Skocz do zawartości
Tibo

Pokrycie terenu zasięgiem sieci

Rekomendowane odpowiedzi

Tibo

Cześć, bawiłem się ostatnio programem Xirrus Wi-Fi Designer i stworzyłem heat mapy dla pokrycia zasięgiem sieci mojego domu, przy użyciu RT-N66U. Otóż okazuje się, że na 18 punktów pomiarowych w przypadku częstotliwości 2,4GHz DD-WRT ma najsilniejszy sygnał w 15 z tych punktów, Tomato nieco mniej, ale OFW oraz Merlin wypadają najsłabiej. Natomiast jeśli chodzi o częstotliwość 5GHz to sytuacja wygląda zupełnie odwrotnie, to OFW i Merlin wypadają znacznie lepiej w przeciwieństwie do DD-WRT czy Tomato. Ktoś ma pomysł czym może być to spowodowane? Podejrzewam, że chodzi o oprogramowanie, ale czym dokładniej? Jakimś sterownikiem? Wersją oprogramowania?

Edytowane przez Tibo

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Przede wszystkim chodzi o sterownik Broadcom'a, przeportowany bezpośrednio ze źródeł GPL asusa do tomato. Ten sam sterownik w tomato i OFW zachowuje się zupełnie różnie na korzyść fabrycznego firmware, poza tym w tomato nie działa dynamiczna i ręczna regulacja mocy nadawanego sygnału (wszystko kontroluje driver w trybie auto). Przynajmniej w kwestii pasma 5ghz. Pasmo 2,4 GHz to osobna sprawa - jego działanie to przede wszystkim poprawne ustawienia kanału i jego szerokości względem szumu eterze. Jest jeszcze trick z ustawieniem regionu wifi na Singapur, który podobno ma pomóc na zasięg i stabilność radia.

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

• Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

• Podobna zawartość

• mihaszek
      Przez mihaszek
      Prosze o pomoc, kupilem ac86u - mam juz trzeci(wymienialem)... W zadnym przy odsobnych sieciach w sieci 5ghz nie moge ustawic na stale kanalu. Np. Ustawiam 112 i nastepnego dnia jest juz na 48. Dzwonilem do asusa nie umieli mi pomoc. Dodam ze jak jest na tym 48 kanale to w asuswrt/merlin(tez testowalem) pokazuje dalej ze jest kanal 112... - sprawdzane w wifi analizer. Chcialbym zostac przy tym routerze bo mysle o drugiej sztuce i aimash, ale koncza mi sie pomysly co z tym zrobic. Mysle coraz bardziej o r7800... Pozdrawiam

Wysłane z mojego LG-H870DS przy użyciu Tapatalka

• jw68
      Przez jw68
      Witam.
      Mój problem polega na tym, że po podłączeniu do routera modemu usb z kartą od orange i uzyskaniu od nich publicznego adresu ip
      nie mogę dostać się z zewnątrz do swojej sieci. Wcześniej RT2600ac był ustawiony z WAN od netii i wszystko śmigało. 
      Myślałem że podepnę modem usb z siecią komórkową i wszystkie konfiguracje przekierowania portów przełączą się na IP z orange.
      Niestety tak to nie zadziałało.
      Nie wiem gdzie mam zmienić jakieś ustawienia. 
      Proszę o pomoc. Z góry dzięki 
    • OpenITbot
      Przez  OpenITbot
      Nazewnictwo generacji sieci Wi-Fi zostało uproszczone, dzięki nowemu schematowi numerowania, a w 2019 r. zostanie udostępnione Wi-Fi 6 bazujące na standardzie IEEE 802.11ax.

Wi-Fi Alliance zmieniło nazewnictwo używane do identyfikacji różnych typów połączeń Wi-Fi w celu uproszczenia systemu nazewnictwa dla ogółu społeczeństwa. Tym samym najnowsza generacja sieci bezprzewodowej 802.11ac nazywa się od teraz Wi-Fi 5.Następna generacja sieci 802.11ax, która pojawi się już w przyszłym roku będzie nazwana Wi-Fi 6.

Obecny system nazewnictwa dla specyfikacji sieci, poprzedzony prefiksem 802.11, po którym następuje ciąg liter, jest uważany przez organizację Wi-Fi Alliance za trudny do określenia i szybkiej identyfikacji, które starsze technologie mogą współpracować z daną siecią. Zamiast polegać na tym, że użytkownicy wiedzą, który sufiks literowy jest nowszy, od teraz Wi-Fi Alliance po prostu sekwencyjnie numeruje kolejne generacje technologii sieci bezprzewodowej Wi-Fi.

Zamiast odnosić się do 802.11ac lub 802.11n, będą one odtąd określane jako odpowiednio Wi-Fi 5 i Wi-Fi 4, ze względu na ich generację, a starsze technologie będą również nazywane ich numerem generacyjnym. System powinien również pomagać konsumentom w określeniu kompatybilności z urządzeniami o wyższych numerach obsługujących łączność z innym sprzętem o niższej liczbie przy starszych prędkościach.

W przeszłości wersje Wi-Fi były identyfikowane przez literę lub parę liter, które odnosiły się do standardu bezprzewodowego. Obecna wersja to 802.11ac, ale wcześniej mieliśmy 802.11n, 802.11g, 802.11a i 802.11b. Nie było to zrozumiałe, dlatego Wi-Fi Alliance – organizacja, która normalizuje standard sieci Wi-Fi – od teraz to zmieniła.

Aktualne połączenia Wi-Fi o nazwie 802.11ac, będą od teraz nazywane Wi-Fi 5 (ponieważ jest to piąta wersja). Prawdopodobnie będzie to miało więcej sensu, zaczynając od pierwszej wersji Wi-Fi, 802.11b:
      Wi-Fi 1: 802.11b (1999) Wi-Fi 2: 802.11a (1999) Wi-Fi 3: 802.11g (2003) Wi-Fi 4: 802.11n (2009) Wi-Fi 5: 802.11ac (2014) Wi-Fi 6: 802.11ax (2019) Przykładowe oznaczenia generacji sieci Wi-Fi według nowego nazewnictwa:

Przykłady oznaczeń generacji sieci Wi-Fi przy pomocy ikon

Teraz zamiast zastanawiać się, czy „ac” jest lepsze niż „n”, czy też obie wersje współpracują ze sobą, wystarczy spojrzeć na numer. Wi-Fi 5 jest wyższe niż Wi-Fi 4, więc oczywiście jest lepsze. A ponieważ sieci Wi-Fi zawsze były kompatybilne z poprzednimi generacjami, urządzenia Wi-Fi 5 powinny również być w stanie łączyć się z urządzeniami w standardzie Wi-Fi 4. Technicznie rzecz biorąc, Wi-Fi 1, Wi-Fi 2 i Wi-Fi 3 nie są oznakowane żadną ikoną, ponieważ nie są powszechnie używane, ale mają swoją etykietę.

Wi-Fi Alliance, który liczy na firmę Apple jako członka, zamierza wykorzystać nową metodę nazewnictwa od wprowadzenia Wi-Fi 6 w 2019 roku (wcześniej znanego jako 802.11ax). Organizacja zamierza również wprowadzić nowe oznaczenia wizualne (ikony) standardów sieci Wi-Fi, które zawierające numer, który można wykorzystać np. w instrukcjach lub na opakowaniach, aby wskazać kompatybilność z danym standardem.

W czerwcu sojusz przystąpił do certyfikacji urządzeń kompatybilnych z WPA3 – aktualizacji starzejącego się protokołu zabezpieczeń WPA2, który usprawnia metody uwierzytelniania i szyfrowania.

Więcej informacji : 
      Nie posiadasz wymaganych uprawnień, aby wyświetlać zawartość linków.

openitforum.pl

Forum poświęcone przesyłaniu i przechowywaniu danych w małej sieci. Prezentujemy testy urządzeń oraz pomagamy w ich obsłudze i konfiguracji.

Obserwuj nas:

• Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używamy plików cookie do celów związanych z reklamami, mediami społecznościowymi i statystykami. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Wszystkie wymagane w tej kwestii informacje zawierają: Polityka prywatności, Regulamin oraz Warunki użytkowania.