Skocz do zawartości
glorifyday

Orange RFoG ?

Rekomendowane odpowiedzi

glorifyday

Witam po małej przerwie, na wstepie chwale nowy layout forum, w stosunku do poprzedniego jest to dobra zmiana i pisze to bez ironii i podtekstow, co dzisiaj... hmmm... nieoczywiste ;-).

Nie wiedzialem, gdzie wrzucic ten watek, wiec ostatecznie wyladowal w Hyde. Jesli jest lepsze miejsce - prosze o przeniesienie.

Sprawa jest taka.

Mam od niepamietnych czasow zwykla Neostrade po ADSLu i w zasadzie nie potrzeba mi wiecej, ale od jakiegos czasu zaczely sie pojawiac braki w polaczeniu, a dodatkowo Orange powywieszalo w bloku informacje, ze zachecaja do migracji na swiatlowod. Umowilem sie z nimi, po ilustam przygodach w koncu pojawili sie monterzy, jakostam sie przepchali przez moje peszle, doprowadzili mi z klatki pod samo biurko swiatlowod i zamontowali jego terminalna skrzynke pod biurkiem. W mojej obecnosci monter podpial ten swiatlowod do pionu na klatce, a potem na dole, w garazu bloku, podpinal wolny kabelek z puli kabli idacych z centrali, do gniazdka, ktore prowadzi az pod biurko (droznosc do garazu byla sprawdzana jakims laserem). Po czym monterzy wyjeli juz takie pudeleczko Optical-IN/LAN-OUT i Funboxa 2.0 i mieli instalowac, kiedy dowiedzieli sie... ze to nie tak i u mnie musi byc uzyte to cos - RFoG.

WTF is RFoG? ;-)

Dowiedzialem sie, ze z jakichstam powodow w moim bloku polaczenia powinny byc realizowane wlasnie przez RFoG, w zwiazku z czym monterzy nie powinni byli u mnie ciagnac swiatlowodu do domu, ale podac mi sygnal po koncentryku, ktory mam w ramach infrastruktury kablowki. Przyznam szczerze, ze tego akurat bym nie chcial, bo ta instalacje jest mi potrzebna do moich celow i nie chcialem jej mieszac z infrastruktura sieciowa.

Monatazysci powiedzieli, ze w sumie to nie jest problem, ze oni mi tej instalacji kablowej nie zajma, raz polozony swiatlowod ostatecznie wykorzystaja, a niebieska 'skrzynka RFoG' wyladuje u mnie pod biurkiem i tylko zamiast Funboxa musi byc 'chyba jakis Technicolor', ktorego nie maja ze soba i musza przyjechac jeszcze raz (z infolinii wiem juz, ze jest to Technicolor TC 7210).

To ja sie pytam: jesli od centrali prosto pod biurko leci mi swiatlowod, to po ki czort jest ten caly RFoG? Tego mi na infolinii nie potrafili wytlumaczyc.

I co trace na takiej instalacji w stosunku do zwyklego FTTH?

• Lubię to 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
6 godzin temu, glorifyday napisał:

WTF is RFoG? ;-)

instalacje RFoG (z ang. radio frequency over glass) wykorzystujące istniejące okablowanie koncentryczne i podpięcie światłowodu jedynie do budynku

Dowiedzialem sie, ze z jakichstam powodow w moim bloku polaczenia powinny byc realizowane wlasnie przez RFoG

marketing i sprzedawcy polecieli przed technikami :) Nie dziwi mnie ta sytuacja, bo sprzedają nieprzetestowaną infrastrukturę normalnie jako pełnoprawną usługę - klient jest testerem. Trudno znaleźć informację czym tak naprawdę różnią się te dwie metody doprowadzenia sygnału, poza tym, że potrzebują różnych urządzeń i innego sposobu podłączenia. Podobno FTTH to 600Mb/s a RFoG to 300 MB/s, więc może dlatego nikt nie mógł tego na infolinii wytłumaczyć (prawdopodobnie). 

Witam po małej przerwie, na wstępie chwale nowy layout forum, w stosunku do poprzedniego jest to dobra zmiana

:1310_thumbsup_tone1:kto jak kto ale Ty jesteś z nami od samego początku, więc pozytywna opinia cieszy :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
glorifyday
3 hours ago, house said:

instalacje RFoG (z ang. radio frequency over glass) wykorzystujące istniejące okablowanie koncentryczne i podpięcie światłowodu jedynie do budynku

Sęk w tym, że swiatlowod mam juz pod biurkiem, wiec nie rozumiem sensownosci robienia (u mnie pod biurkiem) RFoG ;-).

Ponadto wiem, ze swiatlowody sa juz na pewno podpiete do pionow na klatkach, wiec nie tylko doprowadzone do budynku.

O tym Technicolorze TC 7210 to ktos cos slyszal?

3 hours ago, house said:

jesteś z nami od samego początku, więc pozytywna opinia cieszy

Ja w sumie lubilem pierwszy, surowy layout. Pozniejszy byl taki troche zbyt rozwlekly, ale najnowszy jest w porzadku.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
14 minut temu, glorifyday napisał:

Sęk w tym, że swiatlowod mam juz pod biurkiem, wiec nie rozumiem sensownosci robienia (u mnie pod biurkiem) RFoG ;-).

Optical-IN/LAN-OUT i Funbox 2.0 vs Technicolor TC7210 - przyczyna prawdopodobnie leży daleko poza Twoim biurkiem :) 

17 minut temu, glorifyday napisał:

O tym Technicolorze TC 7210 to ktos cos slyszal?

Nie posiadasz wymaganych uprawnień, aby wyświetlać zawartość linków.
 zwykły modem kablowy DOCSIS/EuroDOCSIS 3.0, chyba UPC testowało na nich 500Mb/s w "biznesówce". I ostatecznie chyba nie trafił do klientów, ale mogę się mylić (technicy nie wspominali o nim wymieniając gamę urządzeń dostępnych obecnie). 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
glorifyday
1 hour ago, house said:

Optical-IN/LAN-OUT i Funbox 2.0 vs Technicolor TC7210 - przyczyna prawdopodobnie leży daleko poza Twoim biurkiem :)

Zapewne, ale nie potrafie w tym znalezc logiki, a konsultanci tez mi nie pomogli w jej szukaniu ;-).

Ta centrala jest w stanie dostarczac zwykle FTTH, bo widzialem taka instalacje w innym mieszkaniu (w innym bloku, ale podpietym do tej samej centrali).

Jedyne, co mi przychodzi do glowy, to to, ze dla calego mojego bloku poczynili takie zalozenie techniczno/biznesowe, ze swiatlowod podprowadza tylko do bloku, a w zwiazku z tym cala wiazka swiatlowodowa jest w centrali podpieta juz do czegos (tu brakuje mi wiedzy i wyobrazni, ale spodziewam sie, ze wyglada to jak szafka ;-)), co pracuje w standardzie RFoG. I w zwiazku z tym kazdy klient z mojego bloku musi miec modem (to dobre okreslenie?) RFoG, zeby sygnal z centrali po swiatlowodzie odebrac. A czy ten modem bedzie w garazu, czy na pionie, czy jak u mnie - pod biurkiem, to juz sprawa drugorzedna. I owszem, konkretny kabel z tej wiazki mogliby moze przepiac do innej 'szafki' pracujacej w zwyklym FTTH, ale byloby to dla nich klopotliwe.

To jednak nadal nie wyjasnia mi, dlaczego ostatecznie w bloku poprowadzili swiatlowody rowniez w pionach (a to przeciez juz o krok do puszczenia swiatlowodu peszlem do mieszkan, jak to sie stalo u mnie). Tak, jakby sie nie potrafili zdecydowac, czy wte, czy wewte? ;-)

Wyglada, ze Technicolor TC 7210 jest stosowany przez Ziggo w Holandii i tam mozna znalezc troche opinii, ale do entuzjazmu daleko ;-).

Nie posiadasz wymaganych uprawnień, aby wyświetlać zawartość linków.

Edytowane przez glorifyday
  • Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

chyba musisz podpytać techników "poza protokołem" co jest przyczyną. Monterzy UPC dla przykładu chętnie dzielą się "inside-info". 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
glorifyday

Przychodza dzisiaj, moze sie dowiem.

Przy ostatnim montazu sami byli zaskoczeni rozwojem sytuacji. Troche sie pomeczyli z pchaniem swiatlowodu, mieli przyniesiony sprzet do instalacji FTTH, a na koniec sie dowiedzieli, ze musi byc RFoG.

Nie dowiedzialem sie, nie przyszli ;-).

Idzie to jak po grudzie, lacznie to juz czwarta wizyta, ktora nie doszla do skutku...

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
glorifyday

5862208959.png

Magik przyszedl w ostatnia sobote, ale mial jakies ekstremalnie krotkie kable, podpial przez jakis trojnik i to jeszcze tak, ze Technicolor wisial w powietrzu do gory nogami ;-).

Potem przez znajomego podal nowe zarobione kable koncentryczne - po tych mi upload spadl do 3 MBit.

Dzisiaj znow przyszlo dwoch magikow, dali wreszcie jakies nieco dluzsze i poprawnie zarobione kable, wywalili trojnik.

Pono przy RFoG niestety nie ma takiego ladnego pinga 1ms, jak przy czystym FTTH. Enylej, nie wyglada to zle, tym bardziej, ze mi dodatkowo delikatnie spadla oplata za Internet.

Technicy potwierdzili moje przypuszczenia - RFoG wynika z jakichs ustalen miedzy Orange a administratorem budynku. Niemniej jednak pod biurkiem mam gniazdko swiatlowodu i jesliby sie ustalenia zmienily - moge przejsc na zwykle FTTH bez dodatkowych zabiegow instalatorskich.

O Technicolorze za wiele nie moge na razie powiedziec. Tyle, ze dziala ;-).

Edytowane przez glorifyday
  • Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

• Przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

• Podobna zawartość

• maine_coon
      Przez maine_coon
      Witam.Czy ktoś jest w stanie mi powiedzieć który z procesorów Synology obsłuży światłowód o prędkość 600Mb/s. Obecnie posiadam DS216 PLAY i pobieranie jest na maksymalnym poziomie 250Mb/s. Dodam tylko, że źródłami są  shelle wiec dostępność jest ok. NAS ma zainstalowany WD RED.

• mollu
      Przez mollu
      Właśnie dostałem:

We czwartek będę instalować - to dam znać jak to działa ;-)
    • neon
      Przez neon
      Witam, 
      chciałem zapytać ponieważ ostatnio mierzyłem się z usługą Orange Światłowód Love. Do tej usługi Orange daje taką skrzynkę, która też ma dawać sygnał wifi. Jak można zwiększyć obszar tego wifi ? Wszelkie rady mile widziane  
      Z tego co mi się wydaje to tan Funbox 3.0 nie pozwala na połączenia bridge . Co o tym myślicie ? 

openitforum.pl

Forum poświęcone przesyłaniu i przechowywaniu danych w małej sieci. Prezentujemy testy urządzeń oraz pomagamy w ich obsłudze i konfiguracji.

Powiadomienie o plikach cookie

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Wszystkie wymagane w tej kwestii informacje zawierają: Polityka prywatności, Regulamin oraz Warunki użytkowania.