Skocz do zawartości
storm36

Kupno nowego routera

Rekomendowane odpowiedzi

storm36

Witam wszystkich,

Planuje kupić nowy router, od ponad 10 lat używam wrt54gl i czas na zmianę.

Obecnie posiadam internet od operatora Vectra 100Mb/s. Nowy router powinien obsługiwać wifi AC, posiadać USB 3.0. Jako że nie zmieniam routerów zbyt często chciałbym zakupić coś z wyższej półki, pewne typy już mam ale chciałbym uzyskać opinie ewentualnie inne opcje od was.

Mieszkanie 60m, z piętrem.

Sprzęt który będzie obsługiwany to,

Telefon (AC), tablet (AC), TV (N), PC (LAN), multi room od NC+, laptop (N), amplituner Yamaha (LAN)

Moje typy:

1. Netgear X6 (R8000)

2. Netgear X4s (R7800)

3. Asus RT-AC3200

Preferuje zakup w sklepie Morele

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Wszystkie te routery miałem możliwość obejrzeć :

Moim typem byłby R7800 z racji najmocniejszego CPU, największej ilości RAM i bardzo dobrym zasięgu względem pozostałych. R8000 i RT-AC3200 to routery z podwójnym radiem 5GHz z funkcją SmartConnect. Z listy urządzeń, którą wymieniłeś nie wyłania się jakoś wielce zatłoczone środowisko - moim zdaniem nie potrzebujesz dzielenia klientów na 3 oddzielne radia - wystarczy dualband. R7800 jako jedyny z wymienionych routerów nie obsługuje alternatywnego oprogramowania FW (np Tomato) - nie wspomniałeś czy chciałbyś korzystać z tej możliwości - piszę o tym, gdyż wspomniałeś o używanym dotychczas wrt54gl, który najlepiej działał właśnie na Tomato. Jeżeli tak to RT-AC3200 będzie najlepszym wyborem. R8000 jest najstarszym modelem z tego zestawienia, osobiście nie przypadł mi do gustu z racji malutkich antenek i jak na dzisiejsze czasy mierną relacją ceny do możliwości (porównując ceny w morele). To samo osiągnąłbyś np z tańszym RT-AC68U. Wracając do R7800 - posiada CPU Qualcomm Atheros IPQ8065 1.7 GHz, który jak się okazało znajduje się w najnowszych modelach wchodzących wkrótce na rynek routerów (Synology RT2600ac. Zyxel Z2, Asus BRT-AC828/M2). Widać na rynku tendencję do rezygnacji z SoC Broadcom, na którym oparte zostały R8000 i RT-AC3200. Porównując możliwości i funkcje samego OFW w każdym z tych modeli - najlepszym wyborem byłby Asus RT-AC3200 i jego Asuswrt (lub modyfikacja w postaci Asuswrt-Merlin) chociaż osobiście zrezygnowałbym z pewnych funkcji OFW na rzecz właśnie CPU i RAM w R7800. Dodam, że Asus charakteryzuje się najszybszym transferem na i z podłączonego do portu USB 3.0 dysku - warto to wziąć pod uwagę jeżeli nie dysponujesz serwerem NAS w swojej sieci. 

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
storm36

Dziękuję house za rzeczową odpowiedz

Korzystając z WRT54GL faktycznie miałem na nim zainstalowane Tomato ale praktycznie nie korzystałem z dodatkowych funkcji oprogramowania, więc raczej jest to zbędne w nowym routerze. Nastawiałem się początkowo na R8000 ale chyba przekonałeś mnie R7800. Poczytam jeszcze trochę o ASUS-ie i podejmę ostateczną decyzję.

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Miej na uwadze akapit z recenzji RT-AC3200 :

Niekoniecznie jednak jest produktem odpowiednim dla przeciętnego Kowalskiego. RT-AC3200 moim zdaniem najlepiej będzie się sprawdzał w środowiskach wielu różnych klientów WiFi operujących jednocześnie na obydwu pasmach bezprzewodowych. Doskonałym środowiskiem jego pracy będą hotele, pensjonaty, małe kafejki lub np akademiki. Nieważne jaki klient i w jakim paśmie pracuje - router zdecyduje do którego interfejsu go sobie przydzieli - zapewniając tym samym optymalne działanie wszystkim podłączonym urządzeniom. Jeśli dysponujesz w swoim domu jednym laptopem i komórką, ewentualnie dodatkowo tabletem - myślę, że zakup RT-AC3200 jest bezcelowy. Poprzednik - RT-AC87U, lub nawet RT-AC68U - spełnią w 100% swoje zadanie

:) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
storm36

Zdecydowałem się na R7800, od wczoraj w posiadaniu. Jak narazie spełnia moje oczekiwania w 100%. Dzięki house

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Temat zamykam jako rozwiązany.

W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości proszę użyć funkcji "Zgłoś ten post". 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

• Przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

• Podobna zawartość

• piotreek
      Przez piotreek
      Może ktoś na to spojrzeć? 
      Jest sens cokolwiek jeszcze z tym robić, czy oddać ten szmelc do sklepu?

• Tedy50
      Przez Tedy50
      Proszę wszystkich o pomoc.
      Posiadam w/w router ale chcę go zmienić na coś nowszego i na dłużej.Posiadam łącze TV kablowej  200/20,ale już podłączono u mnie światłowód UPC i mam wybór opcji TV z internetem 500 MB za fajną cenę.
      Dodam że chciałbym aby to działało u mnie sprawnie na: 1xPC,2 laptopy,2 smartfony i TV.
      ps.
      Myślę o wyborze routera Synology  RT2600ac zachwalanego przez house, plus karty sieciowej Asus USB RT-AC68U
      Dziękuję już teraz za cenne uwagi i pomysły.

• Paczek111
      Przez Paczek111
      Witam,

Jestem nowy na forum, ale biorąc doświadczenia z innych for internetowych nie zakładam nowego tematu tylko odświeżam 

Potrzebuje rady z zakupem routera wifi. Wybudowałem właśnie dom około 160 m2 użytkowych i taką powierzchnię chciałbym pokryć zasięgiem WiFi. Mam doprowadzone łącze światłowodowe 200-250 mb/sek.

Myślałem o routerach:

Asus RT-AC5300
      Netgear AD7200 Nighthawk X10 - przeraża mnie cena 
      Asus AC88U

Nadmienię iż lubie grać online na konsoli, dlatego prędkość i stabilność ma znaczenie 

Do każdego pomieszczenia mam doprowadzony kabel RJ-45 z intenetem.

Dlatego myślałem aby: kupić switcha (prosiłbym radę jaki kupić na 16 wyjść) do którego będzie podłączony światłowód (od dostawcy usługi dostałem urządzenie które zamienia kabel swiatłowodowy na RJ-45). Później switch rozdzieli sygnał do odpowiednich pomieszczeń. W gabinecie (gdzie będzie stacjonarka, drukarka, konsole itp), chciałbym umieścić router WiFi. Gabinet jest w centralnej częsci domu.

Dom wybudowany z silikatów stropy wylewane z betonu zbrojonego (piszę ponieważ wiem że to ma wpływ na zakłocenia sieci).

Bardzo bym prosił o radę  

openitforum.pl

Forum poświęcone przesyłaniu i przechowywaniu danych w małej sieci. Prezentujemy testy urządzeń oraz pomagamy w ich obsłudze i konfiguracji.

Powiadomienie o plikach cookie

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Więcej wyjaśni nasza Polityka prywatności.