Skocz do zawartości
house

Asus RT-AC88U i dynamiczne Link Aggregation IEEE 802.3ad

Oceń temat:

Rekomendowane odpowiedzi

house

Kilkanaście miesięcy temu pisząc recenzję RT-AC88U pisałem o funkcji agregacji łączy dostępnej w tym modelu:

Dnia 24.01.2016 o 15:51, house napisał:
  • Agregacja łączy - więcej urządzeń oznacza szybszą pracę

RT-AC88U posiada funkcję agregacji łączy, która łączy dwa porty LAN (port pierwszy i drugi) w jedno super szybkie przewodowe połączenie o prędkości nawet 2 Gb/s, przy użyciu dwóch gigabitowych kabli Ethernet. Przy włączonej funkcji agregacji łączy, klienci mogą odblokować niespotykanie duże szybkości transferu.

której działanie przetestowałem z serwerem NAS Synology DS415+. Niestety okazało się, że funkcja ta nie działa poprawnie - nie udało mi się uzyskać wydajności w SMB większej niż pojedynczego interfejsu Gigabit LAN:

Dnia 24.01.2016 o 15:51, house napisał:

Kolejną z jego funkcji, którą uważam za mało potrzebną w domu jednego gracza, jest agregacja linku na portach 1/2 LAN. Dla jednego NAS'a i jednego komputera w sieci nie przynosi ona żadnych benefitów. Rozwiązanie ma sens w środowisku wielu jednoczesnych połączeń kablowych do i z serwera NAS, wiec siłą rzeczy nie miałem możliwości aby ją dogłębnie przetestować. Wierzę na słowo, że zestawiony link na 2000 Mbits w DSM Synology, czyni tę funkcję bardzo wyjątkową

Podszedłem ponownie do sprawy i drążyłem temat dlaczego nie udało mi się osiągnąć nic więcej na dwóch komputerach podłączonych kablem do routera. W międzyczasie zakupiłem switch zarządzany Cisco SLM2008T, który co prawda nie występuje na liście HCL Synology, jednak posiada obsługę IEEE 802.3ad. Bez większych rezultatów - ponownie nie byłem w stanie wycisnąć ze swojego NAS'a więcej niż zwykle :40_rage: W międzyczasie Synology wypuściło nowe oprogramowanie DSM w wersji 6.1 Beta wnoszące lekkie zmiany w kwestii dynamicznego LAG. Okazało się, że winą za stan rzeczy można było dotychczas obarczyć jedynie serwer Synology. W DSM 6.1 dynamiczny LAG działa poprawnie. Sprawdzałem tę funkcję parokrotnie na przestrzeni kilku ostatnich wydań DSM i zmian routerów :)

• Konfiguracja prezentowała się następująco :

large.584d5eb8ad935_UntitledDiagram.png.

Synology DS415+ wpięty do portów LAN1/2 w RT-AC88U. W routerze w sekcji LAN / Switch Control włączona opcja Bonding/ Link aggregation:

large.2016-12-11_153254.png.a4fea091b637

Synology DSM ustawiłem w dynamiczne LAG, link zestawiony na interfejsie BOND1 zestawił się na 2000 Mb/s :

Synology NAS obsługuje wiele sieci LAN, co pozwala na łączenie interfejsów LAN przy użyciu funkcji Link Aggregation. Pozwala ona zwiększyć przepustowość serwera Synology NAS przez połączenie wielu interfejsów sieciowych w jeden. Zapewnia również mechanizm przełączania awaryjnego ruchu w celu utrzymania połączenia sieciowego w razie awarii jednego z połączeń.

large.2016-12-10_173409.png.0161a04ef75clarge.2016-12-10_173312.png.a64551642ffd

Dyski których użyłem w teście to w przypadku pojedynczego wolumenu WD20EFRX (WD RED 2 TB) a przy transferze z/na różne wolumeny to WD30EZRX (WD GREEN 3TB). 

A oto co mi wyszło :) : 

• Transfer danych na ten sam wolumen z dwóch róznych klientów podłączonych do RT-AC88U
  • SMB odczyt (download) - jednoczesny odczyt pliku 10 GB na dwóch komputerach :

large.LAG_1volume_read.png.7b96e1a98e228large.LAG_read_DSM.png.afb546a7c45d69310

• SMB zapis (upload) - jednoczesny zapis pliku 10GB z dwóch komputerów (różne lokalizacje folderów na tym samym wolumenie) :

large.LAG_1volume_write.png.98a06654558alarge.LAG_write_DSM.png.da048c45101816a8

• NAS performance tester 1.7 :

large.nas_perf_1volume.png.6f02fab5830b4

• Transfer danych na oddzielne wolumeny z dwóch róznych klientów podłączonych do RT-AC88U
  • SMB odczyt (download) - jednoczesny odczyt pliku 10 GB na dwóch komputerach :

large.LAG_2volumes_read.png.4ee252be150alarge.LAG_2volumes_read_DSM.png.34207a63

• SMB zapis (upload) - jednoczesny zapis pliku 10GB z dwóch komputerów:

large.LAG_2volumes_write.png.a357bf4643blarge.LAG_2volumes_write_DSM.png.47817c4

• NAS performance tester 1.7 :

large.nas_perf_2volumes.png.d2f84bdda8e3

Jak się okazało dynamiczne Link Aggregation IEEE 802.3ad działa poprawnie w RT-AC88U w przypadku realizowania transferów za pomocą połączeń kablowych. Ważną rzeczą jest fakt, że nie ma znaczenia czy klient wpięty jest w port LAN w switch BCM4709C0 (pierwsze 4 porty LAN w routerze) czy Realtek RTL8365MB (cztery ostanie porty - router posiada 8 portów LAN). Wydajność interfejsu BOND1 w serwerze NAS jest sumą wydajności interfejsów każdej karty sieciowej podłączonych do niego klientów - serwer pobiera i wysyła dane poprzez 2 interfejsy fizyczne jako 1 wirtualny. W całkowitym podsumowaniu w DSM wygląda to mniej więcej tak :

large.2016-12-10_175303.png.cf2b25464f95large.2016-12-10_175819.png.2b4d64f60361

(kolor niebieski - odczyt danych z serwera, kolor zielony - zapis danych na serwerze)

Thx @nolif za info o LAG na 2 wolumenach w DSM ;)

• Lubię to 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi