Skocz do zawartości
Nencio

Netgear R7800 + Intel AC7260 i Linux

Oceń temat:

Rekomendowane odpowiedzi

Nencio

Czy można w routerze zmienić login admin na inny dowolny?

Jeszcze głupie pytanie, a mianowicie czy po ssh można się do routera zalogować?

Czy można zmienić czas wylogowania sesji żeby nie musiało się co chwilę logować?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
9 godzin temu, Nencio napisał:

Czy można w routerze zmienić login admin na inny dowolny?

nie, możesz jedynie dodać pytania zabezpieczające login admin

Jeszcze głupie pytanie, a mianowicie czy po ssh można się do routera zalogować?

nie, netgear nie umożliwia dostępu do konsoli w Genie. Ewentualnie : 

Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto, aby wyświetlić ukryty link.

Czy można zmienić czas wylogowania sesji żeby nie musiało się co chwilę logować?

nie można.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Nencio

Z grubsza sobie poustawiałem już ale chyba coś przekombinowałem bo nie bardzo widzę różnicę pomiędzy szybkością kopiowania pliku za natem między obecnym a poprzednim routerem. Kopiowanie z urządzenia podłączonego kablem do routera a laptopem połączonego przez wifi ac wynosi ~27 MiB/s, a to jest zaledwie wzrost około ~4-5MiB/s. Protokół ftp.

Jakieś pomysły gdzie skopałem jakieś ustawienie?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
1 godzinę temu, Nencio napisał:

Jakieś pomysły gdzie skopałem jakieś ustawienie?

kanał WiFi - niby w 5 GHz nie ma aż takiego tłoku ale jest różnica pomiędzy wydajnością na kanale 44 a 100. Kolejna sprawa to 80 MHz szerokości pasma, a ostatnia to aktualny sterownik karty sieciowej.   

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Nencio

@housejeśli mógłbyś prościej co dokładniej ustawić to bym był wdzięczny. Sterownik intela jak wcześniej pisałeś odpada bo na co dzień używam Linuxa nie Windowsy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
Godzinę temu, Nencio napisał:

jeśli mógłbyś prościej co dokładniej ustawić to bym był wdzięczny

zapomniałem, że to R7800 - tutaj wszystkie ustawienia działają poprawnie out-of-box

Sterownik intela jak wcześniej pisałeś odpada bo na co dzień używam Linuxa nie Windowsy.

i tutaj upatrywałbym źródła problemu.

The wireless device requires firmware to operate. Firmware usually ships with your distribution, but you can find the latest versions in the table below :

Masz możliwość sprawdzenia swojego zestawu z Windows ? iwconfig pokazuje kartę jako 802.11abgn czy 802.11ac?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Nencio
25 minut temu, house napisał:

Masz możliwość sprawdzenia swojego zestawu z Windows ? iwconfig pokazuje kartę jako 802.11abgn czy 802.11ac?

IEEE 802.11abgn

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Więc karta nie łączy się z routerem w ac a dla IEEE 802.11abgn 27MB/s to bardzo dobry wynik :) Brak specyfikacji AC w kernelu linuxa. Tak podejrzewałem, że problem leży poza routerem a zapewne w Windows wszystko będzie ok.   

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Nencio

Jak będę mógł to prze loguję się na windowsa i sprawdzę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Nencio

Na Windowsie ale to po sambie jest około 37-38MB/s

Czy HT160 ma być włączone?

16 godzin temu, house napisał:

kanał WiFi - niby w 5 GHz nie ma aż takiego tłoku ale jest różnica pomiędzy wydajnością na kanale 44 a 100. Kolejna sprawa to 80 MHz szerokości pasma, a ostatnia to aktualny sterownik karty sieciowej.

Kanał 100 jeśli jest włączony nie ma sieci widocznej. Gdzie się ustawia szerokość pasma 80 MHz bo nie znalazłem tego.

Edytowane przez Nencio

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
11 godzin temu, Nencio napisał:

Czy HT160 ma być włączone?

wyłączone, po pierwsze karty Intela mają problem z połączeniem w przypadku gdy to ustawienie jest włączone, po drugie - karta i tak nie wykorzysta tej funkcji - nie ma obecnie żadnej karty na rynku która potrafi obsłużyć 160 MHz.

12 godzin temu, Nencio napisał:

Kanał 100 jeśli jest włączony nie ma sieci widocznej

ograniczenie rozkładu kanałów w sterowniku karty, kanały powyżej 100 są kanałami typu outdoor (

)

Gdzie się ustawia szerokość pasma 80 MHz bo nie znalazłem tego

Netgear Genie automatycznie włącza 80 Mhz w paśmie 5 GHz jeżeli ustawisz je jako "Maks. 1733Mb/s". Niższe ustawienie skutkuje odpowiednim zwężeniem szerokości kanału (nie ma wyraźnego podziału ma 20/40/80 MHz przez webgui tak jak to jest np w asuswrt).   

Na Windowsie ale to po sambie jest około 37-38MB/s

Zdecydowanie szybciej - tak jak pisałem wcześniej - w linuksie należy dodać obsługę firmware do kernela. Kolega @Idanit wyciąga z rt-ac87u po smb w Windows 55 MB/s więc ta karta ma takie możliwości. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Nencio
7 minut temu, house napisał:

wyłączone, po pierwsze karty Intela mają problem z połączeniem w przypadku gdy to ustawienie jest włączone, po drugie - karta i tak nie wykorzysta tej funkcji - nie ma obecnie żadnej karty na rynku która potrafi obsłużyć 160 MHz.

OK wyłączyłem.

7 minut temu, house napisał:

ograniczenie rozkładu kanałów w sterowniku karty, kanały powyżej 100 są kanałami typu outdoor

Możesz tak łopatologicznie wytłumaczyć? Jeśli zalecasz kanał 100 to jak go włączyć żeby sieć była widoczna.

9 minut temu, house napisał:

Netgear Genie automatycznie włącza 80 Mhz w paśmie 5 GHz jeżeli ustawisz je jako "Maks. 1733Mb/s". Niższe ustawienie skutkuje odpowiednim zwężeniem szerokości kanału (nie ma wyraźnego podziału ma 20/40/80 MHz przez webgui tak jak to jest np w asuswrt).

Tak mam ustawione, ale nie wiedziałem, że jest to w ten sposób rozwiązane więc szukałem opcji szerokości kanału.

11 minut temu, house napisał:

Zdecydowanie szybciej - tak jak pisałem wcześniej - w linuksie należy dodać obsługę firmware do kernela. Kolega @Idanit wyciąga z rt-ac87u po smb w Windows 55 MB/s więc ta karta ma takie możliwości.

Tak tylko nie mam pojęcia jak. Wujek google nie bardzo chce mnie oświecić jak włączyć tą obsługę kernela :(

Jak koledze @Idanit udaje się osiągnąć taki wynik bardzo mnie to ciekawi.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
19 minut temu, Nencio napisał:

Jak koledze @Idanit udaje się osiągnąć taki wynik bardzo mnie to ciekawi

to nie jest aż taka sztuka, wystarczy szybkie źródło i odpowiednie dopasowanie ustawień karty i routera. Linkowałem Ci w temacie wyboru routera post ze screenami - tam używałem NAS'a Synology i swojego laptopa - 55 MB/s nie było jakimś niemożliwym osiągnięciem. O @Idanit wspomniałem ze względu na to, że pamiętam o tym, że posiada tę kartę. Swój egzemplarz zamieniłem na DW1550 który następnie wymieniłem na AW-CB160H. Karta Intela była pierwszą na rynku, która oferowała dobrą wydajność, ale 3 lata temu i to własnie w Windows :)  

19 minut temu, Nencio napisał:

Tak tylko nie mam pojęcia jak. Wujek google nie bardzo chce mnie oświecić jak włączyć tą obsługę kernela

nie używam linuxa więc nie podpowiem. Może to : #1 :

, #2 :
, #3 :
,  #4: 

@Nencio - wydzieliłem dyskusję do nowego tematu, ze względu na to, że mniej miała wspólnego z R7800 a więcej z kartą Intela :) 

56 minut temu, Nencio napisał:

Możesz tak łopatologicznie wytłumaczyć?

łopatologicznie to kanały indoor są przeznaczone są do pracy w standardowych warunkach pomieszczeń zamkniętych, outdoor do pracy w różnych czynnikach zewnętrznych i odległościach (np mosty sieciowe).

Jeśli zalecasz kanał 100 to jak go włączyć żeby sieć była widoczna.

nie zalecam, napisałem jedynie o różnicy w wydajności pomiędzy kanałami. Zbyt dużo czynników wpływa na propagowanie sygnału WiFi aby wskazać jeden konkretny kanał. Dobiera się go indywidualnie dla lokalizacji, zakłóceń itp. Jeżeli sterownik karty umożliwia jedynie kanały indoor (a produkt nie jest "infrastrukturalny" a desktop) to nie ma takiej możliwości (być może można zmodyfikować pliki sterownika i obejść blokady).  

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Nencio

Niestety przekopałem w necie co się dało i nie udało mi się przełączyć w tryb pracy ac więc praktycznie żadna różnica dla mnie jest po wymianie routera. No może taka, ze mam obecnie świecącą choinkę na półce za prawie 900 PLN.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Można tak na to patrzeć :) Masz 2 wyjścia - zmienić kartę - tym razem lepiej rozeznając temat działania trybu AC w linux, bądź zwrócić router jeśli nie kupiłeś go w stacjonarnym sklepie. Osobiście wybrałbym pierwszą opcję. W temacie poszukiwania routera podałeś 3 modele z których najlepszym okazał się R7800, ale w obecnej sytuacji każdy z nich byłby świecącą choinką :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Nencio
1 minutę temu, house napisał:

Masz 2 wyjścia - zmienić kartę - tym razem lepiej rozeznając temat działania trybu AC w linux

Tylko nie mam pojęcia jaką do mego asusa kupić. Mam po prostu zbyt mało do czynienia z tym tematem.

2 minuty temu, house napisał:

bądź zwrócić router jeśli nie kupiłeś go w stacjonarnym sklepie

Kupiłem w stacjonarnym dokładnie w Komputroniku gdzie kupuje od dłuższego czasu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
Teraz, Nencio napisał:

Tylko nie mam pojęcia jaką do mego asusa kupić. Mam po prostu zbyt mało do czynienia z tym tematem.

wystający czopek czy wbudowana w laptopa ?

Teraz, Nencio napisał:

Kupiłem w stacjonarnym

to klops, niekompatybilność sprzętu użytkownika nie jest chyba podstawą do zwrotu. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Nencio

wystający czopek czy wbudowana w laptopa ?

Rozsądniej by było wymienić tego intela żebym się nie bujał z antenkami przenosząc laptopa między pokojami.

to klops, niekompatybilność sprzętu użytkownika nie jest chyba podstawą do zwrotu.

Na upartego mógłbym się dogadać bo znam prawie wszystkich na sklepie i serwisie, ale to i tak nie załatwi sprawy bo co w zamian tego routera?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
8 minut temu, Nencio napisał:

Na upartego mógłbym się dogadać bo znam prawie wszystkich na sklepie i serwisie, ale to i tak nie załatwi sprawy bo co w zamian tego routera?

dlatego wspomniałem, że wybrałbym zmianę karty z miejsce zwrotu routera :) nic Ci nie da zmiana modelu bo problem leży poza routerem. 

8 minut temu, Nencio napisał:

Rozsądniej by było wymienić tego intela żebym się nie bujał z antenkami przenosząc laptopa między pokojami.

w takim razie każda karta z half-mini pcie i gniazdami anten u.fl. Nie wiem jak jest z obsługą radia broadcom (np bcm4352) w linux na którym bazuje karta Dell DW1550  (bardzo dobry model). Bliźniaczą kartą jest Azurewave AW-CE123H (praktycznie to samo). W przypadku zmiany na Azurewave AW-CB160H dochodzi wymiana anten i dołożenie jednej dodatkowej. Na początek musiałbyś poszukać w sieci informacji na temat działania tych kart w użytkowanej przez Ciebie dystrybucji linuxa, dopiero wtedy przymierzyć się do zakupu.   

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Nencio
36 minut temu, house napisał:

karta Dell DW1550  (bardzo dobry model)

Dell Wireless 1550 DW1550 802.11ac 867Mbps?

Ponadto ona chyba już nie jest wspierana i z tego co widzę nie bardzo kupi się ją w PL

36 minut temu, house napisał:

Na początek musiałbyś poszukać w sieci informacji na temat działania tych kart w użytkowanej przez Ciebie dystrybucji linuxa, dopiero wtedy przymierzyć się do zakupu.

No to tu jest zonk bo używam różne. Ubuntu, Kubuntu, Debiana, Centosa itd. Więc uniwersalna :))

Edytowane przez Nencio

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

i z tego co widzę nie bardzo kupi się ją w PL

http://allegro.pl/listing/listing.php?order=m&string=dw1550&bmatch=base-relevance-floki-5-uni-1-2-1025

No to tu jest zonk bo używam różne. Ubuntu, Kubuntu, Debiana, Centosa itd. Więc uniwersalna

więc musisz sobie takiej poszukać :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Nencio

To mi doradź co Ty byś kupił na moim miejscu bo nie siedzę w temacie tak jak Ty :))

Skoro skusiłeś mnie na router za prawie 900 PLN to i zapewne skusisz mnie na kartę :)) Zdam się na Ciebie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Trochę inaczej odbieram to kuszenie :) Nie używam linuxa, więc Ci nie doradzę. Przedstawiłem Ci możliwości, poszukaj co sprawdzi się w Twoich warunkach.  

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Nencio

A możesz mi powiedzieć czemu mi pokazuje, że szybkość połączenia mam na 866,7 MBit/s?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

To jest normalna wartość zestawianego linku ze względu na 2x2:2 MIMO i dwóch anten. Karty 3x3:3 z trzema antenami zestawiają się na 1300 Mb/s. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Nencio

Kupiłem ASUS USB-AC68. Skompilowałem w kernelu sterownik do niego i działa. Niestety podstawka jest uszkodzona i nie można z niej korzystać.

Edytowane przez Nencio
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

@Nencio jak zestawia Ci się połączenie, w jakim trybie i jak z wydajnością takiego rozwiązania ? Pytam z ciekawości w kwestii linuxa...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Nencio
Teraz, house napisał:

@Nencio jak zestawia Ci się połączenie, w jakim trybie i jak z wydajnością takiego rozwiązania ? Pytam z ciekawości w kwestii linuxa...

AC 1300 MBit/s. Przyrost szybkości pobierania za netem (do dziś się zastanawiam gdzie to dokładnie się ustawia) o jakieś około 10 MBit/s czyli ~35MBit/s. Zabawy było z sterownikiem do Realtek RTL8814AU. W zasadzie to: Manuf/OEM/ODM Edimax

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Temat zamykam jako rozwiązany.

W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości proszę użyć funkcji "Zgłoś ten post". 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

• Przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

• Podobna zawartość

• Zao
      Przez Zao
      Witajcie
      Chciałbym zmienić ruter..., pod uwagę biorę Synology RT2600ac i Netgear R7800
      Synology można powiedzieć dopiero zaczęło "podróż" z tego typu sprzętem, nie obawiam się oczywiście bo jest to firma z doświadczeniem, ale chciałbym poznać opinie osób które ten ruter posiadają (RT2600ac)...
      i oczywiście opinie osób posiadających Netgear'a (R7800)...
      @hause - posiadasz już trochę RT2600ac, jak dla Ciebie sprawuje się ten ruter, zadowolony jesteś ? z Twoim doświadczeniem w temacie ruterów proste pytanie....
      Na obecną chwilę wrócibyć do innej firmy ?
      Czy ktoś a Was porównywał oba te urządzenia i może coś napisać od siebie dlaczego jeden albo drugi ?

PS.
      Będę próbował to spiąć z Orange FTTH więc jak ktoś ma doświadczenie to może się podzielić (da się to zrobić na jednym i drugim sprzęcie z tego co wiem, ale nie tak prosto jakby się wydawało....)
    • mollu
      Przez mollu
      Witam, od kilku dni jestem szczęśliwym posiadaczem karty 9260 oraz rutera Xiaomi R3P.
      Wg specyfikacji ruter wspiera AC2600 ale w sofcie nie można ustawić szerokości kanału 80+80 ani 160.
      Łącze się na max 866 i transfer z komputerem stacjonarnym mam max 27mbit ;-( co jest i tak lepszym wynikiem niż na karcie 8260 ...
      Co jest nie tak? Dodam że w komputerze jest karta intela i jest to 1gbit (też taki link) ...
      Help! nawet nie zbliżam się do 60mbit ;-(

Rozpocząłem też dyskusje na forum Cezarego:
      http://eko.one.pl/forum/viewtopic.php?id=16715
      http://eko.one.pl/forum/viewtopic.php?id=16850

openitforum.pl

Forum poświęcone przesyłaniu i przechowywaniu danych w małej sieci. Prezentujemy testy urządzeń oraz pomagamy w ich obsłudze i konfiguracji.

Powiadomienie o plikach cookie

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Więcej wyjaśni nasza Polityka prywatności.