Skocz do zawartości
tomek0807

QNAP TS-453B - ustawienia RAID

Oceń temat:

Rekomendowane odpowiedzi

tomek0807

Chciałbym uruchomić na QNAP TS-453B-16g: 3 dyski 8TB SATA III oraz 1 dysk 1TB SSD, aby przyspieszyć serwer pamięcią podręczną dysku SSD. Jakie ustawienie RAID wybrać, aby uzyskać największą przestrzeń oraz korzystać z szybkiego cache SSD? Serwer ma służyć głównie jako dysk sieciowy, magazyn danych dla podłączonych urządzeń, odtwarzacz treści 4K na TV oraz wirtualizacja Windows oraz Linuxa. Na kopię bezpieczeństwa chciałbym użyć jednego dysku 8TB. Jakie ustawienia RAID wybrać, aby optymalnie uzyskać taką konfigurację?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Najbardziej optymalnym ustawieniem będzie raid5 - tylko jeden dysk będzie użyty dla ochrony danych. Cache SSD w rozmiarze 1tb może być trochę za duży. W zależności jakiego rodzaju dane zostaną uznane za "gorące" część tej przestrzeni może leżeć odłogiem ;)

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
tomek0807

Dzięki za odpowiedź. Zdaję sobie sprawę, że 1TB na cache to sporo, ale pomyślałem trochę na przyszłość, aby nie zmieniać dysku na większy. A czy w konfiguracji jest możliwość doboru wielkości cache czy całe 1TB musi być przydzielone i czy ewentualnie później można to regulować?

Mam jeszcze pytanie, czy w modelach TS-x53A i TS-x53B są montowane te same kości pamięci? Jaki konkretny typ i producent? Qnap wspiera w tych modelach do 8Gb RAM, ale są firmy dające upgrade do 16Gb. Ciekawi mnie czy zakładają jakieś "noname" czy porządne markowe dual chanel i czy faktycznie przy 2 x 8Gb działa wtedy w tych wymienionych modelach dual? Kolega mickarp podał listę kompatybilnych pamięci do Qnapa i tam widzę jedynie KINGSTON HYPERX HX316LS9IBK2/16 1.35V 16GB DDR3L-1600 CL9 2X8GB DUAL jako spełniającą te parametry. Proszę o jakieś sugestie od użytkowników.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Dla cache przydzielony zostaje cały nośnik, nie można określić rozmiaru partycji czy wolumenu przeznaczonego na ten cel. Co do pamięci montowane fabrycznie są te same moduły. Firmy montujące 16 GB po prostu używają sprawdzonych modułów. Qnap nie zablokował w bios płyty hardware id a korzysta z kompatybilnosci chipsetu. Takie firmy po prostu sprawdzają co działa a co nie i na bazie własnych doświadczeń zarabiają na tym. Wiem że qnap strasznie się o to dąsa ale przynajmniej korzystają użytkownicy. Tryb dual channel działa ze względu na możliwości chipsetu więc jeśli moduły są kompatybilne to i ten tryb zadziała.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
tomek0807

Dzięki za rozwianie pewnych wątpliwości i rzeczową odpowiedź. Chciałbym jeszcze doprecyzować, czy w takiej konfiguracji 1x1TB SSD + 3x8TB HDD RAID5 - sam system, instalowane programy i dogrywane pakiety będą się instalowały na pierwszym dysku SSD, czy zadziała on tylko i wyłącznie jako pamięć cache? Co do jednego z dysków 8TB, wykorzystywanego w tej konfiguracji RAID5 jako backup, to polecą tam wszystkie dane, czy można wskazać co i od kogo?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Łącząc ssd i HDD jako jeden wolumen stracisz bardzo dużo przestrzeni dyskowej. Najlepszym rozwiązaniem będzie RAID5 na HDD i osobno cache na ssd. System w serwerach qnap instaluje się w dedykowanej pamięci DOM a pakiety i dane na domyślnym wolumenie (zazwyczaj pierwszym). SSD możesz użyć zarówno jako osobny wolumen jak i dedykowany bufor cache. W kwestii danych przechowywanych w tym typie RAID to nie można jasno wskazać co i skąd leci na każdy z dysków, polecam lekturę :

Nie posiadasz wymaganych uprawnień, aby wyświetlać zawartość linków.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
tomek0807

Faktycznie zapomniałem o tej pamięci wewnętrznej serwera do instalacji systemu.  Czyli w układzie RAID5 nie można ustawić, że dane na dysk 1 i 2 a backup na 3, tylko przydziela się to automatycznie po całej dostępnej przestrzeni?

Co do RAID5 to w linku, który podałeś w wiki jest taki wpis: "zmniejszona szybkość zapisu z powodu konieczności obliczania sum kontrolnych (eliminowana poprzez zastosowanie sprzętowego kontrolera RAID5)". Rozumiem, że w przypadku serwerów typu Qnap takiego zmniejszenia szybkości zapisu być nie powinno ze względu na sprzętowy kontroler RAID?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Prędkość zapisu będzie zmniejszona tak czy inaczej. Któryś cpu musi przeliczyć sumy kontrolne. Nie jestem pewien czy i w których modelach QNAP stosuje sprzętowe, dedykowane kontrolery raid. Na pewno modele soho mają realizowane "raidy" za pomocą programowego mdadm.

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
tomek0807

Chciałbym się jeszcze dopytać w kwestii RAM-u w tym modelu TS-453B. Jedna sprawa nie daje mi spokoju. Mianowicie w specyfikacji procesora tam użytego, tzn. Intel® Celeron® Processor J3455 napisano, że maksymalna pojemność pamięci obsługiwanej przez procesor wynosi 8GB. To właściwie jaki jest sens upgade do 16GB, skoro kontroler pamięci znajduje się w procesorze i to jego specyfikacja limituje maksymalne parametry płyty głównej? Czy nie właściwszym wyborem byłaby zmiana RAM-u z taktowania 1600MHz na 1866MHz, bo takie parametry podaje Qnap w specyfikacji tego serwera. Wtedy pewnie miałoby to sens chociażby z uwagi na możliwe szybsze działanie zastosowanego tutaj zintegrowanego układu graficznego procesora Intel® HD Graphics 500.

Edytowane przez tomek0807

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Sensu w upgrade ram nie ma ze względu na ograniczenia kontrolera. Ten model nie obsłuży więcej, przynajmniej tak twierdzi specyfikacja. Wymiana pamięci ze względu na taktowanie moim zdaniem również nie ma sensu, gdyż tak naprawdę gołym okiem nie zauważysz różnicy w pracy serwera. Może w jakimś htpc tak, ale nie w nas.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
tomek0807

Dzięki za potwierdzenie moich przypuszczeń, house. Muszę skorygować swoje zamówienie, chyba że ów serwis potrafi niemożliwe... A swoją drogą czy kupujący nie sprawdzają, czy dana konfiguracja nie przekracza fizycznych możliwości sprzętu? Inaczej nikt nie zamawiałby niepotrzebnego...

Edytowane przez tomek0807
  • Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

W większości wypadków klient ufa sprzedawcy :)... że nie zostanie oszukany a towar będzie zgody z deklaracją :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi