Skocz do zawartości
jogg

Router pod FTTH 500 Mbps

Rekomendowane odpowiedzi

jogg

czesc Wam,

Moj pierwszy post więc Witam serdecznie! Świetne to forum krótko mówiąc, ogrom wiedzy! Poczytałem już trochę i mam nadal pewne wątpliwości.

Od niedawna ruszyłem z netem przez ftth, aktualnie mam 200/100 mbps, ale jest perspektywa na 500/250mbps. A przesiadka była z neo (5/1 mbit :) )

Póki co mam tylko wpięty kompuer po kablu lan 1gbit  pod skrzynkę abonencką i śmiga jak należy (btw: adres ip dostalem ze skrzynki, wiec dziala jako router dhcp)  - bede chciał poprosic isp o tryb bridge na nim, by uniknąć 2xNat) . Stary sprzęt pod adsl (linksys wag200) nie nadaję się do tego, a zatem przymierzam się do zakupu porzadnego routera i wpadł mi w oko interfejs asusa wrt - modele rt-ac68u (ze względu na funkcje) - open vpn, bt client, serwer dlna, samba, ftp. Jego pionowe ustawienie niekoniecznie :) - znalazłem ciekawe używki hw a1/a2 (only 800mhz) w cenie 400-500 zł, potem juz niestety poza budzet ac87u - wg hardware szybszy, na poziomie netgeara r7000 (którego też można wyhaczyć używkę w podobnych cenach jak ac68u) - ale nie wiem czy obsłuży te wszystkie funkcje (vpn, samba, dlna, ftp, bitT etc.) tak jak asus na swoim OFW i jak z jego zasiegiem (ac68u vs r7000) ?

Dom jednorodzinny (piwnica, parter, pietro) - dosyc duza powierzchnia, aktualnie wag 200 nie mial sygnalu w piwnicy oraz ograniczony sygnał na pieterku. Urządzenia to jak przecietnie bywa - smartfony, tablet, smart tv, 2-3 laptopy , stacjonarka pc, oraz nas (qnap). Więc wifi przydałoby się mocne. Myślę, że standard AC również, żeby dało radę przesylać te prędkości  - 5ghz to z automatu, bowiem ac nie dziala pod 2,4 ? Póki co wiekszosc urzadzen jest po 2,4ghz... niestety.

Co radzicie by router był wydalił z NATem przy 500mbps wraz z qos, portforwarding ,open vpn ? Celowałem w ac68u (a1/a2 - pod tomato) ale może warto inaczej podejść do tematu ?

Dodam, że przeczytałem tutaj test ac68u i wg niego wypada, że WAN obsługuje ok 350mbps natomiast ac87u ok 500mbps. Test shibbiego na openlinksys z resztą podobnie. W necie znowu czytam, że ac68u niby dociąga owe 750mbps, ale nie wiem czy z qos i port forward czy bez i trybem ctf (ktory rzekomo wylacza niektore funkcje jak np. qos. i portforwarding, wolałbym je mieć, zwłaszcza, że chciałbym przekierować niektóre uslugi qnapa na zewnatrz.).

Będę wdzięczny :) nie linczujcie :)

Dzeki!

Edytowane przez jogg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
13 godzin temu, jogg napisał:

na poziomie netgeara r7000 (którego też można wyhaczyć używkę w podobnych cenach jak ac68u) - ale nie wiem czy obsłuży te wszystkie funkcje (vpn, samba, dlna, ftp, bitT etc.) tak jak asus na swoim OFW i jak z jego zasiegiem (ac68u vs r7000) ?

R7000 wszystkich funkcji nie obsłuży na OFW, wgrywając alternatywne FW robisz z nim co chcesz :) W kwestii zasięgu R7000 jest lepszy. 

model rt-ac68u (only 800mhz)

Ja nadal uważam, że to świetny router i jeżeli nie dysponujesz większym budżetem - warto go kupić, nawet z drugiej ręki. 

Dodam, że przeczytałem tutaj test ac68u i wg niego wypada, że WAN obsługuje ok 350mbps

faktycznie tyle obsługiwał, ale na pierwszych wersjach FW - w momencie pisania recenzji. Obecnie 500 Mbps nie będzie dla niego wyzwaniem. 

W necie znowu czytam, że ac68u niby dociąga owe 750mbps, ale nie wiem czy z qos i port forward czy bez i trybem ctf (ktory rzekomo wylacza niektore funkcje jak np. qos. i portforwarding,

przekierowanie portów działa - to jedna z podstawowych funkcji w routerze :) CTF wyłącza w tomato QoS, Bandwidth limiter, IP Traffic, Bandwidth Monitor i Web usage. Można się obyć bez tych funkcji mają taką "rurę" do internetu :) Kupując Asusa możesz zamiast tomato użyć FW Asuswrt-Merlin. Tam takich problemów nie ma. QoS działa (jako tako, ale jednak), bandwidth limiter podobno również poprawiono. W sumie przy 500 Mbps nie wiem czy jest sens jakoś specjalnie szykanować pasmo - tomato z tymi funkcjami idealnie sprawdzało się kilka lat temy, kiedy prędkości naszych łączy dostępowych nie przekraczały 2-5 Mbits a korzystała z jednego łącza 1 banda użytkowników :) W domu, nawet przy kilku urządzeniach, nie jestem pewien czy potrzebujesz przy takiej przepustowości aż takich narzędzi :) 

nie linczujcie

a dlaczego mielibyśmy :852_question::D po to jest forum aby rozwiewać swoje wątpliwości ;) 

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
jogg

house, dzieki za odpowiedzi :) bez linczu - btw : w sensie, nie raz bywalo na forach tak, ze przy zadaniu podobnych pytan bywał lincz :) 

2 hours ago, house said:

R7000 wszystkich funkcji nie obsłuży na OFW, wgrywając alternatywne FW robisz z nim co chcesz :) W kwestii zasięgu R7000 jest lepszy. 

Generalnie  mam do wyboru w podobnej cenie ac87u, r7000  oraz ac68u rev e1 (3.0.0.4.380)  (e1 = tomato odpada ?)   lub za 150-200 zł mniej ac68u rev a1. (3.0.0.4.374)

Jaki soft alternatywny jest ok dla r7000 ? (tomato by shibby ?) Widzialem tez wsparcie dla OpenWRT   lub zupelnie cos innego cos innego ? By mogło spelnic wspomniane wczesniej funkcje :) Choć ten WRT Merlina jest super.

wielka zagwozdka...

2 hours ago, house said:

faktycznie tyle obsługiwał, ale na pierwszych wersjach FW - w momencie pisania recenzji. Obecnie 500 Mbps nie będzie dla niego wyzwaniem. 

Good news :)  lecz z  tego co czytalem u shibbiego, to przy podniesieniu FW na wyższe wersje (więc i też podniesienie CFE, juz nie pamietam jakie to wersje, to asus zablokował mozliwosc instalacji third party firmwares, bez mozliwosci downgrade) Czy ta wersja do której nadal 3rd party FW jest wspierane, to również obsłuży WAN 500mbps lub więcej ?

2 hours ago, house said:

przekierowanie portów działa - to jedna z podstawowych funkcji w routerze :) CTF wyłącza w tomato QoS, Bandwidth limiter, IP Traffic, Bandwidth Monitor i Web usage. Można się obyć bez tych funkcji mają taką "rurę" do internetu :) Kupując Asusa możesz zamiast tomato użyć FW Asuswrt-Merlin. Tam takich problemów nie ma. QoS działa (jako tako, ale jednak), bandwidth limiter podobno również poprawiono. W sumie przy 500 Mbps nie wiem czy jest sens jakoś specjalnie szykanować pasmo - tomato z tymi funkcjami idealnie sprawdzało się kilka lat temy, kiedy prędkości naszych łączy dostępowych nie przekraczały 2-5 Mbits a korzystała z jednego łącza 1 banda użytkowników :) W domu, nawet przy kilku urządzeniach, nie jestem pewien czy potrzebujesz przy takiej przepustowości aż takich narzędzi :) 

Właściwie to racja, cieżko wysycić takie łączę, niemniej jednak fajnie jakby szło odzielić p2p od np. YT/netflixa w 4k etc. Nadal nie mam tych 500mbps, a głód userów wielki na dane :)

Przeczytałem trochę o tym Merlin i myślę, że ku niemu bym się skłaniał najbardziej :).

Nie bardzo jednak potrafie zrozumiec jakie są sciezki aktualizacji FW tj. kupujac np. ac68u z fw 3.0.0.4.374 rev.1 to czy mogę od razu wrzucić najnowszego merlina ? I ew. wrocić z powrotem gdyby coś ? Czy najpierw musze podążać za oficjalnymi FW Asusa aż do najnowszych wersji i wówczas dopiero Merlina ? Gdzieś po drodze podnosi się CFE oraz gubię wsparcie dla 3rd party FW ? (wspomniana wczesniej blokada producenta) ? Bez mozliwosci powrotu na starszy FW ?

czy tomato jest wspierane przy rev hw e1 (ac68u) ?  Bo wiem, że c1 na pewno nie...

Edytowane przez jogg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
1 godzinę temu, jogg napisał:

bez linczu - btw : w sensie, nie raz bywalo na forach tak, ze przy zadaniu podobnych pytan bywał lincz

nie tutaj ;) 

Generalnie  mam do wyboru w podobnej cenie ac87u, r7000  oraz ac68u rev e1 (3.0.0.4.380)  (e1 = tomato odpada ?)   lub za 150-200 zł mniej ac68u rev a1. (3.0.0.4.374)

RT-AC68U E1 =brak tomato. Miałem wszystkie te routery u siebie, najmilej wspominam AC68U. AC87U miał trochę lepszy zasięg jednak R7000 przegonił obydwa modele w tej kwestii. Nie są to jakieś ogromne różnice, jednak są. Wybrałbym R7000.

Jaki soft alternatywny jest ok dla r7000 ?

Choć ten WRT Merlina jest super. wielka zagwozdka...

dla R7000 nazywa się XWRT-VORTEX ;) 

asus zablokował mozliwosc instalacji third party firmwares

Po jednej konkretnej wersji OFW nie można wrócić na starsze przez webgui, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby wgrać FW przez tryb odzyskiwania i specjalny tool : 

Dodaj odpowiedź w tym temacie, aby wyświetlić ukryty link.

Czy ta wersja do której nadal 3rd party FW jest wspierane, to również obsłuży WAN 500mbps lub więcej ?

spokojnie da sobie radę.

Przeczytałem trochę o tym Merlin i myślę, że ku niemu bym się skłaniał najbardziej :).

Wybierając Asus'a największą wydajność (również WAN) i sprawność dystrybucji sygnału Wi-Fi uzyskasz na Merlinie - to nic innego jak zmodyfikowane OFW.  Tomato używa się ze względu na potrzeby i funkcje, ustępuje ono nieco w wydajności względem OFW/Merlin.

Nie bardzo jednak potrafie zrozumiec jakie są sciezki aktualizacji FW tj. kupujac np. ac68u z fw 3.0.0.4.374 rev.1 to czy mogę od razu wrzucić najnowszego merlina ? I ew. wrocić z powrotem gdyby coś ? Czy najpierw musze podążać za oficjalnymi FW Asusa aż do najnowszych wersji i wówczas dopiero Merlina ?

w przypadku Asus'a są dwie - jedna przycisk upgrade w webgui lub tool. Te routery nie psują się od flash'owania. Można sobie szastać jak się zapragnie. OFW-Merlin, Merlin-OFW itp. Tomato wymaga wspomnianego wcześniej tool'a. Niezależnie jaką wersję RT-AC68U kupisz możesz wgrywać od razu najnowsze FW - nie ważne jakie - Merlin bazuje na źródłach GPL producenta.

• Super! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
jogg

super! Ale fajnie mieć mozliwosc popisac z kims kto ma taką wiedze (empiryczną przede wszystkim!)

w gruncie rzeczy wszystko zaczelo sie wyjasniac.

34 minutes ago, house said:

RT-AC68U E1 =brak tomato. Miałem wszystkie te routery, najmilej wspominam AC68U. AC87U miał trochę lepszy zasięg jednak R7000 przegonił obydwa modele w tej kwestii. Nie są to jakieś ogromne różnice, jednak są. Wybrałbym R7000.

więc r7000 ma najlepsze radio :) przejrzalem Twoje testy r7000 na roznych FW ( XWRT-VORTEX, advanced tomato, OFW) i wyglada na to, ze w dalszym ciągu OFW ma najwieksza wydajnosc na 5ghz :)   Ciężko ocenić czy będę krecił nosem przy wifi np. od ac68u, choć faktycznie budynek jest duży. R7000 wizualnie dla mnie lepiej wypada niz ac68u, ale wiadomo - rzecz gustu.

Czytalem reckę o 87u i wcale nie bylo WOW w porowaniu z ac68u. Jedynie na czym mi zalezalo (za dopłatą) to gwarancja że owe 500mbps na WAN da radę, ale jak się okazuje z Twoich wypowiedzi, da :) 

88u czy ac3200 (choc tego juz na stronie asusa nie widze) - to juz ogolnie moc, ale nie te pieniadze...

XWRT-VORTEX - faktycznie klon WRTMerlina :)

Uzywales moze ? Jak sprawują się te wszystkie ficzery (open vpn, dlna, bt, ip traffic, qos etc.?)  vs Oryginalny MerlinWRT Asusa, bo pewnie sam Merlin go nie rozwija?. Zapomnialem wspomniec wczesniej o vpn faktycznie, ktorego chetnie bym uruchomił :) Działa  WOL przez VPN'a ? W ktorym urządzeniu/sofcie jest to najlepiej rozwiazane ? Z tego co wnioskuje po lekturach i przeczytanych postach to wlasnie wersje Merlina WRT są najwydajniejsze.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
12 minut temu, jogg napisał:

przejrzalem Twoje testy r7000 na roznych FW i wyglada na to, ze w dalszym ciągu OFW ma najwieksza wydajnosc na 5ghz

rzeczywiście, alternatywnego FW używa się z potrzeby (funkcje) a nie kaprysu posiadania czegoś innego :) Zazwyczaj jest to kompromisem związanym z utratą części "juice" z WiFi :) 

Ciężko ocenić czy będę krecił nosem przy wifi np. od ac68u, choć faktycznie budynek jest duży

zależy od stropów, może tak może nie, trudno ocenić - na pewno w ramach jedne kondygnacji będzie zdecydowanie lepiej.

Czytalem reckę o 87u i wcale nie bylo WOW w porowaniu z ac68u. Jedynie na czym mi zalezalo (za dopłatą) to gwarancja że owe 500mbps na WAN da radę, ale jak się okazuje z Twoich wypowiedzi, da :)

tak, da się ale przy AC87U dochodzi kwestia bardzo długiego uruchamiania routera - posiada on osobny CPU dla radia 5GHz. W porównaniu z wcześniej wymienionymi modelami trwa to wieczność :)

XWRT-VORTEX - faktycznie klon WRTMerlina :) Uzywales moze ?

nie, nigdy nie zdecydowałem się na R7000 jako daily-driver - bywał tylko od czasu do czasu na chwilę do zabawy. 

Jak sprawują się te wszystkie ficzery (open vpn, dlna, bt, ip traffic, qos etc.?)  vs Oryginalny MerlinWRT Asusa, bo pewnie sam Merlin go nie rozwija?

działają dokładnie tak samo jak w Asusie, tam pod spodem jest prawie taki sam linux. Z tego co pamiętam to jakiś towarzysz radziecki to produkuje (ale mogę się mylić), na pewno nie Merlin.

W ktorym urządzeniu/sofcie jest to najlepiej rozwiazane ? Z tego co wnioskuje po lekturach i przeczytanych postach to wlasnie wersje Merlina WRT są najwydajniejsze.

Merlin mod jest wydajny bo bazuje na OFW, po prostu :) WOL przez VPN powinien działać. Najlepiej rozwiązany VPN - Asus. Netgear w OFW wymaga odpowiedniej nazwy dla połączenia VPN w Windows (przynajmniej kiedyś tak było) . 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
jogg
W dniu 7.09.2017 o 14:08, house napisał:

tak, da się ale przy AC87U dochodzi kwestia bardzo długiego uruchamiania routera - posiada on osobny CPU dla radia 5GHz. W porównaniu z wcześniej wymienionymi modelami trwa to wieczność :)

witaj ponownie house,

doczytalem, tam jest quantenna pod radio, ale tylko 5ghz ? Stąd tez shibbiemu nie wartało rozwijać tego modelu dla tego wyjątku(jednego modelu). Teoretycznie przy wyłączeniu 5ghz, wówczas router obsługuje 2,4ghz tylko z użyciem głównego cpu ? I to przyśpiesza jego start ? Czy to bez różnicy ?

Z tego co przeanalizowałem to MerlinWRT jest o wiele bardziej dynamicznie rozwijany niż XWRT-VORTEX, choć może błędnie sugeruję się ilością modeli (tylko 3) dla którego to ma wsparcie...hmm..

Z czapy nr1  : A co powiesz o synlogy 1900ac  (Bo podobny cenowo do omawianych.)  ? W kontekście omawianych wcześniej ficzerów, rozwoju alt-softu typu WRT, zasiegu wifi i ogólnie jakości sprzętu ?

Z czapy nr2:  j.w. - >  linksys wrt1900ac - jest  podobnej cenie do cenie ac87u, r7000.

Miałeś z tym doświadczenie ? Jedynie co znalazłem to, że wspiera OpenWRT... 

Czy to sensowny sprzęt ? Przekombinowałem ? :)

Nowe pytanie - czy po wgraniu MerlinWRT w modelu rt-ac68u rev.A1, po ustawieniu aby po buttonie na LED robić OC na 1GHZ, ma to jakiś racjonalny sens ? Znaczny przyrost wydajności WAN/LAN/WIFI/USB? etc ? Czy raczej kosmetyka (wg. testu shibbiego, to niewiele się zmienia, ale może nowsze FW coś zmieniły, to jednak starszy test)  ?

Podejrzewam, że wersji C1-E1 jako default 1GHZ mają lepiej dopracowane chłodzenie lub też nowsza rewizja procka po prostu zachowuje sie tak samo jak poprzednik (termicznie) , wiec desing płyty i radiatorów jest ten sam :)  ?

Jesli chodzi o CFE  - Co znalazłem u shibbiego (  https://openlinksys.info/forum/viewthread.php?thread_id=18132 ), czy to nadal nie zmienia tego o czym wcześniej wspomniales tj. że w każdej chwili można zrobić tryb recovery i wrzucić starsze softy ze starszym CFE ?

"Dla posiadaczy "starszych" wersji Asus wydał narzędzie Asus AC68U DDR Configuration Upgrade Tools. To narzędzie zmienia CFE naszego routera na nowsze (ze wszystkimi jego zaletami i wadami). Niestety uruchomienie programu może mieć tylko dwa rezultaty:
1) mamy już nowszą wersję CFE i program zakończy swoje działanie
2) program wykryje starszą wersję CFE i bez pytania nam je zaktualizuje

Szkoda, że producent nie daje nam prawa do zdecydowania czy chcemy zaktualizować CFE czy też nie. Na szczęście istnieje sposób by dowiedzieć się, którą wersję CFE posiadamy w naszym egzemplarzu routera. Po wydaniu w konsoli komendy "nvram get clkfreq" zwrócone zostaną nam dwie wartości oddzielone przecinkiem - pierwsza wartość to taktowanie procesora, druga pamięci."

#

Znalazłem na stronce netgear - ich systemowe rozwiazanie na pobranie plikow bt, "Netgear Downloader" - czy r7000 wspiera tą funkcje ?

#

Na tą chwilę najbardziej przekonuje mnie rodzina asusa, ze względu na MerlinWRT :) a konkretniej ac68u (cena/jakość)

zwłaszcza po przeczytaniu tych testów (o ile wyniki prawdziwe :D )

1. 

wydajnosc starszego ac68u na super poziomie, lepsze od r7000.

tutaj podobnie

2. 

3. 

vs 

choć nie przekonuję mnie (może zupełnie niepotrzebnie) - 800mhz w rev.a1 oraz pionowa pozycja urządzenia (dużo miejsca),

nie wiem czy bede potrzebował tomato (Raczej nie z powodu spadku wydajności), to moze by sie pokusic o nowsze rewizje np. e1 ? ale wtedy juz wchodze na poziom cen modelu 87u :) 

Przekombinacja nr .2 :) ? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
2 godziny temu, jogg napisał:

doczytalem, tam jest quantenna pod radio, ale tylko 5ghz ? Stąd tez shibbiemu nie wartało rozwijać tego modelu dla tego wyjątku(jednego modelu). Teoretycznie przy wyłączeniu 5ghz, wówczas router obsługuje 2,4ghz tylko z użyciem głównego cpu ? I to przyśpiesza jego start ? Czy to bez różnicy ?

bez różnicy. Nie ma FW innego niż OFW/Merlin które "teretycznie" wyłączyłoby radio 5 GHz dla szybszego startu. @shibby nie wydał tomato ze względu na zbyt duże nakłady pracy dla jednego modelu.

Z tego co przeanalizowałem to MerlinWRT jest o wiele bardziej dynamicznie rozwijany niż XWRT-VORTEX, choć może błędnie sugeruję się ilością modeli (tylko 3) dla którego to ma wsparcie...hmm..

korzysta ze źródeł GPL Asusa dostępnych zaraz po wydaniu OFW. Niektóre zmiany trafiają z flagowych modeli do tych starszych właśnie dzięki GPL i Merlinowi.

Z czapy nr1  : A co powiesz o synlogy 1900ac

dokładnie to :) :

Z czapy nr2:  j.w. - >  linksys wrt1900ac Miałeś z tym doświadczenie ?

tak :

3 godziny temu, jogg napisał:

Nowe pytanie - czy po wgraniu MerlinWRT w modelu rt-ac68u rev.A1, po ustawieniu aby po buttonie na LED robić OC na 1GHZ, ma to jakiś racjonalny sens ? Znaczny przyrost wydajności WAN/LAN/WIFI/USB? etc ? Czy raczej kosmetyka (wg. testu shibbiego, to niewiele się zmienia, ale może nowsze FW coś zmieniły, to jednak starszy test)  ?

Podejrzewam, że wersji C1-E1 jako default 1GHZ mają lepiej dopracowane chłodzenie lub też nowsza rewizja procka po prostu zachowuje sie tak samo jak poprzednik (termicznie) , wiec desing płyty i radiatorów jest ten sam :)  ?

OC przyspieszy Ci jedynie transfery USB. WAN będzie nieznacznie szybszy. LAN i WIFI tego nie zauważą :) C1-E1 mają nową rewizję procka który jest nieco szybszy ale konstrukcyjnie to ten sam router. Największe różnice to ograniczenia wgrani alternatywnego FW.

Jesli chodzi o CFE  - , czy to nadal nie zmienia tego o czym wcześniej wspomniales tj. że w każdej chwili można zrobić tryb recovery i wrzucić starsze softy ze starszym CFE ?

można. DDR config tool dotyczył tylko pierwszej partii routerów które pojawiły się zaraz po premierze, później z czasem wszystkie miały domyślnie nowsze ustawienia i narzędzie stało się zbędne. 

Znalazłem na stronce netgear - ich systemowe rozwiazanie na pobranie plikow bt, "Netgear Downloader" - czy r7000 wspiera tą funkcje ?

tak, wprowadzono to w międzyczasie przy aktualizacji OFW.

choć nie przekonuję mnie (może zupełnie niepotrzebnie) - 800mhz w rev.a1

niepotrzebnie, zawsze możesz go pogonić wyżej :) 

nie wiem czy bede potrzebował tomato

wgraj, zobacz i wyrób sobie opinię. Mnie tomato nigdy nie przekonało na routerach z ARM chodź notorycznie go używałem na MIPS ;)

to moze by sie pokusic o nowsze rewizje np. e1 ? ale wtedy juz wchodze na poziom cen modelu 87u

ale to jest prawie 200pln różnicy, to nie ten sam poziom cenowy. Jeżeli zrezygnujesz z tomato na start i skłaniasz się ku Asusowi to wybierz nowe E1. Merlin robi robotę :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
gabrychu

Jako użytkownik RT1900ac, jeśli miałbym zmieniać ruter to na ASUS RT-AC68U + Merlin lub RT-AC86U :D

Edytowane przez gabrychu
zmiana
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
jogg

czesc  :)

wracam z powrotem i ostatecznie ....

mam ac68u :)  (hw a1, aktualny soft to 3.0.0.4.374) 

konfiguracja to 1 minuta klikania, wiec super!

natomiast mam pewne uwagi już na samym poczatku uzytkowania :

- wifi (2,4ghz) na tel. iphone 5 - osiąga ok 50/50mb (Zasieg 4/4)- blisko routera, pozniej za jakis czas testuje a tu 2/1 mb (zasieg 4/4) - ta sama odleglosc. Po restarcie routera- znowu 50/50.

przy 5ghz podobnie lecz predkosci stosunkowo wyzsze - tj. ~
max 90/90mbps - ta sama odleglosc (Zasieg 4/4)

laptop (wlan 5ghz) - nawet ~160/110 mbps.

-natomiast co do zasiegu - wychodze z telefonem pietro wyzej.
zasieg (5ghz) - 2/4. Później spada 1/4, aż w końcu gubi zasięg.

przy 2,4ghz  podobnie tj.- zasieg 3/4, a potrafi zjechac do 1/4, później znów powrocic 3/4 i tak skacze.

-laptop nie testowalem jeszcze.

Wiadomo wtedy predkosci lecą na łeb.

2,4ghz - porywy 20/14mbps, 5ghz - jesli juz załapie to jakies smieszne wartosci rzędu 0,7mbps (etc.)

Wiec troche brak stabilnosci siły zasiegu na wifi.

pytania
1. Jaki soft powinienen wgrac - najnowszy asus wrt / czy najnowszy merlin ? tomato ? Głównie chce mocny wifi / dobre predkosci.
2. Jak to jest jesli obie sieci 2,4 / 5 ghz nazywają się tak samo - wtedy pojawia sie jako jedna ? Lepiej tak czy nazwac obie sieci inaczej ?
3. Czy mozna np. wylaczyc 2,4 ghz i pozostawic tylko 5 ghz ?
4. Czy uzyskane predkosci wifi są ok ? (laptop prz 5ghz pokazał max ~167/115mbps, iphone 5 - 90/90mbps, na 2,4ghz - ~50/50mbps) - wszystko stojąc obok routera.

Dzięki za helpa :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
2 minuty temu, jogg napisał:

1. Jaki soft powinienen wgrac - najnowszy asus wrt / czy najnowszy merlin ? tomato ? Głównie chce mocny wifi / dobre predkosci.

Asuswrt-Merlin

3 minuty temu, jogg napisał:

2. Jak to jest jesli obie sieci 2,4 / 5 ghz nazywają się tak samo - wtedy pojawia sie jako jedna ? Lepiej tak czy nazwac obie sieci inaczej ?

ja bym nazwał inaczej. Przy tej samej nazwie sieci dużo zależy od preferencji klienta w kwestii przełączania pasma i reguł jakie stosuje przy przełączaniu.

4 minuty temu, jogg napisał:

3. Czy mozna np. wylaczyc 2,4 ghz i pozostawic tylko 5 ghz ?

jak najbardziej tak

4 minuty temu, jogg napisał:

4. Czy uzyskane predkosci wifi są ok ? (laptop prz 5ghz pokazał max ~167/115mbps, iphone 5 - 90/90mbps, na 2,4ghz - ~50/50mbps) - wszystko stojąc obok routera.

Trudno ocenić, nie wiem jakie możliwości ma ten smartfon. Na pewno sprawdziłbym inne kanały, tryb sieci na Auto i ręcznie wymuszone 40/80 MHz szerokości kanału (odpowiednio dla każdego pasma).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
jogg

dzięki house za szybką odpowiedź :1335_ok_hand_tone1:

40 minutes ago, house said:

Asuswrt-Merlin

po prostu załadować przez gui najnowszą wersje ? Chciałbym zrobić backup starej wersji FW, można to zrobić spod gui ?

Czy po załadowaniu najnowszego Merlina, zmienia się także CFE na najnowszy ? Czy to nastepuję tylko po wgraniu najnowszego softu od asus'a ?

Co do reszty, to dam znać wieczorem, gdy będę w domu, jak wypadną testy. Jak na razie zasięg oceniam jako lepszy niż stary wag200, ale przepaści nie ma. Zobaczymy na nowszym sofcie.

Czy są jakieś inne, warte zastosowania Tipy przy konfiguracji pod merlinem ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Tak, wgrywasz normalnie jak zwykłą aktualizację poprzez webgui. 

9 minut temu, jogg napisał:

Czy to nastepuję tylko po wgraniu najnowszego softu od asus'a ?

przy merlinie także

9 minut temu, jogg napisał:

Czy są jakieś inne, warte zastosowania Tipy przy konfiguracji pod merlinem ?

w sumie nie, wszystko dokładnie tak samo jak w OFW. Typ NAT loopback warto zmienić z Asus na Merlin. Dla pewności pełne factory reset.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
jogg
On 10/6/2017 at 9:47 AM, house said:

Tak, wgrywasz normalnie jak zwykłą aktualizację poprzez webgui. 

pobralem najnowszego merlina, wrzucilem przez webgui, 100% zakonczone sukcesem, a FW bez zmian :)

30/30/30 reset ? czy inna droga upgradu ? hmm

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

@jogg np w ten sposób : 

tylko podajesz plik Merlina, po wszystkim factory reset i powinno być ok ;) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
jogg

dzięki house! Sprawdzę wieczorem..

a czy jest sens i czy da sie zrobic backup starej wersji / oryginalego  fw _374 ? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

pomijając to, że nie ma sensu, to nie da się :) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
jogg

no to mały surprise @house, podczas ładowania przez restoration (przy ok 99%) - wyskakuję błąd przesyłania i ostatecznie router startuje nadal ze starym FW  :DD:DD co on się tak trzyma tej historycznej edycji ?

Co dalej działamy ? 30/30/30 i potem restoration ? hmm

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

czasami tak się dzieje, normalka :) ostatnio ten błąd widziałem w GT-AC5300, zaraz po tym jak poinformowano mnie, że FW pobrany z witryny producenta nie jest dostarczony przez Asus ;) 

2017-09-21_173649.thumb.png.da4d77e4c01fab6d390955622709be7d.png

Ustaw z palca IP na karcie sieciowej, odepnij pozostałe urządzenia i podłącz się do portu LAN1. Ładuj do skutku, za którymś razem pójdzie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
jogg

ni hu hu, ciągle to samo :D  kilka razy probowalem i za każdym razem dokladnie tak samo sie sypie,

może spróbować starsze softy najpierw, zamiast ładować najnowszy?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
7 godzin temu, jogg napisał:

może spróbować starsze softy najpierw, zamiast ładować najnowszy?

i to jest myśl - jeżeli jesteś w tej chwili na OFW 3.0.0.4.374.* zaktualizuj na początek OFW bezpośrednio do 3.0.0.4.380.7743 a następnie (dalej przez webgui) do Merlina 380.67 (ten same źródła GPL). Na koniec wgraj najnowsze 380.68_4.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
jogg

i to rozwiązało problem, ale nie udało się wskoczyć od razu na 3.0.0.4.380.7743, zacząłem od tych 378. Później najnowszy OFW, a na końcu Merlin. Wszystko ok.

W międzyczasie testowałem transfery i zasięgi na 5G. Ten ostatni soft wcale nie jest najszybszy, bodajże ostatni 378 pokazał u mnie 200/100 po wifi (5g), ostatni już 130/70.

Prędkosci na krańcach domu również podskoczyły, ale czy zasięg ? hm odrobinę na pewno.

Robiłem też reset 30/30/30 - lecz nie wiem co to czyściło, skoro wszystkie ustawienia pozostały, tylko tryb recovery wymuszony, ale to nie trzeba takiej procedury do tego :) Możecie wyjaśnić ? 

postawiłem ten router majac na wanie adres publiczny. Na dzień dobry wyłaczyłęm UPnP. Właczyłem też wszystkie zabezpieczenia z AiProtection. Coś jeszcze by wartało zastasować ? Dzięki za porady :)

Edytowane przez jogg
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
4 godziny temu, jogg napisał:

Robiłem też reset 30/30/30 - lecz nie wiem co to czyściło, skoro wszystkie ustawienia pozostały

w takim razie nic nie wyczyściło, wizard konfiguracji powinien się pojawiać po ponownym uruchomieniu.

Coś jeszcze by wartało zastasować ?

szerokość kanału ręcznie na 40/80 MHz dla WiFi, kanały również ręcznie po przebadaniu okolicznych sieci, reszta ustawień w trybie auto. Tryb nat-loopback na Merlin i Stealth-mode dla diod informacyjnych ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
jogg
15 hours ago, house said:

w takim razie nic nie wyczyściło, wizard konfiguracji powinien się pojawiać po ponownym uruchomieniu.

potem wrzuciłem spod menu factory default i był już wizard. Ale czy to jest równoznaczne z 30/30/30 ?

dla 2,4ghz default jest 20/40 MHz

dla 5ghz default jest 20/40/80 MHz

czyli to jest ok ?

Reszta już ok :) 

dzięki house!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
50 minut temu, jogg napisał:

dla 2,4ghz default jest 20/40 MHz

dla 5ghz default jest 20/40/80 MHz

czyli to jest ok ?

nie, to są automaty, ustaw na sztywno najwyższą wartość dla każdego pasma.

51 minut temu, jogg napisał:

potem wrzuciłem spod menu factory default i był już wizard. Ale czy to jest równoznaczne z 30/30/30 ?

można tak powiedzieć ;) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
jogg

hej, nie odzywałem się jakiś czas :)

Wszystko niby śmiga ale......

mam dziwnego rodzaju przypadłość na tym routerze, której nie potrafie wyjaśnić tj.

co jakiś czas tracę internet, mimo tego, że kontrolka na routerze (info o dostepie do neta jest ok)

na merlinwrt - internet na WANie jest ok., LAN/WIFI - lokalnie działa ok.

co wtedy robie ? Wchodzę na głownej stronie 'network map' w internet connection - klikam OFF/ON (suwak) i działa znów ok. Zauważyłem, że czesto jest ten bug gdy wchodze na WEBGUI przez WAN gdzieś spoza domu, ale też niezawsze, czasem się wykrzaczy nawet bez żadnego działania, a czasem działa kilka dni bez zająkniecia.. Co to moze byc ? :13_upside_down:

Inne pytanie - znajomy chce kupic router pod ffth, zastanawiam sie czy nie wystarczy mu asus rt-ac1200g+ ? czy lepiej jednak niech wskoczy na rt-ac68u ?

Czym one się różnią ? Zależy też na silnym radio......

Dzięki z góry :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

co jakiś czas tracę internet, mimo tego, że kontrolka na routerze (info o dostepie do neta jest ok)

u mnie taki problem związany był z dns od ISP. Włączenie i wyłączenie WAN rozwiązywało problem na jakiś czas, przestawienie na dns google pomagało na dłużej.

Inne pytanie - znajomy chce kupic router pod ffth, zastanawiam sie czy nie wystarczy mu asus rt-ac1200g+ ? czy lepiej jednak niech wskoczy na rt-ac68u ?

Czym one się różnią ? Zależy też na silnym radio......

ac68u to dualcore, w najnowszej wersji z o wiele lepszym CPU, lepsze radio, zasięg, anteny i więcej RAM.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
jogg

u mnie takim problem związany był z dns od ISP. Włączenie i wyłączenie WAN rozwiązywało problem na jakiś czas, przestawienie na dns google pomagało na dłużej.

dzieki house! 

Wiesz, tylko dziwne jest to, że objaw sie nasila jak zaczynam grzebać po WEBGUI przez WAN'a.

i .. oczym zapomniałem wspomnieć.

Mam włączone pingowanie na WAN'a i gdy to się sypnie, to po IP Asusa z Internetu nie widać. Nieosiągalny... Więc bramka leży.

ac68u to dualcore, w najnowszej wersji z o wiele lepszym CPU, lepsze radio, zasięg, anteny i więcej RAM.

przekonałeś mnie :)

W US jest jeszcze model 1900P (odpowiednik 68u po tuningu) z lepszym procem bodajże, ale ten 68u będzie mu hulał na pewno.

Edytowane przez jogg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

a OFW tak samo się rozłącza ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
jogg

nie próbowałem, wrzucę wieczorem i potestuje kilka dni.. ale żeby tak bez Merlina ? :-) Ciężko będzie mi się przestawić:)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi