Skocz do zawartości
  • 0
Crusader39

Wybór routera AC i karty sieciowej do 400-500zł

Pytanie

Crusader39

Witam!!

Na początku chciałbym pozdrowić szanowne grono forumowiczów.Mam dylemat w związku z wyborem routera jestem zielony i nie mam za bardzo pojęcia jaki router i kartę sieciową wybrać jak w temacie.Bardzo zależy mi na tym żeby router miał bardzo stabilne łącze po WIFI(dobrze by było żeby router i karta za często się nie zawieszały).Przewertowałem kilkadziesiąt artykułów i testów związanych z routerami oraz odwiedziłem kilkanaście portali i nadal nic nie wiem.Posiadam łącze 30Mbit lecz za parę miesięcy będzie zmiana na 120Mbit więc nie potrzebuje cudów natomiast potrzeba jest stabilnego łącza i jak najmniejszych strat po wifi.Komputer będzie stał jakieś 6-7m od routera przez jedną ściankę regipsową , korzystać będę z gier online, jak i oglądania filmów w sieci.Dużo osób rozpisuje się na temat Asusa RT-AC56U jak i Netgear R6400, który z tych byłby lepszy jeżeli chodzi o stabilność chyba że coś innego zaproponujecie od siebie?.Co do karty sieciowej wifi to tu wcale nie mam pojęcia co wybrać.Proszę o wyrozumiałość i z góry dziękuję wszystkim za pomoc w wyborze optymalnego sprzętu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

34 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

• 0
dimson

Przydałoby się jeszcze kilka informacji:

szukasz karty WIFI na USB czy jakiejś wbudowanej do laptopa ? R6400 z racji zewnętrznych anten może troszkę lepiej siać WIFI choć AC56U nie powinien mieć problemów przy odległości 6-7m przez jedną ściankę. Asus będzie też lepszym wyborem jeśli chodzi o jakieś alternatywne FW (Merlin, Tomato).

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
  • 0
house

RT-AC56U to nic innego jak wykastrowany z anten RT-AC68U - da sobie radę przez jedną ścianę. Posiada mocny CPU, dużo pamięci RAM - ale w ten sam hardware, tylko z 3 antenami wyposażono R6400. Biorąc pod uwagę, że wskazujesz stabilny link WiFi jako warunek skłaniałbym się ku rozwiązaniu Netgear. Istnieją co prawda dość znaczące różnice w kwestii funkcjonalności w OFW pomiędzy tym routerami - na korzyść Asusa, jednak tak jak wspomniałeś - nie potrzebujesz cudów - więc Genie w Netgear styknie :) Po jakimś czasie istnieje możliwość zmiany oprogramowania firmware w obu wymienionych modelach na tomato. Zainteresuj się jeszcze Asusem RT-AC68U - czterordzeniowy CPU, dobry zasięg WiFi - jedynym mankamentem jest ograniczona do 128 MB pamięć RAM. 

27 minut temu, Crusader39 napisał:

Dużo osób rozpisuje się na temat Asusa RT-AC56U jak i Netgear R6400, który z tych byłby lepszy jeżeli chodzi o stabilność

obydwa będą działać tak samo jeżeli chodzi o stabilność połączenia.

7 minut temu, dimson napisał:

szukasz karty WIFI na USB czy jakiejś wbudowanej do laptopa ?

właśnie, jaką ? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
  • 0
dimson
2 minutes ago, house said:

Po jakimś czasie istnieje możliwość zmiany oprogramowania firmware w obu wymienionych modelach na tomato.

Zainteresuj się jeszcze Asusem RT-AC68U - czterordzeniowy CPU, dobry zasięg WiFi - jedynym mankamentem jest ograniczona do 128 MB pamięć RAM. 

Z tym, że tomato na R6400 coś kuleje z WIFI...

Na AC68U (alternatywnie Netgear R7000) troszkę za mało $ ale jeśli masz możliwość to nie będziesz musiał szukać kompromisu cena/osiągi, wydajność, możliwości :)

Według mnie:

z dwójki AC56U i R6400 , brałbym AC56U

z dwójki AC68U i R7000, wybieram R7000 

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
  • 0
house

@dimson - inaczej bym to ugryzł : z dwójki AC56U i R6400 przy pozostaniu na OFW i biorąc pod uwagę wyłącznie WiFi (pomijając funkcje) - brałbym R6400. W kwestii alternatywnego FW - +1 Asus, funkcje OFW - +1 Asus :) Tylko te wbudowane anteny... :/ 

13 minut temu, dimson napisał:

Z tym, że tomato na R6400 coś kuleje z WIFI...

i nie tylko na 6400, i nie tylko WiFi - coraz więcej rzeczy tam kuleje powyżej wersji 136

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
  • 0
dimson

w sumie się zgadzam :)

aczkolwiek uważam, że AC56U nie będzie znacząco odstawał do R6400 przy odległości 6-7m przez jedną ścianką karton-gips

natomiast nigdy nie wiadomo, jak się zmienią potrzeby użytkowania w przyszłości i może pojawi się potrzeba funkcjonalności którą zapewnią modowane FW wtedy z AC56U będzie troszkę łatwiej :)

niemniej, warto też żeby kolega sprawdził jakimś WIFI skanerem jak się u niego przedstawia sytuacja w eterze ;)

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
  • 0
Crusader39

Dziękuję za szybkie odpowiedzi.Pierwsza kwestia to chodzi o kartę wifi do komputera pc, druga kwestia sytuacja w eterze po wifi napięta przy 2.4ghz mieszkanie w bloku.Posiadam wolne jedno złącze pci i jedno pcie oraz kilka usb co moglibyście polecić z kart wifi pod te łącza?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
  • 0
house

@Crusader39 na PCI-E "wystarczy" ASUS PCE-AC68

wyższy model PCE-AC88 będzie droższy a i tak nie wykorzystasz jego możliwości ze wspomnianymi wyżej routerami. Jeżeli zdecydujesz się na adapter USB to polecam ASUS USB-AC68 :

Sensowny jest jeszcze D-Link DWA-192 ale użytkowanie tej kuli jest niewygodne. Wszystkie wymienione karty są szybkie i bezproblemowe a co najważniejsze pracują w paśmie 5 GHz - nie bez znaczenia jeśli :

Godzinę temu, Crusader39 napisał:

sytuacja w eterze po wifi napięta przy 2.4ghz mieszkanie w bloku

:) 

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
  • 0
Crusader39

Ostatnie pytanie co do routera czy jest jakaś równie dobra tańsza alternatywa czy nie warto bawić się w półśrodki?Więcej pytań nie będzie temat będzie do zamknięcia.Poza tym dziękuję wszystkim za poświęcony czas i pomoc.

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
  • 0
dimson

tańsze alternatywy są dostępne ale kosztem czegoś a to coś to będzie przedewszystkim 5GHz. Czy warto to jest kwestia potrzeb/zasobności portfela. Moim zdaniem jeśli zainwestujesz w jeden z tych czterech modeli będziesz miał spokój na długie lata bez myślenia za kilka msc co by tu zrobić żeby usprawnić WIFI

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
  • 0
house
32 minuty temu, Crusader39 napisał:

Ostatnie pytanie co do routera czy jest jakaś równie dobra tańsza alternatywa czy nie warto bawić się w półśrodki?

tańsza alternatywa jest - czy równie dobra? - nie sądzę. Nie będę wymieniał modeli - zawsze czegoś im brakuje do tego aby konkurować w wymienionymi wyżej. Oczywiście mają jeden atut - cena. 

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
  • 0
Crusader39

A co sądzicie o Asus RT-AC58U?Bo o RT-AC56U można zapomnieć bo w sklepach go nie ma.W testach całkiem ciekawie wypadł tylko pytanie czy warto tego wziąć czy R6400?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
  • 0
house

Jeśli nie masz planów instalacji alternatywnego FW na R6400 i instalacji dodatkowych paczek oprogramowania to warto. RT-AC58 ma mniej RAM ale czterordzeniowy CPU i całkiem dobry zasięg. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
  • 0
tony_bcc

Witam ,

zastanawiam się nad zakupem routera ASUS RT-AC58U . Jaką kartę sieciowa wifi możecie do niego polecić ? Karta powinna być pci-e - ac/ i dual band  PCE-AC68 znam ale to trochę za drogo.

Dziękuję

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
  • 0
Idanit

RT-AC58U to AC1300 a PCE-AC68 to AC1900.

Jeśli pci-e to sugerował bym PCE-AC56, standard AC1300 jak w routerze a cena o stówkę niższa.

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
  • 0
tony_bcc

a te karty ?

Archer T6E

PCE-AC51

DWA-582

Co o nich sądzisz ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
  • 0
Idanit

PCE-AC51 odpuść sobie to tylko 433Mbits w AC

Do firmy tp-link mam jakąś awersję... a dlinka nie znam.

Ogólnie do routera asus polecałbym kartę asus, wydaje mi się, że będą najlepiej się dogadywać, ale to tylko tak na chłopski rozum... ;)

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
  • 0
tony_bcc

ok, dzięki. Zatem PCE-AC56.

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
  • 0
Idanit
4 minuty temu, tony_bcc napisał:

ok, dzięki. Zatem PCE-AC56.

poczekaj, może ktoś jeszcze coś podpowie, może akurat te dwie pozostałe karty będą lepszym wyborem. A jak nikt, nic, to bierz asusa nie powinieneś być zawiedziony.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
  • 0
tony_bcc

OK, poczekam dzisiaj i jutro biorę.

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
  • 0
house

Nie ma na co czekać ;). Adaptery TP-Link'a mogą mieć problemy z obsługą szerokości kanału w trybie auto WiFi, poza tym mają czasem problem z łącznością na kanale 100 w 5GHz - a tak lubi się ustawiać automat w Asuswrt. D-Link'a możesz brać pod uwagę, ale jedynie model DWA-192 (szybki i w miarę bezproblemowy ale USB). Zgodzę się z @Idanit i wziąłbym PCE-AC56 - ten sam poziom (AC1300) jak RT-AC58U.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
  • 0
tony_bcc

Jeszcze jedna sprawa znalazłem używkę R7000. co o tym myślicie ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
  • 0
house

Mocny router, ac1900, bardzo dobry zasięg, dość dobre wsparcie alternatywnego FW, AC56 za małe miki do niego :) 

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
  • 0
Crusader39

Ja wziąłem jak polecili koledzy z forum kartę sieciową na usb ASUS USB-AC68 z takim routerem jak ty chcesz wziąć i jestem mega zadowolony.Łącze idzie pełną parą wykorzystuje 95% szybkości łącza i powiem że warto było kupić.Co do kart pce to były przypadki że ludzie mieli problemy z niektórymi kartami Asusa, ale właśnie to mi dało do myślenia i wybrałem kartę na usb a nie na pce-chciałem uniknąć problemów.

• Lubię to 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
  • 0
tony_bcc

Ok, wiec jednak biorę R7000 bo wychodzi tyle samo co ASUS RT-AC58U. Nad karta się jeszcze zastanawiam ale bardziej skłaniam się nam pci-e

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
  • 0
tony_bcc

Jednak temat mnie wciągnął i mam jeszcze jeden dylemat

Asus RT-AC68U AC1900

czy 

Netgear R7500 Nighthawk X4 ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
  • 0
house

@tony_bcc - przy takim wyborze nadal najlepszym pozostanie R7000

4 godziny temu, Crusader39 napisał:

Co do kart pce to były przypadki że ludzie mieli problemy z niektórymi kartami Asusa, ale właśnie to mi dało do myślenia i wybrałem kartę na usb a nie na pce-chciałem uniknąć problemów.

ale to tylko pce-ac66 na platformie haswell. ac68 jest ok.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
  • 0
tony_bcc

Man pyta je dotyczące anten w r7500. Ze można zamontować inne? Chodzi o to ze mogę kupić ten model bez anten i dlatego pytanie czy mogę je dokupić ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
  • 0
house

Wymienić można, ale nie występują na rynku jako pozycja do kupienia osobno. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
  • 0
tony_bcc

A te będą ok 

Nie posiadasz wymaganych uprawnień, aby wyświetlać zawartość linków.
 ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
  • 0
house

tak, będą ok.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi