Skocz do zawartości
Karioka

Backup FTP (rsync) - Qnap czy Synology?

Oceń temat:

Rekomendowane odpowiedzi

Karioka

Jest to mój pierwszy post więc witam Was serdecznie.

Rozważam zakup serwera NAS i wpadły mi w oko dwa modele: Synology 216j i Qnap TS-251 (ewentualnie TS-231). Sporo pytań na temat tych modeli pojawiało się już na forum, jednak moje dotyczy przede wszystkim kwestii synchronizacji danych.

Mam kilka stron www na różnych hostingach. Chciałabym, aby cyklicznie NAS wykonał mi ich kopię zapasową - najlepiej z zachowaniem kilku backupów wstecz, najlepiej bez pobierania wszystkich danych, a tylko te, które zostały nowo dodane lub zmienione. Z tego co się dowiedziałam Synology nie ma dedykowanego programu do synchronizacji FTP->NAS. Można to jednak wykonać harmonogramem zadań i umieszczonym tam skryptem shella korzystającym z rsync (źródło: https://evotec.xyz/how-to-backup-ftp-to-synology/)

Z kolei grzebiąc w demo panelu Qnap widziałam dedykowaną nakładkę, która wykonuje synchronizacją FTP->NAS i odwrotnie. Bez konieczności uciekania się do pisania skryptu.

I teraz na koniec moje pytania:
1. czy synchronizacja wbudowana w QNAP faktycznie jest tym o czym myślę i wykona mi synchro plików z FTP na NAS?
2. czy QNAP posiada coś na kształt harmonogram zadań z Synology gdzie można cyklicznie wywoływać sobie skrypty shell czy też php?

Z góry dziękuję za rady i podpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
1 godzinę temu, Karioka napisał:

1. czy synchronizacja wbudowana w QNAP faktycznie jest tym o czym myślę i wykona mi synchro plików z FTP na NAS?

tak, w RTRR (Real-time Remote Replication) możesz utworzyć zadanie replikacji FTP - NAS 

Nie posiadasz wymaganych uprawnień, aby wyświetlać zawartość linków.

1 godzinę temu, Karioka napisał:

2. czy QNAP posiada coś na kształt harmonogram zadań z Synology gdzie można cyklicznie wywoływać sobie skrypty shell czy też php?

oczywiście : 

lub 

Używałem do backupów stron zarówno Qnap jak i Synology i szczerze powiem, że nie widzę większej różnicy. DSM Synology pozwala na ustawienie wszystkiego szybciej poprzez webgui ale skrypt trzeba sobie "dostrugać". Raz ustawione zadanie działa i nie ma z nim problemów, od czasu do czasu sprawdzam jedynie czy ilość wersji kopii zapasowej jest poprawna. W Qnap więcej jest klepania w konsoli, ale przynajmniej masz większą kontrolę nad ustawieniami. RTRR w QNAP używałem kiedyś dawno temu do mirrorowania FTP wyłącznie ze zmianami i działało to bardzo poprawnie. Cokolwiek nie wybierzesz, spełni swoje zadanie i wykona kopię zapasową - różnice dotyczą jedynie sposobu konfiguracji. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Karioka

Dziękuję za odpowiedź.

Strzelam, że zadania Crontab również trzeba dodawać poprzez konsolę, nie ma w Qnap'owym sofcie dedykowanej opcji?

Jestem raczej mało zaawansowanym użytkownikiem Linuxa i gdyby nie fakt, że trafiłam na artykuł na blogu, nie wpadłabym na to, że taką synchronizację (FTP->NAS) można wykonać skryptem, wykorzystując rsync. Stąd też spodobała mi się dedykowana opcja w Qnap'ie do synchronizacji plików FTP<->NAS.

Czy możesz napisać, które opcje Qnap konfigurowane z konsoli możemy w Synology ustawić w webgui?

Nie sądziłam, że wybór pomiędzy tymi dwoma NASami będzie aż tak trudny do ogarnięcia :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
7 godzin temu, Karioka napisał:

Strzelam, że zadania Crontab również trzeba dodawać poprzez konsolę, nie ma w Qnap'owym sofcie dedykowanej opcji?

tak naprawdę nie wiem, gdyż nie używam Qnapa od dobrych kilku lat, ale z tego co czytam wychodzi na to że tak. Coś mi się obiło o oczy, że jest podobno jakaś paczka ipkg z kawałkiem gui do tego.

7 godzin temu, Karioka napisał:

Czy możesz napisać, które opcje Qnap konfigurowane z konsoli możemy w Synology ustawić w webgui?

w DSM Synology ustawisz harmonogram skryptu, bez dodatkowego ustawiania zadania w konsoli. Wklejasz zawartość skryptu w zadanie, ustawiasz kiedy ma się wykonać i jak wynik uruchomienia ma być publikowany (zapis w logu txt czy powiadomienie email). W kwestii rsync więcej informacji znajdziesz tutaj :

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Karioka

Dziękuję Ci za tak szczegółowe odpowiedzi :)

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
Temat został zamknięty jako rozwiązany.

W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości proszę użyć funkcji "Zgłoś ten post". 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

• Przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

• Podobna zawartość

• Karol
      Przez Karol
      Udało mi się postawić TL-WR740n na oprogramowaniu openwrt jako router na piętrze. Zasięg jest idealny.
      Mam jednak mętlik, z powody różnych poradników internetowych. Skonfigurowałem TP Linka zgodnie z opisami na forum Openwrt, podpięty do LAN (nie do WAN), wyłączone dhcp, nadany kolejny IP 192.168.1.2. WIFI z tą samą nazwą, inny kanał. Czy na Asusie 1200G+ powinienem jednak użyć funkcji WDS (dodać TP Linka jako punkt dostępowy) i wybrać ten sam kanał, czy jednak pozostawić oba urządzenia na różnych kanałach?
      Wiem, że to pytanie odbiega od założonego przeze mnie tematu.

...
    • OpenITbot
      Przez OpenITbot
      QNAP oficjalnie wprowadził dziś do oferty nowego 3-zatokowego NAS-a z 4-rdzeniowym procesorem– model TS-332X, umożliwiający zbudowanie konfiguracji RAID 5, zapewniającej idealny balans pomiędzy bezpieczeństwem danych i pojemnością, przy minimalnej liczbie dysków. Nowy QNAP NAS wyposażony jest w port 10GbE SFP+, trzy złącza M.2 SATA 6Gb/s SSD oraz wsparcie dla funkcji SSD caching oraz auto-tieringu Qtier™, co pozwala mu na sprawne obsługiwanie wymagających aplikacji biznesowych. TS-332X wyróżnia się również minimalistycznym wzornictwem i smukłą obudową, dzięki czemu doskonale wpasuje się w każdą przestrzeń firmową.

QNAP TS-332X korzysta z czterordzeniowego procesora AnnapurnaLabs (an Amazon company) Alpine AL-324 1.7 GHz Cortex-A57, 2 lub 4 GB pamięci DDR4 RAM (z możliwością rozbudowy do 16GB) i jest wyposażony w port 10GbE SFP+, pozwalający na korzystanie z sieci o najwyższych szybkościach przesyłania danych. Pozwala to na komfortowe korzystanie z aplikacji wymagających najwyższych transferów, takich jak np. backup czy przywracanie danych lub aplikacji kontenerowych. Obudowę urządzenia zaprojektowano tak, by wyglądała stylowo i elegancko, jednocześnie zapewniając efektywny przepływ powietrza i sprawne chłodzenie. Dyski 3,5” instalować można w niej bez używania żadnych narzędzi.

Nowy QNAP NAS obsługuje do trzech modułów SATA 6Gb/s M.2 SSD w formacie 2280 (sprzedawanych oddzielnie) – pozwalając tym samym użytkownikom na stworzenie pojemnej pamięci SSD cache, zwiększającej wydajność aplikacji wymagających dużej mocy obliczeniowej. Możliwe jest też stworzenie konfiguracji RAID 5, zapewniającej idealny balans pomiędzy wydajnością oraz ochroną redundantną. W połączeniu z technologią QNAP Qtier pozwala to na zastosowanie efektywnego auto-tieringu w celu optymalnego wykorzystania potencjału różnych typów nośników – od M.2 SSD, przez 2,5-calowe SSD, aż po dyski HDD.

QNAP TS-332X działa pod kontrolą inteligentnego systemu operacyjnego QTS, który dzięki swojej elastyczności i wszechstronności ułatwia zarządzanie NAS-em. Migawki na poziomie bloków zapewniają kompleksową ochronę danych i możliwość ich łatwego przywrócenia, pozwalając tym samym użytkownikom na skuteczną ochronę np. przed skutkami ataków oprogramowania ransomware. Jako centralne rozwiązanie NAS do przechowywania, backupu, udostępniania, synchronizacji i centralnego zarządzania danymi, model TS-332X w znaczący sposób ułatwia i przyspiesza wykonywanie wielu codziennych zadań. Użytkownicy mogą dodatkowo zwiększać zakres jego funkcji, instalując aplikacjie dostępne w serwisie App Center – np. Container Station (pozwalającą na uruchamianie aplikacji kontenerowych LXC oraz Docker®), QmailAgent (do centralnego zarządzania wieloma kontami e-mail) lub QVR Pro (umożliwiającą stworzenie profesjonalnego systemu monitoringu wideo – aplikacja oferuje 8 darmowych kanałów kamer IP i możliwość rozbudowania ich liczby do 16 po wykupieniu odpowiedniej licencji).

Dzięki technologii VJBOD (Virtual JBOD) użytkownicy mogą wykorzystać nieużywaną przestrzeń dyskową modelu TS-332X do rozszerzenia pamięci innych NAS-ów QNAP – montując zasoby jako wirtualne dyski przez iSCSI. To idealne rozwiązanie dla organizacji, które korzystają z wielu jednostek QNAP NAS i chciałyby optymalnie wykorzystać ich potencjał.
      Specyfikacja:
      TS-332X-4G: 4GB DDR4 RAM z możliwością rozszerzenia do 16GB TS-332X-2G: 2GB DDR4 RAM z możliwością rozszerzenia do 16GB  
      3-zatokowy model tower; czterordzeniowy procesor AnnapurnaLabs, an Amazon Alpine AL-324 quad-core 1.7 GHz Cortex-A57, 64-bit; dyski 2.5/3.5-inch SATA 6 Gbps HDD/SSD z obsługą hot-swap; 3x złącze M.2 2280 SATA 6Gbps SSD; 1x port 10GbE SFP+ LAN; 2x port Gigabit RJ45 LAN; 3x USB 3.0 port; 1x wyjście 3.5mm line-out audio; wbudowany głośnik.
      Dostępność
      Model TS-332X NAS jest już dostępny. Więcej informacji o urządzeniu oraz o innych modelach QNAP NAS znaleźć można na stronie https://www.qnap.com/pl-pl/product/ts-332x

Zobacz cały artykuł
    • OpenITbot
      Przez OpenITbot
      QNAP oficjalnie wprowadził dziś do oferty nowego 3-zatokowego NAS-a z 4-rdzeniowym procesorem– model TS-332X, umożliwiający zbudowanie konfiguracji RAID 5, zapewniającej idealny balans pomiędzy bezpieczeństwem danych i pojemnością, przy minimalnej liczbie dysków. Nowy QNAP NAS wyposażony jest w port 10GbE SFP+, trzy złącza M.2 SATA 6Gb/s SSD oraz wsparcie dla funkcji SSD caching oraz auto-tieringu Qtier™, co pozwala mu na sprawne obsługiwanie wymagających aplikacji biznesowych. TS-332X wyróżnia się również minimalistycznym wzornictwem i smukłą obudową, dzięki czemu doskonale wpasuje się w każdą przestrzeń firmową.

QNAP TS-332X korzysta z czterordzeniowego procesora AnnapurnaLabs (an Amazon company) Alpine AL-324 1.7 GHz Cortex-A57, 2 lub 4 GB pamięci DDR4 RAM (z możliwością rozbudowy do 16GB) i jest wyposażony w port 10GbE SFP+, pozwalający na korzystanie z sieci o najwyższych szybkościach przesyłania danych. Pozwala to na komfortowe korzystanie z aplikacji wymagających najwyższych transferów, takich jak np. backup czy przywracanie danych lub aplikacji kontenerowych. Obudowę urządzenia zaprojektowano tak, by wyglądała stylowo i elegancko, jednocześnie zapewniając efektywny przepływ powietrza i sprawne chłodzenie. Dyski 3,5” instalować można w niej bez używania żadnych narzędzi.

Nowy QNAP NAS obsługuje do trzech modułów SATA 6Gb/s M.2 SSD w formacie 2280 (sprzedawanych oddzielnie) – pozwalając tym samym użytkownikom na stworzenie pojemnej pamięci SSD cache, zwiększającej wydajność aplikacji wymagających dużej mocy obliczeniowej. Możliwe jest też stworzenie konfiguracji RAID 5, zapewniającej idealny balans pomiędzy wydajnością oraz ochroną redundantną. W połączeniu z technologią QNAP Qtier pozwala to na zastosowanie efektywnego auto-tieringu w celu optymalnego wykorzystania potencjału różnych typów nośników – od M.2 SSD, przez 2,5-calowe SSD, aż po dyski HDD.

QNAP TS-332X działa pod kontrolą inteligentnego systemu operacyjnego QTS, który dzięki swojej elastyczności i wszechstronności ułatwia zarządzanie NAS-em. Migawki na poziomie bloków zapewniają kompleksową ochronę danych i możliwość ich łatwego przywrócenia, pozwalając tym samym użytkownikom na skuteczną ochronę np. przed skutkami ataków oprogramowania ransomware. Jako centralne rozwiązanie NAS do przechowywania, backupu, udostępniania, synchronizacji i centralnego zarządzania danymi, model TS-332X w znaczący sposób ułatwia i przyspiesza wykonywanie wielu codziennych zadań. Użytkownicy mogą dodatkowo zwiększać zakres jego funkcji, instalując aplikacjie dostępne w serwisie App Center – np. Container Station (pozwalającą na uruchamianie aplikacji kontenerowych LXC oraz Docker®), QmailAgent (do centralnego zarządzania wieloma kontami e-mail) lub QVR Pro (umożliwiającą stworzenie profesjonalnego systemu monitoringu wideo – aplikacja oferuje 8 darmowych kanałów kamer IP i możliwość rozbudowania ich liczby do 16 po wykupieniu odpowiedniej licencji).

Dzięki technologii VJBOD (Virtual JBOD) użytkownicy mogą wykorzystać nieużywaną przestrzeń dyskową modelu TS-332X do rozszerzenia pamięci innych NAS-ów QNAP – montując zasoby jako wirtualne dyski przez iSCSI. To idealne rozwiązanie dla organizacji, które korzystają z wielu jednostek QNAP NAS i chciałyby optymalnie wykorzystać ich potencjał.
      Specyfikacja:
      TS-332X-4G: 4GB DDR4 RAM z możliwością rozszerzenia do 16GB TS-332X-2G: 2GB DDR4 RAM z możliwością rozszerzenia do 16GB  
      3-zatokowy model tower; czterordzeniowy procesor AnnapurnaLabs, an Amazon Alpine AL-324 quad-core 1.7 GHz Cortex-A57, 64-bit; dyski 2.5/3.5-inch SATA 6 Gbps HDD/SSD z obsługą hot-swap; 3x złącze M.2 2280 SATA 6Gbps SSD; 1x port 10GbE SFP+ LAN; 2x port Gigabit RJ45 LAN; 3x USB 3.0 port; 1x wyjście 3.5mm line-out audio; wbudowany głośnik.
      Dostępność
      Model TS-332X NAS jest już dostępny. Więcej informacji o urządzeniu oraz o innych modelach QNAP NAS znaleźć można na stronie https://www.qnap.com/pl-pl/product/ts-332x

openitforum.pl

Forum poświęcone przesyłaniu i przechowywaniu danych w małej sieci. Prezentujemy testy urządzeń oraz pomagamy w ich obsłudze i konfiguracji.

Powiadomienie o plikach cookie

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Wszystkie wymagane w tej kwestii informacje zawierają: Polityka prywatności, Regulamin oraz Warunki użytkowania.