Jump to content
gabrychu

Jaki router w miejsce RT-AC58U

Recommended Posts

gabrychu

Niespodziewanie RT-AC58U się sprzedał na pewnym portalu aukcyjnym :?:

house "w co" warto pójść: R6400, R6800 a może RT-AC68U (choć to już znacznie droższa opcja)? Cena najlepiej w okolicach 500 zł.

Edited by gabrychu
  • Like it 1

house

@gabrychu pomijając preferencje dot konkretnego producenta wybrałbym R6800. Bardzo dobra relacja ceny do wydajności, ale tylko po porównaniu funkcjonalności firmware względem Asuswrt. Jeżeli będziesz świadomy tego, czego nie ma w GENIE - to biorąc pod uwagę stabilność i wydajność nie można się w nim do czego przyczepić. Może do szerokości kanału w paśmie 2,4 GHz - ale osobiście używam jedynie dla telefonów więc dla mnie jest ok. Kupując nowego RT-AC68U tomato dla niego nie uświadczysz więc wybór obecnie jest oczywisty. Chyba, że poszukasz używanego - wtedy masz załatwiony i aspekt cenowy, alternatywnego FW i funkcjonalności. 

• Like it 1

gabrychu

A czy wiadomo jaki procesor siedzi w R6800, czy to Broadcom jak w innych modelach (np w R6400)?

Jakoś mało informacji jest na temat tego modelu w sieci. A chciałbym coś kupić już na dłuższy czas i fajnie jakby była możliwość w przyszłości skorzystać z innego oprogramowania niż oryginał.

Możliwe, że oryginał znudzi mi się po jakimś czasie ;)

house

Nie wiadomo. Chińskie strony wspominają coś o SoC Mediatek, po tym jak działa wnioskuję że jednak siedzi tam Broadcom. Jeżeli OFW Ci się znudzi, poszukaj używanego ac68u. Najważniejsze aby nie był w najnowszej wersji sprzętowej, która obecnie jest w sklepach.

Wysłane przy użyciu Tapatalka

gabrychu

Na Merlinie nowsze wersje też działają, tylko z Tomato nie działa.

Merlin: RT-AC68U (including revisions C1 and E1)

house

Tak, ale w zasadzie Merlin znudzi Ci się tak samo szybko jak OFW :) to prawie to samo

maxsol

Niedawno wymieniłem RT-AC58U na R6400 ze względu na problemy z pasmem 5GHz. Ogólnie jestem zadowolony z wydajności i stabilności sieci, niestety oprogramowanie to inna bajka. Nie bardzo chce też doradzać w sprawie kupna routera, bo sam mam do nich pecha. Tak jak myślałem, niedługo po sprzedaży Asusa, wyszła w końcu do niego aktualizacja, ale tego się akurat spodziewałem. Nie spodziewałem się natomiast takich obniżek routerów Netgeara. Kiedy kupowałem R6400, to najniższa cena była około 450 zł, teraz można kupić go za niecałe 400zł. Z kolei R6800 kosztowały prawie 600zł, dlatego zdecydowałem się na zakup R6400. Teraz nie wahałbym się dołożyć od R6800, no chyba że Asus RT-AC58U działa w końcu stabilnie.

Tak trochę odbiegając od tematu. Jeśli ktoś chce korzystać z VPN w routerach Netgear, to darowałbym sobie. VPN dodali chyba tylko pod marketing. W R6400 pomimo wcześniejszych zapewnień, nie będzie obsługi urządzeń mobilnych, chyba, że kupimy aplikacje, która obsługuje interfejs TAP. W przypadku VPN nie można praktycznie nic skonfigurować, tylko port i to czy połączenie ma służyć również do łączenia się z Internetem. Później pobieramy gotowy plik, zero ustawień zabezpieczeń czy dodawania użytkowników, z bezpieczeństwem ma to niewiele wspólnego. Wiele do życzenia pozostawia także wydajność, mnie udało się uzyskać zawrotne 3Mb/s, przy uploadzie 25Mb/s. Postawiłem odpowiednio skonfigurowany VPN na nieużywanym tablecie w Windowsem, który kupiłem za 150zł, procesor 1.8GHz, 1GB RAM i działa to o niebo lepiej.

• Like it 1

gabrychu

@house dalej nie wiem co wybrać i tak się zastanawiam nad Synology RT1900AC. Już chyba Cię pytałem o te model. Starszy "brat" jest za drogi na moje możliwości.

Nie potrzebuje cudów :) większość urządzeń mam podpięte pod lan, więc wydajność powinna być ok. Wifi to raczej dodatek, podłączone tylko telefony.

Dużą zaletą jest rozwijane oprogramowanie SRM, np w kwestii poprawek bezpieczeństwa.

house

RT1900ac jest ciekawym routerem pod względem oprogramowania, jednak jego wydajność odrobinę rozczarowuje. Jeżeli WiFi nie jest aż tak ważne to warto wziąć go pod uwagę. RT2600ac kupiłem właśnie ze względu na proces rozwijania SRM i przede wszystkim kapitalny Synology VPN. SRM to świeży "twór" na rynku jednak podoba mi się proces w jakim jest rozwijany a kwestia łataina dziur w nim wygląda całkiem nieźle. o RT1900ac poczytaj tutaj :

7 minut temu, gabrychu napisał:

Nie potrzebuje cudów https://openitforum.pl/uploads/emoticons/12_slight_smile.png większość urządzeń mam podpięte pod lan, więc wydajność powinna być ok

jak najbardziej powinna i będzie. Nie jest to kiepski router.

gabrychu

@house już chyba całe forum przeczytałem, raz jeszcze :D

W tej chwili mam podłączony WNDR3700v2 i nawet jakoś daje radę :)

Edited by gabrychu

house

RT1900ac jest zdecydowanie lepszym modelem niż WNDR3700v2 :) 

gabrychu

RT1900AC zakupiony.

Na pierwszy rzut oka "kawał" sprzętu, duży i cięższy w porównaniu do RT-AC58U :D
Mam wrażenie, że same anteny są większe od ww rutera. Żeby zmieścił się pod biurkiem musiałem "położyć" anteny.

Jeśli ktoś ma/miał do czynienia z NAS tej firmy to konfiguracja wygląda prawie identycznie, z tą różnicą ze konfigurujemy ruter ;)
Sprzęt działa od dwóch dni, ale nie miałem czasu na skonfigurowanie wszystkiego. Tak jak wspominał house (choć ma model o dużo lepszych parametrach) interfejs nie jest demonem szybkości ale jest fajnie przemyślany, łatwo większość rzeczy ustawić pod siebie.
Zasięg sieci 5 GHz wydaje się lepszy niż w RT-AC58U, ale mam podłączone tylko telefony. Sieć 2,4 GHz wyłączona bo z niej nie korzystam.
Fajną rzeczą jest możliwość ustawania powiadomień - albo cyklicznie albo w razie jakiś konkretnych zdarzeń.
Jest możliwość sterowania diadami LED, wyłączenie diod lub ustawienie według harmonogramu.
Jest tych ustawień trochę :)
Minusem jest tylko jeden port usb, jeśli by się chciało podłączyć dysk usb + drukarkę. Akurat miałem wolną kartę pamięci i na na razie to rozwiązanie mi wystarczy.

Jak na razie jestem zadowolony z zakupu.
Jedynie co mnie martwi to, że jest trochę gorący. Może powieszenie pod biurkiem to nie najlepsze miejsce ale zobaczymy z czasem.

RT1900AC.jpg

Edited by gabrychu
dodanie zdjęcia
  • Like it 3

house

Napisz @gabrychu za jakiś czas jak się sprawuje :)

gabrychu

Od kilku dni mam takie powiadomienia z rutera:

Title: Wykryto podejrzane zdarzenie sieciowe
Szanowny Użytkowniku,
Wykryto poniższe podejrzane zdarzenie:
Typ zdarzenia: Attempted Information Leak
Sygnatura: GPL WEB_SERVER 403 Forbidden
Dotkliwość: Medium
Źródłowe IP: 192.168.1.43
Adres IP miejsca docelowego: 104.20.22.219

Title: Wykryto podejrzane zdarzenie sieciowe
Szanowny Użytkowniku,
Wykryto poniższe podejrzane zdarzenie:
Typ zdarzenia: Attempted Information Leak
Sygnatura: GPL WEB_SERVER 403 Forbidden
Dotkliwość: Medium
Źródłowe IP: 192.168.1.43
Adres IP miejsca docelowego: 104.20.21.219

Ten adres IP należy do TV Samsunga.
Standardowe apki w tv, nic dodatkowo nie instalowałem.
I dlaczego od tygodnia takie cuda a nie wcześniej.
Mam się czegoś obawiać? Może trzeba TV odłączyć od sieci czy co :)

Edited by gabrychu
edycja
  • Like it 1

house

Myślę że nie ma się czym przejmować. Po prostu ustawienia reguły IDS nie znają ruchu z tv i krzyczą alertem. Sprawdź whois'em gdzie próbuje puknąć ten host, być może to jakaś wymuszona telemetria a synology tego ruchu po prostu nie zna. Sygnatura mówi jedynie o odmowie dostępu do jakiegoś webserwera i wskazuje rodzaj jako ryzyko utraty informacji. Osobiście nie używam tego systemu ze względu na to, że większość alertów miało charakter false positive

• Like it 2

gabrychu

Jeśli dobrze widzę host jest schowany za Cloudflare.

Ale tak jak piszesz, nie ma co przejmować :)

• Like it 1
  • Haha 1

house
Temat został zamknięty.

W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości proszę użyć funkcji "Zgłoś ten post". 

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Similar Content

• dzudzu9
      By dzudzu9
      Witam wszystkich.

Najpierw trochę o mnie

Łącze: 150/15
      Router: TP-Link Archer C1200
      Urządzenia po kablu:
      - TV
      - amplituner
      - XBOX360
      Urządzenia po wifi:
      - 2 telefony
      - tablet
      - laptop z kartą N6300 (N450 2.4 i 5 GHz) + podpięta karta na USB Netgear A6210 (na tym mi najbardziej zależy)

Odległość laptop - router ~7m, w zasadzie bez większych przeszkód (no chyba że drzwi do pokoju z laptopem są zamknięte  ). Żadne kable nie wchodzą w grę, PLC raczej nie da mi więcej i też wykluczam.
      Na karcie N6300 miałem linka w porywach 240-270, SpeedTest max 130Mb/s (N 5GHz).
      Na Netgear A6210 link raczej nie schodzi poniżej 480-530, momentami pokazuje i max karty czyli 866, SpeedTest osiąga max co daje dostawca (AC 5GHz).

Nowy router właściwie nic mi nie da, nie przesyłam danych pomiędzy urządzeniami / usb / nas.
      Mimo wszystko myślę nad zmianą. To co chciałbym osiągnąć:
      - możliwość osiągania jeszcze wyższych transferów (stały link 866, a po zmianie karty / laptopa jeszcze więcej)
      - dobre transfery po USB (pobieranie / "nas")
      - stabilność (co by ludzie nie mówili o TP-linku, ja nigdy żadnych problemów nie miałem: poprzedniego używałem ~10 lat, obecny od pół roku skonfigurowany i działa)
      - mile widziane rozbudowane opcje konfiguracyjne / download manager (wmawiam sobie, że będę się nimi bawił)

Generalnie co byłoby najlepsze w jak najniższej cenie
      - Netgear R6800 (używany, licytacja, zakładam że nie przekroczy ~240zł)
      - Liknsys EA7500 (nowy, 270zł)
      - Asus RT-AC68U (powystawowy, licytacja, zakładam że stanie na ~300-350zł)

O Netgearze i Asusie co nieco wiem, poczytałem testy, opinie, fora (również te) i wiem że są polecane ze wskazaniem na Asusa. O Linksysie niestety nie za wiele informacji. Nie zamierzam wgrywać alternatywnego oprogramowania.
      Jak one wypadają w bezpośrednim porównaniu? Czy warto dopłacać do jednego względem drugiego?

Z góry dziękuję za opinie.
    • kotto
      By kotto
      Czołem!
      jestem kompletnie zielony w temacie routerów dlatego postanowiłem poradzić się specjalistów, a patrząc na Waszą wiedzę chyba trafiłem w dobre miejsce:) Aktualnie posiadam łącze UPC 500/30 i standardowy modemo-router connet box, chciałbym zmienić go w tryb bridge i korzystać z czegoś zewnętrznego. Jeżeli chodzi o budżet to myślę, że kilka stówek, zależy mi na bezawaryjnej pracy, bezpieczeństwu i kilku ficzerach. Oprócz routera chciałbym abyście mi też poradzili czy do moich celów powinienem skłaniać się w stronę standardowego firmware'u, czy też może coś customowego.
      Na czym mi zależy:
      bezpieczeństwo - jak zapewne wiecie connect boxy nie są zbyt bezpieczne, do tego mają bardzo ubogi system logów, który nic nie pokazuje, jako że mało się znam na bezpieczeństwie sieciowym, chciałbym aby router sam miał w miarę dobrą konfigurację przeciwko exploitom i innym niebezpieczeństwom a przy tym dużo pokazywał w logach, fajnie by było abym widział też w GUI nieskuteczne próby połączenia się pod moją sieć domową nadzorowanie ruchu sieciowego i statystyki  USB  w miarę intuicyjny panel fajnie by było aby router miał możliwość wycinania reklam w obrębie całej sieci, ale nie jest to konieczny wymóg duży zasięg nie jest priorytetem dodatkowym atutem aczkolwiek niewymaganym jest automatyczne pobieranie i seedowanie torrentów za pomocą RSS, z tego co wiem to standardowe transmission które jest np. w tomato nie posiada funkcjonalności auto pobieranie poprzez RSS  
      Czy istnieje rozwiązanie które sprostałoby wszystkim moim wymaganiom a przy tym nie musiałbym wywalać na router bóg wie jakich pieniędzy? Z góry dzięki za pomoc:)
    • OpenITbot
      By  OpenITbot
      Archer A9 to najnowszy gigabitowy router bezprzewodowy w ofercie TP-Link. Stworzony został z myślą o wymagających użytkownikach, którzy cenią sobie dobrą jakość w przystępnej cenie. Od swojego poprzednika, routera Archer C9, różni się zastosowanymi technologiami wspomagającymi pracę, wydajnością WiFi oraz niższą, atrakcyjną ceną. Archer A9 pracuje w standardzie 802.11ac Wave2 i oferuje łączną przepustowość do 1900Mb/s w dwóch pasmach transmisji (600Mb/s w paśmie 2,4GHz oraz 1300Mb/s w paśmie 5Ghz). Dzięki temu użytkownicy mogą korzystać z codziennych, mniej wymagających aplikacji, takich jak poczta elektroniczna czy przeglądarka internetowa poprzez połączenie w paśmie 2,4GHz, używając w tym samym czasie pasma 5GHz do bardziej wrażliwych na opóźnienia zastosowań, np. transmisji wideo w jakości HD lub rozgrywek online. 

Wykorzystując technologię Smart Connect, Archer A9 automatycznie wybiera najlepsze pasmo dla każdego sprzętu połączonego z siecią. Zasięg i stałą siłę sygnału w każdym zakamarku domu zapewniają cztery anteny (trzy zewnętrzne i jedna wewnętrzna) wspierane przez technologię kształtowania wiązki (Beamforming). Umożliwia ona zlokalizowanie łączących się z routerem urządzeń, a następnie zwiększenie siły sygnału nadawanego w ich kierunku, zapewniając najwyższą wydajność i stabilność połączeń. 
      Dodatkowo, skuteczność połączeń zwiększona została poprzez zastosowanie technologii MU-MIMO 3X3, która wysyła pakiety danych do trzech urządzeń w tym samym czasie, optymalizując wydajność całej sieci. Archer A9 posiada także funkcję Airtime Fairness, która sprawia, że starsze urządzenia połączone z routerem nie powodują zmniejszenia prędkości sieci.

Archer A9 został wyposażony w jeden gigabitowy port WAN oraz cztery gigabitowe porty LAN, które gwarantują także szybkie połączenia przewodowe. Dostępny jest również port USB, umożliwiający podłączenie drukarki lub dysku zewnętrznego.
      Zaawansowane funkcje i technologie obsługiwane przez Archera A9, takie jak Kontrola Dostępu czy Serwer VPN, zwiększają bezpieczeństwo sieci bezprzewodowej. Rodzice z pewnością docenią także funkcję Kontroli Rodzicielskiej, dzięki której można zastosować blokadę dostępu do wybranych treści w Internecie. 
      Routerem można z łatwością zarządzać poprzez komendy głosowe (Amazon Alexa) i ułatwić sobie życie, korzystając z IFTTT, które umożliwia automatyzację wielu procesów. Natomiast bezpłatna aplikacja Tether (dostępna na systemy Android i iOS) sprawia, że konfiguracja routera oraz dostosowanie ustawień do własnych potrzeb jest niezwykle proste.

Zobacz cały artykuł

openitforum.pl

Forum poświęcone przesyłaniu i przechowywaniu danych w małej sieci.
Prezentujemy testy urządzeń oraz pomagamy w ich obsłudze i konfiguracji.
  • Create New...

Important Information

We use cookies for purposes related to advertising, social media and statistics. By continuing to browse this site, you agree to our use of cookies. All information required in this matter includes: Privacy Policy, Guidelines and Terms of Use.