Skocz do zawartości
skorek76

Zakup wydajnego NAS do mieszkania.

Oceń temat:

Rekomendowane odpowiedzi

skorek76

Witam, 

Jako że porządny router zakupiłem( ASUS RT-AC1200G+) pora rozejrzeć się za serwerem NAS :) NAS będzie służył gównie jako magazyn plików ( zdjęcia, filmy, muzyka, dokumenty) Treści będą wyświetlane po DLNA na TV, ale chciałbym mieć do niego dostęp z każdego miejsca np jak gdzieś wyjadę. Zależy mi również na zdalnym pobieraniu plików z neta bez udziału i zostawianiu włączonego komputera. Pod uwagę biorę :

* ZyXEL NAS326 ( Nie jestem do końca pewien czy posiada funkcję pobierania plików bez udziału kompa)

* Zyxel NAS520

* Synology DS115j

* Synology DS216j

Nie wiem czy jest sens dopłacać do droższych opcji ? 

Potrzebuje jeszcze do tego dyski tu kolejne pytanie, jakimi dyskami się zainteresować ? 2x2 TB ( aby utworzyć RAID) ( Dodam że nie mam jakiś ważnych danych do kopii zapasowej :P) czy odpuścić sobie i kupić jedne większy ? Jaką firmę dysków polecacie? Zależy mi na tym żeby był wydajny i cichy w miarę możliwości.

Cena jaką mogę przeznaczyć to max 1000 zł ( wiadomo im mniej tym lepiej, ale wole zapłacić więcej i mieć rozwiązanie na lata, niż za dwa lata wymieniać sprzęt, a jakiś czas będę zmieniał mieszkanie na dom i chciałbym żeby NAS posłużył i tam :)  Będę wdzięczny za każdą pomoc. 

Pozdrawiam serdecznie :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
4 minuty temu, skorek76 napisał:

Cena jaką mogę przeznaczyć to max 1000 zł

na NAS z dyskami ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
skorek76

Tak, to już cena całego zestawu :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

poczytaj :

Jeżeli to ma być maszyna wyłącznie do archiwizacji internetu, bez ważnych danych, to rzeczywiście możesz zrezygnować z modelu 2 dyskowego i kupić tańszy model 1 dyskowy. Zyxele fajne, ale jednak ustępują najwolniejszym rozwiązaniom Synology w kwestii funkcjonalności. Skłaniałbym się ku DS115j. Znajomy po recenzji tego sprzętu kupił go od razu i do dziś jest zadowolony. Zyxele fajne, dość wydajne jednak oprogramowanie ustępuje konkurencji. 

Co do dysków to oczywiście warto zainwestować w modele przeznaczone do tego typu rozwiązań - WD Red lub Seagate IronWolf. O ile nie mam zastrzeżeń do tych pierwszych - działają u mnie już 3 rok non stop, tak modeli Seagate nie znam i nie mam z nimi doświadczeń. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Idanit
6 godzin temu, skorek76 napisał:

Nie wiem czy jest sens dopłacać do droższych opcji ? 

IMHO nie ma. Obydwa wysycą Ci giga-bitowy LAN, a dodatkowe opcje są dla heavy userów jak @house a nie zwykłych zjadaczy chleba jak my ;-)

* ZyXEL NAS326 ( Nie jestem do końca pewien czy posiada funkcję pobierania plików bez udziału kompa)

* Synology DS216j

Brałbym pod uwagę tylko te dwa. Jedno-dyskowy NAS i jak to określiłeś "rozwiązanie na lata" nie idą raczej w parze, nawet jeśli nie masz "jakiś ważnych danych do kopii zapasowej" i na razie wystarczy Ci 2TB, to za rok może dwa, będzie już go za mało, łatwej i taniej dołożyć nowy dysk, niż wymienić stary na dwa razy większy.

Pod względem osiągów bardzo porównywalne rozwiązania, oprogramowanie i wsparcie, faktycznie dużo lepsze na synku ale... koszt dwa razy większy... jeśli nie potrzebny Ci zapis z kamer, to funkcjonalności bardzo zbliżone. 

Natomiast... ...patrząc przez pryzmat porównywalnej ceny (DS115j vs NAS326) to ten drugi bije ten pierwszy na głowę pod prawie każdym względem (prawie... bo brak mu znaczka Synology)... no to się zacznie... "kto wiatr sieje, ten burze zbiera" :DD

NAS będzie służył gównie jako magazyn plików

Obydwa Ci to zapewnią.

Treści będą wyświetlane po DLNA na TV

Obydwa Ci to zapewnią.

Nie jestem do końca pewien czy posiada funkcję pobierania plików bez udziału kompa

Wbudowane, plus Transmission, pakiet dodatkowy doinstalowywany z webui, do torrent-ów.

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
7 godzin temu, Idanit napisał:

no to się zacznie... "kto wiatr sieje, ten burze zbiera"

nie, dlaczego ? :) Każdy chwali to co posiada :) Osobiście uważam, że Zyxel jest porządnym serwerem, jednak ustępuje Synology w kwestii oprogramowania. Ten Zyxelowy front-end, który został wprowadzony jakiś czas temu i miał za zadanie zbliżyć obsługę do trybu "pulpitowego", okazał się jedynie fake'iem i udaje coś czym nie jest. Tak, posiada wspomniane przez @skorek76 funkcjonalności, jednak Synology ma ich więcej. Poza tym DSM ma zarówno transmission jak i download station, do tego pozostałe pakiety, których Zyxel nie posiada. Wolałbym mieć możliwość użycia czegokolwiek z tego : 

Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto, aby wyświetlić ukryty link.
 (zakładka pakiety) lub 
:) w przeciwieństwie do : 
:D 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
skorek76

Będzie aż taka różnica w sofcie między tymi dwoma dyskami ? Rozumiem że nie ma jakiejś alternatywnej wersji jak w routerach :P 

Nie będzie zamulał ten DSJ115 ? Nie wiedziałem że istnieje mozliwość podłączenia kamery pod takie urządzenia, a jak wspominałem za jakiś czas będę się przeprowadzał do domu, więc taka opcja się przyda.

Z torrentów nie pobieram, gównie linki np. z catshare, albo rapideo, ale chyba oby dwa pozwalają na to ? 

Jeszcze pytanie mam o dyski, czy tylko te dwie marki wchodzą w grę (WD Red lub Seagate) czy jest coś jeszcze wartego uwagi ? Czy np. Seagate Barracuda ST2000DM006 2TB się nie dana ? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
35 minut temu, skorek76 napisał:

Będzie aż taka różnica w sofcie między tymi dwoma dyskami ?

kolosalna różnica :) 

36 minut temu, skorek76 napisał:

Rozumiem że nie ma jakiejś alternatywnej wersji jak w routerach

dokładnie tak, nie ma.

36 minut temu, skorek76 napisał:

Nie będzie zamulał ten DSJ115 ?

z czasem tak, ale do domowego użytku jego wydajność jest wystarczająca. 

37 minut temu, skorek76 napisał:

Nie wiedziałem że istnieje mozliwość podłączenia kamery pod takie urządzenia, a jak wspominałem za jakiś czas będę się przeprowadzał do domu, więc taka opcja się przyda.

i tutaj następuje zwrot akcji, Synology bezpłatnie umożliwia podłączenie jedynie 2 kamer a Zyxel posiada możliwość obsługi do 4 kamer bez dodatkowych płatnych licencji. 

1 godzinę temu, skorek76 napisał:

Z torrentów nie pobieram, gównie linki np. z catshare, albo rapideo, ale chyba oby dwa pozwalają na to ?

prawdopodobnie oba rozwiązania pozwalają na obsługę tych serwisów, jak nie out-of-box to za pomocą dodatkowej paczki oprogramowania.

1 godzinę temu, skorek76 napisał:

Jeszcze pytanie mam o dyski, czy tylko te dwie marki wchodzą w grę (WD Red lub Seagate) czy jest coś jeszcze wartego uwagi ?

Dyski desktopowe różnią się od tych przeznaczonych do pracy w serwerach NAS, nawet tak prostych jak wspomniane wyżej. Najlepiej kierować się listą HCL każdego producenta i dobrać dysk odpowiedni dla danego modelu NAS'a. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Idanit
6 godzin temu, house napisał:

Wolałbym mieć możliwość użycia czegokolwiek z tego : 

(zakładka pakiety) lub 
:) w przeciwieństwie do : 
:D 

Eeee, widzę kolega trochę po macoszemu to potraktował, nie ma zainstalowanego podstawowego rozszerzenia metarepository, które zwiększyło by ilość dostępnych pakietów pewnie czterokrotnie. Oczywiście nadal nie będzie to ilość taka jak w synology ale umówmy się, z 75% tego co tam jest dostępne, korzysta 1 promil użytkowników. Poniżej masz zdjęcia jakie pakiety są dostępne na niewspieranym już od jakiegoś czasu poprzedniku NSA325v2, popatrz czy czegoś brak co mogło by Ci być potrzebne, popatrz też na synology i zastanów się z ilu rzeczy będziesz korzystał, bo ilość jest faktycznie okazała tylko ile z tego Ci się przyda. Masz dość ograniczony budżet więc wydawanie kasy na wodotryski, z których nie skorzystasz chyba nie ma sensu. Tak jak pisałem poprzednio DS115j pod względem oprogramowania jest sporo lepszy ale jeśli chodzi o wydajność to jest o co najmniej 30% wolniejszy. Zdecydowanie słabszy procek, połowa pamięci, brak USB3.0, jedno miejsce na dysk. Jeśli to ma być zakup na lata/perspetywiczny, to zdecydowanie nie polecam, albo zwiększ budżet i kup DS216j albo zainteresuj się Zyxelem. 

2 godziny temu, house napisał:

Zyxel posiada możliwość obsługi do 4 kamer bez dodatkowych płatnych licencji

A tego to nie wiedziałem... :11_blush: rozwiń trochę myśl...

4.png

3.png

2.png

1.png

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
2 godziny temu, Idanit napisał:

Oczywiście nadal nie będzie to ilość taka jak w synology ale umówmy się, z 75% tego co tam jest dostępne, korzysta 1 promil użytkowników.

co nie znaczy, że więcej większy promil użyje tych dostępnych dla Zyxel'a :) W sumie w cenie 550 PLN za NAS520 nie dostanie się lepszej konfiguracji sprzętowej. DS216J jest odrobinę słabszy a droższy o ca 130 PLN. DS115j jest tańszy o ca 150 PLN, ale nawet jeśli miałby być wolniejszy to wybrałbym DS.   

2 godziny temu, Idanit napisał:

A tego to nie wiedziałem... :11_blush: rozwiń trochę myśl...

takie info przekazał mi Zyxel wysyłając sprzęt do recenzji. 

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Idanit
17 minut temu, house napisał:

takie info przekazał mi Zyxel wysyłając sprzęt do recenzji. 

A mógłbyś wydębić od nich więcej info...

18 minut temu, house napisał:

W sumie w cenie 550 PLN za NAS520 nie dostanie się lepszej konfiguracji sprzętowej. DS216J jest odrobinę słabszy a droższy o ca 130 PLN. DS115j jest tańszy o ca 150 PLN, ale nawet jeśli miałby być wolniejszy to wybrałbym DS.   

Ale ja cały czas piszę o NAS326, który jest w cenie DS115j i dwa razy tańszy (o380zł) niż DS215j.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
2 minuty temu, Idanit napisał:

Ale ja cały czas piszę o NAS326, który jest w cenie DS115j i dwa razy tańszy (o380zł) niż DS215j.

to się zrozumieliśmy :) 

3 minuty temu, Idanit napisał:

A mógłbyś wydębić od nich więcej info...

tak, poproszę ich o dodatkowe info, dam Ci znać. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi