Skocz do zawartości
lebzuch

Router - 250 Mb/s, VPN, Synology NAS i "multimedialny dom"

Rekomendowane odpowiedzi

lebzuch

Dzień dobry,

szukam idealnego rozwiązania do mojego mieszkania. Mam przyłącze światłowodowe, do niego przypięty jest modem z wbudowanym routerem dostarczonym przez operatora Inea. Dalej, z routera idzie kabel ethernetowy do salonu w którym zamierzam postawić nowy router. Po LANie podłączone będą NAS Synology DS216j, PS4, Sony Android TV oraz soundbar. Po WiFi drukarka, kilka smartphonów, 2 Macbooki i inne drobne domowe smart urządzenia (odkurzacz, może kamery, jakieś lampy i inne gadżety). Powierzchnia mieszkania to ok 60m2, z tym że router będzie umieszczony przy jednym krótszych boków (mieszkanie na planie prostokąta).

Zależy mi przede wszystkim na stabilnym i szybkim LANie do którego będą podłączone wszystkie urządzenia multimedialne, na bezproblemowym połączeniu WiFi AC z Macbook Pro (Time Machine na NAS) oraz w miarę stabilnym VPN.

W tej chwili internet mam słaby ale z racji szybkiego rozwoju Inei zakładam, że niedługo może zdecyduję się nawet na 1000Mb/s.

Czytałem sporo o routerach Asusa, Netgeara i Synology ale nie chcę niczego sugerować ponieważ w tym temacie mam totalnie otwartą głowę. Poza tym nie zależy mi na duplikowaniu funkcjonalności NASa w routerze, nie potrzebuję podłączać do niego dysku twardego czy drukarki. Koszt im mniejszy tym lepszy, max 1000zł ale jak będzie coś sensownego za 300zł to będę bardzo zadowolony.

Pytanie: Jaki router sugerujecie dla technologicznego entuzjasty? :D

Dziękuję :)

Edytowane przez lebzuch

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
45 minut temu, lebzuch napisał:

Pytanie: Jaki router sugerujecie dla technologicznego entuzjasty?

Teraz pytanie - chcesz aby było szybko czy "ficzerów" bez liku ? Jak szybko i wydajnie to praktycznie każdy router powyżej 4-5 stówek, z pominięciem D-Link'a. Jeżeli zależy Ci na funkcjach to każdy który obsługuje alternatywne FW - paleta modeli jest dość szeroka. Fabrycznie najlepiej wyposażonymi produktami są Asusy. Do wyboru lecąc od najtańszego RT-AC58U, 68U, 87U, 88U. Najnowszy AC58u - 400pln, max wypas 88u - ok 1,5 tysiaka ;) Różnica dotyczy funkcji i wyposażenia - ac58 ma dość dobry CPU, szybki WAN i WiFi ale mało RAM'u, ac88 max w opór wszystkiego, włącznie z ceną. Jako zwykły, prosty i wydajny rozdzielacz internetu wybrałbym rt-ac58u. Netgear ma dwa sensowne routery - starą konstrukcję R7000 i ostatnio R7800, który oferuje najlepszą relację ceny do wyposażenia i wydajności. Synology nie zawracałbym sobie głowy, przynajmniej modelem RT1900ac. Co innego RT2600ac, który pojawić ma się do końca miesiąca w sklepach. W cenie ok 1150 pln (która na pewno po jakimś czasie od premiery spadnie) oferuje bardzo dobrą wydajność i bogatą paletę funkcji.  Pozostają jeszcze Linksys'y, TP-Linki, Zyxele i inne egzotyczne marki, jednak nie polecam ich "entuzjastom", ponieważ żadnego "entuzjazmu" nie wywołują :) 

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
lebzuch

Dziękuję za szybką odpowiedź :)

2 minuty temu, house napisał:

Teraz pytanie - chcesz aby było szybko czy "ficzerów" bez liku ?

Zdecydowanie szybko. Entuzjazm dotyczył ciągłego zwiększania ilości gadżetów które będą się łączyć z routerem, multimediów (netflix, hbo go itp) których jest u mnie sporo oraz VPN + NAS. Na tym najbardziej mi zależy. Zastanawiałem się czy nie poczekać trochę na RT2600ac ale nie jestem pewien czy wykorzystam jego potencjał z racji posiadania NASa. Czekam na jego test :)

Nie myślałem o RT-AC58U, zainteresuję się tym modelem. 68U niestety odpada z racji ustawienia w pionie, 87U wydawał mi się najlepszym rozwiązaniem ale czytałem o jakiś problemach które już są chyba rozwiązane, 88U za drogi. 

Z testów wynika że najlepszy dla mnie będzie R7800, pierwsze zdanie do mnie trafiło :D

Teraz tylko kwestia czy pozostać przy prostym rozdzielaczu internetu czy czymś 2 razy droższym...

Czy RT-AC58U tworzy jedną sieć i automatycznie przełącza 2.4Ghz/5Ghz (ma to jakąś nazwę?) czy tworzy dwie osobne sieci?

A jak z range extenderami? Jeżeli przeprowadzę się do czegoś większego to ja najłatwiej rozszerzyć zasięg? Tak żeby nie musieć tworzyć osobnej sieci, żeby urządzenia się same przełączały?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
2 godziny temu, lebzuch napisał:

Zastanawiałem się czy nie poczekać trochę na RT2600ac ale nie jestem pewien czy wykorzystam jego potencjał z racji posiadania NASa. Czekam na jego test

dzisiaj skończyłem testować Synology. Recenzja pojawi się za jakiś czas. RT2600ac i R7800 to dokładnie ta sama platforma sprzętowa (cpu, ram, switch, układy radiowe), Synology ma 4GB eMMc.

Czy RT-AC58U tworzy jedną sieć i automatycznie przełącza 2.4Ghz/5Ghz (ma to jakąś nazwę?) czy tworzy dwie osobne sieci?

ta funkcja to SmartConnect i dostępna jest dopiero od ac68u. ac58u tworzy dwie osobne sieci. 

A jak z range extenderami? Jeżeli przeprowadzę się do czegoś większego to ja najłatwiej rozszerzyć zasięg? Tak żeby nie musieć tworzyć osobnej sieci, żeby urządzenia się same przełączały?

Z extenderami jest tak, że zależy to od modelu. Asus i Netgear mają funkcje expressway i fastlane - osobne radia odbierają i rozsyłają dalej sygnał. Jako tako to działa ale nigdy nie dorówna osobnej nitce kabla z AP na końcu. Najlepszym rozwiązaniem na mobilność pomiędzy punktami sieci, sprawne przełączanie oraz zasięg są obecnie sieci mesh, jak np Netgear Orbi. Dużo działo się w tej kwestii na ostatnim CES2017, ale koszty zakupu są zaporowe. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi