Skocz do zawartości
OpenITbot

WiGig - superszybkie WiFi już w przyszłym roku

Rekomendowane odpowiedzi

OpenITbot

WiFi Alliance w końcu zatwierdziło WiGig, czyli nowy szybki 60 GHz standard łączności, znany też jako 802.11ad. Ten wykorzystuje technikę kształtowania wiązki i może osiągać prędkości dochodzące do 8 Gb/s (blisko 1 GB/s) na dystansie do 10 metrów. Aż 180 mln urządzeń, które korzystać będą z tej technologii, jak routery, laptopy czy smartfony, pojawić ma się na rynku do końca przyszłego roku.

wigig-alliance-logo.png

Grupa ujawniła także pierwsze produkty z certyfikatem WiGig, które pochodzą od takich producentów, jak Dell, Qualcomm i inni. WiFi Alliance podkreśla, że nowy standard operuje w „mniej zatłoczonej” 60 GHz częstotliwości, która pomaga osiągać lepsze prędkości (niestety minusem wyższych zakresów jest mniejszy zasięg). Poza tym, producenci sprzętów będą mogli implementować technologię „przekazania”, dzięki czemu jeśli wyjdziemy poza zasięg, to nasz telefon czy router automatycznie przełączy się na WiFi 2.4 lub 5 GHz. 8 Gb/s to niemal dwukrotnie więcej niż prędkości osiągane przez urządzenia obsługujące standard 802.11ac (4,5 Gb/s), ale warto pamiętać, że 802.11ad nie należy traktować jako następcy, a raczej dopełnienie, co wynika z bardzo ograniczonego zasięgu tej technologii, która często nie będzie wykraczać poza pokój. Pierwszym mobilnym produktem, który skorzysta z WiGig, będzie laptop Dell Latitude E7450/70, a zarówno Intel, jak i Qualcomm, posiadają certyfikowane routery. Wkrótce możemy zaś spodziewać się zalewu sprzętu z nowym standardem.

11ad-mobile-use-cases-600x396.jpg

Więcej informacji : http://www.wi-fi.org/news-events/newsroom/wi-fi-certified-wigig-brings-multi-gigabit-performance-to-wi-fi-devices

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

• Przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

• Podobna zawartość

• sea doo
      Przez sea doo
      Witam,
      Poszukuję routera, który sprosta przede wszystkim moim wymaganiom:
      - znakomity zasięg WIFI (jak się się uda, to cały dom + na zewnątrz)
      Pierwszy punkt najważniejszy
      - stabilna praca urządzenia (wiadomo, co jakiś czas może się coś zdarzyć, ale nie co tydzień)
      - LAN: 6szt (8szt jak będzie wykorzystane link aggregation) + na switchu 4szt
      - WIFI (9 urządzeń, czasami więcej - wifi guest)
      - światłowód 600Mb

Router umiejscowiony jest na środkowym piętrze w rogu budynku, strop teriva. Najdalszy pokój (15m) oraz taras (20m), dzielą 3 ściany oraz strop.
      Do okoła jest wiele innych sieci na pasmach 2.4GHz oraz 5GHz (bloki oraz domki jednorodzinne), niektóre nawet dobry sygnał.
      W przyszłości planuję zakup serwera NAS Synology (połączenie z routerem - link aggregation).

Natrafiłem tutaj na forum, że polecacie routery z obsługą VHT160, proszę o informację czy to wykorzystam.
      (np. Synology ale zasięg WIFI może być problemem)

Rozważałem zakup Asusa GT-AC5300, ale:
      - brak Merlin'a można przeboleć
      - występuje problem ze stabilnością, zanika pasmo 5GHz
      - czasami się zawiesza, że pomaga tylko reset
      - cena wysoka ale myślę, ze do przyjęcia
      - może jest coś tańszego, lepszego na co nie trafiłem, może się ostatnio pojawiło w sprzedaży lub zaczekać na coś godnego uwagi

Myślę, że w tym przedziale cenowym co w/w Asus coś mi zaproponujecie, lecz nie koniecznie musi być aż tak drogi
      Pozdrawiam i czekam na ciekawe propozycje.
    • Belliash
      Przez Belliash
      Witam,

Potrzebuje wymienic karte WiFi w laptopie. Obecnie mam Broadcom Limited BCM4352 802.11ac Wireless Network Adapter, ale przestaje byc wspierana. broadcom-sta-6.30.223.271 to ostatnia wersja sterownika i nie dziala z najnowszym kernelem.
      Przymierzam sie zatem do jej wymiany. Przyznam szczerze ze nie jestem zbytnio na bierzaco jesli chodzi o ta tematyke. Moze moglibyscie polecic cos 2x2 dualband z 802.11ac przynajmniej 867mbps? Intela 9260 jakos ciezko jeszcze dostac, moze polecicie cos innego?
    • issp
      Przez issp
      Cześć,
      Mam problem, posiadam router Asus RT-AC86U i łącze 500Mbps z UPC
      Po kablu wszystko jest ok. Jednakże po wifi ac jedynie okolice 200Mbps wyciągam.
      Kolega posiada fanboxa 3.0 i internet 300Mbps, po podłączeniu się do niego wyciągam pełne 300Mbps
      Laptop to MacBook Air stawiam więc na problem z routerem. Zastosowałem się do ustawień z tego wątku.

openitforum.pl

Forum poświęcone przesyłaniu i przechowywaniu danych w małej sieci. Prezentujemy testy urządzeń oraz pomagamy w ich obsłudze i konfiguracji.

Powiadomienie o plikach cookie

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Wszystkie wymagane w tej kwestii informacje zawierają: Polityka prywatności, Regulamin oraz Warunki użytkowania.