Skocz do zawartości
H4mm3R

Asus RT-AC87U + Huawei e3372h obniżona prędkość pobierania

Rekomendowane odpowiedzi

H4mm3R

Witam wszystkich, parę dni temu przesiadłem się z DSL-N66U na RT-AC87U, wgrałem Merlina (poprawiła się stabilność połączenia, już nie zrywa po pół godzinie grania online) ale dalej borykam się z problemem obniżonej prędkości pobierania. Do połączenia z internetem używam Huawei E3373, dokupiłem anteny do E3373 żeby poprawić zasięg. Ale dalej mam problem z szybkością, podpięty przez kabel USB do routera speedtest pokazuje ok 20Mbps, podpięty bezpośrednio do komputera (usb stick w tym samym miejscu), speedtest pokazuje ok 30Mbps. Jumbo Frame - off, NAT- Auto, Firewall - off, QoS - off i ciągle bez zmian.  Ma ktoś jakieś pomysły jak poprawić pobieranie/zasięg? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

@H4mm3R połączenie przez router zestawia się w LTE ? Na ikonce modemu w Asuswrt powinno pojawić się LTE zamiast WCDMA. Problemem prawdopodobnie jest tryb LTE, który nie działa w AsusWRT. Poza tym modem to na pewno E3373 czy może jest to E3372(x) ? HiLink/modem ? Oficjalnie E3373 nie jest wspierany przez Asusa. Udało mi się na tym modelu uruchomić lte jedynie na ZTE MF821 I huawei E5573 hilink.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
H4mm3R

Tak to u mnie wygląda, kolor ikony modemu jest zawsze taki sam. Po podłączeniu do komputera jest informacja że jest to połączenie LTE. 

Mój błąd, modem to E3372h - 153

Zrzut ekranu20170729195023.jpg

Chyba znalazłem, modem muszę przerobić na wersję non hilink...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

17 minut temu, H4mm3R napisał:
Mój błąd, modem to E3372h - 153

Coś mi tu nie grało :) Czyli masz hilink I podwójny nat.

17 minut temu, H4mm3R napisał:
Tak to u mnie wygląda, kolor ikony modemu jest zawsze taki sam.

Nie chodzi o kolor ikony ale o tryb połączenia widoczny na głównej stronie firmware po zalogowaniu. Testowałem ten modem i wiem że pokazuje Ci wcdma zamiast lte. To jest główna przyczyna wolniejszego połączenia. Problem leży w firmware asusa w którym nie działa lte (działa z kilkoma pojedynczymi modemami). Anteny do modemu niczego tutaj nie zmienią. U mnie ac87u i E3372h działał bardzo podobnie - albo dopasujesz odpowiedni modem albo zmień router :) Ten sam modem w routerze synology nie ma takich problemów.

6 minut temu, house napisał:

Chyba znalazłem, modem muszę przerobić na wersję non hilink...

Dokładnie tak, wtedy modem przyspieszy, uzyskasz link lte i pozbędziesz się podwójnego nat'owania. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
H4mm3R

Zmiana firmware modemu coś pomoże?  w sensie przejście na wersję non hilink?

Jaki modem poleciłbyś? 

Dzięki wiszę piwo :1_grinning:

Edytowane przez H4mm3R

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Przerobienie na wersję non hilink robi się właśnie przez wgranie odpowiedniego firmware + kilka kodów do wklepania w modemie. Modemów nie polecę gdyż to za śliski temat jednym konkretny modem działa, inni mają z nim problemy (poniekąd ze względu np przez zasięg sieci) wspomniałem wyżej o modelach na których działało lte z ac87u.

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
H4mm3R

Poszukam jakiś przejrzysty tutorial i postaram się niczego nie zepsuć ;) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
oldboy

Poniżej tutorial, ale...czy to nie jest wynik niewydolności USB i małej ilości prądu?

http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=12&t=45272

http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=12&t=42416

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
H4mm3R
1 godzinę temu, oldboy napisał:

Poniżej tutorial, ale...czy to nie jest wynik niewydolności USB i małej ilości prądu?

Nie posiadasz wymaganych uprawnień, aby wyświetlać zawartość linków.

Nie posiadasz wymaganych uprawnień, aby wyświetlać zawartość linków.

Dzięki, też na to natrafiłem i rozumiem że w moim przypadku będzie potrzebna taka zmiana

2. Modem w trybie hilink, czyli ze stroną www do zarządzania i firmware 22.*

b) i chcesz zmienić na firmware 21.* trybu zwykłego, z programem do łączenia typu mobile partner
- zainstaluj sterowniki HUAWEI DataCard Driver (jeśli ich jeszcze nie masz)
- zainstaluj sterowniki FcSerial (bo zapewne ich nie masz)
- zainstaluj sterowniki MobileBrServ lub HUAWEI HiLink Switch Driver (FcSwitch) (jeśli ich jeszcze nie masz)
- wgraj firmware przejściowy E3372h-607_21.110.99.02.00
- wgraj modowany firmware z początkiem 21. i końcówką M (M jak modowany)
- wgraj dashboard UTPS (wirtualna płyta ze sterownikami i programem do łączenia)

Tylko nie do końca wiem skąd pobrać dashboard UTPS - czy to jest zawartość modemu? w sensie program do łączenia z siecią, w moim przypadku PLAY?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
H4mm3R

@house gdzie powinna pojawić się ikona/informacja że modem wpięty w router pracuje w trybie LTE?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

@H4mm3R zaraz po zalogowaniu do asuswrt. pod nazwą modemu w sekcji USB,

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
H4mm3R

Więc tak, firmware zmieniłem(chyba dobrze) ale bez poprawy. Ktoś w innym wątku polecał TP-Link TL-MR3020, więc kupiłem ale poprawa była nie duża. Padła decyzja o zmianie firmware w e3372h na hilink i wtedy uwaliłem modem :( metoda na igłę nie do końca działa - muszę jeszcze nad tym posiedzieć. Więc kupiłem drugi modem, ale E3372s-153  który jest kompatybilny (e3372h według listy nie jest komatybilny) z  MR3020 i po 10sec modem ma połączenie LTE i prędkości przekraczają 40Mbps.

Pytanie, AC87U używać w trybie standardowym czy AP?

PS. Admina poproszę o poprawienie tematu ;) 

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Skoro masz modem nie w trybie hilink i tplinka jako router to nie ma sensu utrzymywania podwójnego nat'owania - przestaw go w tryb AP.
Tytuł tematu możesz poprawić sam edytując 1 post. Jeśli Ci się nie uda, napisz co mam poprawić :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
H4mm3R

Tak zrobię ;)

Poprawić wersję modemu i routera, bo się pomyliłem pisząc pierwszego posta.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
H4mm3R

Dzisiaj z ciekawości wpiąłem modem do AC87U i ku mojemu zaskoczeniu modem pracuje w technologii LTE a prędkości są jak na TPlinku. Jednak radość nie trwała długo bo po ok. godzinie router jakby się "zapchał" i mimo połączenia z internetem nie ma łączności/nie ładują się strony. Po restarcie AC87U jest znowu ok. Ktoś borykał się z takim problemem?

@house nie mam możliwości edycji pierwszego posta

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Po podłączeniu modemu do asusa miałeś wpiętego tplinka w port wan? Nie włączył się czasem dualwan w asuswrt? Połączenie wan ustawione jest na usb modem i dualwan wyłączony?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
H4mm3R
5 minut temu, house napisał:

Po podłączeniu modemu do asusa miałeś wpiętego tplinka w port wan? Nie włączył się czasem dualwan w asuswrt? Połączenie wan ustawione jest na usb modem i dualwan wyłączony?

Dualwan był OFF, połączenie przez USB. Z E3372h był ten sam problem. W N66U nie było tego problemu. Zmiana firmware w z ori na Merlina też za dużo nie pomogła.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
5 godzin temu, H4mm3R napisał:

nie mam możliwości edycji pierwszego posta

poprawiłem wg życzenia

4 godziny temu, H4mm3R napisał:

Dualwan był OFF, połączenie przez USB. Z E3372h był ten sam problem. W N66U nie było tego problemu

masz możliwość sprawdzenia na jakimś aktywnym hubie USB z własnym zasilaczem, może problem leży po stronie "prądu". Dość częsta przypadłość.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
H4mm3R

Nie mam takiego huba, jak co to zakupię. Ewentualnie sprawdzę na drugim AC87U jak dojdzie paczka..

Wysłane z mojego HTC One M8s przy użyciu Tapatalka

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
H4mm3R

A coś takiego się sprawdzi? Czerwony kabel wpinam w ładowarkę sieciową z portem USB

Bo z tego co czytam nie każdy hub się nadaje.

eb46b02e4759bb649fec58c7b621.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Tak, jak najbardziej.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
ligeza

A czy podwójny nat jest aż tak bardzo uciążliwy? Bo sam Asusa AC68U używam jako głównego routera, a do niego mam wpięte dwa routery huawei B315 (Dual WAN) i nie zauważyłem jakichś problemów.  Posiadam również modem e3372h (czasem używam jak gdzieś wyjeżdzam) i w trybie hlink z routerem Nexx 3020h osiągałem całkiem dobre szybkości niedaleko nadajnika Plusa. Całość zasilana z chińskiego powerbanku na jedną baterię  18650 (ale również dobrze można zasilać z ładowarki telefonicznej) i poprzez Wifi (szerokość kanału 40Mhz) speedtest na laptopie dobijał prawie do 100mbit/s (LTE 1800 Plus). Na tym Nexx jest jakieś OpenWrt (chyba Luci) i działa w trybie AP, a routingiem i DHCP zajmuje się e3372h.

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
3 godziny temu, ligeza napisał:

A czy podwójny nat jest aż tak bardzo uciążliwy?

nie tak bardzo jeśli nie korzystasz z pasma od Ciebie do Internetu. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
ligeza
5 minut temu, house napisał:

nie tak bardzo jeśli nie korzystasz z pasma od Ciebie do Internetu. 

Właśnie że korzystam.  I na Polsacie i w Orange mam zewnętrzne IP. Na B315 mam poustawiane strefy DMZ i z VPN czy innymi usługami nie miałem problemu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
41 minut temu, ligeza napisał:

mam poustawiane strefy DMZ i z VPN czy innymi usługami nie miałem problemu.

voip i p2p też ? ogólnie można używać dmz. jednak osobiście otwieram jedynie to co potrzebuję. Nie mówię, że Twoja konfiguracja jest błędna :) po prostu mam zasadę, że normalny dostęp do sieci musi odbywać się w 2 strony bez kombinowania.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
ligeza
16 minut temu, house napisał:

voip i p2p też ? ogólnie można używać dmz. jednak osobiście otwieram jedynie to co potrzebuję. Nie mówię, że Twoja konfiguracja jest błędna :) po prostu mam zasadę, że normalny dostęp do sieci musi odbywać się w 2 strony bez kombinowania.

DMZ jest tylko na B315, a one są podłączone tylko do RT-AC68U (B315 -> DMZ ASUS -> cała sieć domowa). Dopiero na asusie mam przekierowane porty które potrzebuję. Skype łączy się bezpośrednio (upnp na asusie, sprawdzone podczas rozmowy w statystykach), rtorrent pokazuje port otwarty i leci pełną szybkością.  Reszta dostępu do sieci i NASa odbywa się przez VPN.  Niestety przy LTE nie ma powszechnie dostępnych routerów z trybem bridge. W ten sposób co opisuje nawet nie zauważam podwójnego natu, a jedyne otwarte porty to te które albo ręcznie przekieruje albo zrobi to asus poprzez upnp.

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
H4mm3R

Dodatkowe zasilanie modemu rozwiązało problem zrywanego połączenia, więc tplink ląduje w pudełku ;)

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

A jak wygląda sprawa obniżonej prędkości samego lte?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
H4mm3R
19 minut temu, house napisał:

A jak wygląda sprawa obniżonej prędkości samego lte?

Zależy od pory ale przekracza ponad 40Mbps

Zrzut ekranu20170815214342.jpg

Edytowane przez H4mm3R
  • Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Czyli problem rozwiązany, tak?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi