Skocz do zawartości
tomeg

Zyxel NAS326 konfiguracja JBOD

Oceń temat:

Rekomendowane odpowiedzi

tomeg

Witam

Jestem tutaj nowy na forum więc proszę o wyrozumiałość.

Jakiś czas temu kupiłem serwer NAS Zyxel NAS326 z jednym dyskiem. Wczoraj dokupiłem drugi dysk identyczny z tym pierwszym. Oba dyski maja po 3TB. Zastanawiam się nad konfiguracją JBOD ale nie wiem jak to zrobić gdy pierwszy dysk jest już zajęty w 50%.

W necie wyczytałem, że JBOD tym różni się od RAID0, że nie przeplata danych miedzy dwoma dyskami więc teoretycznie jest mniejsze ryzyko utraty wszystkich danych w przypadku awarii jednego z dysków. Proszę o potwierdzenie czy to prawda.

Czy ktoś może wskazać mi sposób na konfigurację JBOD w przypadku gdy pierwszy dysk jest zajęty w 50%? Bardzo mi na tym zależy.

Z góry dziękuję za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
56 minut temu, tomeg napisał:

Czy ktoś może wskazać mi sposób na konfigurację JBOD w przypadku gdy pierwszy dysk jest zajęty w 50%?

nie ma takiego sposobu, poza odłożeniem 1,5 TB danych na bok i konfiguracji JBOD on nowa na 2 dyskach - co wiąże się z utratą danych. 

56 minut temu, tomeg napisał:

W necie wyczytałem, że JBOD tym różni się od RAID0, że nie przeplata danych miedzy dwoma dyskami więc teoretycznie jest mniejsze ryzyko utraty wszystkich danych w przypadku awarii jednego z dysków

tak, raid 0 dzieli dane na stripe'y i rozkłada naprzemiennie na 2 dyski, jbod jest logicznym wolumenem składającym się z dwóch (lub więcej) fizycznych dysków (i tylko tyle). 2 różne metody przeznaczone do różnych od siebie zastosowań. Niestety - w jednym i drugim przypadku jak padnie jeden dysk tracisz wszystkie dane.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
Temat został zamknięty jako rozwiązany.

W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości proszę użyć funkcji "Zgłoś ten post". 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

• Przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

• Podobna zawartość

• pepe44
      Przez pepe44
      Witam, to mój pierwszy post na tym forum mimo że dosyć długo je śledzę, zawsze udawało mi się znaleźć rozwiązanie problemu ale tutaj nie mam zupełnie pojęcia co jest grane.

Posiadam router ASUS AC68U który średnio radzi sobie z LTE - dołączany modem HUAWEI. Zdecydowałem się na zakup Zyxel LTE3301 ze względu na pochlebne opinie o jego wspaniałym zasięgu i stabilności pracy. Rewelacji przyznam szczerze nie było już od samego początku - tam gdzie modem HUAWEI tylko na USB bez anten zewnętrznych nie miał problemu z nawiązaniem połączenia z BTS - Zyxel wskazuje na słabe połączenie a na początku na jego brak (być może czas na inicjalizację połączenia). Mimo wszystko jak już nawiązał połączenie, to udało mi się osiągnąć na nim ponad 40Mbps co w pełni mnie zadowala (ASUS około 15Mbps ze względu na brak wsparcia 4G/LTE) . Postanowiłem sprawdzić w innej lokalizacji tam gdzie teoretycznie sygnał jest mocniejszy i tutaj moją uwagę zwróciło działanie routera - statystyki połączenia z BTS praktycznie takie same jak w pierwszy przypadku jednak szybkość internetu zwala z nóg... ping 250 (czasem speedtest  pokazywał wartości 2000ms), download jakies 0,18 Mbps - po powrocie do starej lokalizacji to samo, więc ewidentnie problem po stronie routera... Macie pomysł od czego można zacząć rozwiązywanie tego problemu ? Załączam staty z tych dwóch lokalizacji, tam gdzie teoretycznie parametry są lepsze - internet działał dramatycznie (BTS ten sam). Wcześniej, chociażby przy pierwszym podłączeniu routera, (zanim udało mi się osiągnąć 40Mbps) również miał problemy z szybkością ale zignorowałem problem bo nie miałem czasu na analizę...

Będę wdzięczny za jakiekolwiek wskazówki

• Buczacznik
      Przez Buczacznik
      Witam

Chciałem prosić o radę gdzie popełniam błąd. Posiadam serwer ZyXEL NAS520 i mam problem z usługą – myZyXELcloud a konkretnie jest tak że udostępniam sobie jakieś wybrane katalogi dla tej usługi i wszystko jest ok do momentu aż odpalę na którymś telefonie aplikacje ZyXEL Drive i gdy zaloguję się do swojego serwera chwilę po tym usuwa mi uprawnienia do katalogów jakie wcześniej zaznaczyłem . Czyli na przykład udostępniam sobie katalog filmy , zaznaczam na przykład tylko do odczytu i chwile po tym jak zaloguje się zdalnie przez aplikację do serwera to te pole zostaje wyczyszczone i już nie mam udostępnionych katalogów. Używałem tej usługi cały czas i zawsze działała . Ale miałem potrzebę pełnego resetu serwera i po ponownej konfiguracji stworzył mi się taki problem

Pozdrawiam
    • neon
      Przez neon
      Witam, 
      ostatnio natrafiłem w sieci na taki poradnik konfiguracji ubnt :

Chciałem zapytać bo już kilka razy widziałem, że w ustawieniach w Lan w dhcp server w dns manual wpisywane jest ip USG w pierwszym dns a w drugim np. dns google. Dodatkowo przy wprowadzaniu static ip do switch również pierwszy DNS - ip USG, tak samo również w konfiguracji keycloud.  Czy takie wprowadzanie coś daje i czy to jest poprawne ? Pozdrawiam 

openitforum.pl

Forum poświęcone przesyłaniu i przechowywaniu danych w małej sieci. Prezentujemy testy urządzeń oraz pomagamy w ich obsłudze i konfiguracji.

Powiadomienie o plikach cookie

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Wszystkie wymagane w tej kwestii informacje zawierają: Polityka prywatności, Regulamin oraz Warunki użytkowania.