Skocz do zawartości
  • 0
gabrychu

Jaki router w miejsce RT-AC58U

Pytanie

gabrychu

Niespodziewanie RT-AC58U się sprzedał na pewnym portalu aukcyjnym :?:

house "w co" warto pójść: R6400, R6800 a może RT-AC68U (choć to już znacznie droższa opcja)? Cena najlepiej w okolicach 500 zł.

Edytowane przez gabrychu
  • Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

16 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

• 0
house

@gabrychu pomijając preferencje dot konkretnego producenta wybrałbym R6800. Bardzo dobra relacja ceny do wydajności, ale tylko po porównaniu funkcjonalności firmware względem Asuswrt. Jeżeli będziesz świadomy tego, czego nie ma w GENIE - to biorąc pod uwagę stabilność i wydajność nie można się w nim do czego przyczepić. Może do szerokości kanału w paśmie 2,4 GHz - ale osobiście używam jedynie dla telefonów więc dla mnie jest ok. Kupując nowego RT-AC68U tomato dla niego nie uświadczysz więc wybór obecnie jest oczywisty. Chyba, że poszukasz używanego - wtedy masz załatwiony i aspekt cenowy, alternatywnego FW i funkcjonalności. 

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
  • 0
gabrychu

A czy wiadomo jaki procesor siedzi w R6800, czy to Broadcom jak w innych modelach (np w R6400)?

Jakoś mało informacji jest na temat tego modelu w sieci. A chciałbym coś kupić już na dłuższy czas i fajnie jakby była możliwość w przyszłości skorzystać z innego oprogramowania niż oryginał.

Możliwe, że oryginał znudzi mi się po jakimś czasie ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
  • 0
house

Nie wiadomo. Chińskie strony wspominają coś o SoC Mediatek, po tym jak działa wnioskuję że jednak siedzi tam Broadcom. Jeżeli OFW Ci się znudzi, poszukaj używanego ac68u. Najważniejsze aby nie był w najnowszej wersji sprzętowej, która obecnie jest w sklepach.

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
  • 0
gabrychu

Na Merlinie nowsze wersje też działają, tylko z Tomato nie działa.

Merlin: RT-AC68U (including revisions C1 and E1)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
  • 0
house

Tak, ale w zasadzie Merlin znudzi Ci się tak samo szybko jak OFW :) to prawie to samo

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
  • 0
maxsol

Niedawno wymieniłem RT-AC58U na R6400 ze względu na problemy z pasmem 5GHz. Ogólnie jestem zadowolony z wydajności i stabilności sieci, niestety oprogramowanie to inna bajka. Nie bardzo chce też doradzać w sprawie kupna routera, bo sam mam do nich pecha. Tak jak myślałem, niedługo po sprzedaży Asusa, wyszła w końcu do niego aktualizacja, ale tego się akurat spodziewałem. Nie spodziewałem się natomiast takich obniżek routerów Netgeara. Kiedy kupowałem R6400, to najniższa cena była około 450 zł, teraz można kupić go za niecałe 400zł. Z kolei R6800 kosztowały prawie 600zł, dlatego zdecydowałem się na zakup R6400. Teraz nie wahałbym się dołożyć od R6800, no chyba że Asus RT-AC58U działa w końcu stabilnie.

Tak trochę odbiegając od tematu. Jeśli ktoś chce korzystać z VPN w routerach Netgear, to darowałbym sobie. VPN dodali chyba tylko pod marketing. W R6400 pomimo wcześniejszych zapewnień, nie będzie obsługi urządzeń mobilnych, chyba, że kupimy aplikacje, która obsługuje interfejs TAP. W przypadku VPN nie można praktycznie nic skonfigurować, tylko port i to czy połączenie ma służyć również do łączenia się z Internetem. Później pobieramy gotowy plik, zero ustawień zabezpieczeń czy dodawania użytkowników, z bezpieczeństwem ma to niewiele wspólnego. Wiele do życzenia pozostawia także wydajność, mnie udało się uzyskać zawrotne 3Mb/s, przy uploadzie 25Mb/s. Postawiłem odpowiednio skonfigurowany VPN na nieużywanym tablecie w Windowsem, który kupiłem za 150zł, procesor 1.8GHz, 1GB RAM i działa to o niebo lepiej.

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
  • 0
gabrychu

@house dalej nie wiem co wybrać i tak się zastanawiam nad Synology RT1900AC. Już chyba Cię pytałem o te model. Starszy "brat" jest za drogi na moje możliwości.

Nie potrzebuje cudów :) większość urządzeń mam podpięte pod lan, więc wydajność powinna być ok. Wifi to raczej dodatek, podłączone tylko telefony.

Dużą zaletą jest rozwijane oprogramowanie SRM, np w kwestii poprawek bezpieczeństwa.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
  • 0
house

RT1900ac jest ciekawym routerem pod względem oprogramowania, jednak jego wydajność odrobinę rozczarowuje. Jeżeli WiFi nie jest aż tak ważne to warto wziąć go pod uwagę. RT2600ac kupiłem właśnie ze względu na proces rozwijania SRM i przede wszystkim kapitalny Synology VPN. SRM to świeży "twór" na rynku jednak podoba mi się proces w jakim jest rozwijany a kwestia łataina dziur w nim wygląda całkiem nieźle. o RT1900ac poczytaj tutaj :

7 minut temu, gabrychu napisał:

Nie potrzebuje cudów :) większość urządzeń mam podpięte pod lan, więc wydajność powinna być ok

jak najbardziej powinna i będzie. Nie jest to kiepski router.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
  • 0
gabrychu

@house już chyba całe forum przeczytałem, raz jeszcze :D

W tej chwili mam podłączony WNDR3700v2 i nawet jakoś daje radę :)

Edytowane przez gabrychu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
  • 0
house

RT1900ac jest zdecydowanie lepszym modelem niż WNDR3700v2 :) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
  • 0
gabrychu

RT1900AC zakupiony.

Na pierwszy rzut oka "kawał" sprzętu, duży i cięższy w porównaniu do RT-AC58U :D
Mam wrażenie, że same anteny są większe od ww rutera. Żeby zmieścił się pod biurkiem musiałem "położyć" anteny.

Jeśli ktoś ma/miał do czynienia z NAS tej firmy to konfiguracja wygląda prawie identycznie, z tą różnicą ze konfigurujemy ruter ;)
Sprzęt działa od dwóch dni, ale nie miałem czasu na skonfigurowanie wszystkiego. Tak jak wspominał house (choć ma model o dużo lepszych parametrach) interfejs nie jest demonem szybkości ale jest fajnie przemyślany, łatwo większość rzeczy ustawić pod siebie.
Zasięg sieci 5 GHz wydaje się lepszy niż w RT-AC58U, ale mam podłączone tylko telefony. Sieć 2,4 GHz wyłączona bo z niej nie korzystam.
Fajną rzeczą jest możliwość ustawania powiadomień - albo cyklicznie albo w razie jakiś konkretnych zdarzeń.
Jest możliwość sterowania diadami LED, wyłączenie diod lub ustawienie według harmonogramu.
Jest tych ustawień trochę :)
Minusem jest tylko jeden port usb, jeśli by się chciało podłączyć dysk usb + drukarkę. Akurat miałem wolną kartę pamięci i na na razie to rozwiązanie mi wystarczy.

Jak na razie jestem zadowolony z zakupu.
Jedynie co mnie martwi to, że jest trochę gorący. Może powieszenie pod biurkiem to nie najlepsze miejsce ale zobaczymy z czasem.

RT1900AC.jpg

Edytowane przez gabrychu
dodanie zdjęcia
  • Lubię to 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
  • 0
house

Napisz @gabrychu za jakiś czas jak się sprawuje :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
  • 0
gabrychu

Od kilku dni mam takie powiadomienia z rutera:

Title: Wykryto podejrzane zdarzenie sieciowe
Szanowny Użytkowniku,
Wykryto poniższe podejrzane zdarzenie:
Typ zdarzenia: Attempted Information Leak
Sygnatura: GPL WEB_SERVER 403 Forbidden
Dotkliwość: Medium
Źródłowe IP: 192.168.1.43
Adres IP miejsca docelowego: 104.20.22.219

Title: Wykryto podejrzane zdarzenie sieciowe
Szanowny Użytkowniku,
Wykryto poniższe podejrzane zdarzenie:
Typ zdarzenia: Attempted Information Leak
Sygnatura: GPL WEB_SERVER 403 Forbidden
Dotkliwość: Medium
Źródłowe IP: 192.168.1.43
Adres IP miejsca docelowego: 104.20.21.219

Ten adres IP należy do TV Samsunga.
Standardowe apki w tv, nic dodatkowo nie instalowałem.
I dlaczego od tygodnia takie cuda a nie wcześniej.
Mam się czegoś obawiać? Może trzeba TV odłączyć od sieci czy co :)

Edytowane przez gabrychu
edycja
  • Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
  • 0
house

Myślę że nie ma się czym przejmować. Po prostu ustawienia reguły IDS nie znają ruchu z tv i krzyczą alertem. Sprawdź whois'em gdzie próbuje puknąć ten host, być może to jakaś wymuszona telemetria a synology tego ruchu po prostu nie zna. Sygnatura mówi jedynie o odmowie dostępu do jakiegoś webserwera i wskazuje rodzaj jako ryzyko utraty informacji. Osobiście nie używam tego systemu ze względu na to, że większość alertów miało charakter false positive

• Lubię to 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
  • 0
gabrychu

Jeśli dobrze widzę host jest schowany za Cloudflare.

Ale tak jak piszesz, nie ma co przejmować :)

• Lubię to 1
  • :-) 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
  • 0
house
Temat został zamknięty.

W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości proszę użyć funkcji "Zgłoś ten post". 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

• Podobna zawartość

• strusmig
      Przez strusmig
      Witam,
      znajomy szuka routera do mieszkania około 60 m2. Aktualnie dysponuje łączem 100 Mb/s (z perspektywą na więcej - 300 Mb/s). Z łączności przewodowej korzysta tylko komputer stacjonarny, zaś z bezprzewodowej cała reszta urządzeń (laptop, 3 smartfony oraz telewizor).

Czy w kwocie 150-200 zł znajdzie się urządzenie, które będzie w pełni umożliwiało wykorzystanie obecnego łącza (100 Mb/s) jak i przyszłego (300 Mb/s) po Wi-Fi? Oczywiście priorytetem jest stabilna praca urządzenia. W eterze jest dosyć duże zagęszczenie sieci w paśmie 2.4 GHz, ale niektóre urządzenia w domu obsługują już pasmo 5 GHz.

Z góry dziękuję za pomoc.
    • OpenITbot
      Przez OpenITbot
      Archer C5400X to trzypasmowy zaawansowany router gamingowy od TP-Link. Osiem gigabitowych portów Ethernet pozwala na podłączenie do sieci przewodowych urządzeń takich jak komputery, konsole do gier czy telewizory smart, bez konieczności używania dodatkowego przełącznika. Archer C5400X to trzypasmowy, gigabitowy router bezprzewodowy MU-MIMO, który został zbudowany od podstaw z myślą o graczach oraz innych wymagających użytkownikach.

Archer C5400X korzysta z technologii NitroQAM, oferując łączną przepustowość nawet do 5334Mb/s w trzech pasmach transmisji (1000Mb/s w paśmie 2.4GHz oraz po 2167Mb/s w pasmach 5GHz). Pozwala to na optymalizację działania sieci poprzez jej podział pomiędzy wszystkie urządzenia w domu.  Np. jedno pasmo można przeznaczyć do gier, drugie do streamingu wideo w 4K, a ostatnie na użytek mniej wymagających domowników. Wykorzystując Smart Connect, router automatycznie wybierze najlepsze pasmo dla każdego sprzętu połączonego z siecią. Stała siła sygnału w każdym kącie domu zapewniona jest przez osiem anten wspieranych technologią Range Boost. Archer C5400X dodatkowo wykorzystuje technologię Beamforming umożliwiającą zlokalizowanie łączących się do routera urządzeń, a następnie zwiększenia siły sygnału nadawanego w ich kierunku, zapewniając najwyższą wydajność i stabilność połączeń. Dzięki technologii MU-MIMO, Archer C5400X wysyła pakiety danych do czterech urządzeń w tym samym czasie, co zwiększa wydajność komunikacji. Innym rozwiązaniem pozwalającym optymalizować wydajność WiFi jest Airtime Fairness. Działanie tej technologii polega na promowaniu wydajniejszych użytkowników bezprzewodowych, którzy są w stanie przesłać większą ilość danych w żądanym przedziale czasu.

Osiem gigabitowych portów Ethernet pozwala na podłączenie do sieci przewodowych urządzeń takich jak komputery, konsole do gier czy telewizory smart, bez konieczności używania dodatkowego przełącznika. Moc do grania na najwyższych obrotach zapewnia czterordzeniowy procesor 64-bitowy o taktowaniu 1,8GHz, trzy procesory pomocnicze oraz 1GB pamięci RAM. Archer C5400X wykrywa ruch sieciowy z gier i nadaje mu najwyższy priorytet. Zaawansowani gracze mogą dzięki temu osiągać taktyczną przewagę i grać bez lagów. Natomiast mniej wymagający domownicy docenią np. streamowanie filmów w rozdzielczości 4K, bez żadnych przeszkód.
      System HomeCare z antywirusem od TrendMicro ochroni domową sieć przed cyberatakami. Rodzice z pewnością docenią funkcję kontroli rodzicielskiej, która umożliwia blokadę dostępu do wybranych zasobów sieciowych i treści w Internecie. Wystarczy ustawić listy adresów URL dostępnych lub zablokowanych z poziomu danej sieci, by zadbać o bezpieczeństwo najmłodszych domowników. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby za pomocą harmonogramu określić także pory dostępu dla poszczególnych urządzeń łączących się z siecią. Korzystając z funkcji QoS (Quality of Service) można przydzielić pasma określonym urządzeniom i usługom, aby móc wykorzystać w pełni ich możliwości. Ustalanie priorytetów dla takich działań jak streaming, granie, rozmowy wideo czy zwykłe surfowanie po sieci jest szybkie i proste.

Specyfikacja techniczna urządzenia dostępna jest na stronie TP-Link: https://www.tp-link.com/pl/products/details/cat-9_Archer-C5400X.html#specifications
      Router Archer C5400X jest już dostępny w sprzedaży i objęty zostały 3-letnią gwarancją.
    • vwrafi
      Przez vwrafi
      Witam.

Posiadam internet w firmie Vectra. Mam stały adres IP oraz router Cisco EPC3928. Posiadam mieszkanie dwupoziomowe oraz komórkę lokatorską na półpiętrze obok mieszkania ( komórka o pół piętra niżej niż mieszkanie ). Obecny router daje mi dostęp do internetu w całym mieszkaniu oraz w komórce lokatorskiej. W najbardziej skrajnym punkcie mieszkania oraz w komórce mam 2/3 kreski zasięgu wi-fi 2.4GHz. Chcę zmienić tryb pracy routera na bridge i podłączyć do niego zewnętrzny router, abym mógł przekierowywać porty. Wykorzystanie routera będzie przez 2 telewizory, 3 komórki, 3 laptopy,do tego podłączony będzie raspberry pi jako serwer www dla prostej stronki na wordpress'ie oraz 2 kamerki IP na Wi-Fi. Raspberry będzie podłączony poprzez port LAN. Łącze w Vectrze mam 100/10. Czy w moim przypadku muszę posiadać porty LAN 1Gb czy wystarczą 100Mb? Jaki router kupić, aby zasięg mi się poprawił i w miejscu, gdzie do tej pory były 2/3 kreski pojawiły się 3/4?

Chciałem kupić Asus AC1200G+, trochę ponad moje możliwości finansowe ale może bym dozbierał. Przeczytałem jednak, że się wiesza, a obecny router Cisco EPC3928 chodzi nieprzerwanie od 2 lat bez żadnego zawieszenia ( wyłączany jest z prądu tylko 4 razy w roku jak trzeba posprzątać za szafką RTV na której stoi ) i wolałbym nie resetować Asus'a co tydzień czy dwa.

Później chciałem kupić kupić TP Linka Archer C1200, podobno mniej się wiesza, ale jeśli to jest bliźniacza konstrukcja do wspomnianego wyżej Asus'a to według mnie będzie podobnie ( najwidoczniej więcej osób posiada Asus'a i stąd wydaje się, że większej liczbie osób się wiesza a w rzeczywistości procentowo może być tak samo jak w Archer'ze ).

Jest kilka fajnych routerów poniżej 150zł ( np. Archer C50, Archer C20),  ale mają one wtedy porty LAN i WAN 100Mb. Nie wiem, czy ja potrzebuję aż 1Gb dla moich potrzeb i internetu 100/10, może porty 100Mb wystarczą?

Co byście poradzili? I czy ten Archer C1200 posiada anteny 5dBi jak w Asus'ie czy raczej 2dBi?

Zamieszczam schemat mieszkania. Między routerem a komórką lokatorską jest jedna ścianka działowa oraz jedna gruba nośna. Odległość od miejsca gdzie stoi obecny router do komórki lokatorskiej to 10 metrów.

openitforum.pl

Forum poświęcone przesyłaniu i przechowywaniu danych w małej sieci. Prezentujemy testy urządzeń oraz pomagamy w ich obsłudze i konfiguracji.

Powiadomienie o plikach cookie

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Wszystkie wymagane w tej kwestii informacje zawierają: Polityka prywatności, Regulamin oraz Warunki użytkowania.