Skocz do zawartości
house

Asus RT-AC88U i dynamiczne Link Aggregation IEEE 802.3ad

Oceń temat:

Rekomendowane odpowiedzi

house

Kilkanaście miesięcy temu pisząc recenzję RT-AC88U pisałem o funkcji agregacji łączy dostępnej w tym modelu:

Dnia 24.01.2016 o 15:51, house napisał:
  • Agregacja łączy - więcej urządzeń oznacza szybszą pracę

RT-AC88U posiada funkcję agregacji łączy, która łączy dwa porty LAN (port pierwszy i drugi) w jedno super szybkie przewodowe połączenie o prędkości nawet 2 Gb/s, przy użyciu dwóch gigabitowych kabli Ethernet. Przy włączonej funkcji agregacji łączy, klienci mogą odblokować niespotykanie duże szybkości transferu.

której działanie przetestowałem z serwerem NAS Synology DS415+. Niestety okazało się, że funkcja ta nie działa poprawnie - nie udało mi się uzyskać wydajności w SMB większej niż pojedynczego interfejsu Gigabit LAN:

Dnia 24.01.2016 o 15:51, house napisał:

Kolejną z jego funkcji, którą uważam za mało potrzebną w domu jednego gracza, jest agregacja linku na portach 1/2 LAN. Dla jednego NAS'a i jednego komputera w sieci nie przynosi ona żadnych benefitów. Rozwiązanie ma sens w środowisku wielu jednoczesnych połączeń kablowych do i z serwera NAS, wiec siłą rzeczy nie miałem możliwości aby ją dogłębnie przetestować. Wierzę na słowo, że zestawiony link na 2000 Mbits w DSM Synology, czyni tę funkcję bardzo wyjątkową

Podszedłem ponownie do sprawy i drążyłem temat dlaczego nie udało mi się osiągnąć nic więcej na dwóch komputerach podłączonych kablem do routera. W międzyczasie zakupiłem switch zarządzany Cisco SLM2008T, który co prawda nie występuje na liście HCL Synology, jednak posiada obsługę IEEE 802.3ad. Bez większych rezultatów - ponownie nie byłem w stanie wycisnąć ze swojego NAS'a więcej niż zwykle :40_rage: W międzyczasie Synology wypuściło nowe oprogramowanie DSM w wersji 6.1 Beta wnoszące lekkie zmiany w kwestii dynamicznego LAG. Okazało się, że winą za stan rzeczy można było dotychczas obarczyć jedynie serwer Synology. W DSM 6.1 dynamiczny LAG działa poprawnie. Sprawdzałem tę funkcję parokrotnie na przestrzeni kilku ostatnich wydań DSM i zmian routerów :)

• Konfiguracja prezentowała się następująco :

large.584d5eb8ad935_UntitledDiagram.png.

Synology DS415+ wpięty do portów LAN1/2 w RT-AC88U. W routerze w sekcji LAN / Switch Control włączona opcja Bonding/ Link aggregation:

large.2016-12-11_153254.png.a4fea091b637

Synology DSM ustawiłem w dynamiczne LAG, link zestawiony na interfejsie BOND1 zestawił się na 2000 Mb/s :

Synology NAS obsługuje wiele sieci LAN, co pozwala na łączenie interfejsów LAN przy użyciu funkcji Link Aggregation. Pozwala ona zwiększyć przepustowość serwera Synology NAS przez połączenie wielu interfejsów sieciowych w jeden. Zapewnia również mechanizm przełączania awaryjnego ruchu w celu utrzymania połączenia sieciowego w razie awarii jednego z połączeń.

large.2016-12-10_173409.png.0161a04ef75clarge.2016-12-10_173312.png.a64551642ffd

Dyski których użyłem w teście to w przypadku pojedynczego wolumenu WD20EFRX (WD RED 2 TB) a przy transferze z/na różne wolumeny to WD30EZRX (WD GREEN 3TB). 

A oto co mi wyszło :) : 

• Transfer danych na ten sam wolumen z dwóch róznych klientów podłączonych do RT-AC88U
  • SMB odczyt (download) - jednoczesny odczyt pliku 10 GB na dwóch komputerach :

large.LAG_1volume_read.png.7b96e1a98e228large.LAG_read_DSM.png.afb546a7c45d69310

• SMB zapis (upload) - jednoczesny zapis pliku 10GB z dwóch komputerów (różne lokalizacje folderów na tym samym wolumenie) :

large.LAG_1volume_write.png.98a06654558alarge.LAG_write_DSM.png.da048c45101816a8

• NAS performance tester 1.7 :

large.nas_perf_1volume.png.6f02fab5830b4

• Transfer danych na oddzielne wolumeny z dwóch róznych klientów podłączonych do RT-AC88U
  • SMB odczyt (download) - jednoczesny odczyt pliku 10 GB na dwóch komputerach :

large.LAG_2volumes_read.png.4ee252be150alarge.LAG_2volumes_read_DSM.png.34207a63

• SMB zapis (upload) - jednoczesny zapis pliku 10GB z dwóch komputerów:

large.LAG_2volumes_write.png.a357bf4643blarge.LAG_2volumes_write_DSM.png.47817c4

• NAS performance tester 1.7 :

large.nas_perf_2volumes.png.d2f84bdda8e3

Jak się okazało dynamiczne Link Aggregation IEEE 802.3ad działa poprawnie w RT-AC88U w przypadku realizowania transferów za pomocą połączeń kablowych. Ważną rzeczą jest fakt, że nie ma znaczenia czy klient wpięty jest w port LAN w switch BCM4709C0 (pierwsze 4 porty LAN w routerze) czy Realtek RTL8365MB (cztery ostanie porty - router posiada 8 portów LAN). Wydajność interfejsu BOND1 w serwerze NAS jest sumą wydajności interfejsów każdej karty sieciowej podłączonych do niego klientów - serwer pobiera i wysyła dane poprzez 2 interfejsy fizyczne jako 1 wirtualny. W całkowitym podsumowaniu w DSM wygląda to mniej więcej tak :

large.2016-12-10_175303.png.cf2b25464f95large.2016-12-10_175819.png.2b4d64f60361

(kolor niebieski - odczyt danych z serwera, kolor zielony - zapis danych na serwerze)

Thx @nolif za info o LAG na 2 wolumenach w DSM ;)

• Lubię to 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

• Przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

• Podobna zawartość

• lycone
      Przez lycone
      Przeprowadziłem się do nowego domu. Kupiłem Asusa RT-AC86U, który stoi w garażu (gniazdo z internetu tam jest niestety). Zasięg na dole w salonie (garaż za ścianą) jest w porządku, ale na piętrze prawie nie ma Wi-Fi. Router ma problem, żeby przebić się przez strop. Myślałem, aby dokupić drugiego Asusa i podłączyć go do skrętki na piętrze, aby działał w AiMesh. Ewentualnie zamiast niego kupić 2x Ubiquiti i wyłączyć wifi w tym Asusie i postawić 1 szt Ubiquiti w salonie na dole i 1 szt na piętrze. To drugie rozwiązanie jest droższe i moje pytanie brzmi czy uzyskam jakąś przewagę między 2x Asus? 

Mam w domu około 8 urządzeń podłączonych kablem i 25 - 30 urządzeń na WiFi. 
    • Paul
      Przez Paul
      Witam jak w temacie nie moge sie połączyć z siecią 5G modem można raczej wykluczyć firmware był wgrany 377,380 i teraz mam najnowszy 384.7 a pozatym na laptopie karta z intela ac działa bez problemu
      Ustawienia w routerze kanał czy 44 czy 48 to samo kanał auto nie wykrywa sieci 80mhz ustawione na sztywno
      PCE AC68 sterownik broadcom 7.35.317.3 to samo pobrałem z strony asusa i zaktualizowałem sam sterownik do wersji 7.35.351.0 ten sam efekt
      w właściwosciach sterownika opcje zaawansowane jedynie co mam zmienione to
      20/40 Coexistance Wartosc Disable
      2G Bandwidth Capability Wartosc 2.4G 20/40 Mhz = to musze mieć tak ustawione bo gdy dam na 20mhz to po 2.4ghz max 50mg wyciągam a jak ustawie 20/40mhz to 100mb
      40mhz Intolerant Wartosc Disable
      Po wgraniu najnowszego softu do routera zresetowałem ustawienia  i jedyne co zmieniłem to wyłączyłem WPS
      Przedtem korzystałem z tych ustawień podanych na stronie nie wiem czy jakoś polepszają
      https://aivboh.wordpress.com/2017/06/04/tuning-the-asus-wireless-router-to-best-performance/
    • OpenITbot
      Przez OpenITbot
      ASUS przedstawia router RT-AX88U. Dzięki obsłudze najnowszego standardu Wi-Fi 802.11ax, który oferuje całą gamę technologii służących zwiększeniu prędkości połączeń bezprzewodowych oraz liczby połączonych urządzeń. RT-AX88U zapewnia użytkownikom wydajność domowej sieci Wi-Fi, która stoi na najwyższym poziomie technologicznym i będzie aktualna również w przyszłości. Oprócz najnowszych technologii połączeń bezprzewodowych, router jest wyposażony w superwydajny, 64-bitowy procesor czterordzeniowy o częstotliwości taktowania 1.8 GHz, który gwarantuje płynną pracę i wysoką responsywność. Ponadto dysponuje on dwoma gniazdami USB i ośmioma gigabitowymi gniazdami LAN.

Router RT-AX88U oferuje także wydajne zintegrowane oprogramowanie, w tym technologie adaptacyjnej regulacji jakości usług (adaptive QoS) oraz Gamers Private Network (GPN) napędzaną przez wtfast – do przyspieszenia rozgrywki internetowej, funkcję AiMesh służącą do stworzenia sieci Wi-Fi typu mesh dla całego domu, poprzez łatwe dodawanie kolejnych kompatybilnych routerów, a także AiProtection Pro – pakiet narzędzi bezpieczeństwa sieci o klasie komercyjnej napędzany przez TrendMicro – do ochrony użytkowników i ich połączonych urządzeń przed zagrożeniami z Internetu.

Wi-Fi w standardzie 802.11ax
      Dzięki zastosowaniu najnowszego standardu Wi-Fi 802.11ax, router ASUS RT-AX88U obsługuje pasmo 160 MHz oraz modulację 1024-QAM – dla zapewnienia ultraszybkiej łączności bezprzewodowej z prędkościami sięgającymi 600 Mb/s – 1148 Mb/s na paśmie 2,4 GHz oraz 4804 Mb/s na paśmie 5 Ghz – co jest wartością 2.3 razy szybszą od dwuzakresowych routerów pracujących w trybie 802.11ac 4x4. Oprócz zwiększenia prędkości połączeń bezprzewodowych, standard 802.11ax oferuje kilka innych ulepszeń i optymalizacji, których zadaniem jest dostosowanie wydajności do ogromnego wzrostu urządzeń łączących się z siecią, jaki odnotowano w ciągu ostatnich lat. 

Router RT-AX88U jest wyposażony w rewolucyjne połączenie technologii OFDMA oraz MU-MIMO, które zapewnia nawet 4 razy lepszą wydajność sieci oraz wyższą liczbę połączonych urządzeń. Dzięki OFDMA kanał transmisji danych jest rozdzielany na mniejsze podkanały, dlatego dane transmitowane do różnych urządzeń mogą być łączone w pakiety. Takie rozwiązanie sprawia, że dostępna przepustowość jest optymalnie wykorzystywana. Polega to na tym, że jeden kanał może przesyłać dane do kilku urządzeń w tym samym czasie, co z kolei prowadzi do zwiększenia wydajności i redukcji latencji. Dzięki tym mniejszym podkanałom router RT-AX88U jest także w stanie zapewnić o 80% większy zasięg niż routery poprzedniej generacji.

Standard Wi-Fi 802.11ax pomaga także wydłużyć żywotność baterii podłączonych do sieci urządzeń. Nowa technologia o nazwie Target Wait Time (TWT) pozwala na planowanie transmisji, dzięki czemu połączone z siecią urządzenia mogą znajdować się w stanie uśpienia przez dłuższy czas, zapewniając w rezultacie nawet 7 razy dłuższy czas pracy baterii. Standard 802.11ax jest w pełni kompatybilny z poprzednimi generacjami norm Wi-Fi, dlatego użytkownicy mogą podłączyć do sieci bezprzewodowej dowolne urządzenie i cieszą się płynną obsługą sieci.

Elastyczny i wysokowydajny sprzęt
      ASUS RT-AX88U jest wyposażony w osiem gigabitowych gniazd LAN dla zapewnienia maksymalnej elastyczności tym użytkownikom, którzy wymagają lub preferują połączenia przewodowe. Ponadto dwa gniazda USB umożliwiają podłączenie zewnętrznego dysku twardego lub drukarki w celu stworzenia rozwiązania typu NAS, bezprzewodowego systemu kopii bezpieczeństwa, czy też umożliwienia bezprzewodowego drukowania. Jedno z gniazd USB jest umieszczone z przodu dla większej wygody podczas podłączania urządzeń.

Aby sprostać coraz większej ilości danych przesyłanych przez większą liczbę połączonych z siecią urządzeń, jaką obsługuje standard 802.11ax, a także danych pochodzących z ośmiu gniazd LAN i dwóch gniazd USB, router RT-AX88U został wyposażony w 64-bitowy, czterordzeniowy procesor 
      o częstotliwości taktowania 1.8 GHz, który zapewnia wystarczającą moc obliczeniową do płynnej obsługi nawet najbardziej obciążonych sieci.

Zaawansowane funkcje oprogramowania
      ASUS RT-AX88U zapewnia podwójne przyspieszenie rozgrywki internetowej, oferując adaptacyjną regulację jakości usług (Adaptive QoS), która nadaje priorytetu pakietom z gier dla bardziej płynnej rozgrywki online, a ponadto technologię wtfast, wyszukującą najkrótszą trasę pomiędzy urządzeniem, na którym toczy się rozgrywka, a serwerem gry, aby zminimalizować w ten sposób ping i straty pakietów danych.

Obsługa technologii ASUS AiMesh umożliwia użytkownikom stworzenie systemu bezprzewodowej sieci typu mesh za pośrednictwem podłączania do swojej sieci innych routerów kompatybilnych z AiMesh. Dzięki temu można cieszyć się zasięgiem pokrywającym całą powierzchnię domu, płynnym roamingiem oraz zsynchronizowaną funkcjonalnością i scentralizowanym sterowaniem siecią.

W pakiecie z routerem RT-AX88U użytkownik otrzymuje również darmowy abonament funkcji AiProtection Pro na nieograniczony czas. Jest to funkcja bezpieczeństwa sieci o klasie komercyjnej, napędzana przez Trend Micro™, która chroni wszystkie podłączone do sieci urządzenia, nawet te, na których nie można bezpośrednio zainstalować oprogramowania bezpieczeństwa, takie jak np. urządzenia IoT. AiProtection Pro regularnie, automatycznie aktualizuje swoją bibliotekę sygnatur bezpieczeństwa, pobierając je z bazy danych Trend Micro – w celu zapewnienia, że bezpieczeństwo Twojej sieci zawsze będzie opierało się na aktualnym poziomie wiedzy.

ASUS RT-AX88U będzie dostępny w sprzedaży na polskim rynku już na przełomie października i listopada 2018 roku.

Zobacz cały artykuł

openitforum.pl

Forum poświęcone przesyłaniu i przechowywaniu danych w małej sieci. Prezentujemy testy urządzeń oraz pomagamy w ich obsłudze i konfiguracji.

Powiadomienie o plikach cookie

Używamy plików cookie do celów związanych z reklamami, mediami społecznościowymi i statystykami. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Wszystkie wymagane w tej kwestii informacje zawierają: Polityka prywatności, Regulamin oraz Warunki użytkowania.