Skocz do zawartości
Mouera

RT-AC88U + WiFi Killer AC1535 - słaba wydajność

Oceń temat:

Rekomendowane odpowiedzi

Mouera

House, chciałbym zapytać o jedną rzecz - posiadam podobny sprzęt w domu: RT-AC88U, do tego EA-AC87 oraz DELL XPS (Win 10 Pro) z kartą Killer 1535 oraz NAS QNAP TS-451

Konfiguracja jest taka, że EA-AC87 robi oczywiście za Media Bridge do którego podpięty jest NAS - jeśli podepnę się kablem do routera, to transfery z laptopa do NASa oscylują w granicach 67-70 MB/s (jedna ściana jakieś 8m) czyli zupełnie OK - ale jeśli próbuję transferować (SMB) coś z laptopa do NASa po WiFi, będąc nawet metr o routera to osiągam max 25 MB/s co jest bardzo słabym wynikiem. Gdzie szukać problemu, bo mówiąc szczerze nie mam pomysłu? Transfery po kablu wskazują, że link bezprzewodowy między RT-AC88U a EA-AC87 jest bardzo wydajny, ale link bezprzewodowy między laptopem a routerem to żenada. Będę wdzięczny za wskazówki.

Dodaję zrzut konfiguracji pasma 5GHz - od razu napiszę że kombinacja z opcja MMIMO lub BEAMFORMING nic nie daje.

config.JPG

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Jak zestawia się link w laptopie ? Pokaż konfigurację pasma 5GHz ale nie zaawansowaną tylko zakładkę z kanałami i trybem sieci. Przy okazji jakiś wykres z inSSIDer'a by się przydał.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Mouera

Będąc w tym samym pomieszczeniu co router link zestawia się na TX 866,7 max (nie jest stabilny i waha się się od 585 do 866,7) na RX stabilnie 866,7

Wykres z inSSIDera będzie nudny, bo moja sieć 5GHZ jest jedyną i nic jej nie zakłóca (link score 100). W załączeniu podstawowe ustawienia sieci 5GHz.

Przechwytywanie.JPG

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

przestaw Channel bandwidth na sztywno na 80MHz, Control Channel na 44 (skoro sieć jest jedyna w okolicy), wyłącz w zaawansowanych opcjach Multi-User MIMO i Airtime Fairness - sprawdź czy jest jakaś różnica. Sterownik Killera najnowszy ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Mouera

Niestety nic to nie dało - wręcz pogarsza rezultaty i ma negatywny wpływ na link z Media Bridge'm. Sterownik najnowszy, widzę że mam nawet wersję 12.0.0.296 (Podana przez Ciebie to 12.0.0.295)

Nie kumam tego - karta AC, a osiągi jak N - masakra... - co do sprawności routera nie ma wątpliwości - link z media bridge ma wydajność taką jak powinien - tylko ten laptop... muszę coś z tym zrobić bo nie po to siedzi w nim karta AC 2x2 żeby miała wydajność jak N... Masz jeszcze jakieś pomysły?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

na którym kanale zestawia się mediabridge w 5GHz ? Jaki FW w AC88U i EA-AC87 ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Mouera

Media Bridge zestawia się na takim kanale na jakim operuje router na częstotliwości 5GHz - obecnie jest to kanał 100

FW najnowszy i tu i tu: router 3.0.0.4.380_7266 media bridge 3.0.0.4.374_2849

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

kanał 100 wybrałeś z konkretnego powodu? Miałem Killera 1535 jakiś czas temu i pamiętam, że kanał 100 ustawiał się zawsze w trybie auto a wtedy killer działał tak sobie. O ile z zasięgiem nie było problemów tak transfery były niższe niż na kanałach 36-44. Tutaj raczej upatrywałbym przyczyny i winowajcy. To że jest to karta 2x2 AC nic nie znaczy... Między innymi z tego powodu przesiadłem się na 3x3 Dell DW1830. Jeżeli po przestawieniu kanału na 44 spada wydajność mediabridge spróbuj wgrać na ac88u FW Asuswrt-Merlin. Wersja alpha3 bazuje już na nowszych GPL. Piszesz, że zmiana kanału

pogarsza rezultaty i ma negatywny wpływ na link z Media Bridge'm

ale jak bardzo ? Czy pomimo tego spadku wyniki samej karty stoją na tym samym poziomie ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Mouera

Tak, zmiana na niższy kanał pogarsza działanie karty jak i mediabirdge'a - ewidentnie wszystko działa lepiej na kanałach od 100 wzwyż niż 36-44 

Na kanale 100 media bridge zestawia się na max na 1170 Mbit przez 1 ścianę i 10m - po zmianie kanału na 44 max 750 a transfery z karty z spadają poniżej 20MB/s - chyba sprawdzę Merlina...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Mouera

UPDATE:

- udało mi się wykonac testy z RT-AC68U - jest dużo lepiej - transfery w granicach 65-70 MB/s

- resestowałem RT-AC88U do ustawień domyślnych i zmieniałem firmware - bez rezultatu

- zgłosiłem to do supportu ASUSa - zobaczymy jaka będzie odpowiedź

- House, dodatkowe pytanie - rozumiem, że jak testujesz transfery po WiFi, to jedno z urządzeń (NAS, laptop) jest podłączone do switcha w routerze?

Edytowane przez Mouera

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
House, dodatkowe pytanie - rozumiem, że jak testujesz transfery po WiFi, to jedno z urządzeń (NAS, laptop) jest podłączone do switcha w routerze?

Tak, zazwyczaj NAS w pierwszy port routera.

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Mouera

Wracam do tematu i moje konkluzja jest następująca:

- polski support ASUSa to jakaś kpina - zgłosiłem im temat i do tej pory cisza - ja nie mam czasu dopytywać się o odpowiedź - zgłosiłem im temat na oficjalnym formularzu - wiem, że to dostali a nie raczyli nawet zarejestrować zgłoszenia pod jakimś konkretnym numerem

- wygląda na to, że router pracuje poprawnie - transfery są maksymalne, jeśli z jednej strony mamy urządzenie po WiFi a z drugiej po kablu

- jeśli 2 urządzenia są po WiFi, to transfer wynosi max 30 MB/s między nimi (oba urządzenia z kartami AC oczywiście)

- domyślam się, że powyższe spowodowane jest jednoczesnym wysyłaniem i odbieraniem danych przez moduł WiFi, co powoduje rozłożenie dostępnego transferu na 2 urządzenia

- zakładam, że powinienem wyposażyć się w router 3-zakresowy (1x2.4GHz oraz 2x5GHz) aby wyciągać max po WiFi w standardzie AC - wtedy jeden moduł 5GHz wysyła a drugi 5GHz odbiera, z założeniem że urządzenia są podłączone do odpowiednich zakresów (oddzielnie)

House, czy możesz się wypowiedzieć na ten temat?

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
Godzinę temu, Mouera napisał:

- polski support ASUSa to jakaś kpina - zgłosiłem im temat i do tej pory cisza - ja nie mam czasu dopytywać się o odpowiedź - zgłosiłem im temat na oficjalnym formularzu - wiem, że to dostali a nie raczyli nawet zarejestrować zgłoszenia pod jakimś konkretnym numerem

zdziwiłbym się gdybyś dostał odpowiedź ;) zobacz ile czasu użytkownicy rt-ac58u czekali na poprawki w fw... Jedyny producent, który ma wsparcie techniczne w PL z odpowiednim "manpower" to Netgear. Asus ma kilka osób z marketingu i 1 technika (chyba 1 bo znajomi twierdzą, że nie ma nikogo takiego) :)

- wygląda na to, że router pracuje poprawnie - transfery są maksymalne, jeśli z jednej strony mamy urządzenie po WiFi a z drugiej po kablu

- jeśli 2 urządzenia są po WiFi, to transfer wynosi max 30 MB/s między nimi (oba urządzenia z kartami AC oczywiście)

przyczyny szukałbym w ea-ac87 :/

- domyślam się, że powyższe spowodowane jest jednoczesnym wysyłaniem i odbieraniem danych przez moduł WiFi, co powoduje rozłożenie dostępnego transferu na 2 urządzenia

tak, ale nie sądzę aby 3 radio w routerze było panaceum na ten problem. Potrzebowałbyś raczej trybu expressway i oddzielenie nadajnika i odbiornika na 2 różne pasma. Wydajność i tak na tym ucierpi więc 3 radio tak, ale w mediabridge - a takiego nie ma na rynku.  

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Mouera

Robiłeś testy u siebie na dwóch urządzeniach wyposażonych w karty AC, transferując pliki między nimi z użyciem routera? Jakie były wyniki? Bo wspominałeś wcześniej, że testy na portalu zawsze robisz kabel-->wifi lub wifi-->kabel

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Nie, nie robiłem. Nie mam drugiego klienta WiFi z AC. Bywają, ale testuję zazwyczaj router-->klient , a nie klientów nawzajem. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Mouera

A możesz jakoś to przetestować? Jestem ciekawy wyników, ponieważ tak jak pisałem, u mnie podczas testów router-->klient wszystko jest ok - schody zaczynają się w momencie przesyłania danych po wifi między klientami - wtedy wydajność jest znacznie gorsza.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
2 godziny temu, Mouera napisał:

A możesz jakoś to przetestować?

laptop żony z Intelem 8260 wraca dopiero pod koniec wakacji więc mniej więcej wtedy mógłbym to sprawdzić.  

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Tedy50

sprawdź proszę

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Mouera

No to chyba mamy odpowiedź - wystarczy przeczytać ten test:

Nie posiadasz wymaganych uprawnień, aby wyświetlać zawartość linków.

Sekcja: Test szybkości kopiowania plików pomiędzy komputerami

Ewidentnie widać na wykresie to, o czym pisałem wcześniej - maksymalny transfer jaki udaje się osiągnąć między dwoma klientami połączonymi przez WiFi to 27MB/s - czyli mój router jest sprawny.

Realnie lipa - mamy standard AC, który nadal jest bardzo ułomny i daleko mu do wydajności kabla, jeśli transfer odbywa się miedzy dwoma klientami WiFi, a nie w trybie mieszanym WiFi+kabel

Ktoś kto pracował nad tym standardem (i starszymi dotyczącymi domowego WiFi) założył, że najczęściej transfer będzie się odbywał WAN-klient WiFi lub LAN kablowy-klient WiFi - i tak pewnie w rzeczywistości jest - w innym przypadku wydajność przesyłania plików nadal jest słabiutka i szumnie ogłoszone 2400 Mbit/s na interfejsie 5Ghz można włożyć między bajki.

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Idanit
17 godzin temu, Mouera napisał:

No to chyba mamy odpowiedź - wystarczy przeczytać ten test:

Nie posiadasz wymaganych uprawnień, aby wyświetlać zawartość linków.

Sekcja: Test szybkości kopiowania plików pomiędzy komputerami

Ewidentnie widać na wykresie to, o czym pisałem wcześniej - maksymalny transfer jaki udaje się osiągnąć między dwoma klientami połączonymi przez WiFi to 27MB/s - czyli mój router jest sprawny.

Realnie lipa - mamy standard AC, który nadal jest bardzo ułomny i daleko mu do wydajności kabla, jeśli transfer odbywa się miedzy dwoma klientami WiFi, a nie w trybie mieszanym WiFi+kabel

Ktoś kto pracował nad tym standardem (i starszymi dotyczącymi domowego WiFi) założył, że najczęściej transfer będzie się odbywał WAN-klient WiFi lub LAN kablowy-klient WiFi - i tak pewnie w rzeczywistości jest - w innym przypadku wydajność przesyłania plików nadal jest słabiutka i szumnie ogłoszone 2400 Mbit/s na interfejsie 5Ghz można włożyć między bajki.

Dla mnie jest to jak najbardziej normalny objaw działania WiFi. I nie ma tu znaczenia czy jest to standard AC, N czy jakikolwiek inny. Router czy raczej jego radio jest kolektorem, który dzieli sygnał pomiędzy urządzenia i jak każdy kolektor ma swoją przepustowość. Jeśli kolektor jest w stanie przesłać 70MB/s to choćby nie wiem co więcej nie prześle. Wtedy kiedy łączysz się LAN>WiFi czy WiFi>LAN to jesteś w stanie osiągnąć tą wartość. Ale przy połączeniu WiFi>WiFi musisz ją podzielić na dwa (minus straty na przetwarzanie paczek, obciążenie routera itd) bo przepustowość radia to nadal 70MB/s.  Jeśli jeszcze jakieś trzecie urządzenie będzie korzystało z połączenia WiFi to transfer na każdym z nich jeszcze spadnie, tak, że suma z nich trzech nie przekroczy (przy trzech to nawet nie zbliży się) do tych teoretycznych 70MB. Ale tak jak pisałem nie ma znaczenia jaki standard WiFi to będzie, taka jest po prostu jego specyfika i nie ma tu co obsobaczać AC.

Jest rano więc tekst z PClab czytałem jednym okiem ale czy panowie dwa urządzenia WiFi podłączyli pod dwa różne radia 5GHz czy pod jedno? ;-)

Edytowane przez Idanit
  • Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Dlatego też "expandery" Wi-Fi posiadają tryby fastlane lub expressway (w zależności od vendora) używające zamiennie interfejsów radiowych do rozszerzenia zasięgu sieci bezprzewodowej. Sprawdzę transfer pomiędzy dw1830 - Intel 8260 - killer 1535 i dam znać. Tylko niech wakacje się skończą :)

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Mouera

I tak jak pisałem wcześniej, prawdopodobnie użycie routera z 2 oddzielnymi pasmami 5GHz rozwiązuje problem - najlepsze jest to, że byłem posiadaczem RT-AC3200, ale wtedy miałem laptopa z kartą w standardzie N - teram mam laptopa z kartą AC i wymieniłem router na RT-AC88U - ma większy zasięg, ale wygląda na to że w mojej konfiguracji lepiej sprawdziłby się poprzedni (NAS wpięty w bezprzewodowy media bridge w standardzie AC) - ktoś może sprawdzić transfer między dwoma klientami WiFi AC wpiętymi w oddzielne pasma 5GHz? ;-)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
Dnia 20.07.2017 o 16:41, Mouera napisał:

A możesz jakoś to przetestować? Jestem ciekawy wyników, ponieważ tak jak pisałem, u mnie podczas testów router-->klient wszystko jest ok - schody zaczynają się w momencie przesyłania danych po wifi między klientami - wtedy wydajność jest znacznie gorsza.

Proszę : serwer - CLEVO z DW1830, klient - DELL z Intel AC8260 (odczyt/zapis SMB pomiędzy klientami):

clevo_odczyt.png.0e7df8ef7e35b1ef0e7be6bc3ea185a6.pngclevo_zapis.png.baf27b082dea1118bd0da6919f915623.png

Nie posiadasz wymaganych uprawnień, aby wyświetlać zawartość pola kod.

jperf.thumb.png.d6ecb0ce90a6ec0c3fc3eb3eda179232.png

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Mouera

Noooo, czyli miałem rację ;-) Transfer w granicach 30MB/s jeśli trasfer odbywa się między klientami WiFi.

Zamienił stryjek siekierkę na kijek - w mojej sytuacji, gdy NAS podpięty jest do sieci przez WiFi Bridge potrzebuję routera z dwoma pasmami 5GHz, aby w jedno pasmo nadawało w pełnej prędkości a drugie odbierało i odwrotnie - miałem taki, czyli RT-AC3200 i zmieniłem... ;-)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi