Skocz do zawartości
skorek76

Pomoc w wyborze routera do 300 zł

Rekomendowane odpowiedzi

skorek76

Witam,

Jako to mój pierwszy post na tym forum chciałbym się przywitać z wszystkimi :)

Zmieniłem internet na dostawcę 100/20 i muszę wymienić swój stary router TP-Link TL-WR841N

Przeglądam forum i już zgłupiałem, ale widzę że wiele zależy co kto potrzebuje więc:

Mieszkanie jest o powierzchniami 50 m2 do routera mam podłączone sprzęty :

*  2 Iphony

*  2 komputery

* TV

* Konsola PS4 

Wszystkie praktycznie będą do 5 m max od routera, po drodze nie ma przeszkód( router będzie stał w przedpokoju) 

Jako że tylko TV i konsola nie obsługuje pasma 5Ghz, szukam routera który będzie działał na 2,4 i 5 Ghz

Myślałem o :

* TP-Link Archer C2 ( powinien wystarczyć na moje potrzeby chyba) 

* TP-Link Archer C1200

* TP-Link Archer C5

* Edimax br-6478ac-v2

* ASUS RT-AC1200G+

Zależy mi na stabilnej pracy po WI-FI na wszystkich urządzeniach gdyż tylko tak będą się one łączyć.

Moje pytanie, który z tych routerów będzie miał najlepszy zasięg i będzie działał stabilnie.

Czy warto dopłacać do czegoś lepszego niż TP-Link Archer C2? 

Chciałbym żeby ten router był też w miarę przyszłościowy a nie "na styk" Bo może się zdarzyć że będę miał szybszy internet za pół roku i nie chciał bym znowu wymieniać routera.

Dodam że nie zależy mi na zmianie oprogramowania ( tomato itp.) chyba że znacznie zmieni to działanie sprzętu. 

Starałem się znaleźć rozwiązanie na forum, ale nie uzyskałem odpowiedzi na moje pytanie. 

Już byłem zdecydowany na ASUS RT-AC1200G+ ale opinie o resetach dają do myślenia :/ 

Dziękuje i pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
6 godzin temu, skorek76 napisał:

Już byłem zdecydowany na ASUS RT-AC1200G+ ale opinie o resetach dają do myślenia :/ 

no więc własnie - resety :/ podobno ten problem ima się tego modelu. Jest na forum kilka osób, o których się pojawił. Osobiście używałem rt-ac1200g+ przez około tydzień/dwa i nic niepokojącego nie zauważyłem, więc może to pojedyncze przypadki. Myślę, że warto spróbować. Z wymienionych przez Ciebie modeli wydaje się być najsensowniejszym wyborem. Warto również zainteresować się TP-Link Archer C5, oczywiście mając na uwadze mniejszą liczbę anten (jeśli Ci to nie przeszkadza - dobry wybór). Najlepszym rozwiązaniem byłoby dołożenie 99zł do budżetu i zakup Asus rt-ac58u. Tak jak pisałeś, dysponowałbyś sporym zapasem mocy na szybsze łącze w przyszłości. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
skorek76

Nie chce już dokładać bo i tak zwiększyłem budżet :P No właściwie decyzja waha się między tym Asusem a Tp-linkiem :) Na jednego i drugiego jest w razie czego alternatywny soft ?

Dużo słabszy jest ten Tp-link od Asusa ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

sprzętowo nie dużo, za to kwestii zasięgu na pewno (różnica w antenach).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
gabrychu

Trochę nie związane z tematem, ale (prawdopodobnie) będę miał do sprzedania ASUS RT-N18U i Netgear WNDR3700v2 - w dobrej cenie :)

Będę chciał je sprzedać i kupić sobie Asus RT-AC58U.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
skorek76

Mieszkanie nie jest duże wiec oba powinny dać radę :) Zależy mi na niezawodności, podłącze i zapomnę :) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
gabrychu

Na Asusie podłączone 2 laptopy + 2 telefony i net 250/20 działają bez problemów. Tylko Asus to 2,4Ghz i N. Mieszkanie koło 40m2.

Netgear WNDR3700v2 na oprogramowaniu Gargoyle już nie dawał rady, może z oryginalnym oprogramowaniem było by lepiej ale nie chciało mi się bawić w zamianę oprogramowania.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
skorek76

Ok zaryzykowałem i kupiłem Asusa ASUS RT-AC1200G+ :) 

Sprzęt skonfigurowany  :) 

Moja karta bezprzewodowa

Intel(R) Dual Band Wireless-AC 8260

I przewodowa

Realtek PCIe GBE Family Controller

Ale mam pewne wątpliwości  :

internet mam 100Mbps( na umowie od ISP)  na speed teście różnie raz 180 Mbps raz 80 Mbps na paśmie 5Ghz ( nie wiem skąd ta rozbieżność ) na 2,4 Ghz pracuje jedynie z 144,4 ( w ustawieniach karty nie mam możliwości ustawienia N( a na pewno go wspiera, nie wiem czemu tak jest )

Po podłączeniu kabla ( dobry kabel kat 5e ok 2m)  od routera w centrum sieci i udostępniania mam jedynie 100Mb/s ( w ustawieniach karty ustawiłem 1Gbps  full Duplex) a mimo to nic się nie zmieniło.

Konsola PS4 jest podpięta kablem do tego routera i przy sprawdzaniu prędkości pobierania pokazuje średnio 140Mbps

Sterowniki najnowsze do obu kart.

Może powinienem ustawić coś w routerze ? Dodam że zrobiłem szybką konfigurację. 

Będę wdzięczny za pomoc :)

Edytowane przez house
za duże grafiki - nie rób screena całego ekranu, ogranicz się jedynie do tego co chcesz pokazać.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

na 2,4 Ghz pracuje jedynie z 144,4

ustaw w routerze tryb sieci na auto a szerokość kanału na 40MHz. analogicznie w 5GHz z tym, że szerokość kanału - 80 MHz. W zaawansowanych ustawieniach karty Intela również masz opcje dotyczące szerokości kanału, pokaż jakie... (ostatnie screen - 2 opcje nad trybem bezprzewodowym)

internet mam 100Mbps( na umowie od ISP)  na speed teście różnie raz 180 Mbps raz 80 Mbps na paśmie 5Ghz ( nie wiem skąd ta rozbieżność )

może masz szybsze łącze ? albo jakiś nocny plan ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
skorek76

Ok, pobawiłem się chwile i ustawiłem jak piszesz i powinno być ok :) Obecnie mam na sztywno pasa 80 i 40 Mhz dla 2,4 i 5 GHz prędkości przedstawiają się jak na screenie poniżej( to chyba dobre wartości dla WiFi 100/20 Mbps ? 

Problem kabla się rozwiązał, okazało się że przewód był uszkodzony, po wymianie pokazuje 1Gbps :)

Mam jeszcze jedno pytanie, mianowicie za TV mam gniazdo w ścianie na Rj45( 1Gbps) chciałbym do niego podpiąć konsole i TV koniecznie na tej szybkości jak to zrobić, dodam że mój ISP przypisuje adres MAC urządzenia( za każdym razem jak zmieniam router muszę wysłać SMSa z nowym adresem MAC nowego sprzętu) wiem że switch by rozwiązał sprawę ( albo inny router) ale nie wiem czy będzie działa jak mogę podać jeden adres MAC do ISP? Jest na to jakiś inne rozwiązanie ? 

Dodam że drugiego kabla nie mogę puścić :) 

Edytowane przez house
speedtest posiada opcję udostępnienia wyniku - użyj jej.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

router w ścianę, switch w router, konsola i TV w switch a reszta dalej jak sobie życzysz... na czym polega problem ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
skorek76

Posiadam router TP linka TL Wr841N trzeba coś w nic zmieniać żeby zadziałał jako switch? Możesz łopatologicznie wyjaśnić jak to poustawiać wszystko zeby działało ? Będę bardzo wdzięczny za pomoc ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Należy wgrać alternatywne oprogramowanie, w zależności którą wersję posiadasz : http://dl.eko.one.pl/gargoyle-pl/attitude_adjustment/ar71xx/ (plik gargoyle-1.6.2.2-ar71xx-tl-wr841n-v?-squashfs-factory.bin). Ustawić go jako AP (WAN do LAN, wyłączyć NAT) i będziesz miał z niego switch fast ethernet.

7 godzin temu, skorek76 napisał:

Możesz łopatologicznie wyjaśnić jak to poustawiać wszystko zeby działało ?

mam gdzieś WR841N V8, musiałbym go poszukać. Może wtedy jakoś bym Ci pomógł. To nie jest trudne, podlinkowany FW jest w PL. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
skorek76

Mam wersje v11 i wgrane na niego OpenWrt, mogę zrobić to na tym sofcie ? Czy na tym  Gargoyle ? Rozumiem ze z gniazdka  ścianie (drugi koniec jest oczywiście z routera) podpinam kabel do WAN a konsole i TV pod LAN do WR841 ? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
14 minut temu, skorek76 napisał:

Mam wersje v11 i wgrane na niego OpenWrt, mogę zrobić to na tym sofcie ?

jasne - "AccessPoint bez routingu" : http://eko.one.pl/?p=openwrt-trybypracy

17 minut temu, skorek76 napisał:

Rozumiem ze z gniazdka  ścianie (drugi koniec jest oczywiście z routera) podpinam kabel do WAN a konsole i TV pod LAN do WR841 ?

gniazdko w ścianie --> RT-AC1200G+ --> TP-Link (z powyższą konfiguracją) --> konsola i TV

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
skorek76

TP Linka do Wan czy Lan ? Wieczorem będę w domu to sprawdzę czy działa ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

gniazdko w ścianie --> WAN w RT-AC1200G+ LAN1 --> LAN1 TP-Link LAN 2/3 --> konsola i TV. Kluczowe jest przestawienie TP-Linka w tryb AP bez NAT.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
skorek76

Ok zadziałało ale jest jeden szkopuł :P Gniazdo w TP-Linku jest 100Mb/s a mi zależy na 1Gb :) Więc muszę kupić switch, teraz pytanie jaki ?

Nie posiadasz wymaganych uprawnień, aby wyświetlać zawartość linków.

Nie posiadasz wymaganych uprawnień, aby wyświetlać zawartość linków.

Ma to jakieś znaczenia jaki wybiorę ? Oba mają 1Gb/s, znajdę coś tańszego w tej cenie ? Takim switchem nie trzeba zarządzać, po prostu podpinam go do Asusa i do niego TV i konsola ? Dziękuje :) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
2 godziny temu, skorek76 napisał:

Ok zadziałało ale jest jeden szkopuł :P Gniazdo w TP-Linku jest 100Mb/s a mi zależy na 1Gb

pisałem o tym :

7 godzin temu, house napisał:

i będziesz miał z niego switch fast ethernet

:D

Ma to jakieś znaczenia jaki wybiorę ? Oba mają 1Gb/s, znajdę coś tańszego w tej cenie ?

nie ma znaczenia, kup ten który ma najdłuższą gwarancję. Nowego, markowego i tańszego nie znajdziesz.

Takim switchem nie trzeba zarządzać, po prostu podpinam go do Asusa i do niego TV i konsola ?

Dokładnie tak.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi