Skocz do zawartości
tony_bcc

Jaki router w miejsce Netgear x8- r8500

Rekomendowane odpowiedzi

tony_bcc

Witam, jak w temacie.

jaki router polecacie w miejsce netgear x8? Z obecnego jestem zadowolony ale mam okazje sprzedać( i jeszcze zarobić) wiec będę poszukiwał nowego routera. Nie mam jakichś specjalnych wymagań, x8 sprawował się bardzo dobrze. Nie jestem zaawansowanym użytkownikiem, nie posiadam nas ( jeszcze nie). Mam wpięte 2 dyski 1tb każdy, kilka urządzeń podłączonych do sieci. Nie wgrywam alternatywnego oprogramowania. Taki typowy domowy użytkownik. Mój budzet to 1800 pln. 

Dodam jeszcze ze zastanawiałem się nad x10.

Pozdrawiam

Edytowane przez tony_bcc

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

w tym budżecie masz 3 opcje :

Netgear i Asus mniej więcej na tym samym poziomie jeśli chodzi o wydajność i zasięg WiFi. Asus ma lepsze transfery z USB 3.0 oraz bardziej uniwersalne i wyposażone w funkcje FW. Netgear ma potężny CPU ale taki sobie FW ( chociaż dużym + jest PLEX). Linksys z zasięgiem trochę gorzej (chociaż nie jest źle) ale najszybsze transfery z USB, bardzo mocny CPU i podstawową wersję FW (bez dodatkowych funkcji które np posiada Asus). Z tych trzech wybrałbym - najtańszy :) poza wskazanymi różnicami wszystkie będą działać mniej więcej tak samo ;) 

• Super! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
tony_bcc

Dzięki house,

linksys nie brałem pod uwagę( sam nie wiem dlaczego) ten netgear mnie kusi chociażby dla plex chociaż podobno nie działa aż tak płynnie. Na Amazon x10 jest za $399 wiec jest nieźle.  X10 sprawia wrażenie "future proof" tak jak pisałeś potężne serce, wiec kusi najbardziej.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Nighthawk X10 ma CPU który np Synology pakuje do serwerów NAS :) Rzeczywiście jest dobrze wyposażony sprzętowo a CPU to mocarz, ale aby z tego skorzystać w pełni trzeba zaopatrzyć się np w serwer NAS z 10G a CPU tak naprawdę przyda się jedynie w PLEX. Płynność odtwarzania materiałów wideo nie jest zła, używając go przez ok 2 tygodnie nie zauważyłem większych problemów - grało to naprawdę ok. Linksys ma równie mocny CPU - jego SoC Marvell robi robotę a zawsze można się pobawić alternatywnym FW. Z tych trzech osobiście wybrałbym Asusa jeśli pod brać pod uwagę jedynie funkcje OFW a Linksys jedynie w kontekście tych 2 dysków po 1TB :) Netgear mnie nie przekonał ze względu na to co oferuje GENIE, pomimo takiego "wypasu" sprzętowego. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
tony_bcc

To fakt Genie wyglada delikatnie mówiąc biednie. Rozważę tego Asusa. A tak przy okazji zapytam bo jeżeli są jakieś przecieki o następcy tego Asusa lub x10 to może warto poczekać ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Przecieki są - wybierz sobie :) : 

i high-end :

Na GT-AC5300 warto czekać ze względu na CPU, który jest również w wyżej podlinkowanych routerach. Co do samego routera to ja np go pomijam ze względu na to, że Asus wypuścił go w wersji beta i co chwila użytkownicy borykają się z jakimiś problemami firmware. Oparto go o nowy kernel linuxa, zmieniono szatę graficzną, dodano bardzo dużą paletę funkcji( np system IPS/IDS i funkcje dedykowane graczom) ale moim zdaniem to produkt dla bogatej gimbazy. Warto pomyśleć nad RT-AC86U - odrobinę inny CPU ale nadal wart zainteresowania ze względu na funkcje FW i cenę.  I oczywiście zostaje również RT-AC88U - fajny poprzednik AX88U. Netgear na razie nic nie zapowiedział więc nie wiadomo kiedy i czy pojawi się następca X10. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
tony_bcc

No ciekawe. Dzięki za info. To teraz na spokojnie przejrzę linki i coś  wybiore  ?.Dam Znajdź jak kupie.

dzieki 

Edytowane przez tony_bcc
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
tony_bcc

Spedzilem ostatni dzień na przeglądaniu i mam chyba większy mętlik w głowie niż poprzednio ?

X10 fajny, ten Asus gr-ac tez prawdziwy potwór ale jak przeglądam opinie to wszystkie maja skrajne opinie. Jedni piszą same zachwyty inni same negatywy. Ja potrzebuje routera głównie do małej domowej chmury i oglądam dużo filmów przez kodi (nie używam tv do niczego innego) raczej nie gram a Asus to trochę wyglada ma router dla graczy. Po tzw. Ostygnięciu zastanawiam się na routerem który zrobi ta sama robotę co te dwa potwory. Z drugiej strony ( nie mam mało lat ) ale gimnaza się we mnie chyba odzywa ? i fajnie mnie tyle opcji co Asus czy x10. Budżet nawet wzrósł do ponad 2k, mętlik w głowie tez ?

Pozdrawiam

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Słuchaj, a może inaczej - zamiast wywalać 2 kilo gotówki na tego typu sprzęt warto się zastanowić czego tak naprawdę potrzebujesz i z czego będziesz korzystał ? :) Sam swego czasu  łykałem najnowsze, najbardziej wypasione modele, szastałem aktualizacjami FW aby zmaksymalizować osiągi routera a po głębszym zastanowieniu doszedłem do wniosku, że :

• nie potrzebuję kupować funkcji z których nie wiem kiedy skorzystam,
  • nie muszę mieć najnowszego potwora za wór pieniędzy tylko dlatego, ze jest flagowym modelem do którego ślinią się gimby :) ,
  • gamingowy router to wyciąganie kasy od nieświadomych klientów - to, że zaimplementowano w nim jedną czy dwie funkcje i pokolorowano webgui na czerwono nie znaczy, że ten sprzęt jest jakoś szczególnie wyjątkowy ;) Asus wyjątkowo bezczelnie wprowadził "gaming" do routerów z tą swoją opcją WTFast - na początek dodano obsługę 8 gier... i tak zostało do dziś. Jakoś szczególnie ta funkcja nie wyróżnia na tle innych tego typu rozwiązań.

I tak doszedłem do wniosku, że zacznę szanować swoje PLNy i kupiłem RT2600ac Synology. Nie widzę różnicy względem wcześniej posiadanego "gamingowego" Asusa z pięknym logiem ROG :D Nie zmieniło się nic, jest równie szybko i bezproblemowo a do tego bezpieczniej (biorąc pod uwagę cykl wydawniczy FW i aktualizacje zabezpieczeń). Może na Twoim miejscu lepszym rozwiązaniem byłby dobry router ze średniej półki cenowej a różnicę w cenie zainwestować w jakieś AP, powerline'y, karty sieciowe, adaptery WiFi i uszyć sobie sieć w domu do własnych potrzeb ? Rób jak uważasz. a w razie potrzeby coś się doradzi :) 

• Lubię 1
  • Super! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
tony_bcc

Bez zbędnej wazeliny powiem ze to najlepsza odpowiedz jakiej chyba po chichu oczekiwałem. I wyglada na to ze skupie się na dobrym zasięgu i portach usb ewentualnie kupię nas i może pobawię się w oprogramowanie zamiast bajerow typu qos czy plex który notabene można postawić na serwerze.

dzieki house.

Ale teraz poleć proszę alternatywę  do synalogy abym miał porównanie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Alternatywą dla Synology będzie bliźniacza konstrukcja sprzętowa - Netgear R7800. Ułomności GENIE już znasz :) Kolejnym ciekawymi modelami są dobrze znane na rynku R7000 i RT-AC68U (w najnowszych rewizjach to ten sam sprzęt). Osobiście po tych starszych Broadcom'ach widzę, że obecnie prym wiodą rozwiązania Qualcomm (Synology właśnie) zarówno w kwestii wydajności jak i zasięgu. R7000 ma świetny a RT-AC68U dobry zasięg, jednak RT2600/R7800 mają lepszy. Wydajność wszystkich rozwiązań jest bardzo dobra, nie ma się praktycznie do czego przyczepić (są drobne niuanse w kwestii wydajności USB czy portu WAN - wszystko znajdziesz w moich recenzjach). Routera moim zdaniem nie kupuje się na zapas ale kombinując "przyszłościowo" można byłoby pokusić się o RT-AC86U (wg zapowiedzi będzie miał bardzo dobrą relację ceny do wyposażenia, nie wiadomo na razie nic nt wydajności czy zasięgu). No i w końcu warto powrócić do wspomnianego wcześniej Linksysa WRT3200ACM - kapitalna wydajność USB na bardzo szybkim CPU Marvell. Cenowo wyjdzie podobnie jak wspomniane wcześniej modele. Zasięg całkiem niezły a jako "regular user" nie zauważysz różnic w kwestii FW. Naciskałbym najbardziej na to co posiadam i znam od podszewki, czyli Synology. 

15 minut temu, tony_bcc napisał:

pobawię się w oprogramowanie zamiast bajerow typu qos

+1 dla Synology w tej kwestii

16 minut temu, tony_bcc napisał:

czy plex który notabene można postawić na serwerze

dokładnie, a plex'a nie postawisz bo wbudowane rozwiązania DLNA w NAS'ach są mniej "zasobożerne" i działają lepiej

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
tony_bcc

Super , to w przyszył tygodniu sprzedam x8 i biorę się za synalogy.

pozdrawiam 

• Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
tony_bcc

@house Netgear X8 sprzedany.  Własnie kupiłem Synology RT2600AC.

Jeszcze raz dziękuje bardzo za rady i pomoc w wyborze. Jak będę myślał o zakupie NAS to się znowu odezwę.

Pozdrawiam wszystkich którzy cos doradzali fantastyczne forum :1295_raised_hands_tone1:

Edytowane przez tony_bcc
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
tony_bcc

Wyglada na to ze szukam routera , znowu.  Zwracam rt2600ac, ze względu na zasięg . Jakieś propozycje?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

a co z tym ? 

sprawdzałeś jak wygląda RT2600ac na tle okolicznych sieci ?

Teraz pozostaje jedynie Asus RT-AC5300 lub GT-AC5300, jeżeli wykładnikiem ma być jak najmocniejszy zasięg jednego urządzenia.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
tony_bcc

Cześć House,

w okolicy nie mam żadnych innych sieci. Sąsiedzi są za daleko i nie maja wifi. 

Zasięg to nie jedyne kryterium ale na synology zasięg był słabszy i  złapałem dziwne lagi, nie wiem czy może coś namieszałem z ustawieniami ale wiele urządzeń  dostało lag. Wróciłem do x8 i jak rękom odjął. Szkoda  o rt2600ac to bardzo fajny router. A oprogramowanie bije na głowę to co do tej pory testowałem. 

Zastanawiam sie jeszcze nad przetestowaniem Asusa 86. Najwyżej zwrócę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
5 godzin temu, tony_bcc napisał:

Zastanawiam sie jeszcze nad przetestowaniem Asusa 86. Najwyżej zwrócę.

Zacnie wyposażony model, jednak za wcześnie moim zdaniem, aby decydować się na niego już teraz- widać w nim problemy wieku dziecięcego niestety (jedynie w kwestii firmware).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi