN pomimo instrukcji...( Tak tępy jestem) ktoś wesprze?

Edited by Wąski

otzi

Ja mogę wesprzeć, jak już zabiorę się za konfigurację, bo mam w planach zrobić to w najbliższych dniach jak dostanę publiczne IP. Póki co chciałem wiedzieć jak wygląda szybkość transferu przy włączonym VPNie i stabilność tego rozwiązania. Jeśli nikt nie odpisze, to przekonam się sam jak to wygląda :)

Wlodek_242

@otzi a czy ja dobrze rozumiem, że dostaniesz publiczne IP od operatora sieci GSM? Z tym nie ma problemów? Może mi się coś myli bo póki co korzystam z usług Prepaid a nie abonamentu.

otzi

Niestety, ale publiczne IP będzie od operatora sieci kablowej, a nie GSM. W sieci GSM, z której korzystam, nie ma możliwości uzyskania publicznego adresu IP, a że zaistniała sytuacja w której muszę mieć publiczne IP, dlatego musiałem uśmiechnąć się do kablówki. Połączenie GSM będzie dla mnie w tym momencie backupem, z wszystkimi jego ograniczeniami niestety.

Wlodek_242

Ok. To by się zgadzało. Ja bardzo chciałbym korzystać z VPN lub mieć w jakiś inny sposób dostęp do swoich domowych zasobów gdy mnie tam nie ma ale nie u mnie jedynie wchodzi w grę GSM. Mam nadzieję, że chłopaki Ci pomogą z Twoim pytaniem. A może warto napisać do ASUSa?

otzi

Myślę, że skonfiguruję sobie VPNa, potestuję i zobaczę jak się spisuje. W jakiej sieci masz masz internet mobilny? Jeśli w orange, to może orange vpn dałby radę?

Wąski

A przeszloby postawienie jakiegoś routera (nw huaweia) w tryb mostu i podłączyć Asusa przez wan z lanem Huawei? Poszłoby to? Wiem że to kolejny hajs w plecy ale zawsze do przodu xd

otzi

Ale co to by dało? Jeśli Asus nie dostaje publicznego adresu IP, to każdy inny router też go nie dostanie. Taka specyfika usługi świadczonej przez operatora :) Chyba, że coś innego miałeś na myśli. Można też pokusić się o wykupienie jakiegoś VPS. Tam postawić sobie jakiś serwer VPN, wszystkie urządzenia domowe skonfigurować tak aby łączyły się do tego serwera. My będąc ,poza domem, również możemy podłączyć się do tego naszego VPNa i powinniśmy widzieć wszystkie urządzenia jakbyśmy byli w sieci lokalnej w doku.

• Like it 1

oldboy
6 godzin temu, otzi napisał:

Telefon to LG V30.

On ma modem 4 CA, gdy Asus tylko lub aż 2CA.

• Like it 1

otzi

Dzięki za informację, nie sprawdziłem tego, bo nie wiem dlaczego, ale byłem przekonany, że router nie może być gorszy od telefonu :). Skoro jednak telefon agreguje 4 pasma, a router tylko 2, to by wyjaśniało różnicę.

oldboy

Jeśli masz na nim root spróbuj użyć Network Signal Guru.

On powinien współpracować ze Snapdragonem.

otzi

Nie mam jeszcze roota na telefonie. Zawsze rootuję dopiero po tym jak kończy się gwarancja :)

Dziś dostałem publiczne IP i z tej okazji skonfigurowałem server openvpn na routerze. Póki co wszystko działa poprawnie, szybkość jak i stabilność jest zadowalająca. Oczywiście całość wymaga dłuższego testowania, ale pierwsze wrażenie jest pozytywne.

• Like it 1

mpieck

Zastanawiam się nad zakupem nowego routera 4G i chciałbym się dowiedzieć, czy przy pomocy interfejsu administracyjnego 4G-AC68U (fabryczny firmware) można odbierać i wysyłać SMS-y dla zainstalowanej karty SIM? Przejrzałem instrukcję obsługi, ale oprócz możliwości skonfigurowania powiadomienia o przekroczeniu limitu danych nie ma nic więcej na temat wysyłania czy odbierania SMS-ów. Czasem trzeba coś odebrać albo wysłać do operatora GSM i przekładanie karty do telefonu byłoby tu kuriozalne, zważywszy na niemałą cenę tego urządzenia.

house
15 godzin temu, mpieck napisał:

chciałbym się dowiedzieć, czy przy pomocy interfejsu administracyjnego 4G-AC68U (fabryczny firmware) można odbierać i wysyłać SMS-y dla zainstalowanej karty SIM?

nie widziałem takiej funkcji w OFW.

mpieck

Ostatecznie zdecydowałem się na zakup. Pierwsze wrażenia pozytywne, a później było już tylko gorzej... Ale do rzeczy, fabrycznie był zainstalowany fw 3.0.0.4.384.32799, pierwsze co zrobiłem po włączeniu to upgrade do najnowszego ofw na stronie Asusa - 3.0.0.4.384.45149. Nie zresetowałem ustawień, doszedłem do wniosku, że skoro nic nie zmieniałem w stosunku do fabrycznych to resetować nie ma sensu, może to był błąd. Skonfigurowałem router i spostrzeżenia są następujące:

- po instalacji brak linku do download mastera, trzeba "wiedzieć" pod jakim działa adresem, podobno to bug w 45149, ale scheduler w DM nie działa, uruchomienie kończy się zawsze błędem, przez co DM jest w moim przypadku bezużyteczny

- lista klientów wifi pokazuje inną liczbę niż na stronie startowej UI

- po restarcie server Samby oraz DM potrafią się nie uruchomić, mimo ustawienia w Ui na ON, trzeba to robić ręcznie lub restartować ponownie całość.

- jest jeszcze parę drobnych błędów bez znaczenia dla użytkowania.

Jestem w stanie żyć bez DM, inne błędy to pierdoły, niepokoi mnie natomiast zachowanie modemu 3G/LTE. Moc i jakość połączenia podobna jak w DWR-921, w skali 5 stopniowej 4/5 (Warszawa obrzeżna), parametry RSRP/RSRQ nie są idealne, ale zapewniają 4-40mbit/s w zależności od pory dnia, myślałem że może będzie szybciej, ale trudno. Problem polega na tym, że modem przy ustawieniu rodzaju sieci na AUTO, po mniej więcej 2 dniach nagle zaczyna trać zasięg i przełącza się z LTE na 3G, gdzie zasięg też pokazuje minimalny. Teraz wystarczy go zrestartować lub przełączyć 4G only (w UI nie ma wyłącznika/resetu modemu/łącza GMS - porażka), żeby zrestartować połączenie modemu i wszystko wraca do normy, znowu jest dobre połączenie LTE. Modem cały czas korzysta z tego samego BTS-a od Aero2/Plus na 1800 MHz w odległości 1 km, zabudowa jednorodzinna. W okolicy są 2 inne stacje Aero2/Plus 1800 Mhz w odległości 1-1,5 km, ale łączy się tylko z tym. Po 2 takich identycznych przypadkach przełączyłem modem z Auto na 4G only, zobaczę co się będzie działo. W DWR-921 jedyny problem jaki miałem z połączeniem LTE, to padające po pewnym czasie DNS-y Plusa ustawiane domyślnie przy połączeniu - naprawiłem ustawiając je na statyczne googlowe. Tutaj ustawiłem DNS na 8.8.8.8 (choć nie wiem czy router to uwzględnia, bo w logach modemu jest podawany inny adres) ale to chyba bez znaczenia, bo problem jest jednak trochę inny.

Pytałem na SNB Forum co można z tym wszystkim zrobić, ale poza radą, żeby zrobić reset do fabrycznych nikt nic nie wymyślił. Ktoś z was spotkał się z takim zachowaniem na fw 3.0.0.4.384.45149. Jak nie, to zrobię reset, albo wrócę do poprzedniego fw, a później zostanie support Asusa. Jak na produkt za 1250 zł i ponad roczną historię poprawiania oprogramowania do tego urządzenia, to trochę za dużo tych problemów :(

house
10 godzin temu, mpieck napisał:

albo wrócę do poprzedniego fw, a później zostanie support Asusa

uderz od razu do ich wsparcia. Na pewno musisz wykluczyć kwestie środowiskowe mające wpływ na połączenie LTE, po tym pozostaje jedynie wymiana na inny egzemplarz lub zwrot.

oldboy
W dniu 2.01.2018 o 20:54, Wlodek_242 napisał:

Hmmm. Ja widzę możliwość wybrania konkretnego pasma LTE (w opcjach WAN)

Szkoda, że nie ma LTE900 (B8). Teraz, gdy Plus wyłączył LTE800 przydałaby się obsługa tej częstotliwości.

Wlodek_242
W dniu 26.09.2018 o 20:24, house napisał:

najlepszym rozwiązaniem byłoby wyprowadzenie na zewnątrz kablem LMR240 anteny kierunkowej "strzelającej" w kierunku nadajnika).

@housea do jakiej długości kabla ma to sens? 

house

@Wlodek_242 do 10 - 15 metrów, może trochę więcej jeśli będzie naprawdę dobry i w miarę bezstratny kabel

house
1 godzinę temu, Wlodek_242 napisał:

ale jaki jest dobry, bezstratny kabel?

Times Microwave LMR-240 50 Ohm

1 godzinę temu, Wlodek_242 napisał:

Czy faktycznie coś takiego, czy inna?

coś takiego jeśli zestaw z antenami w x-cross, ale tam jest tylko 5 metrów

Wlodek_242

@house to może pomysł na jakąś inną antenę?

Miedziany

Mam pytanie w kwestii braku częstotliwości 900 MHz - czy ten router sprawdzi się na terenach wiejskich? Czytałem, że im niższa częstotliwość tym większy zasięg sygnału, więc nie chciałbym wydawać tyle siana gdyby się okazało, że Huawei za 500zł zapewnia lepsze osiągi.

P.S. Jeszcze nie dokonywałem pomiarów jakie sieci/częstotliwości odbieram w omawianym miejscu, po weekendzie będę wiedział coś więcej. Appki LTE Discovery i OpenSignal sprawdzą się do tego?

Wlodek_242

Ja mieszkam na wsi i do najbliższego BTSa mam 3,5 km ale łączę się raczej z takim oddalonym o 4,5km (znacznie lepsza "widoczność"). Wyniki mam w mniej obleganym czasie na poziomie download 35-50Mb, upload 15/20 Mb. W szczycie download czasem spada, nie ale 20Mb mam zawsze, w upload, też trochę spada ale ciągle jest ok. Netflix na max rozdzielczości chodzi. Na początku chodziło mi to w ten sposób gdy router trzymałem w domu na parterze. Później spadło i musiałem router przestawić na pierwsze piętro. Teraz rozważam dołożenie sobie anteny zewnętrznej i ściągnięcie urządzenia znów na dół ale muszę sprawdzić ile kabla będę potrzebował i czy będzie to miało sens.

• Like it 1

oldboy
W dniu 10.05.2019 o 12:18, Miedziany napisał:

Mam pytanie w kwestii braku częstotliwości 900 MHz - czy ten router sprawdzi się na terenach wiejskich? Czytałem, że im niższa częstotliwość tym większy zasięg sygnału, więc nie chciałbym wydawać tyle siana gdyby się okazało, że Huawei za 500zł zapewnia lepsze osiągi.

P.S. Jeszcze nie dokonywałem pomiarów jakie sieci/częstotliwości odbieram w omawianym miejscu, po weekendzie będę wiedział coś więcej. Appki LTE Discovery i OpenSignal sprawdzą się do tego?

To, że 900 jest pasmem zasięgowym widać, np. z tego obrazka. Uważam jednak, że to zaniżone wartości.

Pamiętaj, że tu też chodzi o agregację, czyli, np. 1800+900 jednocześnie przez co prędkości mogą być wyższe.

Do monitoringu najlepszy byłby Samsung. Dysponujesz może jakimś? A aplikacja Network Cell Info.

promienie zasiegow.jpg

• Like it 1