Skocz do zawartości
storm36

Kupno nowego routera

Rekomendowane odpowiedzi

storm36

Witam wszystkich,

Planuje kupić nowy router, od ponad 10 lat używam wrt54gl i czas na zmianę.

Obecnie posiadam internet od operatora Vectra 100Mb/s. Nowy router powinien obsługiwać wifi AC, posiadać USB 3.0. Jako że nie zmieniam routerów zbyt często chciałbym zakupić coś z wyższej półki, pewne typy już mam ale chciałbym uzyskać opinie ewentualnie inne opcje od was.

Mieszkanie 60m, z piętrem.

Sprzęt który będzie obsługiwany to,

Telefon (AC), tablet (AC), TV (N), PC (LAN), multi room od NC+, laptop (N), amplituner Yamaha (LAN)

Moje typy:

1. Netgear X6 (R8000)

2. Netgear X4s (R7800)

3. Asus RT-AC3200

Preferuje zakup w sklepie Morele

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Wszystkie te routery miałem możliwość obejrzeć :

Moim typem byłby R7800 z racji najmocniejszego CPU, największej ilości RAM i bardzo dobrym zasięgu względem pozostałych. R8000 i RT-AC3200 to routery z podwójnym radiem 5GHz z funkcją SmartConnect. Z listy urządzeń, którą wymieniłeś nie wyłania się jakoś wielce zatłoczone środowisko - moim zdaniem nie potrzebujesz dzielenia klientów na 3 oddzielne radia - wystarczy dualband. R7800 jako jedyny z wymienionych routerów nie obsługuje alternatywnego oprogramowania FW (np Tomato) - nie wspomniałeś czy chciałbyś korzystać z tej możliwości - piszę o tym, gdyż wspomniałeś o używanym dotychczas wrt54gl, który najlepiej działał właśnie na Tomato. Jeżeli tak to RT-AC3200 będzie najlepszym wyborem. R8000 jest najstarszym modelem z tego zestawienia, osobiście nie przypadł mi do gustu z racji malutkich antenek i jak na dzisiejsze czasy mierną relacją ceny do możliwości (porównując ceny w morele). To samo osiągnąłbyś np z tańszym RT-AC68U. Wracając do R7800 - posiada CPU Qualcomm Atheros IPQ8065 1.7 GHz, który jak się okazało znajduje się w najnowszych modelach wchodzących wkrótce na rynek routerów (Synology RT2600ac. Zyxel Z2, Asus BRT-AC828/M2). Widać na rynku tendencję do rezygnacji z SoC Broadcom, na którym oparte zostały R8000 i RT-AC3200. Porównując możliwości i funkcje samego OFW w każdym z tych modeli - najlepszym wyborem byłby Asus RT-AC3200 i jego Asuswrt (lub modyfikacja w postaci Asuswrt-Merlin) chociaż osobiście zrezygnowałbym z pewnych funkcji OFW na rzecz właśnie CPU i RAM w R7800. Dodam, że Asus charakteryzuje się najszybszym transferem na i z podłączonego do portu USB 3.0 dysku - warto to wziąć pod uwagę jeżeli nie dysponujesz serwerem NAS w swojej sieci. 

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
storm36

Dziękuję house za rzeczową odpowiedz

Korzystając z WRT54GL faktycznie miałem na nim zainstalowane Tomato ale praktycznie nie korzystałem z dodatkowych funkcji oprogramowania, więc raczej jest to zbędne w nowym routerze. Nastawiałem się początkowo na R8000 ale chyba przekonałeś mnie R7800. Poczytam jeszcze trochę o ASUS-ie i podejmę ostateczną decyzję.

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Miej na uwadze akapit z recenzji RT-AC3200 :

Niekoniecznie jednak jest produktem odpowiednim dla przeciętnego Kowalskiego. RT-AC3200 moim zdaniem najlepiej będzie się sprawdzał w środowiskach wielu różnych klientów WiFi operujących jednocześnie na obydwu pasmach bezprzewodowych. Doskonałym środowiskiem jego pracy będą hotele, pensjonaty, małe kafejki lub np akademiki. Nieważne jaki klient i w jakim paśmie pracuje - router zdecyduje do którego interfejsu go sobie przydzieli - zapewniając tym samym optymalne działanie wszystkim podłączonym urządzeniom. Jeśli dysponujesz w swoim domu jednym laptopem i komórką, ewentualnie dodatkowo tabletem - myślę, że zakup RT-AC3200 jest bezcelowy. Poprzednik - RT-AC87U, lub nawet RT-AC68U - spełnią w 100% swoje zadanie

:) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
storm36

Zdecydowałem się na R7800, od wczoraj w posiadaniu. Jak narazie spełnia moje oczekiwania w 100%. Dzięki house

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Temat zamykam jako rozwiązany.

W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości proszę użyć funkcji "Zgłoś ten post". 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

• Podobna zawartość

• Johny
      Przez Johny
      Cześć wszystkim. Do wczoraj korzystałem tylko jednego komputera stacjonarnego, który jest podłączony za pomocą kabla do modemu Cisco. Modem ma tylko jedno wyjście na kabel. Internet jest z UPC i jego prędkość to 250mb/s. W przyszłości chcę przejść na 500 mb/S. Komputer służy do grania w gry online i to on jest królem sprzętów w domu  
      Wczoraj doszedł drugi komputer, który będzie służył jako komp do programów typu torrent czy przeglądanie neta. 
      Dlatego szukam jakiegoś sposobu, aby podłączyć drugiego kompa do internetu. Nie jestem ostatnio na bieżąco jeśli chodzi o sprzęty sieciowe. Kiedyś miałem router d-linka i jedyne co na chwilę obecną przychodzi do głowy to kupno nowego routera (tamten padł po 7 latach pracy).
      Proszę Was o doradzenie, który router wziąć w cenie do 300-400zł? Jeśli trzeba więcej wydać to też rozwiążę taka opcję, ale wolałbym jak najmniej wydać. Zależy mi na bezawaryjnosci w sensie, żeby nie rozlaczal i miał jak najniższe opóźnienia na lini modem - router - komp.
      Na wifi mi nie zależy i tak ufam jedynie kablom, a do niego chcę podłączyć tylko dwa kompy. Dochodzi do tego kwestia przesyłania plików między tymi komputerami. Czy spokojnie wystarczy mały pendrive do małych plików w routerze, a do większych przesyłanie przez kable? Czy muszę kupować jakieś dodatkowe rzeczy? 
      Przepraszam za tak może banalne pytania, ale sprzęt sieciowy jest dla mnie czarną magią. Czytałem sporo, ale im więcej czytam tym glupszy się czuję
    • nobik
      Przez nobik
      Witam wszystkich, to mój pierwszy post. Mam pewien dylemat z wyborem routera. Sprzętowo wystarczający byłby dla mnie RT-AC68U, ale jestem skłonny dołożyć do RT2600ac ze względu na dwa czynniki. Chcę zrobić zakup na co najmniej 5 lat, a Asus nie jest już najnowszy, boję się że za jakiś czas nie będzie wspierany, FW synology chyba w tym wypadku jest bardziej przyszłościowy i dostaje szybciej aktualizacje. Druga sprawa to AiProtection kontra SIP. Czy ktoś porównywał bezpośrednio te moduły? Które rozwiązanie jest lepsze w konfiguracji i działaniu? Czy synology zamierza pozostać przy wersji beta i już nie rozwijać tego dodatku?
    • Łukasz Socha
      Przez Łukasz Socha
      A takie pytanko mam...czy sama zmiana routera może wpływać na odczuwanie szybszego działania sieci? Mam wrażenie, ze strony wczytują się szybciej...

openitforum.pl

Forum poświęcone przesyłaniu i przechowywaniu danych w małej sieci. Prezentujemy testy urządzeń oraz pomagamy w ich obsłudze i konfiguracji.

Powiadomienie o plikach cookie

Używamy plików cookie do celów związanych z reklamami, mediami społecznościowymi i statystykami. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Wszystkie wymagane w tej kwestii informacje zawierają: Polityka prywatności, Regulamin oraz Warunki użytkowania.