Skocz do zawartości
dampy96

RT-AC1200G+ problem z zasięgiem 2,4GHz

Oceń temat:

Rekomendowane odpowiedzi

dampy96

Witam dziś dotarł do mnie własnie ten router lecz mam z nim mały problem .Niestety jestem dosyć mocno rozczarowany jego zasiegiem 2.4GHz nie iwem może ja coś źle skonfigurowałem lecz mój poprzedni router Tp-Link Tl-Wr941ND kupiony 4 lata temu ma ciut lepszy zasieg niż jego 2x droższy kolega Asus :) Kupując ten router chodziło mi głownie o zasięgu 5GHz w domu i 2.4 GHz na zewnatrz tak by w altance można bylo spokojnie pracować.W poprzednim moim starym routerze 4 lata temu zasieg był mega mocny nawet 15 metrów od domu zasieg byl ok po kilku latach  z niewiadomych przyczyn zasięg zmalał nawet do 10 metrów wchodząc do altanki wifi zanika .Niestety identyczna sytuacja jest w Asusie zasieg jest max do wejscia altanki.Nie wiem w czym tkwi problem nie ma mowy o zakłócaniu wifi mieszkam na wsi wokół mnie nie ma innych sieci wifi , dom mam średni jednopiętrowy drewniany wiec o żadnych zelbetach nie ma mowy.Możliwe że ja coś źle skonfigurowałem jecz pasmo kanalu mam automatycznie ustawione 20/40MHz wybór kanału automatyczny wybierałem każdego z osobna nie było żdnej poprawy

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

@dampy96 ustaw 2,4GHz tak :

2017-04-04_172215.thumb.png.1f1e85cec640f3580fa52ae1ba554f36.png

Kanał na auto też może mieć znaczenie, pomimo tego, że nie masz sieci w okolicy. Sprawdź 2-3 różne ustawione ręcznie. Jaka karta sieciowa ? Sprawdź czy w zaawansowanych opcjach sterownika karty nie ma czegoś związanego z brakiem tolerancji 40MHz szerokości kanału. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
dampy96

Mam tak ustawione jak na screenie co lepsze router był na wysokości 2.5 metra dałem go teraz o 0.5 metra niżej i siła sygnału wfif na 2.4GHz spadła o około metr .Ogólnie bardzo dziwne to działa około 5-6 metrów od routera (1 ściana) moc sygnału wifi 5GHZ to praktycznie 3 kreski a 2.4GHz to jedynie ledwo 1 kreska dziwne że  router za 300 zl ma mniejszy zasieg niż router tp linka kupiony 4 lata temu za połowe tej ceny co teraz asus.

Sygnał mierzę telefonem (Samsung galaxy S7) z racji tego że laptop mam w naprawie

Co dziwnę kiedys 4 lata temu po zakupie Tp-linka sygnał miałem prawie ze do 20 m koło domu tereaz w tej chwili to max 10 m nawet z tym routerem asusa .Nie wiem czy coś zakłóca mi sieć tak jak wspominałem mieszkam na wsi więc nie spodziewam sie niczego takiego

Edytowane przez dampy96

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Rzeczywiście dziwne, biorąc pod uwagę fakt, że pasmo 5GHz gorzej przebija się przez przeszkody niż 2,4GHz. Odpal inssider'a i pokaż jak sygnał wygląda w miejscu w którym mierzysz te kreski. Poza tym co to za karta sieciowa ? 

Co do TP-Linka to różnica względem Asusa jest zasadnicza - 4 lata temu nie przejmowali się regulacjami FCC dotyczącymi norm propagowania sygnału WiFi :) ... ale nic nie stoi na przeszkodzie aby tp-link ustawić jako AP w celu rozszerzenie zasięgu. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
dampy96

Nie wiem czy o to chodzi pomiar wykonałem na tarasie okolo 6 m od routeru .Pomiary wykonane tabletem samsung galaxy tab 4 ponieważ innej mozliwosci nie mam.Jeżeli chodzi o AP myslałem  o czymś takim 

Nie posiadasz wymaganych uprawnień, aby wyświetlać zawartość linków.
 po prostu chce mieć tylko w miare przyzwoity zasieg w altance która jest okolo 10-12 m od domu .Jezeli dało by sie z starego routera Tp-linka zrobić AP było by super on ma moc wiec mysle że zasieg byłby solidny .Lecz mimo wszytsko coś blokuje sieć wifi 2.4 GHz bo sam router Asus powinien dać mi spodziewane efekty.

Screenshot_2017-04-04-18-42-24.png

Screenshot_2017-04-04-18-41-36.png

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
ligeza

A może od strony altanki masz jakieś okno na którym mógłbyś postawić ten router. U mnie zasięg na tym routerze jest lepszy od tplinka 1043ND. A 5Ghz śmiga jak marzenie. W domu przez dwie ściany nośne (takie grube) odległość około 8 metrów zasięg 2-3 kreski i transfer 30-40MB/s. Natomiast 2,4Ghz, router postawiony na oknie (te z nowszych z podwójną zespoloną szybą) i jako klient WL-5460AP-v2 z antenką typu jagi w innym budynku (około 150metów) sygnał odczytany z asusa:  "-52dBm No  No  No       54M      1M 37:07:14" Jeśli masz możliwość możesz też sprawdzić zasięg innym urządzeniem. Mam tylko nadzieję że nie trafił ci się jakiś wadliwy egzemplarz bo ja z zasięgu tego routera jestem bardzo zadowolony.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
dampy96

Nie ma szans bym postawił router koło altanki mam internet radiowy internet leci z anteny prostu po kablu do Wan.Jezeli chodzi o sprawdzenie na innym sprzęcie mam stary router kupiony 4 lata temu tp-linka zasieg wtedy miałem praktycznie do płotu jakieś 30 m od domu po 2 latach zasieg zmalał praktycznie do 10 m od domu .Kiedys pytałem sie kolegi o ten zasieg mówił mi ze coś lub ktoś musi mi zakłócać sygnał i nawet wymiana routera na lepszy nie przyniesie rezultatu i te słowa idealnie się sprawdzaja kupiłem dosyc mocny router a w domu 6 metrów od routera(1 ściana) mam tylko 1-2 kreskę wifi na 2.4 GHz .To coś jest nie tak i tak od 2 lat kombinuje gdzie jest problem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
1 godzinę temu, dampy96 napisał:

.Kiedys pytałem sie kolegi o ten zasieg mówił mi ze coś lub ktoś musi mi zakłócać sygnał i nawet wymiana routera na lepszy nie przyniesie rezultatu i te słowa idealnie się sprawdzaja kupiłem dosyc mocny router a w domu 6 metrów od routera(1 ściana) mam tylko 1-2 kreskę wifi na 2.4 GHz .To coś jest nie tak i tak od 2 lat kombinuje gdzie jest problem.

niekoniecznie ktoś - problemem może być samo umiejscowienie routera, grube ściany lub stropy, stare tv, mikrofalówka, telefon bezprzewodowy, lustra, szyby, balustrady. Piszesz, że w okolicy nie masz sąsiadów z WiFi więc tylko powyższe. Pomijam, że sygnał mierzysz tabletem - nie jest to zbyt miarodajne a tym bardziej wydajne sieciowo urządzenie. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
dampy96

Telefon bezprzewodowy widzisz mam telefon 1m od routera !!! jutro sprawdzę czy to czasami nie to działa negatywnie na router .Mam w okolicy również żarówki led oraz taka listwę podszewkową kiedyś od kogoś słyszałem że to równiez znacząco moze wplywać na sygnał

Na szybko sprawdziłem już dzis efekty wyłączenia telefonu stacjonarnego - niestety bez efektów .Myślę , że to nie jest problem routera to że jest niesprawny.Zasieg sieci 5GHz jest według mnie na dobrym poziomie bo jestem z tego zadowolony bo wiedziałem ze ta technologia nie jest na ilość zasiegu a na jakość lecz ciagłe problemy są z 2.4 GHz .No nic jutro będe po kolei wszystko odpinał wykrecał i testował w końcu coś musi zadzaiałać

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
dampy96

Dzis pojechałem do rodziny sprawdzic router w innym środowisku .Efekty ?Zasieg wręcz identyczny jak u mnie czyli muszę wykluczyc calkowicie moje problemy.Problemw  tej chwili jest z routerem zroibłem małe testy i obrys całego domu , moze ktos zerknie i doradzi mi może trzeba pogrzebać w ustawieniach coś zmienić itp.

Co do przedstawionych screenów myśle że sila sygnału -40dBm 1m przed routerem to wręcz słaby wynik.Co lepsze sieć 5GHz działa bardzo dobrze w calym domu!Cały czas jest problem z 2.4GHz

Bez tytułu.png

1 metr od routera.png3 m od routera pokój nr4.png3 metry od routera pokój nr2.png5m od routera pokój nr1.png

6m od routera kuchnia.png7 m od routeru pokój nr3.png8 metrów od routera taras.png

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Masz możliwość sprawdzenia zasięgu byle jakim laptopem, aby wykluczyć radio w tablecie ? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
dampy96

Mam możliwość lecz z oddzielną kartą sieciową ponieważ mam dosć leciwego laptopa zawnętrzna karta sieciowa to Tp-link TP-WN722N

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Może być, N150 ale umożliwi wykluczenie problemu w tablecie. Sprawdź i pokaż co wyszło.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Przemekc1

Nie spodziewaj się cudów, też byłem negatywnie zaskoczony słabym sygnałem z tego routera. Wcześniej miałem TP linka TD-W8970 i pod tym względem był znacznie lepszy, umiejscowienie niewiele zmieniało. Asus natomiast z plusów jest w moim przypadku super stabilny i ogólnie wydaje się działać lepiej przy dużej liczbie podłączonych urządzeń.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
dampy96

1M od routera

20-12-08.jpg

Pokój nr1 

20-14-081.jpg

Pokój nr3

20-15-02.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Wyrzuć ten tablet, router pracuje poprawnie ;) Porównaj sobie wyniki...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
dampy96

Heh :D To mam tablet i 2 smartfony do kosza wyrzucić ? :D bo na każdym jest to samo :D .I rozumiem że na tym asusie wiekszgo zasiegu nie osiągnę ? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Radia w smarfonach to nie najlepszy wykładnik do mierzenia sygnału. Jeżeli zwykła, najprostsza karta sieciowa tp-link pokazuje różnicę ponad 10 dBm to wyjścia są 2 - albo pogodzić się z tym albo wysłać router na RMA :) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
dampy96

Właśnie zastanawiam sie by wyśłać Router do RMA , dzis gdy pojechalem do rodziny i i testowałem router zobaczyłem sporą różnice mają oni tam bodajże netgeara bodajże 2 antenki router takiej średniej klasy dużo tańczy od Asusa zasieg tam jest w całym domu w dodatku router jest tam umiejscowiony na samej górze na strychu w niezbyt dogodnym miejscu.Gdy ja podłączyłęm swojego asusa w niemal ze najlepszym miejscu na drugim pietrze zasieg wifi był tylko na drugim piętrze  , zasieg na dole byl znikomy

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

@dampy96 pokaż jeszcze screen z zaawansowanych ustawień 2,4 GHz... 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
dampy96

22-04-zaawansowane.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

niestety trochę ubogo w opcje... pozostaje RMA.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
M@ły

Zapytam bo chyba nikt się nie zapytał wcześniej autora. Czy router został zaktualizowany do najnowszego oprogramowania? Pytam bo od kilku lat mam do czynienia z Asusami i juz nie raz i nie dwa problem z zasięgiem poprawiało lub tez kopał właśnie software. ?

Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
dampy96

Oczywiscie router zaraz po podpieciu i konfiguracji zaaktualizowałem do najnowszej wersji software.Zgłosilem już reklamacje routera , w internecie przeczytałem chyba każdą opinie na temat tego routera , co sie okazalo trafiłem na 2 przypdaki gdzie router dawał bardzo słaby sygnał sieci wifi 2.4GHz jak sie później okazało była to wada fabryczna , wiele wskazuje na to , że trafiłem i ja na taki egzemplarz , po wymianie wadliwego egzemplarza zasieg juz był taki jaki powinien być.Więc chyba rozwiazałem moja sprawę wszytsko okaże się jak wymienia mi router

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
M@ły

Też tak myślę nic innego juz nie wykombinujesz a nerw szkoda i czasu. Przerobiłem juz kilka routerów Asusa i chyba najbardziej jestem z nich zadowolony. Teraz będę zmieniał swojego N18u na coś innego. Pozdrawiam i napisz nam wszystkim co i jak po wymianie. Hey

Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi