Jump to content
neon

Inteligentny Dom

Recommended Posts

neon

Witam chciałem zapytać czy mieliście kiedyś jakieś doświadczenie z "Inteligentny Dom" np. jak http://majsonic.pl/ ? 

Byłbym wdzięczny za jakiekolwiek komentarze. Co o tym myślicie i czy jest warto w takie coś wchodzić ? 

Pozdrawiam 

house

Warto wchodzić bo to przede wszystkim wygoda. Kolejna sprawa że w pewnych sytuacjach daje również pewną dozę bezpieczeństwa : inteligentne gniazdka zasilające , pozorowanie obecności w domu za pomocą oświetlenia, monitorowanie czujników zadymienia, zalania wodą, otwartych drzwi itp. Będę robił doktorat z dostępnych dostawców dopiero w przyszłym roku.

Wysłane przy użyciu Tapatalka

• Like it 1

neon

House a w cenach się orientujesz ? za ile warto ? 

możliwość ustawiania temperatury to wypas sprawa. jak z awaryjnością takich systemów. W praktyce testowałeś już taki system? 

house

Nie testowałem i nie orientuję się w cenach gdyż test w mieszkaniu jest lekko utrudniony :) Dopiero za jakiś czas będę miał hacjendę dla której planuję takie rozwiązania. Jak zwykle w takich systemach nie ma górnej czy średniej granicy cenowej. Wszystko uzależnione jest od tego co chcesz podpiąć i czym sterować.

Wysłane przy użyciu Tapatalka

neon

Jakbyś kiedyś opisał taki system to byłoby super :) 

Z tego co rozumiem, to podłącza się do routera - jednostka centralna i to ona zarządza wszystkim. 

Czy mieszkaniach ma ten system sens ? 

Idanit

Bardzo drogi i w dodatku zamknięty system. Obsługuje głównie protokół z-wave ma niby klika rozszerzeń ale współpraca z nimi jest bardzo chimeryczna. Zresztą polecam wbić do nich na forum i poczytać o problemach jakie mają użytkownicy. Żeby można mówić o prawdziwie "inteligentnym" domu system musi być otwarty, tak aby w każdej chwili można go było rozbudować. Za ułamek kwoty można mieć kombajn o gigantycznie większych możliwościach (Raspberry Pi plus płytka na GPIO raZberry lub z-Stick pod USB... maks 500zł), jest jednak mały kruczek, trzeba mieć choćby minimalne pojęcie o linuxie, natomiast jeśli jeszcze nie jest Ci obce arduino to wtedy "sky's the limit".

Nie twierdzę oczywiście, że to z gruntu zła centralka ale można mieć zdecydowanie lepiej za zdecydowanie mniej. I jeszcze jedno, jeśli centralka Fibaro to tylko Home Center 2!!!! wersja lite to kastrat, który nie ma nic wspólnego z inteligencją, brak LUA!!!!!! brak rozszerzeń do systemów alarmowych, brak Lili, brak...

Tak to wygląda u mnie, system to Domoticz. Pozycje 1 i 2 to właśnie razpberry pi i rozszerzenie z-wave. Reszta to rozszerzenia (softwarowe lub sprzętowe) zwiększające znacząco możliwości.

59513605f03d9_Domoticz(3).thumb.png.e8c91e47c7e844be905f174a253ef7ba.png

A tak wygląda interfejs webowy.

5951363670fc7_Domoticz(4).thumb.png.79f88ba9cc95f2df575c74a4767857f5.png

• Like it 3

neon

Temat jest nad wymiar bardzo ciekawy i możliwości systemu bardzo praktyczne:) 

Przy nowych budowach obecnie developerzy i inni zaczynają wchodzić w tą działkę. 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Similar Content

• ryba21
      By ryba21
      Witam, 
      Chciałbym się poradzić trochę mądrych głów, dużo wiedzy już pochłonąłem z forum ale nadal nie mam pewności.

Sytuacja wygląda następująco, w ciągu najbliższego miesiąca wprowadzam się do świeżo wybudowanego domu o powierzchni ok. 200m2 na 2 piętrach plus piwnica i strych. 
      Jako że w okolicy nie ma żadnych kabli muszę zdecydować się na internet LTE, najprawdopodobniej będzie to fioletowy operator ze względu na najlepsze pokrycie pasm w 3 najbliższych nadajnikach.

Czego potrzebuje to szybkie łącze, możliwość podłączenia po kablu minimum 4 stacjonarnych jednostek i w przyszłości dostawienie do tego domowego serwera pod torrenty itp. 
      Dodam że od miejsca na umieszczenie anteny zewnętrznej do pomieszczenia na router jest dosyć długa droga około 15m długości kabla.
      Do tej pory wytypowałem 3 możliwości:
      1: huawei b715s-23c + antena zewnętrzna ( + dodatkowy router ? ) 
      2: huawei b618s-22d + antena zewnętrzna  ( + dodatkowy router ? ) 
      3: HUAWEI B2368-66  ( + dodatkowy router ? ) 

I pytanie czy ktoś może podpowie w którą stronę uderzać i na co zwrócić uwagę ? 
      Z góry będę bardzo wdzięczny za pomoc.

• OpenITbot
      By  OpenITbot
      Nova MW6 to zestaw trzech urządzeń zasilanych technologią Mesh, które obejmują sygnałem WiFi dom o powierzchni do 6000 stóp kwadratowych. Technologia inteligentnego, automatycznego wyboru ścieżki zapewnia niezawodną sieć bezprzewodową i maksymalizuje szybszy domowy internet.

Bez względu na strukturę budynku, zestaw trzech urządzeń nova może w pełni pokryć do 6000 stóp kwadratowych. Nie ma miejsca dla martwych punktów, dzięki czemu możesz cieszyć się szybkim i stałym dostępem do sieci Wi-Fi gdziekolwiek jesteś.

Technologia Wave2 MU-MIMO i Beamforming Wyposażona w najnowocześniejszą technologię Wave2 MU-MIMO nova może komunikować się z wieloma urządzeniami bezprzewodowymi w tym samym czasie i tym samym znacznie przewyższa tradycyjne routery pod względem wydajności komunikacji. System jest również wyposażony w technologię Beamforming, która skupia moc nadawczą na urządzeniach bezprzewodowych w celu zwiększenia siły sygnału.
      Plug and play - łatwy sposób na tworzenie sieci w całym domu Bezpośrednio po wyjęciu z pudełka moduły nova parują się ze sobą nawzajem. Wystarczy podłączyć kable, a resztę pozostawić urządzeniu.
      Automatyczna optymalizacja sieci, aby zapewnić Ci dostęp do internetu Tradycyjna sieć nie jest w stanie nawiązać połączenia po utracie sygnału. To nie będzie stanowiło problemu z novą, ponieważ ta automatycznie utrzymuje status sieci. Jeśli więc nova zostanie odłączona, połączy się ponownie z dostępną novą, abyś mógł być online.
      Bezproblemowy roaming do korzystania z internetu bez opóźnień Dzięki płynnej funkcji roamingu możesz przejść z pokoju do pokoju bez utraty połączenia. Rozmowy video i gry online są teraz wolne od opóźnień, nawet gdy jesteś w ruchu.
      Zobacz, co się dzieje z aplikacją Tenda Wi-Fi Miej wszystko pod kontrolą. Możesz monitorować swoją novę podczas nieobecności za pomocą aplikacji Tenda Wi-Fi. Aplikacja pomaga dostosowywać i zarządzać siecią, na przykład dostępem użytkowników czy kontrolą rodzicielską.
      Centrum Twojego inteligentnego domu Nova może obsługiwać jednocześnie połączenia z wielu urządzeń, a także współpracuje z systemem Alexa w celu sterowania kompatybilnymi urządzeniami.
      Więcej informacji : http://www.tendacn.com/en/product/nova MW6.html
    • lebzuch
      By lebzuch
      Dzień dobry,
      szukam idealnego rozwiązania do mojego mieszkania. Mam przyłącze światłowodowe, do niego przypięty jest modem z wbudowanym routerem dostarczonym przez operatora Inea. Dalej, z routera idzie kabel ethernetowy do salonu w którym zamierzam postawić nowy router. Po LANie podłączone będą NAS Synology DS216j, PS4, Sony Android TV oraz soundbar. Po WiFi drukarka, kilka smartphonów, 2 Macbooki i inne drobne domowe smart urządzenia (odkurzacz, może kamery, jakieś lampy i inne gadżety). Powierzchnia mieszkania to ok 60m2, z tym że router będzie umieszczony przy jednym krótszych boków (mieszkanie na planie prostokąta).
      Zależy mi przede wszystkim na stabilnym i szybkim LANie do którego będą podłączone wszystkie urządzenia multimedialne, na bezproblemowym połączeniu WiFi AC z Macbook Pro (Time Machine na NAS) oraz w miarę stabilnym VPN.
      W tej chwili internet mam słaby ale z racji szybkiego rozwoju Inei zakładam, że niedługo może zdecyduję się nawet na 1000Mb/s.
      Czytałem sporo o routerach Asusa, Netgeara i Synology ale nie chcę niczego sugerować ponieważ w tym temacie mam totalnie otwartą głowę. Poza tym nie zależy mi na duplikowaniu funkcjonalności NASa w routerze, nie potrzebuję podłączać do niego dysku twardego czy drukarki. Koszt im mniejszy tym lepszy, max 1000zł ale jak będzie coś sensownego za 300zł to będę bardzo zadowolony.
      Pytanie: Jaki router sugerujecie dla technologicznego entuzjasty?
      Dziękuję

openitforum.pl

Forum poświęcone przesyłaniu i przechowywaniu danych w małej sieci. Prezentujemy testy urządzeń oraz pomagamy w ich obsłudze i konfiguracji.
  • Create New...

Important Information

We use cookies for purposes related to advertising, social media and statistics. By continuing to browse this site, you agree to our use of cookies. All information required in this matter includes: Privacy Policy, Guidelines and Terms of Use.