Skocz do zawartości
neon

Plan sieci w nowym lokum

Rekomendowane odpowiedzi

neon

Hej Panowie,

Muszę podać plan sieci w nowym lokum i chciałem się zapytać jak warto zrobić? Chodzi o to, że mam w głównym pomieszczeniu położone Gniazdo RJ45 i w korytarzu również. Chciałem jeszcze po pokojach takie same gniazda pociągnąć, bo chciałem wszystko na kablu mieć. Według projektu mam mieć jeden światłowód, dwie skrętki komputerowe i dwa koncentryki. Wszystko mogę rozbudować. Wszystkim w domyśle ma zarządzać mój Router p-nie Synology RC2600. 

jakbyście mi coś doradził, żeby to zrobić dobrze bo zupełnie nie mam do tego głowy obecnie to byłbym wdzięczny. nie chciałbym, żeby mi jakąś lipę wcisnęli. Dodatkowo w g.pomieszczeniu mam mieć gniazdo rtv+ 2 SAT-GFS 520.

Nad drzwiami wejściowymi w skrzynce podobno będzie światłowód i rozumiem, że tam modem od operatora.  Moim zdaniem gniazdo z korytarza przeniosę do jakiegoś pokoju. 

Moje pytanie są takie: 

•  czy w tej skrzynce przy światłowodzie coś mam jeszcze wstawić ? 
  •  ile warto gniazd RJ45 wstawić przy sobie np. tv, xbox, synology itp.? bo jedno gniazdo to na pewno za mało.  
  • czy może warto jedynie switche powstawiać i tyle ? 
  • Czy jeden kabel jedno gniazdo RJ45 czy można i jest ok. dwa gniazda RJ45 na jednym kablu ?  

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
4 godziny temu, neon napisał:

Chciałem jeszcze po pokojach takie same gniazda pociągnąć, bo chciałem wszystko na kablu mieć

Zrób gniazdka w każdym pomieszczeniu lub miejscu w którym chcesz aby dostępne było połączenie kablowe, przeprowadź kable do jednego miejsca w którym będzie stał sprzęt sieciowy i niech wszystkie kable spotkają się w czymś takim :  

Nie posiadasz wymaganych uprawnień, aby wyświetlać zawartość linków.
 . 

Moim zdaniem gniazdo z korytarza przeniosę do jakiegoś pokoju. 

przeprowadź tam, gdzie docelowo będzie patch panel, router i modem.

2. ile warto gniazd RJ45 wstawić przy sobie np. tv, xbox, synology itp.? bo jedno gniazdo to na pewno za mało.  

przy TV/konsola,player min 4szt :) NAS możesz przenieść gdzie Ci się podoba, ale im więcej gniazdek tym lepiej. Optymalnym rozwiązaniem będzie po 1-2 szt na każde pomieszczenie, a nóż-widelec zachce Ci się dodatkowo postawić tam AP :) 

3. czy może warto jedynie switche powstawiać i tyle ? 

Na pewno 1 switch z odpowiednią ilością gniazd - równą tej w patch panelu.

• Super! 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
neon

Wielkie dzięki :) 

House a ten 1 switch to wtedy do routera podłączyć ? 

Jaki switch warto brać ? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
17 minut temu, neon napisał:

House a ten 1 switch to wtedy do routera podłączyć ? 

tak, wszystkie gniazdka spotykają się na patchpanelu, stamtąd patchcordy do switcha a 1 port ze switcha wpinasz do dowolnego portu routera.  Tym sposobem masz podpięte wszystkie urządzenia w gniazdkach w pomieszczeniach a dodatkowo 3 porty w routerze pozostają do wykorzystania... 

17 minut temu, neon napisał:

Jaki switch warto brać ? 

jakikolwiek z odpowiednią liczbą portów, chyba że masz potrzebę zarządzania nim np przy wdrażaniu VLAN, VOIP, PoE itp :)  

• Super! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
neon

Rewelka House :) 

Wielkie dzięki jeszcze raz :)  Muszę jeszcze się dowiedzieć czy w tych obecnych skrzynkach jest jakieś gniazdko elektryczne na modem, router i switch.  A ten Patchpanel to bez zasilania chodzi ? 

a i jeszcze wymiar Synology RC2600 z tego co pamiętam 39 cm ? 

Edytowane przez neon
  • Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
3 minuty temu, neon napisał:

A ten Patchpanel to bez zasilania chodzi ?

tak :) 

3 minuty temu, neon napisał:

a i jeszcze wymiar Synology RC2600 z tego co pamiętam 39 cm ? 

77 x 280 x 169 mm,  ale :

Czyli jednak router Synology po R7000 ? ;) 

• Super! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
neon

do R7000 nie mam zastrzeżeń, bo użytkuję i prywatnie i służbowo. Jednak wiadomo jak jest, że obsługa Synology samego SRM to bajka. Dodatkowo prywatnie i służbowo używam serwerów Synology i jestem bardzo zżyty z tym softem. Chciałem ujednolicić przede wszystkim soft w obsłudze, dodatkowo większa moc i możliwości.  Patrząc przyszłościowo wybór jest prosty i zmiana na RT2600ac jest jak najbardziej racjonalna i uzasadniona. Chyba, że mnie jeszcze czymś zaskoczycie na forum :) lub Synology wypuści nowy model :) Mam jeszcze kilka miesięcy, ale już niestety muszę wszystko zaplanować. Obecnie wybrany jest RT2600 AC. :))  

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
6 minut temu, neon napisał:

Chyba, że mnie jeszcze czymś zaskoczycie na forum :) lub Synology wypuści nowy model :)

routera czy NAS'a ? Bo jak NAS'a to wypuszcza co chwila coś nowego, w kwestii routerów na ten rok nie będzie nic.

7 minut temu, neon napisał:

Mam jeszcze kilka miesięcy, ale już niestety muszę wszystko zaplanować. Obecnie wybrany jest RT2600 AC.

Dobry ruch :good:

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
neon

Router - bo jak mi się trochę miesięcy przedłuży to nie wiadomo. :) a na 2018 planują coś z routerów nowego ? chociaż ten RT2600ac wtedy będzie miał lepszą cenę :) 

NAS'y jak na razie są niezawodne i w 100 % je wykorzystuję. Chociaż nie wiem czy tu coś się nie zmieni.  

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
5 minut temu, neon napisał:

a na 2018 planują coś z routerów nowego ?

Synology SG1000 Network Gateway ale dla zupełnie innej grupy klientów :) 

6 minut temu, neon napisał:

NAS'y jak na razie są niezawodne i w 100 % je wykorzystuję. Chociaż nie wiem czy tu coś się nie zmieni.  

tzn że się zepsują, nie wykorzystasz ich w 100% czy zmienisz na coś innego ? :D 

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
neon

a to spoko, bo jak za duży wybór to głowa boli :) 

jedno i drugie, wykorzystuje je przede wszystkim do magazynowania treści i kopii bezpieczeństwa.  Dzięki NAS praca zdalna z każdego miejsca i wszyscy pracownicy pracują na tej samej bazie od razu po wprowadzeniu zmian.

Jakby na razie większa moc oczywiście by się przydała, ale nie jest to duży problem obecnie i w myśl zasady "lepsze wrogiem dobrego :)  ".  

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
neon

" Moim zdaniem gniazdo z korytarza przeniosę do jakiegoś pokoju. 

przeprowadź tam, gdzie docelowo będzie patch panel, router i modem. "

House jeszcze tylko jedno pytanie : a po co te jedno gniazdo RJ45 przenieść do skrzynki czy półki gdzie będzie całe centrum. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
neon

Dziś cały dzień normalnie nie mogę się obudzić :) Dodatkowo znajomy zrobił Sobie biuro w kable do sieci, gdzie 12-14 urządzeń a kabli 4 pociągnął :) . Każdy pokój jeden kabel, bo zapomniał i nie miał czasu. Dodatkowo wszystko położone ściany, podłoga etc. I  teraz się pyta co robić :) co byście mu doradzili ? :) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Switche niech znajomy sobie rozstawi :)

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
neon

House a takie dobre switche w takim wypadku ? zasilane z gniazdka są lepsze ? Ciekawe jak przyjmie informację, że ma coś jeszcze kupować i ustawiać :) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Możesz użyć PoE, bez zasilaczy ale to inna półka cenowa.

• Super! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
neon

Ale cena do góry ? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

A nie? :)

• :-) 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
neon

a najlepsze co jest i co polecasz ? jak nie przykłada się do takich spraw to niech płaci :) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Polecam to co znam i używam, jednak co byś nie kupił to będzie ok. Przynajmniej w kwestii switchy. Używam PoE w Netgear I Zyxel,ale modele 48 port więc trochę drogie.

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
neon

Tak też mu podam. Ciekawe tylko czy ten Jego Orange DSL pociągnie. Orange nie pozwala na zmianę tych jego modemów - routerów. Macie jakieś doświadczenie z Orange DSL ? Bo może się coś zmieniło w tej materii ? 

House a do tekiego Switcha np. 12 portów mogę jeszcze na zakończeniu wpiąć jakiś router żeby miał jeszcze wifi ? bo ten orange DSL to już wifi to na pewno nie pociągnie przy 4 pomieszczeniach ? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Zamiast routera można tam wpiac jakiś tani AP.

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
neon

a go się tylko wpina i działa czy trzeba coś konfigurować ? jakieś sprawdzone AP

House a jakie Twoje zdanie o tym Orange DSL - taki mały jakby modem router w jednym. to jest ok ? namawiałem go na lepszy router żeby podłączyć pod ten ale nawet miejsca nie zagospodarował. Orange twierdzi, że daje bezpieczeństwo Swojej sieci.  Sam zawsze wpinam wszędzie gdzie można Swój sprzęt, bo w mało co wierzę. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
12 godzin temu, neon napisał:

a go się tylko wpina i działa czy trzeba coś konfigurować ?

i jedno i drugie :) 

jakieś sprawdzone AP ?

Te które sprawdziłem to : 

. Większość z nich to spory wydatek, więc najbardziej optymalnym rozwiązaniem byłby zakup taniego routerka np Asus'a i przestawienie go w tryb AP.

House a jakie Twoje zdanie o tym Orange DSL

Nie mam zdania, gdyż nie korzystam, ale zawsze dążyłbym do większej kontroli nad moją siecią - czytaj - własnoręcznie skonfigurowanego. 

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
neon

Też tak myślałem tylko tak mała szafkę wsadzil, że chyba nawet modem Orange ledwo wejdzie normalnie masakroza no ale czego się nie robi dla Kumpla

Wysłane z mojego Nexus 5X przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
neon

Panowie czy jest jakiś mały switch, żeby na dwa wejścia puścić na LAN. 5 kabli jest pociągniętych a modem-router Orange ma 4 LAN, czy mogę tu podłączyć switch bez zasilania, żeby ten 5 kabel wykorzystać ? co tu wybrać ? większe switche nie wchodzą w grę bo nie ma miejsca.  

czy najmniejsze to tylko 5 portowe i z zasilaniem ? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
33 minuty temu, neon napisał:

czy najmniejsze to tylko 5 portowe i z zasilaniem ?

tak, najmniejszy z nich to Netgear GS105 - bardzo mały, ale z zasilaczem. Wersja bez zasilacza - PoE - model GS105PE jest prawie 2x szerszy. Ewentualnie taki wynalazek : 

:) 

• Super! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
neon

A jak te dwa porównać to który zawsze lepszy z zasilaczem czy bez ? 

nawet ten mniejszy nie wiem czy wejdzie. 

już na pewno mniejszych nie ma ? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
Teraz, neon napisał:

już na pewno mniejszych nie ma ? 

lub 

Teraz, neon napisał:

A jak te dwa porównać to który zawsze lepszy z zasilaczem czy bez ? 

jakby je porównać to lepiej mieć 170 PLN w kieszeni i podłączony zasilacz :D 

• Super! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
neon

House a z tych małych możesz mi jeszcze polecić jakieś ? Jak nie wejdą do skrzynki to na pokój puści. Z zasilaczem już :) 

Chyba, że ten Netgear GS105 w zupełności wystarczy. Tylko niektóre mają oznaczenia GE lub samo E ? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi