Skocz do zawartości
gabrychu

Jaki router w miejsce RT-AC58U

Rekomendowane odpowiedzi

gabrychu

Niespodziewanie RT-AC58U się sprzedał na pewnym portalu aukcyjnym :?:

house "w co" warto pójść: R6400, R6800 a może RT-AC68U (choć to już znacznie droższa opcja)? Cena najlepiej w okolicach 500 zł.

Edytowane przez gabrychu
  • Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

@gabrychu pomijając preferencje dot konkretnego producenta wybrałbym R6800. Bardzo dobra relacja ceny do wydajności, ale tylko po porównaniu funkcjonalności firmware względem Asuswrt. Jeżeli będziesz świadomy tego, czego nie ma w GENIE - to biorąc pod uwagę stabilność i wydajność nie można się w nim do czego przyczepić. Może do szerokości kanału w paśmie 2,4 GHz - ale osobiście używam jedynie dla telefonów więc dla mnie jest ok. Kupując nowego RT-AC68U tomato dla niego nie uświadczysz więc wybór obecnie jest oczywisty. Chyba, że poszukasz używanego - wtedy masz załatwiony i aspekt cenowy, alternatywnego FW i funkcjonalności. 

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
gabrychu

A czy wiadomo jaki procesor siedzi w R6800, czy to Broadcom jak w innych modelach (np w R6400)?

Jakoś mało informacji jest na temat tego modelu w sieci. A chciałbym coś kupić już na dłuższy czas i fajnie jakby była możliwość w przyszłości skorzystać z innego oprogramowania niż oryginał.

Możliwe, że oryginał znudzi mi się po jakimś czasie ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Nie wiadomo. Chińskie strony wspominają coś o SoC Mediatek, po tym jak działa wnioskuję że jednak siedzi tam Broadcom. Jeżeli OFW Ci się znudzi, poszukaj używanego ac68u. Najważniejsze aby nie był w najnowszej wersji sprzętowej, która obecnie jest w sklepach.

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
gabrychu

Na Merlinie nowsze wersje też działają, tylko z Tomato nie działa.

Merlin: RT-AC68U (including revisions C1 and E1)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Tak, ale w zasadzie Merlin znudzi Ci się tak samo szybko jak OFW :) to prawie to samo

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
maxsol

Niedawno wymieniłem RT-AC58U na R6400 ze względu na problemy z pasmem 5GHz. Ogólnie jestem zadowolony z wydajności i stabilności sieci, niestety oprogramowanie to inna bajka. Nie bardzo chce też doradzać w sprawie kupna routera, bo sam mam do nich pecha. Tak jak myślałem, niedługo po sprzedaży Asusa, wyszła w końcu do niego aktualizacja, ale tego się akurat spodziewałem. Nie spodziewałem się natomiast takich obniżek routerów Netgeara. Kiedy kupowałem R6400, to najniższa cena była około 450 zł, teraz można kupić go za niecałe 400zł. Z kolei R6800 kosztowały prawie 600zł, dlatego zdecydowałem się na zakup R6400. Teraz nie wahałbym się dołożyć od R6800, no chyba że Asus RT-AC58U działa w końcu stabilnie.

Tak trochę odbiegając od tematu. Jeśli ktoś chce korzystać z VPN w routerach Netgear, to darowałbym sobie. VPN dodali chyba tylko pod marketing. W R6400 pomimo wcześniejszych zapewnień, nie będzie obsługi urządzeń mobilnych, chyba, że kupimy aplikacje, która obsługuje interfejs TAP. W przypadku VPN nie można praktycznie nic skonfigurować, tylko port i to czy połączenie ma służyć również do łączenia się z Internetem. Później pobieramy gotowy plik, zero ustawień zabezpieczeń czy dodawania użytkowników, z bezpieczeństwem ma to niewiele wspólnego. Wiele do życzenia pozostawia także wydajność, mnie udało się uzyskać zawrotne 3Mb/s, przy uploadzie 25Mb/s. Postawiłem odpowiednio skonfigurowany VPN na nieużywanym tablecie w Windowsem, który kupiłem za 150zł, procesor 1.8GHz, 1GB RAM i działa to o niebo lepiej.

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
gabrychu

@house dalej nie wiem co wybrać i tak się zastanawiam nad Synology RT1900AC. Już chyba Cię pytałem o te model. Starszy "brat" jest za drogi na moje możliwości.

Nie potrzebuje cudów :) większość urządzeń mam podpięte pod lan, więc wydajność powinna być ok. Wifi to raczej dodatek, podłączone tylko telefony.

Dużą zaletą jest rozwijane oprogramowanie SRM, np w kwestii poprawek bezpieczeństwa.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

RT1900ac jest ciekawym routerem pod względem oprogramowania, jednak jego wydajność odrobinę rozczarowuje. Jeżeli WiFi nie jest aż tak ważne to warto wziąć go pod uwagę. RT2600ac kupiłem właśnie ze względu na proces rozwijania SRM i przede wszystkim kapitalny Synology VPN. SRM to świeży "twór" na rynku jednak podoba mi się proces w jakim jest rozwijany a kwestia łataina dziur w nim wygląda całkiem nieźle. o RT1900ac poczytaj tutaj :

7 minut temu, gabrychu napisał:

Nie potrzebuje cudów :) większość urządzeń mam podpięte pod lan, więc wydajność powinna być ok

jak najbardziej powinna i będzie. Nie jest to kiepski router.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
gabrychu

@house już chyba całe forum przeczytałem, raz jeszcze :D

W tej chwili mam podłączony WNDR3700v2 i nawet jakoś daje radę :)

Edytowane przez gabrychu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

RT1900ac jest zdecydowanie lepszym modelem niż WNDR3700v2 :) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
gabrychu

RT1900AC zakupiony.

Na pierwszy rzut oka "kawał" sprzętu, duży i cięższy w porównaniu do RT-AC58U :D
Mam wrażenie, że same anteny są większe od ww rutera. Żeby zmieścił się pod biurkiem musiałem "położyć" anteny.

Jeśli ktoś ma/miał do czynienia z NAS tej firmy to konfiguracja wygląda prawie identycznie, z tą różnicą ze konfigurujemy ruter ;)
Sprzęt działa od dwóch dni, ale nie miałem czasu na skonfigurowanie wszystkiego. Tak jak wspominał house (choć ma model o dużo lepszych parametrach) interfejs nie jest demonem szybkości ale jest fajnie przemyślany, łatwo większość rzeczy ustawić pod siebie.
Zasięg sieci 5 GHz wydaje się lepszy niż w RT-AC58U, ale mam podłączone tylko telefony. Sieć 2,4 GHz wyłączona bo z niej nie korzystam.
Fajną rzeczą jest możliwość ustawania powiadomień - albo cyklicznie albo w razie jakiś konkretnych zdarzeń.
Jest możliwość sterowania diadami LED, wyłączenie diod lub ustawienie według harmonogramu.
Jest tych ustawień trochę :)
Minusem jest tylko jeden port usb, jeśli by się chciało podłączyć dysk usb + drukarkę. Akurat miałem wolną kartę pamięci i na na razie to rozwiązanie mi wystarczy.

Jak na razie jestem zadowolony z zakupu.
Jedynie co mnie martwi to, że jest trochę gorący. Może powieszenie pod biurkiem to nie najlepsze miejsce ale zobaczymy z czasem.

RT1900AC.jpg

Edytowane przez gabrychu
dodanie zdjęcia
  • Lubię to 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Napisz @gabrychu za jakiś czas jak się sprawuje :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
gabrychu

Od kilku dni mam takie powiadomienia z rutera:

Title: Wykryto podejrzane zdarzenie sieciowe
Szanowny Użytkowniku,
Wykryto poniższe podejrzane zdarzenie:
Typ zdarzenia: Attempted Information Leak
Sygnatura: GPL WEB_SERVER 403 Forbidden
Dotkliwość: Medium
Źródłowe IP: 192.168.1.43
Adres IP miejsca docelowego: 104.20.22.219

Title: Wykryto podejrzane zdarzenie sieciowe
Szanowny Użytkowniku,
Wykryto poniższe podejrzane zdarzenie:
Typ zdarzenia: Attempted Information Leak
Sygnatura: GPL WEB_SERVER 403 Forbidden
Dotkliwość: Medium
Źródłowe IP: 192.168.1.43
Adres IP miejsca docelowego: 104.20.21.219

Ten adres IP należy do TV Samsunga.
Standardowe apki w tv, nic dodatkowo nie instalowałem.
I dlaczego od tygodnia takie cuda a nie wcześniej.
Mam się czegoś obawiać? Może trzeba TV odłączyć od sieci czy co :)

Edytowane przez gabrychu
edycja
  • Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Myślę że nie ma się czym przejmować. Po prostu ustawienia reguły IDS nie znają ruchu z tv i krzyczą alertem. Sprawdź whois'em gdzie próbuje puknąć ten host, być może to jakaś wymuszona telemetria a synology tego ruchu po prostu nie zna. Sygnatura mówi jedynie o odmowie dostępu do jakiegoś webserwera i wskazuje rodzaj jako ryzyko utraty informacji. Osobiście nie używam tego systemu ze względu na to, że większość alertów miało charakter false positive

• Lubię to 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
gabrychu

Jeśli dobrze widzę host jest schowany za Cloudflare.

Ale tak jak piszesz, nie ma co przejmować :)

• Lubię to 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
Temat został zamknięty.

W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości proszę użyć funkcji "Zgłoś ten post". 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Podobna zawartość

• kadaffi
      Przez kadaffi
      Witam
      Właśnie padł mój netgear r7800( i dobrze:)) Szukam następcy. Wstępnie zastanawiam się nad Asusem ac88u, Asusem ac86u bądź Synology 2600ac. Faworytem jest póki co ac88u ze względu na agregację portów ponieważ posiadam nas Qnap ts251+ ze wspomnianą agregacją, liczba portów też na duży plus. Zdaję sobie sprawę że przy obecnym użyciu nie odczuję tej agregacji ale szukam sprzętu przyszłościowo. Jedyną rzeczą dla której biorę pod uwagę pozostałe routery jest procesor, mają wyższe taktowania tylko nie wiem czy w moim przypadku będzie miało to jakiś wpływ ponieważ wszystkie dane będą płynąć z nasa. Router nie zobaczy raczej żadnego dysku USB. Co proponujecie do kwoty 1200 zł? Łączę które posiadam to xdsl 400/400.

Pozdrawiam

• dafie
      Przez dafie
      Mój poprzedni temat został zamknięty, więc dodaję nowy, jako iż zrodziły się kolejne problemy.

Kupując router nie znałem dokładnie budowy mieszkania (bo to nie dla mnie). Teraz widzę, że sytuacja nie wygląda tak kolorowo, jeśli miałby to działać na 5 Ghz. Schemat mieszkania wygląda tak (metraż to 60m2):>

Czerwony router to: TP-Link Archer C1200/C6
      Komputery z kartą 5Ghz będą wyposażone w D-Link DWA-582 (PCIe).

Obecnie jeszcze komponenty sieciowe nie są jeszcze kupione. Czy takie rozwiązanie ma sens dla tego mieszkania? Teraz po 2.4Ghz w większości przypadków prędkości to 1-10 MB/s (po kablu jest 50Mb/s, czyli tyle ile w umowie). W pokoju najbardziej oddalonym od routera często telefon w ogóle nie widzi wifi (obecnie router to TP-LINK TL-WR841N PL), z tym że 2 lata temu działał o wiele lepiej. Myślałem, że to uszkodzenie routera, ale wystarczyło zmienić kanał, by prędkość skoczyła do 43Mb/s. Niestety spadła po jakimś czasie do normalnych wartości. Zdaje się, że prędkości są obniżone przez duże nagromadzenie routerów nadających po 2.4Ghz.

Zadowalające dla mnie byłoby uzyskanie stabilnego 40Mb/s w komputerze blisko routera i 30Mb/s w pokoju najbardziej oddalonym od routera przy częstotliwości 5GHz. Jest to realne w tym przypadku?
    • dafie
      Przez dafie
      Obecnie posiadam TP-LINK TL-WR841N PL i jest bardzo słabo. W umowie 50Mb/s, a po wifi z 1 metra leci 1-10Mb/s. Często zrywa połączenie, albo mam bardzo wysoki ping. Dopiero połączenie po kablu daje pełną prędkość. W dodatku posiadam drugi komputer ok. 7 metrów dalej, a po drodze sa 3 ściany. Z tego co kojarzę, to 2 lata temu z tym samym routerem było o wiele lepiej. Po jakimś czasie internet zaczął nawalać.

Warto też wspomnieć, że w komputerze odległym o 1 metr od routera mam kartę sieciową TP-LINK TL-WN722N, natomiast w komputerze za 3 ścianami jest TP-LINK TL-WN881ND.

Wyczytałem w internecie, że warto zmienić kanał routera. Sprawdziłem wszyskie. W najlepszym miałem 43Mb/s. Niestety po kilkudziesięciu minutach sytuacja wróciła stanu początkowego. Mieszkam w kamienicy, gdzie jest sporo routerów i pewnie są jakieś zakłócenia. Czy router 5Ghz pomoże? Czy zasięg doleci do tego drugiego komputera?

Jaki router musiałbym kupić dla moich potrzeb? To są raptem 2 komputery + 4 telefony. Dobre opinie widziałem o ASUS RT-AC58U, ale czy musze aż tyle wydawać? Jest coś tańszego, co się w moim przypadku sprawdzi?

openitforum.pl

Forum poświęcone przesyłaniu i przechowywaniu danych w małej sieci. Prezentujemy testy urządzeń oraz pomagamy w ich obsłudze i konfiguracji.

Obserwuj nas:

Powiadomienie o plikach cookie

Używamy plików cookie do celów związanych z reklamami, mediami społecznościowymi i statystykami. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Wszystkie wymagane w tej kwestii informacje zawierają: Polityka prywatności, Regulamin oraz Warunki użytkowania.