Skocz do zawartości
bubek

Przeniesienie HDD z 212P na 251A

Oceń temat:

Rekomendowane odpowiedzi

bubek

Witam

Obecnie posiadam TS-212P z dwoma hdd. Kupiłem jako 1 NAS. Na początku był wystarczający, ale chciałbym zmienić na coś szybszego. biorę wstępnie pod uwagę TS-251A-2G.

Chciałem się dowiedzieć jak wygląda przeniesienie danych. Bo rozumiem ze jak przeniosę dyski to jeden z nich na których są instalacje zostanie sformatowany i ustawiony pod nowego NASa. a co za tym idzie stracę wszystkie ustawienia użytkowników, qsync, synchronizacji itp.

Chyba, że istnieje jakaś inna możliwość gdzie wkładam dyski i wszystko pozostaje bez zmian jedynie nadpisane zostają pliki systemowe.

Czy ktoś już coś takiego robił?

Czy 1 dysk będzie sformatowany i stracę ustawienia?, czy wszystkie dane muszę przerzucić na 2 dysk, czy wszystko będę musiał konfigurować od nowa? czy będę mógł w razie czego przywrócić ustawienia z pliku z 212P na 251A?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

żaden z dysków nie zostanie sformatowany. Wyłącz stary NAS, wyjmij dyski, w takiej samej kolejności (1bay - dysk 1, 2bay - dysk 2) włóż w nowy serwer, uruchom i czekaj. System QTS powinien sam zmigrować ustawienia a dane pozostaną nienaruszone. W przypadku serwerów QNAP jest łatwiej niż w Synology dlatego, że system QTS instalowany jest na specjalnym module DOM flash. Tutaj znajdziesz więcej info : 

Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto, aby wyświetlić ukryty link.

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
bubek

Super. dziękuję za informacje:). skoro jest tak jak mówisz to chyba w tym miesiącu kupie nowy NAS i przełożę dyski :) Bałem się że będe musiał wszystko od nowa ustawiać.

Jeśli chcesz to nie zamykaj tematu a jak zmienię NASa to opisze czy wszystko poszło jak należy.

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Temat pozostanie otwarty, powodzenia :)

Wysłane z mojego LG-H960 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
bubek

kolejne pytanie odnośnie zmiany NASa. Co kupić

TS-251A-2G posiada 2GB RAMu i dual core intel 1,6 koszt 1150 PLN

czy może dołożyć i kupić

TS-253A-4G posiada 4 GB RAMu i quadro intel 1,6 koszt 1700 PLN

czy może jeszcze ciut dołożyć i

TS-253A-8G posiada 8 GB RAMu i quadro intel 1,6 koszt 2000PLN

bo już zgłupiałem i się napaliłem na tego ostatniego. A mam 2 HDD wd RED 2 TB. Warto?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

@bubek temat jest prosty : 

- wybrałbym TS-253A. Intel® Celeron N3150 w TS-253A ma wydajność odrobinę lepszą od N3060 w TS-251A przy użyciu wszystkich rdzeni. N3060 ma lepszy wynik single-core ale to nadal jedynie dual-core. N3150 to quad-core. Poczytaj :

W kwestii RAM to im więcej tym lepiej, ale o ile nie będziesz używał wirtualnych maszyn i kilku aplikacji na raz to 4GB "styknie". 

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
ligeza

Ewentualnie zawsze możesz wyciągnąć 4GB i włożyć 8GB gdyby okazało się za mało.  Cenowo wyjdzie nawet taniej.

• Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
bubek

Ok wiem co robić. Dzięki za info. Kupię ten ostatni. W poniedziałek mają mi powiedzieć czy sprowadza, jak nie to na allegro kupię.

Mam jeszcze inne porównanie:

253a 8gb   http://www.x-kom.pl/p/311556-dysk-sieciowy-macierz-qnap-ts-253a-8g-2xhdd-4x16-2ghz-8gb-4xusb-2xlan.html

Czy

251+ 8gb  http://www.x-kom.pl/p/296106-dysk-sieciowy-macierz-qnap-ts-251-8g-2xhdd-4x2-242ghz-8gb-4xusb-2xlan.html

Różnica w procesorze na korzyść 251 ale w ilościach portów i w ilościach licencji kamer na korzyść 253a.  porty wystarcza mi z 251+ co do kamer waham się bo 2 już mam i chętnie bym dorzucił jeszcze 2.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

TS-251+ posiada Intel Celeron J1900, który jest wydajniejszy od CPU użytego w TS-253A : 

. Ilość kamer ograniczona jest jedynie licencją, zawsze możesz dokupić większą ilość chociaż lepiej jest mieć 4 domyślnie :) 

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
bubek

Ehh no to  teraz muszę się zastanowić. A ty byś co wziął jakbyś miał wybierać pomiędzy tymi 2ma ? Zakładając że mamy gdzieś ilość kamer i każdy posiada wystarczającą ilość portów. Bo rozumiem że 253a jest wyżej w "hierarchii"  od 251+. czy jakieś inne różnice dostrzegę poza szybkością 251+?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
4 minuty temu, bubek napisał:

Bo rozumiem że 253a jest wyżej w "hierarchii"  od 251+

to zupełnie inne produkty - TS-251+ to "Home - Klasa wysoka" a TS-253A to "Małe i średnie firmy - Klasa średnia". Wydajność operacji sieciowych będzie zbliżona, różnice w wydajności CPU są na tyle marginalne (obydwa to Celerony), że najważniejsze znaczenie ma ilości pamięci RAM. To czy prześlesz plik 10 sekund dłużej czy szybciej nie ma znaczenia... 

7 minut temu, bubek napisał:

A ty byś co wziął jakbyś miał wybierać pomiędzy tymi 2ma ?

żadnego bym nie kupił, wybrałbym Synology :) Ogólnie nie lubię produktów QNAP, miałem kilka i na każdym się przejechałem. To moja osobista preferencja, nie wiem jaki CPU i wór RAM'u siedziałby w serwerze podobnym cenowo, wybrałbym wolniejszy produkt konkurencji :). Jeśli już musiałbym wskazać zwycięzcę, wybrałbym bardziej energooszczędny i wykonany w 14nm układ Braswell w TS-253A.

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
bubek

Ok. Dzięki. Nie będę zmieniał platformy już :) jestem zadowolony z Qnapa. Jak na moje potrzeby jest super, a nie wiem jak będzie z innymi:)  Ok więc wemę253A, co prawda nie jest tam dostępny ale gdzieś na allegro znajdę. Jak go dostanę to napisze czy były problemy z przeniesieniem hdd z 212P

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
bubek

Wiec tak. Otrzymałem dzis TS-253A. W porównaniu do TS-212P to rewelacja:)

Przeniosłem dyski i wszystko zostało jak należy. Ale zeby nie było tak idealnie to mam kilka problemów:

1. Wysypał mi sie Qsync nie synchronizuje się

2. nie działa "Twonky" a używałem go do oglądania filmów na TV. Był prosty i działał super. coś ktoś może polecic ?

3. nie działa mi serwer DLNA. telewizor go nie widzi :/

4. w myqnapcloud " Łączność przez internet jest "krzyżyk" pewnie to się tyczy pnkt1.

5. nie działają mi aplikacje na telefon jak qmanager i qmusic

Pewnie więcej wyjdzie w praniu

---------------------------------------------------------EDIT

Wszystkie aplikacje wypada reinstalować jak DLNA, Download station itp. Na komputerze musiałem reinstaować Qsync by zadziałało tak samo z aplikacjami na telefon. Pewnie w pracy też będe musiał reinstalować na komputerze Qsync. Trzeba było również zarejestrować urządzenie w mynapcloud.

Mam jeszcze kilka problemów jak:

1. w myQNAPcloud --> Overviev --> łączność przez sieć : mam "x" czyli jest cos nie tak. jak to zmienić bo juz probowałem wszystkiego ?

2. mam dziwny komunikat w logach:

Typ    Data    Czas    Użytkownicy    Źródło IP    Nazwa komputera    Zawartość    

Ostrzeżenie    2017/02/10    18:11:59    System    127.0.0.1    localhost    The firmware versions of the system built-in flash (4.2.2 Build 20160901) and the hard drive (4.2.3 Build 20170121) are not consistent. It is recommended to update the firmware again for higher system stability.    

3. zdalne połączenie FTP z innym NASem, wczesniej działało, próbuje ustanowić od nowa i dupa. Inne FTP działaja jak z moim routerem

4. Nie ma aplikacji Twonky Media a była najlepsza :/  nie wiem jaki zamiennik użyć bo dedykowana aplikacja DLNA była słaba.

5 połaczenie przez HDMI wydaje mi się zbyt skomplikowane i utrudniające życie. 1 powód to jak połacze przez hdmi do telewizora to nie ma wyjścia audio z qnapa do kina i nie mam głosu. wiec jedyna możliwość to podłaczenia bezposrednio do kina domowego i żonglowanie pilotami. + zainstalować koniecznie klawiaturę

Edytowane przez bubek
uaktualnienie

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
23 godziny temu, bubek napisał:

mam dziwny komunikat w logach: Ostrzeżenie    2017/02/10    18:11:59    System    127.0.0.1    localhost    The firmware versions of the system built-in flash (4.2.2 Build 20160901) and the hard drive (4.2.3 Build 20170121) are not consistent. It is recommended to update the firmware again for higher system stability.  

wykonaj aktualizację QTS wg tej instrukcji : 

23 godziny temu, bubek napisał:

2. nie działa "Twonky" a używałem go do oglądania filmów na TV. Był prosty i działał super. coś ktoś może polecic ?

TwonkyMedia is no longer supported. Use the DLNA Media Server built into QTS as your DLNA server.

ewentualnie instalacja tej paczki :

(wymagany QTS min 4.3)

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
bubek

Dzieki za info i linki, co do 1 części to  zainstaluje wg tej instrukcji.

co do Twonky to zainstaluje manualnie, już pobrałem aplikację. Jest prosta i wydajna, a DLNA media server  jest jedną wielką lipą. Zainstalowałem Plex Media Serwer i działa jak narazie bez zastrzeżeń.

Ale też będę używał HD station po HDMI.. Całkiem nieźle to wygląda. i nawet szybka obsługa, ale muszę załatwić USB Bluetooth receiver  bo mam klawiaturę bluetooth ale NAS nie ma odbiornika.

Dziękuje za pomoc.

Reszta chyba śmiga ok :)

----------EDIT

niestety mam 4.2.3 oprogramowanie wiec narazie nie pójdzie. Ale ściągnąłem wersje Twonky wydaną przez Lynx, z licencja 30 dni i chodzi. wersja 8.4.0 .. nie umiem jedynie znaleźć licencji.

----------EDIT 2

HD station super współpracuje z aplikacją na androida, czyli na tablet albo telefon. Nie potrzeba żadnej klawiatury ani myszki, ponieważ telefon idealnie zastępuje te urządzenia.

Edytowane przez bubek
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi