Skocz do zawartości
OpenITbot

Twój ruter może Cię podsłuchiwać – wyciekło kolejne szpiegowskie narzędzie od CIA

Rekomendowane odpowiedzi

OpenITbot

Firmware od CIA infekowało rutery Wi-Fi przez całe lata. Zarażone były rutery od 10 producentów, w tym Linksys, DLink czy Belkin. Wszystkie mogły być zamienione w urządzenia, które pozwalały CIA na monitorowanie i manipulowanie ruchem. O wszystkim poinformowała kilka dni temu WikiLeaks przez wyciek kolejnych tajnych dokumentów. Implant od CIA został nazwany CherryBlossom. Może on być szczególnie niebezpieczny, gdy użytkownik korzysta z modeli DLinka oraz Linksys. Mogą być one zdalnie zainfekowane nawet wtedy, gdy zabezpieczone są silnym hasłem. Staje się to możliwe dzięki exploitowi, który wyciąga owe hasła. CherryBlossom według dokumentów ujawnionych przez WikiLeaks działa na 25 modelach ruterów, zaś modyfikacje tego kodu pozwoliłyby w teorii na uruchomienie go na ponad setce różnych modeli ruterów. CherryBlossom po zainstalowaniu zamienia ruter w serwer kontrolowany przez CIA (CherryTree).  Przezeń może uruchamiać różne misje - te sprowadzają się do ataków na użytkowników na bazie ich numeru IP, adresu e-mail, adresu MAC, pseudonimu na chacie czy numeru VoIP. Podczas misji owa "wisienka" może kopiować część bądź całość ruchu, adresy e-mail, nazwy użytkowników w chatach oraz numery VoIP. Według serwisu ArsTechnica CherryBlossom nie różni się zbytnio od innych ruterowych malware. Co jednak wyróżnia produkt CIA, to zestaw narzędzi do obsługi programu - interfejs użytkownika, wsparcie serwerowe i długa lista potencjalnych misji, które można wykonywać przy pomocy CherryBlossom/Tree. Co ciekawe, ujawniona dokumentacja zaczyna się w roku 2007, co oznacza, że CIA korzystało z tego malware od zamierzchłych  czasów.

Lista routerów : https://goo.gl/FYjUyU

Więcej informacji : https://niebezpiecznik.pl/post/cia-od-10-lat-hackowala-setki-routerow-i-wikileaks-ma-na-to-dowody/

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

• Przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

• Podobna zawartość

• konrad573
      Przez konrad573
      No więc u mnie jest tragiczna sytuacja z internetem mam obecnie internet w multimedii 12mbs a osiągam tak do maks 1mb/s w moim bloku maks wyciągne do 10mb/s ze względu na starą infrastrukture. Mój obecny ruter to TL-WR340G v.2.24 i muszę go wymienić bo mi chyba szwankuję bo co jakiś czas potrafi się wyłączać . No więc Oferta mi się kończy w listopadzie i miesiąc wcześniej składam wypowiedzenie a związku tym zamierzam kupić nowy ruter który wykorzysta w 100% potencjału nowej sieci. No więc zostaję mi się tylko przeprowadzić ale to dopiero może być możliwe po nowym roku i obecnie nie mam innej możliwości jak LTE myślałem o ofercie t-mobile bo dla mnie jest konieczność bez jakich kolwiek limitów danych prędkości itd. Marzę o światłowodzie ale co poradzić nigdy nie poczuję jak to jest :c. Internet będzie mi potrzebny do grania w gry sieciowe i i zwracam uwagę na jak najniższe pingi (opóznienie). Gram w gry np które wymagają konfiguracji portów NAT PMP czy też UPNP np. Stronghold Crusader, Minecraft serwer, w trybie wieloosobowym i na obecnym to się nawet nie połączę a wszystko skonfigurowane. Szukam jak najlepszego Rutera 4G lub 5G LTE do gier sieciowych z możliwością zakładania serwerów w różnych gra co się wiąże z konfiguracją NAT portów. Budżet "Nie wiem ile' Chodzi o jakość nie ocenę bo dość mam problemów z moim internetem.
    • Łukasz Socha
      Przez Łukasz Socha
      A takie pytanko mam...czy sama zmiana routera może wpływać na odczuwanie szybszego działania sieci? Mam wrażenie, ze strony wczytują się szybciej...

openitforum.pl

Forum poświęcone przesyłaniu i przechowywaniu danych w małej sieci. Prezentujemy testy urządzeń oraz pomagamy w ich obsłudze i konfiguracji.

Powiadomienie o plikach cookie

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Wszystkie wymagane w tej kwestii informacje zawierają: Polityka prywatności, Regulamin oraz Warunki użytkowania.